Stret auta so zverou: Ako postupovať

stret auta so zverou

Stret so zverou sa vodičom stáva čoraz častejšie. Zver sa približuje k ľudským obydliam a vďaka tomu aj k cestám, kde sa nečakane objaví. Málokto stačí zabrzdiť a nie vždy je prudké brzdenie aj bezpečné. Ako sa však zachovať v prípade, keď už viete, že stretu so zverou nezabránite ani šoférskou zručnosťou?

Stret so zverou môže skončiť vysokými škodami na vozidle 

Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a časté sú ranné hmly, ktoré znižujú viditeľnosť a zvyšujú riziko zrážky so zverou. Podľa štatistík UNIQA poisťovne tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách a najčastejšie sa stávajú skoro ráno alebo za tmy, kedy je na cestách horšia viditeľnosť.

Kolízie so zverou majú často za následok vysoké škody a nezriedka aj zranenia posádky vozidla. Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Výnimkou však nie sú ani medvede. „V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 EUR,“ hovorí Martin Križan z UNIQA. 

Pomôže havarijné poistenie aj PZP

Už pri výbere PZP by mal vodič zohľadňovať aj iné kritéria, ako je len cena. „Vodič by mal určite porovnávať aj výšku poistného krytia. Minimálne limity sú už dané zákonom. Vodič v prípade poistnej udalosti určite ocení asistenčné služby, preto by si mal preveriť vopred ich rozsah, ale tiež rôzne zľavy a ponúkané bonusy,“ odporúča P. Ripka.

Stret so zverou kryje štandardne havarijné poistenie, ale nie je potrebné ho mať ako celok. Väčšina poisťovní ponúka pripoistenei stret so zverou aj ako pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu, čo je pre mnohých vodičov, ktorí napríklad nejazdia tak často, podstatne výhodnejšie.

Ako postupovať pri zrážke so zverou

 • Zachovajte chladnú hlavu a buďte radi, že ste v poriadku.  Postupujte podľa návodu, ktorý nie je zložitý.
 • V prvom rade treba zapnúť výstražnú signalizáciu. To znamená všetky štyri smerovky, čím určíte miesto nehody. Ideálne je pripojiť aj výstražný trojuholník. 
 • V prípade, že je zviera zranené, nikdy sa ho nedotýkajte, ani sa nesnažte zachrániť. Môže vám ublížiť.
 • Ak zviera počas zrážky zahynulo, rozhodne ho neberte nikam so sebou. Odtiahnite ho na okraj cesty, no jedine s použitím rukavíc. V opačnom prípade vám môže hroziť nákaza, napríklad besnotou.
 • Zavolajte políciu, ktorá túto informáciu posunie miestnemu poľovníckemu zboru.
 • Nezabudnite si zabezpečiť dôkazy pre poisťovňu. Teda fotodokumentáciu a správu o nehode.
 • Následne si v poisťovni budete žiadať poistné plnenie.

Ako predísť kolízii so zverou? 

Zver často skáče do cesty nečakane a vodiči sa snažia vyhnúť zrážke dupnutím na brzdu. Keďže pri prudkom brzdení v zime často hrozí šmyk, samozrejmosťou by mali byť prezuté pneumatiky. „Zimné pneumatiky sú svojím špeciálnym  dezénom a gumovou zmesou na zimných cestách oveľa bezpečnejšie než letné. Brzdná dráha letných pneumatík môže byť totiž na zimných cestách dlhšia o 20 - 30%“,  upozorňuje M. Križan z UNIQA poisťovne.  

Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:  

 • Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť
 • V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant 
 • Na zviera stojace na ceste nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť 
 • Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje 
 • Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 5