Ako si pripraviť batožinu na hory

V slovenskej prírode je rušno 

Je logické, že kvôli pandemickým opatreniam preferujú Slováci dovolenku na Slovensku. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja stúpol počet návštevníkov v slovenskej prírode v porovnaní s minulým rokom o neuveriteľných 2,5 milióna

Na zvýšený počet turistov v slovenských horách zareagovalo ministerstvo životného prostredia tak, že pripravilo webovú aplikáciu s názvom Turistický semafor. Jeho úlohou je odbremeniť našu prírodu od zvýšeného náporu turistov. 

Webovú aplikáciu Turistický semafor nájdete na stránke www.turistickysemafor.sk

Ako semafor funguje?

Na mape Turistického semafora nájdete informácie o hustote turistov v 230 lokalitách, ktorými sú vybrané chránené územia na Slovensku. Informácie o návštevnosti sú aktualizované každý deň o 10 h, a to na základe odhadov pracovníkov Štátnej ochrany prírody. 

Ako každý správny semafor, aj Turistický semafor má tri farby, ktoré vám ukážu, ako veľmi sú jednotlivé lokality frekventované. Po kliknutí na ikonu turistu sa zobrazia informácie o konkrétnej lokalite a potrebné informácie o jej vyťaženosti: 

  • zelená farba - označuje minimálny počet návštevníkov, lokalita je aktuálne voľná a umožňuje príjemný pobyt v prírode; 

  • oranžová farba - označuje väčšie množstvo turistov, s ktorými pri návšteve danej lokality treba rátať;

  • červená farba - označuje najfrekventovanejšie miesta s odporúčaním zvoliť si pre turistiku inú oblasť. 

Napríklad v čase písania tohto článku - čo je vrchol turistickej sezóny - sú ako najfrekventovanejšie miesta označené lokality v Pieninách, Nízkych Tatrách a Štiavnických vrchoch. Aj v tomto prípade však išlo “len” o oranžové stupeň, ktorý signalizuje väčší počet turistov.

turistický semafor 

Dá sa na to spoľahnúť?

Ako sa hovorí, každá strana má dve mince. Zatiaľ čo niektorých milovníkov prírody aplikácia potešila, majitelia chát v turistických oblastiach zatiaľ mimoriadne nadšení nie sú. 

Pri používaní webovej aplikácie teda určite vezmite do úvahy fakt, že od spustenia semaforu uplynulo len niekoľko týždňov a niektoré veci budú ešte vylaďovať. 

Počty turistov sú len odhadované, a to na základe počtu ľudí, ktorí do danej lokality prišli medzi 8 až 9 hodinou ráno. Pracovník ochrany prírody teda musí na základe skúseností len odhadnúť, ako sa situácia vyvinie v priebehu dňa. Krátko po spustení semafora sa objavili systémové chyby, na základe ktorých boli niektoré miesta označené ako vysoko frekventované a zatiaľ zívali prázdnotou. 

Možno ste zachytili napríklad výzvu Zbojníckej chaty, ktorá “vďaka” tejto chybe začala prichádzať aj o domácich turistov. Chybu v systéme potvrdilo aj samotné ministerstvo životného prostredia.   

V budúcnosti by sa tento problém mal vyriešiť čiastočnou automatizáciou získavania dát, napríklad vo forme nahlasovania návštevnosti turistami priamo z danej lokality. V pláne je aj spracovanie mobilnej aplikácie stránky. 

Veríme teda, že po odladení chýb sa Turistický semafor môže stať naozaj užitočným nástrojom, ktorý nám turistom pomôže vyberať si menej vyťažené miesta pri plánovaní našich výletov. Mimochodom, pri plánovaní turistiky nezabudnite ani na poistenie do hôr. Potom vás už na vašich potulkách nič neprekvapí a vychutnáte si oddych v prírode naozaj naplno :-)   

Spočítať cestovné poistenie