kontaminovana-zona-cernobyl

Výlet do Černobyľu. Je to bezpečné?

6. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Je tomu už viac ako tridsať rokov, čo sa odohrala jedna z najväčších jadrových katastrof v dejinách. A to rovno u susedov, priamo na Ukrajine. Černobyľská elektráreň aj dnes láka špecifickú skupinu turistov. Je však toto miesto bezpečným prístavom?

Nový sarkofág – nové bezpečie

Je tomu len pár rokov, čo sa nad elektrárňou rozprestrel úplne nový sarkofág. Ten starý, ktorý tam bol ešte od čias havárie, totiž začínal hroziť, že pustí opäť vyššie dávky žiarenia. Stavba na novom sarkofágu prebiehala za prísnych noriem. Pracovníci mohli stráviť na stavbe len niekoľko hodín počas dňa. Pretože za ten čas dostali také množstvo radiácie, ktoré ich neohrozovalo. A tu sa dostávame aj k otázke, či je dnes bezpečné cestovať priamo namiesto, ktoré ohrozilo pred pár rokmi celý svet.

S novým sarkofágom sa znížila aj hladina ohrozenia a na mnohých miestach je úroveň radiácie podobná tej, ktorú dostanete kdekoľvek inde vo svete. Napríklad za deň, či dva v Černobyle  telo príjme menej častíc gama žiarenia počas letu do Kyjeva. Radiácia skrátka nie je len v Černobyle a mestečku Pripiať. Ale kdekoľvek na svete. Ak pôjdete do Černobyľu so sprievodom, prakticky vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Prísne strážená zóna

Do Černobyľu sa nedostanete len tak autom ako do zábavného parku. Režim je stále kontrolovaný, ale dnes napríklad nájdete v zóne aj ubytovanie pre turistov, obchod s potravinami aj suvenírmi. Môžete vidieť mestečko Pripiať tak, ako ho po výbuchu opustili ľudia. Všade navôkol je divoká príroda, stromy, rastliny, akoby tu vznikal nový prales. Aj to je dôkaz, že príroda sa s radiáciou dokázala popasovať.

opusteny-kolotoc-pripjat-cernobyl

Budete potrebovať povolenie

Do Černobyľskej zóny sa dostanete z Kyjeva, odkiaľ denne odchádzajú desiatky organizovaných zájazdov.  Problém je ten, že nemôžete len prísť do Kyjeva, zájsť do agentúry, kúpiť si výlet a druhý deň vyraziť. Takto to tu nefunguje. Okolie Černobyľu je teraz uzavretá zóna, ktorá sa delí na:

 • zelená zóna = 30 km od výbuchu
 • červená zóna = 10 km od výbuchu
 • mesto Pripiať


Do každej z nich potrebujete povolenie na vstup, a to sa z hodiny na hodinu nevybaví. Výlet si preto zarezervujte s predstihom už z domu.  Jednotlivé agentúry majú v podstate rovnaký program, maximálne sa trochu líšia cenou a tým, čo všetko je v nej zahrnuté. Požiadavky pre vytvorenie rezervácie sú však totožné. Musíte mať minimálne 18 rokov plus zadávate číslo vášho pasu, na základe ktorého vám bude vystavené povolenie. Prípadne môžete ísť na zájazd organizovaný priamo zo Slovenska. 

Pozor na určité miesta

Pri prechádzke okolo elektrárne, alebo v Priati je vhodné riadiť sa radami skúsených sprievodcov. Aj dnes sú totiž na území miesta, ktorý vykazujú vysokú radiáciu. Sú zmapované a sprievodca vás sem nevezme, alebo len na krátky čas, aby to nemalo negatívne dopady na vaše zdravie. Ak by ste sa potulovali sami, môžete ľahko dostať vysoké dávky radiácie napríklad zo strojov, ktoré pracovali priamo v sarkofágu a dodnes sa nachádzajú v oblasti.

Uzatvorte poistenie

Radiácia vás pri návšteve Černobyľu určite nezabije. Ani nespôsobí žiadne akútne problémy, ako sa to stalo záchranárom, ktorí boli povolaní priamo na miesto katastrofy. Avšak ani v Černobyle sa vám nemusia vyhnúť tráviace problémy, nehody, zrania. Čokoľvek, čo sa vám môže stať na akomkoľvek výlete. Samotná cesta na Ukrajinu je tak trochu dobrodružstvom a preto je vhodné sa na ňu pripraviť. Ošetrenie, pobyt v nemocnici, alebo transport do vlasti vychádzajú draho. Preto je dobré sa na výlet do Černobyľu pripraviť poistením. Navyše vám tu nepomôže ani Európsky preukaz zdravotného poistenia, iba komerčne uzatvorené cestovné poistenie.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • cestování do hor
  05. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Online poistenie do hôr: Prečo a ako ho uzavrieť?

  Hory sú neskutočné nádherné, ale… Pokiaľ patríte k milovníkom horskej turistiky, určite viete, že sa v nich okrem množstva krás skrývajú aj rôzne nástrahy a nebezpečenstvá. Ak teda plánujete takýto výlet, vopred si uzatvorte online poistenie do hôr, ktoré vás ochráni pred neočakávanými výdavkami a zabráni tomu, aby sa váš horský výlet neúmerne predražil.