Ak vaša predstava ideálnej dovolenky nezahŕňa ničnerobenie na pláži v prímorskom rezorte, ale radšej spoznávate cieľovú krajinu a presúvate sa medzi jednotlivými destináciami, možno ste aj vy prepadli čaru obytného automobilu alebo karavanu. V našich končinách sú veľmi obľúbené a najmä v letnej sezóne ich brázdi cesty pomerne vysoké množstvo. Netreba ale zabúdať na jednu vec – aj pre obytné automobily platí povinnosť uzatvorenia PZP.

PZP obytných automobilov aj do zahraničia

Obytný automobil má viacero technických prevedení. Ubytovacia časť môže byť v samostatnom prívese alebo priamo integrovaná dovnútra automobilu. V oboch prípadoch platí povinnosť uzavrieť PZP takéhoto obytného automobilu. Zákon je viac ako jasný – motorové vozidlo zapísané v evidencii musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.


Špecifikum obytných automobilov alebo karavanov je najmä to, že sa využívajú na dlhšie vzdialenosti, nezriedka aj do zahraničia, a to primárne počas letnej sezóny. Uvoľnená dovolenková atmosféra, vysoké teploty a množstvo najazdených kilometrov sú kombinácia, ktorá zvyšuje riziko nepozornosti za volantom, a tým aj zapríčinenia škodovej udalosti. Keďže dovolenkári radi jazdia aj za hranice Slovenska, treba si uvedomiť, že PZP obytného automobilu a karavanu musí byť dokázateľne platné aj v zahraničí. Na to slúži tzv. zelená karta, ktorú vám vydá poisťovňa po uzatvorení PZP.

Kde PZP obytného automobilu uzavrieť?

Túto službu poskytuje viacero poisťovní. Ich ponuky sa od seba môžu líšiť, čo môže byť zapríčinené rozdielne nastavenými tarifnými podmienkami, respektíve uplatnením iných bonusov alebo zliav. Porovnať všetky ponuky PZP obytných automobilov a karavanov by zabralo veľmi veľa času. Jednoduchšie je využiť našu online kalkulačku, ktorá vám zobrazí len relevantné ponuky. Navyše, na to, aby ste konkrétne PZP aj uzavreli, nebudete musieť ani vstať od počítača. Môžete ho uzavrieť priamo na stránke.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.