smlouva o cestovním pojištění

Zmluva o cestovnom poistení – čo musí obsahovať

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cestovné poistenie je zmluvný vzťah medzi poisťovňou a klientom. A iba ak je zmluva dobrá, tak ste dostatočne krytý a môžete byť spokojný. Ako sa hovorí v prísloví, zmluvy robia dobrých priateľov. Neraz sa totiž stáva, že klienti sú nespokojní, hlavne ak má prísť k poistnému plneniu.

Zmluva je základná dohoda

Zmluvy nie sú štandardizované a v princípe každá spoločnosť si môže zmluvu o cestovnom poistení prispôsobiť alebo variovať. No základ musí byť rovnaký. Žiadna zmluva na Slovensku nemôže podliehať svojvôli a nemôže byť v neprospech žiadnej zo strán. Základný rámec každého zmluvného vzťahu tvorí § 792a Občianskeho zákonníka. Tieto pravidlá sú plne v súlade s medzinárodným štandardom poistenia a rovnako aj cestovného poistenia. Preto ak uzatvárate zmluvu s každou poisťovňou oficiálne pôsobiacou na Slovensku, máte istotu, že ich zmluvy sú v súlade so zákonom.

Základom je správny návrh

Ešte pred tým, ako uzatvoríte cestovné poistenie je návrh na uzavretie poistnej zmluvy. To je formulár alebo tlačivo, ktoré budete podávať buď pomocou agenta na tlačive poisťovne, alebo v čoraz viac preferovanej forme prostredníctvom internetu. Takýto návrh obsahuje základné údaje o vás, ale čo je ešte dôležitejšie, tak isto aj požadované poistné riziká, poistné sumy, navrhovanú výšku poistného, lehotu platenia a technické podmienky. Sem patria napríklad spoluúčasti, obmedzenia plnenia, opis rizika, rizikové pomery a podobne. Tento návrh je to najdôležitejšie, čo si vypíšete. Pretože podľa neho poisťovňa pristúpi k realizácii poistnej zmluvy. Preto si prečítajte, či máte v tomto návrhu všetko, čo chcete mať a aké sú poistné sumy. Nastavili ste si ich dostatočnú výšku? Liečebné náklady v zahraničí sa môžu vyšplhať na desaťtisíce EUR Chcete aj voliteľné pripoistenia alebo sa zaobídete bez nich?

V základe by mal takýto návrh obsahovať komplexné cestovné poistenie aj:

- ošetrenie následkom terorizmu

- storno poplatok si treba poistiť najneskôr v deň úhrady zájazdu alebo cestovného lístka 

- adrenalínové športy a všetko

-poistenie zodpovednosti a podobne. Skrátka všetko, v čom sa chcete kryť.


Všeobecné podmienky

Sú súčasťou každej zmluvy a musia byť či už v papierovej alebo elektronickej forme. To je presne tá súčasť zmluvy, kde je napísané všetko podstatné a málokto tieto podmienky číta. Lenže okrem výkladu všeobecných pojmov táto časť obsahuje aj definície čo je a čo nie je poistná udalosť, čo je predmetom poistenia a čo nie je. Spôsoby platby poistného, jeho trvanie, jeho zánik, ale hlavne aj výluky z poistenia. Toto málo ktorý klient číta a potom prichádzajú problémy. Pretože napríklad alkohol je vo výlukách všeobecne. Ak sa vám na cestách niečo stane v dôsledku požitia alkoholu, tak poistenie neplatí. Tak isto je vhodné prezrieť si výluky práve preto, že sa v rôznych poisťovniach odlišujú. Môže sa stať, že niečo v jednej poisťovni kryté je, v inej už nie. Preto pozorne čítajte práve všeobecné podmienky. Obvykle ešte súčasť tvoria aj Záverečné ustanovenia, doložky k poistnej zmluve a prílohy.

Doklad o zaplatení poistného

Súčasťou zmluvy je aj doklad o zaplatení. Pretože či uzatvoríte cestovné poistenie cez agenta, v poisťovni alebo internetom, zmluva sa stáva platnou až v momente zaplatenia. Preto je vhodné si aj tento doklad k zmluve priložiť ako jej definitívne potvrdenie. Najmä ak ste zmluvu uzatvárali aj platili cez internet pár hodín pred odchodom na dovolenku.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.