nádherná Patagónia

Prečo sa vydať do Patagónie

3. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Patagónia je miesto dobrodružstiev. Vzdialené síce tisíce kilometrov od Slovenska, ale ak už raz letíte smer Južná Amerika, tak by bola škoda minúť práve Patagóniu. Kraj, na ktorého okraje už dýcha Južný pól a združuje kolekciu dobrodružstiev, ktoré inde nemôžete zažiť.

Zvláštne územie Patagónie

Patagónia je územie, ležiace na úplnom juhu Južnej Ameriky. Ohraničujú ho Andy na severozápade a severe Río Colorado. Väčšia časť územia patrí Argentíne, menšia časť Čile. Nachádza sa tu známe národné parky Torres del Paine a NP Los Glaciares, ktoré sa vyznačujú  veľkým množstvom ľadovcov, ľadovcových jazier, fjordov, úžasných hôr, sopiek a vodopádov. Ale veľké množstvo patagónského územia pokrývajú aj stepi. Môžete tu naozaj prísť do kontaktu s nádhernou, nedotknutou prírodou a tiež rôznorodými zvieratami. K území Patagónie náleží súostrovie Ohňová zem aj slávne Falklandy. Je to miesto, kde môžete zažiť skutočne všetko. Pre dobrodružné typy to nie je miesto, ktoré by mali v živote obísť. Práve naopak. Vydať sa sem znamená byť naraz v spojení s prírodou aj si užiť skvelú dovolenku.

Spokojná duša aj žalúdok

Hory tu boli sformované do podoby bizarných veží, ktorých fotogenickosti umocňuje to správne slnečné svetlo. Ľadovce tu stekajú z hôr oveľa nižšie, než sme zvyknutí v Európe a pod svojimi čelami vytvárajú veľká ľadovcové jazerá, po ktorých plávajú polámané ľadovcové kryhy. Pod horami rastú rozsiahle pralesy. V horách zahliadneme krúžiacich kondorov, vo vode bobry vo svojich hradoch, na morských brehoch uvidíme tulene a najexotickejšími tvory sú určite tučniaky magellanští tvoriace rozsiahle kolónie na morských ostrovoch či na pobreží. 

Punc exotiky Patagónii dodávajú superlatívy "najjužnejšej" a ležiace na konci sveta. Kultúrnym obohatením oblasti je úplne dominantný španielčina, argentínske tango a tie najlepšie stejky na svete.

Všetko na jednom mieste


Je ťažké predstaviť Patagónii v celej jej pestrosti. Nájdete tu nádherné  národné parky Torres del Paine alebo Los Glaciares, ľadovce, sopky, alebo stále zelené lesy. Môžete stúpať do hôr, plaviť sa fjordy pacifického pobrežia alebo pozorovať tučniakov. Patagónska príroda naozaj dokáže fascinovať a ťažko by ste totiž  inde na svete hľadali krajinu tak surovú a pritom tak krásnu. Hovorí sa, že kto sa do Patagónie raz pozrie, ten jej prepadne navždy.

cestovanie patagonia

Ohňová zem v ľade

Na samom južnom cípe Patagónie nájdeme súostrovie zvanej Ohňová zem. Hoci by tento názov mohol vyvolávať hrejivé predstavy, s ďaleko väčšou pravdepodobnosťou tu budeme mrznúť, než by sme sa potili. Pravidelné búrky bičujúcich pobreží aj vrcholky Ánd po sebe zanechávajú stopy v podobe pokrútených konárov zakrpatených stromov.

Je to krajina extrémov, čo zďaleka neplatí len o tunajšom preslávenom počasí. Argentínska Ushuaia sa pýši prívlastkom najjužnejšieho mesta sveta a nájdeme tu aj najjužnejšie položený národný park sveta, Tierra del Fuego. Nie nadarmo miestnej prezývajú tejto oblasti Fin del Mundo, čiže koniec sveta. Veľa návštevníkov berie na svoju škodu návštevu Ushuaia len ako prestupnú stanicu pri ceste na Antarktídu, pritom rozhodne stojí za to vypraviť sa sem a okolie poriadne preskúmať.

Ako sa prepravovať?

Doprava po Patagónii je trochu oriešok, ale nie neriešiteľný. Vzdialenosti sú ohromné. Východiskovým bodom na juhoamerickom kontinente je pre väčšinu návštevníkov Buenos Aires, odkiaľ lietajú linky do El Calafate a Ushuaia. Do parku Pumalin sa najlepšie dostanete z mesta Puerto Montt, kam lietajú linky z čilského Santiaga. V mieste možno cestovať linkovými autobusmi. Lístky sa väčšinou musia kupovať priamo na mieste, on-line rezervácie nie je pre cudzincov možná. Cestovať môžete aj prenajatým autom.  Cestovať môžete bez problému sami, na vlastnú päsť. Patagónia je z hľadiska kriminality pomerne bezpečná destinácia, no problémom niekedy býva komunikácia, pretože väčšinou sa dorozumiete iba španielsky. A potom ešte existuje univerzálny jazyk každého cestovateľa. Ruky a nohy. 


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?