výpoveď PZP

Rozmýšľate nad výpoveďou PZP? Poradíme vám, ako na to

4. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Povinné zmluvné poistenie  je základnou výbavou každého majiteľa motorového vozidla. Výber PZP však nie je jednoduchý, preto sa môže stať, že si nevyberiete správne. Neplaťte zbytočne za poistenie, s ktorým nie ste spokojní. Poistenie môžete kedykoľvek vypovedať a zmeniť. V článku vám poradíme, ako na výpoveď PZP krok za krokom.

Kedy môžem dať výpoveď PZP?

Dôvodov, prečo vypovedať PZP, môže byť naozaj mnoho – od nevýhodného poistenia až po predaj vozidla. Kedy máte právo vypovedať poistnú zmluvu?

Výpoveď dva mesiace po uzatvorení poistky

Ak ste uzatvorili poistenie iba nedávno, stále máte možnosť  zmeniť poisťovňu, a to bez udania dôvodu. Urobiť tak musíte ale do dvoch mesiacov od podpisu poistnej zmluvy. V prípade, že poistenie už nadobudlo účinnosť a vy sa ho rozhodnete napriek tomu vypovedať, poisťovňa od zaplatenej čiastky odpočíta sumu za uplynulé obdobie. Zvyšnú čiastku dostanete naspäť.

Výpoveď ku koncu poistného obdobia

Poistná zmluva sa spravidla uzatvára na jeden rok. Ak počas tohto obdobia zistíte, že vám PZP nevyhovuje alebo nájdete výhodnejšiu ponuku, ku koncu poistného obdobia máte  právo poistenie vypovedať.

Vedeli ste, že...

... výpoveď PZP môžete podať aj tri mesiace pred výročným dňom začiatku poistenia?


Aj tu je však dôležité sledovať si termíny. Výpoveď PZP musíte poisťovni doručiť najneskôr v prvý deň šesť týždňovej lehoty  pred koncom poistného obdobia. Ak by ste tento termín nestihli, poistenie by sa automaticky predĺžilo a vy by ste stratili možnosť výpovede PZP.

Výpoveď po vzniku poistnej udalosti

V prípade, že počas trvania PZP nastane škodová udalosť, klient aj poisťovňa majú právo na odstúpenie od poistnej zmluvy. Je to poistná udalosť, ktorá  preverí kvalitu poskytovaných služieb a rozsah krytia.

Ak si po škodovej udalosti uvedomíte, že nie ste spokojní s PZP, máte nárok na jeho výpoveď. Nezabudnite, že výpoveď musíte poisťovni doručiť do jedného mesiaca od poistnej udalosti.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Výpoveď po krádeži vozidla

Krádež vozidla je nočnou morou každého z nás. Keď však prídete o vaše vozidlo, PZP nemusíte platiť. Povinné zmluvné poistenie totiž v prípade krádeže vozidla môžete zrušiť bez ohľadu na termíny uvedené v poistnej zmluve. K výpovedi PZP nezabudnite priložiť prijatie oznámenia o krádeži vozidla príslušným orgánom.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

K výpovedi povinného zmluvného poistenia dochádza aj v prípade, že vozidlo predávate alebo prepisujete napríklad na iného člena rodiny. Pamätajte, že nový vlastník musí mať uzatvorené PZP  ešte pred zápisom vozidla do evidencie, preto s výpoveďou nečakajte. K výpovedi budete potrebovať aj oznámenie o zmene držiteľa vozidla.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Poslednou situáciu, ktorá môže nastať, je vyradenie vozidla z evidencie. V takomto prípade nie je dôvod na to, aby ste platili PZP, ktoré nepotrebujete. Akonáhle odhlásite vaše vozidlo, doručte poisťovni doklad o odhlásení spolu s výpoveďou poistnej zmluvy.

Ako podať výpoveď PZP – postup

Vypovedanie poistnej zmluvy je pomerne  jednoduchý a rýchly proces. Vďaka praktickému generátoru výpovede PZP nemusíte hľadať ani ručne vypĺňať žiadne komplikované tlačivá. Online systém vyplní dokument za vás a vy ho následne iba vytlačíte. K výpovedi je nutné priložiť aj ďalšie dokumenty:

 • oznámenie o vyradení motorového vozidla z evidencie,

 • oznámenie o zmene vlastníka motorového vozidla,

 • prijatie oznámenia o odcudzení motorového vozidla.

Vyplnenú výpoveď je nutné doručiť poisťovni poštou alebo osobne. Ak sa rozhodnete pre osobnú návštevu pobočky, nezabudnite si od pracovníka poisťovne vypýtať potvrdenie o podaní výpovede s dátumom jej doručenia.

Náš TIP

Ak podávate výpoveď v priebehu poistného obdobia, nezabudnite požiadať o vrátenie zvyšku poistného a potvrdenie o bezškodovom priebehu.


Nevyhnutnou súčasťou výpovede je podpis poistníka. Tlačivo musí vždy podpísať osoba, ktorá poistnú zmluvu uzatvorila, prípadne iná splnomocnená osoba.

Nečakajte príliš dlho

Uzatvorili ste poistnú zmluvu a po pár dňoch vás zaujala ponuka inej poisťovne? Či sa blíži koniec poistného obdobia a vy sa začínate obzerať po výhodnejšom poistení? Nech je dôvodom výpovede PZP čokoľvek, nemali by ste váhať príliš dlho. Ľahko by sa mohlo stať, že by ste prešvihli dátum, ku ktorému je možné vykonať zmeny v PZP.

Rozhodli ste sa neskoro alebo ste zabudli na termín a nestíhate doručiť výpoveď  poštou? Žiaden problém – jednoducho zájdite na pobočku poisťovne a výpoveď doručte osobne.

Čo robiť, ak som nezaplatil poistné?

Ak ste chceli vypovedať PZP ku koncu poistného obdobia, no prešvihli ste lehotu, existuje spôsob, ako situáciu vyriešiť. Ak totiž nezaplatíte PZP do jedného mesiaca od jeho uzatvorenia, zmluva automaticky zaniká.

To je tiež odpoveďou na otázku, čo sa stane, ak povinné zmluvné poistenie nestihnete alebo zabudnete zaplatiť. V takomto prípade o svoju poistku prídete a čo najskôr musíte uzatvoriť novú.

Výber poisťovne však môže byť tvrdým orieškom. Každá poisťovňa má iné ponuky, ktoré sa môžu líšiť výškou aj rozsahom krytia. Nehľaďte iba na cenu, ale zamerajte sa aj na to, aké riziká dané poistenie kryje. Pomôže vám naša  kalkulačka, s ktorou nájdete najvýhodnejšie PZP ušité na mieru.

Máte uzatvorené PZP, s ktorým nie ste spokojní alebo platíte príliš vysoké sumy? Nečakajte a vyberte si výhodnejšiu ponuku. Vypovedať PZP môžete z viacerých dôvodov. Tento proces je jednoduchý a zaberie vám iba chvíľu. Neplaťte to, čo vám nesedí.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.