stret-se-zverou

Ako postupovať pri strete auta s lesnou zverou?

Stret so zverou sa vodičom stáva čoraz častejšie. Zver sa približuje k ľudským obydliam a vďaka tomu aj k cestám, kde sa nečakane objaví. Málokto stačí zabrzdiť a nie vždy je prudké brzdenie aj bezpečné. Ako sa však zachovať v prípade, keď už viete, že stretu so zverou nezabránite ani šoférskou zručnosťou?

Stret so zverou môže skončiť vysokými škodami na vozidle 

Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a časté sú ranné hmly, ktoré znižujú viditeľnosť a zvyšujú riziko zrážky so zverou. Podľa štatistík UNIQA poisťovne tvoria škody následkom stretu so zvieraťom asi 10% z celkových škôd na motorových vozidlách a najčastejšie sa stávajú skoro ráno alebo za tmy, kedy je na cestách horšia viditeľnosť.

Kolízie so zverou majú často za následok vysoké škody a nezriedka aj zranenia posádky vozidla. Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Výnimkou však nie sú ani medvede. „V poisťovni sme mali prípad, keď na ceste 1.triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu, oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9000 eur. Mali sme tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou, škody na vozidlách sa pohybovali okolo 2000 EUR,“ hovorí Martin Križan z UNIQA. 

PZP alebo havarijné poistenie?

Ak sa chcete kryť pred zrážkou so zverou, no neviete, či zvoliť klasické havarijné poistenie, alebo len pripoistenie k PZP, pripravili sme pre vás porovnanie oboch alternatív.

PZP s pripoistením

PZP je povinné zo zákona. Uzatvorené ho musí mať každé jedno vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestných komunikáciách. Kryje vás v prípade dopravnej nehody, a to tak, že ak spôsobíte nejakú škodu, poisťovňa by mala preplatiť všetky náklady.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Povinné zmluvné poistenie nekryje vaše zdravie alebo majetok. Znamená to, že ak máte v nejakej poisťovni uzatvorenú len PZP zmluvu, v prípade stretu so zverou vám nepomôže.

Na tento problém však existuje jedno riešenie, ktorým je pripoistenie. Pripoistenia vo všeobecnosti slúžia na krytie určitej časti vozidla alebo situácie. V tomto prípade by šlo o situáciu, ktorou je stret so zverou.

Pripoistenia sú výhodné najmä pre tých, ktorí nemajú záujem o havarijné poistenie, no chceli by sa v určitých situáciách kryť. Ich cena je spravidla len niekoľko eur, takže výslednú sumu PZP vám príliš nenavýšia.

Jednotlivé pripoistenia viete aj navzájom kombinovať a vyskladať si tak slušnú ochranu seba a svojho majetku. Okrem pripoistenia stretu so zverou si môžete zvoliť aj pripoistenia, ako:

 • pripoistenie sedadiel,
 • úrazové pripoistenie,
 • pripoistenie vodiča a posádky,
 • pripoistenie skiel,
 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.


Niektoré poisťovne vám dokonca poskytnú pripoistenia za výhodnejšiu cenu, prípadne úplne zadarmo. Tento benefit poskytujú napríklad klientom, ktorí v nich majú uzatvorených viacero zmlúv.

Pripoistenie stretu so zverou je tiež dobrým riešením pre šoférov, ktorí nejazdia príliš často a havarijné poistenie by im bolo zbytočné, no nejakú ochranu svojho majetku predsa len chcú.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením. Kasko slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V praxi to znamená, že ak by ste sa dostali do nejakej kolízie, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo časť zo škôd.

Havarijné poistenie kryje viacero oblastí, vrátane:

 • škody spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
 • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, ako napríklad silný vietor, krupobitie a povodeň,
 • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku krádeže alebo vandalizmu,
 • menšie škody, ku ktorým patrí poškodenie kolies, strata batožiny, poškodenie čelného skla a iné.


Z jednotlivých oblastí, ktoré havarijné poistenie kryje, vyplýva, že kryje aj stret so zverou. Ak sa teda náhodou stane, že zrazíte nejaké zviera, stačí kontaktovať svoju poisťovňu a zaslať jej potrebné dokumenty, ako napríklad fotodokumentáciu z miesta činu.

Havarijné poistenie však niečo stojí. Ide o výdavok navyše, ktorý je vyšší ako jedno pripoistenie. Toto poistenie vám dáva akúsi istotu, že ste krytí, a to nielen v prípade stretu so zverou, ale aj v iných nepríjemných situáciách.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako postupovať pri zrážke so zverou

 • Zachovajte chladnú hlavu a buďte radi, že ste v poriadku.  Postupujte podľa návodu, ktorý nie je zložitý.

 • V prvom rade treba  zapnúť výstražnú signalizáciu. To znamená všetky štyri smerovky, čím určíte miesto nehody. Ideálne je pripojiť aj výstražný trojuholník. 

 • V prípade, že je zviera zranené, nikdy sa ho nedotýkajte, ani sa nesnažte zachrániť. Môže vám ublížiť.

 • Ak zviera počas zrážky zahynulo, rozhodne ho neberte nikam so sebou. Odtiahnite ho na okraj cesty, no jedine s použitím rukavíc. V opačnom prípade vám môže hroziť nákaza, napríklad besnotou.

 • Zavolajte políciu, ktorá túto informáciu posunie miestnemu poľovníckemu zboru.

 • Nezabudnite si zabezpečiť dôkazy pre poisťovňu. Teda fotodokumentáciu a správu o nehode.

 • Následne si v poisťovni budete žiadať poistné plnenie.

Ako predísť kolízii so zverou? 

Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ktoré môžu v takýchto prípadoch pomôcť:  

 • Na miestach, ktoré sú označené dopravnou značkou „Pozor zver“, jazdite opatrne a znížte rýchlosť

 • V prípade, že na ceste stojí zviera, snažte sa brzdiť a pevne držte volant 

 • Na zviera stojace na ceste  nikdy neblikajte a vypnite diaľkové svetlá, tie ho totiž môžu oslepiť a zviera zostane nehybne stáť 

 • Zver sa radšej snažte zahnať trúbením, na ktoré väčšina zvierat reaguje 

 • Treba počítať s tým, že ak cez cestu prebehla srna, jeleň či diviak, ktoré žijú v stádach, je možné, že za ním vybehnú ďalšie a tomu prispôsobiť jazdu


Zrazenie domáceho zvieraťa

Zrazenie domáceho zvieraťa je pre poisťovňu rovnakou škodovou udalosťou ako zrazenie toho divého. Ak teda máte pripoistenie stretu so zverou alebo havarijné poistenie, poisťovňa by vám mala škody na základe neho preplatiť.


Rada odborníka

Pri uzatváraní pripoistenia alebo havarijného poistenia sa informujte o zrazení hospodárskeho zvieraťa. Niektoré poisťovne majú túto situáciu vo výlukách. V praxi to znamená, že ak by ste zrazili takéto zviera, inštitúcia vám škody nepreplatí.

Uzatvorte poistenie alebo pripoistenie a kryte sa

Stret so zverou je jedna z udalostí, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá predísť, a to aj vtedy, keď si dávate pozor a plne sa sústredíte na šoférovanie. Preto je dôležité, aby ste mysleli vopred a dobre sa kryli so správnym poistením či pripoistením. Preto si nezabudnite jednotlivé ponuky dobre porovnať. Zistite, ktorá je tá najvýhodnejšia pre vás a vaše vozidlo. Neplaťte zbytočne nič navyše a ušetrite.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.