smlouva o cestovním pojištění

Zmluva o cestovnom poistení – čo musí obsahovať

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cestovné poistenie je zmluvný vzťah medzi poisťovňou a klientom. A iba ak je zmluva dobrá, tak ste dostatočne krytý a môžete byť spokojný. Ako sa hovorí v prísloví, zmluvy robia dobrých priateľov. Neraz sa totiž stáva, že klienti sú nespokojní, hlavne ak má prísť k poistnému plneniu.

Zmluva je základná dohoda

Zmluvy nie sú štandardizované a v princípe každá spoločnosť si môže zmluvu o cestovnom poistení prispôsobiť alebo variovať. No základ musí byť rovnaký. Žiadna zmluva na Slovensku nemôže podliehať svojvôli a nemôže byť v neprospech žiadnej zo strán. Základný rámec každého zmluvného vzťahu tvorí § 792a Občianskeho zákonníka. Tieto pravidlá sú plne v súlade s medzinárodným štandardom poistenia a rovnako aj cestovného poistenia. Preto ak uzatvárate zmluvu s každou poisťovňou oficiálne pôsobiacou na Slovensku, máte istotu, že ich zmluvy sú v súlade so zákonom.

Základom je správny návrh

Ešte pred tým, ako uzatvoríte cestovné poistenie je návrh na uzavretie poistnej zmluvy. To je formulár alebo tlačivo, ktoré budete podávať buď pomocou agenta na tlačive poisťovne, alebo v čoraz viac preferovanej forme prostredníctvom internetu. Takýto návrh obsahuje základné údaje o vás, ale čo je ešte dôležitejšie, tak isto aj požadované poistné riziká, poistné sumy, navrhovanú výšku poistného, lehotu platenia a technické podmienky. Sem patria napríklad spoluúčasti, obmedzenia plnenia, opis rizika, rizikové pomery a podobne. Tento návrh je to najdôležitejšie, čo si vypíšete. Pretože podľa neho poisťovňa pristúpi k realizácii poistnej zmluvy. Preto si prečítajte, či máte v tomto návrhu všetko, čo chcete mať a aké sú poistné sumy. Nastavili ste si ich dostatočnú výšku? Liečebné náklady v zahraničí sa môžu vyšplhať na desaťtisíce EUR Chcete aj voliteľné pripoistenia alebo sa zaobídete bez nich?

V základe by mal takýto návrh obsahovať komplexné cestovné poistenie aj:

- ošetrenie následkom terorizmu

- storno poplatok si treba poistiť najneskôr v deň úhrady zájazdu alebo cestovného lístka 

- adrenalínové športy a všetko

-poistenie zodpovednosti a podobne. Skrátka všetko, v čom sa chcete kryť.


Všeobecné podmienky

Sú súčasťou každej zmluvy a musia byť či už v papierovej alebo elektronickej forme. To je presne tá súčasť zmluvy, kde je napísané všetko podstatné a málokto tieto podmienky číta. Lenže okrem výkladu všeobecných pojmov táto časť obsahuje aj definície čo je a čo nie je poistná udalosť, čo je predmetom poistenia a čo nie je. Spôsoby platby poistného, jeho trvanie, jeho zánik, ale hlavne aj výluky z poistenia. Toto málo ktorý klient číta a potom prichádzajú problémy. Pretože napríklad alkohol je vo výlukách všeobecne. Ak sa vám na cestách niečo stane v dôsledku požitia alkoholu, tak poistenie neplatí. Tak isto je vhodné prezrieť si výluky práve preto, že sa v rôznych poisťovniach odlišujú. Môže sa stať, že niečo v jednej poisťovni kryté je, v inej už nie. Preto pozorne čítajte práve všeobecné podmienky. Obvykle ešte súčasť tvoria aj Záverečné ustanovenia, doložky k poistnej zmluve a prílohy.

Doklad o zaplatení poistného

Súčasťou zmluvy je aj doklad o zaplatení. Pretože či uzatvoríte cestovné poistenie cez agenta, v poisťovni alebo internetom, zmluva sa stáva platnou až v momente zaplatenia. Preto je vhodné si aj tento doklad k zmluve priložiť ako jej definitívne potvrdenie. Najmä ak ste zmluvu uzatvárali aj platili cez internet pár hodín pred odchodom na dovolenku.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?