výpoveď PZP

Rozmýšľate nad výpoveďou PZP? Poradíme vám, ako na to

4. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Povinné zmluvné poistenie  je základnou výbavou každého majiteľa motorového vozidla. Výber PZP však nie je jednoduchý, preto sa môže stať, že si nevyberiete správne. Neplaťte zbytočne za poistenie, s ktorým nie ste spokojní. Poistenie môžete kedykoľvek vypovedať a zmeniť. V článku vám poradíme, ako na výpoveď PZP krok za krokom.

Kedy môžem dať výpoveď PZP?

Dôvodov, prečo vypovedať PZP, môže byť naozaj mnoho – od nevýhodného poistenia až po predaj vozidla. Kedy máte právo vypovedať poistnú zmluvu?

Výpoveď dva mesiace po uzatvorení poistky

Ak ste uzatvorili poistenie iba nedávno, stále máte možnosť  zmeniť poisťovňu, a to bez udania dôvodu. Urobiť tak musíte ale do dvoch mesiacov od podpisu poistnej zmluvy. V prípade, že poistenie už nadobudlo účinnosť a vy sa ho rozhodnete napriek tomu vypovedať, poisťovňa od zaplatenej čiastky odpočíta sumu za uplynulé obdobie. Zvyšnú čiastku dostanete naspäť.

Výpoveď ku koncu poistného obdobia

Poistná zmluva sa spravidla uzatvára na jeden rok. Ak počas tohto obdobia zistíte, že vám PZP nevyhovuje alebo nájdete výhodnejšiu ponuku, ku koncu poistného obdobia máte  právo poistenie vypovedať.

Vedeli ste, že...

... výpoveď PZP môžete podať aj tri mesiace pred výročným dňom začiatku poistenia?


Aj tu je však dôležité sledovať si termíny. Výpoveď PZP musíte poisťovni doručiť najneskôr v prvý deň šesť týždňovej lehoty  pred koncom poistného obdobia. Ak by ste tento termín nestihli, poistenie by sa automaticky predĺžilo a vy by ste stratili možnosť výpovede PZP.

Výpoveď po vzniku poistnej udalosti

V prípade, že počas trvania PZP nastane škodová udalosť, klient aj poisťovňa majú právo na odstúpenie od poistnej zmluvy. Je to poistná udalosť, ktorá  preverí kvalitu poskytovaných služieb a rozsah krytia.

Ak si po škodovej udalosti uvedomíte, že nie ste spokojní s PZP, máte nárok na jeho výpoveď. Nezabudnite, že výpoveď musíte poisťovni doručiť do jedného mesiaca od poistnej udalosti.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Výpoveď po krádeži vozidla

Krádež vozidla je nočnou morou každého z nás. Keď však prídete o vaše vozidlo, PZP nemusíte platiť. Povinné zmluvné poistenie totiž v prípade krádeže vozidla môžete zrušiť bez ohľadu na termíny uvedené v poistnej zmluve. K výpovedi PZP nezabudnite priložiť prijatie oznámenia o krádeži vozidla príslušným orgánom.

Výpoveď z dôvodu zmeny vlastníka vozidla

K výpovedi povinného zmluvného poistenia dochádza aj v prípade, že vozidlo predávate alebo prepisujete napríklad na iného člena rodiny. Pamätajte, že nový vlastník musí mať uzatvorené PZP  ešte pred zápisom vozidla do evidencie, preto s výpoveďou nečakajte. K výpovedi budete potrebovať aj oznámenie o zmene držiteľa vozidla.

Výpoveď z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie

Poslednou situáciu, ktorá môže nastať, je vyradenie vozidla z evidencie. V takomto prípade nie je dôvod na to, aby ste platili PZP, ktoré nepotrebujete. Akonáhle odhlásite vaše vozidlo, doručte poisťovni doklad o odhlásení spolu s výpoveďou poistnej zmluvy.

Ako podať výpoveď PZP – postup

Vypovedanie poistnej zmluvy je pomerne  jednoduchý a rýchly proces. Vďaka praktickému generátoru výpovede PZP nemusíte hľadať ani ručne vypĺňať žiadne komplikované tlačivá. Online systém vyplní dokument za vás a vy ho následne iba vytlačíte. K výpovedi je nutné priložiť aj ďalšie dokumenty:

 • oznámenie o vyradení motorového vozidla z evidencie,

 • oznámenie o zmene vlastníka motorového vozidla,

 • prijatie oznámenia o odcudzení motorového vozidla.

Vyplnenú výpoveď je nutné doručiť poisťovni poštou alebo osobne. Ak sa rozhodnete pre osobnú návštevu pobočky, nezabudnite si od pracovníka poisťovne vypýtať potvrdenie o podaní výpovede s dátumom jej doručenia.

Náš TIP

Ak podávate výpoveď v priebehu poistného obdobia, nezabudnite požiadať o vrátenie zvyšku poistného a potvrdenie o bezškodovom priebehu.


Nevyhnutnou súčasťou výpovede je podpis poistníka. Tlačivo musí vždy podpísať osoba, ktorá poistnú zmluvu uzatvorila, prípadne iná splnomocnená osoba.

Nečakajte príliš dlho

Uzatvorili ste poistnú zmluvu a po pár dňoch vás zaujala ponuka inej poisťovne? Či sa blíži koniec poistného obdobia a vy sa začínate obzerať po výhodnejšom poistení? Nech je dôvodom výpovede PZP čokoľvek, nemali by ste váhať príliš dlho. Ľahko by sa mohlo stať, že by ste prešvihli dátum, ku ktorému je možné vykonať zmeny v PZP.

Rozhodli ste sa neskoro alebo ste zabudli na termín a nestíhate doručiť výpoveď  poštou? Žiaden problém – jednoducho zájdite na pobočku poisťovne a výpoveď doručte osobne.

Čo robiť, ak som nezaplatil poistné?

Ak ste chceli vypovedať PZP ku koncu poistného obdobia, no prešvihli ste lehotu, existuje spôsob, ako situáciu vyriešiť. Ak totiž nezaplatíte PZP do jedného mesiaca od jeho uzatvorenia, zmluva automaticky zaniká.

To je tiež odpoveďou na otázku, čo sa stane, ak povinné zmluvné poistenie nestihnete alebo zabudnete zaplatiť. V takomto prípade o svoju poistku prídete a čo najskôr musíte uzatvoriť novú.

Výber poisťovne však môže byť tvrdým orieškom. Každá poisťovňa má iné ponuky, ktoré sa môžu líšiť výškou aj rozsahom krytia. Nehľaďte iba na cenu, ale zamerajte sa aj na to, aké riziká dané poistenie kryje. Pomôže vám naša  kalkulačka, s ktorou nájdete najvýhodnejšie PZP ušité na mieru.

Máte uzatvorené PZP, s ktorým nie ste spokojní alebo platíte príliš vysoké sumy? Nečakajte a vyberte si výhodnejšiu ponuku. Vypovedať PZP môžete z viacerých dôvodov. Tento proces je jednoduchý a zaberie vám iba chvíľu. Neplaťte to, čo vám nesedí.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.