kontaminovana-zona-cernobyl

Výlet do Černobyľu. Je to bezpečné?

6. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Je tomu už viac ako tridsať rokov, čo sa odohrala jedna z najväčších jadrových katastrof v dejinách. A to rovno u susedov, priamo na Ukrajine. Černobyľská elektráreň aj dnes láka špecifickú skupinu turistov. Je však toto miesto bezpečným prístavom?

Nový sarkofág – nové bezpečie

Je tomu len pár rokov, čo sa nad elektrárňou rozprestrel úplne nový sarkofág. Ten starý, ktorý tam bol ešte od čias havárie, totiž začínal hroziť, že pustí opäť vyššie dávky žiarenia. Stavba na novom sarkofágu prebiehala za prísnych noriem. Pracovníci mohli stráviť na stavbe len niekoľko hodín počas dňa. Pretože za ten čas dostali také množstvo radiácie, ktoré ich neohrozovalo. A tu sa dostávame aj k otázke, či je dnes bezpečné cestovať priamo namiesto, ktoré ohrozilo pred pár rokmi celý svet.

S novým sarkofágom sa znížila aj hladina ohrozenia a na mnohých miestach je úroveň radiácie podobná tej, ktorú dostanete kdekoľvek inde vo svete. Napríklad za deň, či dva v Černobyle  telo príjme menej častíc gama žiarenia počas letu do Kyjeva. Radiácia skrátka nie je len v Černobyle a mestečku Pripiať. Ale kdekoľvek na svete. Ak pôjdete do Černobyľu so sprievodom, prakticky vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Prísne strážená zóna

Do Černobyľu sa nedostanete len tak autom ako do zábavného parku. Režim je stále kontrolovaný, ale dnes napríklad nájdete v zóne aj ubytovanie pre turistov, obchod s potravinami aj suvenírmi. Môžete vidieť mestečko Pripiať tak, ako ho po výbuchu opustili ľudia. Všade navôkol je divoká príroda, stromy, rastliny, akoby tu vznikal nový prales. Aj to je dôkaz, že príroda sa s radiáciou dokázala popasovať.

opusteny-kolotoc-pripjat-cernobyl

Budete potrebovať povolenie

Do Černobyľskej zóny sa dostanete z Kyjeva, odkiaľ denne odchádzajú desiatky organizovaných zájazdov.  Problém je ten, že nemôžete len prísť do Kyjeva, zájsť do agentúry, kúpiť si výlet a druhý deň vyraziť. Takto to tu nefunguje. Okolie Černobyľu je teraz uzavretá zóna, ktorá sa delí na:

  • zelená zóna = 30 km od výbuchu
  • červená zóna = 10 km od výbuchu
  • mesto Pripiať


Do každej z nich potrebujete povolenie na vstup, a to sa z hodiny na hodinu nevybaví. Výlet si preto zarezervujte s predstihom už z domu.  Jednotlivé agentúry majú v podstate rovnaký program, maximálne sa trochu líšia cenou a tým, čo všetko je v nej zahrnuté. Požiadavky pre vytvorenie rezervácie sú však totožné. Musíte mať minimálne 18 rokov plus zadávate číslo vášho pasu, na základe ktorého vám bude vystavené povolenie. Prípadne môžete ísť na zájazd organizovaný priamo zo Slovenska. 

Pozor na určité miesta

Pri prechádzke okolo elektrárne, alebo v Priati je vhodné riadiť sa radami skúsených sprievodcov. Aj dnes sú totiž na území miesta, ktorý vykazujú vysokú radiáciu. Sú zmapované a sprievodca vás sem nevezme, alebo len na krátky čas, aby to nemalo negatívne dopady na vaše zdravie. Ak by ste sa potulovali sami, môžete ľahko dostať vysoké dávky radiácie napríklad zo strojov, ktoré pracovali priamo v sarkofágu a dodnes sa nachádzajú v oblasti.

Uzatvorte poistenie

Radiácia vás pri návšteve Černobyľu určite nezabije. Ani nespôsobí žiadne akútne problémy, ako sa to stalo záchranárom, ktorí boli povolaní priamo na miesto katastrofy. Avšak ani v Černobyle sa vám nemusia vyhnúť tráviace problémy, nehody, zrania. Čokoľvek, čo sa vám môže stať na akomkoľvek výlete. Samotná cesta na Ukrajinu je tak trochu dobrodružstvom a preto je vhodné sa na ňu pripraviť. Ošetrenie, pobyt v nemocnici, alebo transport do vlasti vychádzajú draho. Preto je dobré sa na výlet do Černobyľu pripraviť poistením. Navyše vám tu nepomôže ani Európsky preukaz zdravotného poistenia, iba komerčne uzatvorené cestovné poistenie.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.