stret-se-zverou

Stret auta so zverou: Ako postupovať

Stret so zverou sa vodičom stáva čoraz častejšie. Zver sa približuje k ľudským obydliam a vďaka tomu aj k cestám, kde sa nečakane objaví. Málokto stačí zabrzdiť a nie vždy je prudké brzdenie aj bezpečné. Ako sa však zachovať v prípade, keď už viete, že stretu so zverou nezabránite ani šoférskou zručnosťou?

Stret so zverou môže skončiť vysokými škodami na vozidle 

Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a časté sú ranné hmly, ktoré znižujú viditeľnosť a zvyšujú riziko zrážky so zverou. Podľa štatistík UNIQA poisťovne tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách a najčastejšie sa stávajú skoro ráno alebo za tmy, kedy je na cestách horšia viditeľnosť.

Kolízie so zverou majú často za následok vysoké škody a nezriedka aj zranenia posádky vozidla. Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Výnimkou však nie sú ani medvede. „V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 EUR,“ hovorí Martin Križan z UNIQA. 

PZP alebo havarijné poistenie?

Ak sa chcete kryť pred zrážkou so zverou, no neviete, či zvoliť klasické havarijné poistenie, alebo len pripoistenie k PZP, pripravili sme pre vás porovnanie oboch alternatív.

PZP s pripoistením

PZP je povinné zo zákona. Uzatvorené ho musí mať každé jedno vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Kryje vás v prípade dopravnej nehody, a to tak, že ak spôsobíte nejakú škodu, poisťovňa by mala preplatiť všetky náklady.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Povinné zmluvné poistenie nekryje vaše zdravie alebo majetok. Znamená to, že ak máte v nejakej poisťovni uzatvorenú len PZP zmluvu, v prípade stretu so zverou vám nepomôže.

Na tento problém však existuje jedno riešenie, ktorým je pripoistenie. Pripoistenia vo všeobecnosti slúžia na krytie určitej časti vozidla alebo situácie. V tomto prípade by šlo o situáciu, ktorou je stret so zverou.

Pripoistenia sú výhodné najmä pre tých, ktorí nemajú záujem o havarijné poistenie, no chceli by sa v určitých situáciách kryť. Ich cena je spravidla len niekoľko eur, takže výslednú sumu PZP vám príliš nenavýšia.

Jednotlivé pripoistenia viete aj navzájom kombinovať a vyskladať si tak slušnú ochranu seba a svojho majetku. Okrem pripoistenia stretu so zverou si môžete zvoliť aj pripoistenia, ako:

 • pripoistenie sedadiel,
 • úrazové pripoistenie,
 • pripoistenie vodiča a posádky,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.


Niektoré poisťovne vám dokonca poskytnú pripoistenia za výhodnejšiu cenu, prípadne úplne zadarmo. Tento benefit poskytujú napríklad klientom, ktorí v nich majú uzatvorených viacero zmlúv.

Pripoistenie stretu so zverou je tiež dobrým riešením pre šoférov, ktorí nejazdia príliš často a havarijné poistenie by im bolo zbytočné, no nejakú ochranu svojho majetku predsa len chcú.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením. Kasko slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V praxi to znamená, že ak by ste sa dostali do nejakej kolízie, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo časť zo škôd.

Havarijné poistenie kryje viacero oblastí, vrátane:

 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, ako napríklad silný vietor, krupobitie a povodeň,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku krádeže alebo vandalizmu,
 • menšie škody, ku ktorým patrí poškodenie kolies, strata batožiny, poškodenie čelného skla a iné.


Z jednotlivých oblastí, ktoré havarijné poistenie kryje, vyplýva, že kryje aj stret so zverou. Ak sa teda náhodou stane, že zrazíte nejaké zviera, stačí kontaktovať svoju poisťovňu a zaslať jej potrebné dokumenty, ako napríklad fotodokumentáciu z miesta činu.

Havarijné poistenie však niečo stojí. Ide o výdavok navyše, ktorý je vyšší ako jedno pripoistenie. Toto poistenie vám dáva akúsi istotu, že ste krytí, a to nielen v prípade stretu so zverou, ale aj v iných nepríjemných situáciách.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako postupovať pri zrážke so zverou

 • Zachovajte chladnú hlavu a buďte radi, že ste v poriadku.  Postupujte podľa návodu, ktorý nie je zložitý.

 • V prvom rade treba  zapnúť výstražnú signalizáciu. To znamená všetky štyri smerovky, čím určíte miesto nehody. Ideálne je pripojiť aj výstražný trojuholník. 

 • V prípade, že je zviera zranené, nikdy sa ho nedotýkajte, ani sa nesnažte zachrániť. Môže vám ublížiť.

 • Ak zviera počas zrážky zahynulo, rozhodne ho neberte nikam so sebou. Odtiahnite ho na okraj cesty, no jedine s použitím rukavíc. V opačnom prípade vám môže hroziť nákaza, napríklad besnotou.

 • Zavolajte políciu, ktorá túto informáciu posunie miestnemu poľovníckemu zboru.

 • Nezabudnite si zabezpečiť dôkazy pre poisťovňu. Teda fotodokumentáciu a správu o nehode.

 • Následne si v poisťovni budete žiadať poistné plnenie.

Ako predísť kolízii so zverou? 

Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:  

 • Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť

 • V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant 

 • Na zviera stojace na ceste  nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť 

 • Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje 

 • Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu


Zrazenie domáceho zvieraťa

Zrazenie domáceho zvieraťa je pre poisťovňu rovnakou škodovou udalosťou ako zrazenie toho divého. Ak teda máte pripoistenie stretu so zverou alebo havarijné poistenie, poisťovňa by vám mala škody na základe neho preplatiť.


Rada odborníka

Pri uzatváraní pripoistenia alebo havarijného poistenia sa informujte o zrazení hospodárskeho zvieraťa. Niektoré poisťovne majú túto situáciu vo výlukách. V praxi to znamená, že ak by ste zrazili takéto zviera, inštitúcia vám škody nepreplatí.

Uzatvorte poistenie alebo pripoistenie a kryte sa

Stret so zverou je jedna z udalostí, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá predísť, a to aj vtedy, keď si dávate pozor a plne sa sústredíte na šoférovanie. Preto je dôležité, aby ste mysleli vopred a dobre sa kryli so správnym poistením či pripoistením. Preto si nezabudnite jednotlivé ponuky dobre porovnať. Zistite, ktorá je tá najvýhodnejšia pre vás a vaše vozidlo. Neplaťte zbytočne nič navyše a ušetrite.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.