nádherná Patagónia

Prečo sa vydať do Patagónie

3. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Patagónia je miesto dobrodružstiev. Vzdialené síce tisíce kilometrov od Slovenska, ale ak už raz letíte smer Južná Amerika, tak by bola škoda minúť práve Patagóniu. Kraj, na ktorého okraje už dýcha Južný pól a združuje kolekciu dobrodružstiev, ktoré inde nemôžete zažiť.

Zvláštne územie Patagónie

Patagónia je územie, ležiace na úplnom juhu Južnej Ameriky. Ohraničujú ho Andy na severozápade a severe Río Colorado. Väčšia časť územia patrí Argentíne, menšia časť Čile. Nachádza sa tu známe národné parky Torres del Paine a NP Los Glaciares, ktoré sa vyznačujú  veľkým množstvom ľadovcov, ľadovcových jazier, fjordov, úžasných hôr, sopiek a vodopádov. Ale veľké množstvo patagónského územia pokrývajú aj stepi. Môžete tu naozaj prísť do kontaktu s nádhernou, nedotknutou prírodou a tiež rôznorodými zvieratami. K území Patagónie náleží súostrovie Ohňová zem aj slávne Falklandy. Je to miesto, kde môžete zažiť skutočne všetko. Pre dobrodružné typy to nie je miesto, ktoré by mali v živote obísť. Práve naopak. Vydať sa sem znamená byť naraz v spojení s prírodou aj si užiť skvelú dovolenku.

Spokojná duša aj žalúdok

Hory tu boli sformované do podoby bizarných veží, ktorých fotogenickosti umocňuje to správne slnečné svetlo. Ľadovce tu stekajú z hôr oveľa nižšie, než sme zvyknutí v Európe a pod svojimi čelami vytvárajú veľká ľadovcové jazerá, po ktorých plávajú polámané ľadovcové kryhy. Pod horami rastú rozsiahle pralesy. V horách zahliadneme krúžiacich kondorov, vo vode bobry vo svojich hradoch, na morských brehoch uvidíme tulene a najexotickejšími tvory sú určite tučniaky magellanští tvoriace rozsiahle kolónie na morských ostrovoch či na pobreží. 

Punc exotiky Patagónii dodávajú superlatívy "najjužnejšej" a ležiace na konci sveta. Kultúrnym obohatením oblasti je úplne dominantný španielčina, argentínske tango a tie najlepšie stejky na svete.

Všetko na jednom mieste


Je ťažké predstaviť Patagónii v celej jej pestrosti. Nájdete tu nádherné  národné parky Torres del Paine alebo Los Glaciares, ľadovce, sopky, alebo stále zelené lesy. Môžete stúpať do hôr, plaviť sa fjordy pacifického pobrežia alebo pozorovať tučniakov. Patagónska príroda naozaj dokáže fascinovať a ťažko by ste totiž  inde na svete hľadali krajinu tak surovú a pritom tak krásnu. Hovorí sa, že kto sa do Patagónie raz pozrie, ten jej prepadne navždy.

cestovanie patagonia

Ohňová zem v ľade

Na samom južnom cípe Patagónie nájdeme súostrovie zvanej Ohňová zem. Hoci by tento názov mohol vyvolávať hrejivé predstavy, s ďaleko väčšou pravdepodobnosťou tu budeme mrznúť, než by sme sa potili. Pravidelné búrky bičujúcich pobreží aj vrcholky Ánd po sebe zanechávajú stopy v podobe pokrútených konárov zakrpatených stromov.

Je to krajina extrémov, čo zďaleka neplatí len o tunajšom preslávenom počasí. Argentínska Ushuaia sa pýši prívlastkom najjužnejšieho mesta sveta a nájdeme tu aj najjužnejšie položený národný park sveta, Tierra del Fuego. Nie nadarmo miestnej prezývajú tejto oblasti Fin del Mundo, čiže koniec sveta. Veľa návštevníkov berie na svoju škodu návštevu Ushuaia len ako prestupnú stanicu pri ceste na Antarktídu, pritom rozhodne stojí za to vypraviť sa sem a okolie poriadne preskúmať.

Ako sa prepravovať?

Doprava po Patagónii je trochu oriešok, ale nie neriešiteľný. Vzdialenosti sú ohromné. Východiskovým bodom na juhoamerickom kontinente je pre väčšinu návštevníkov Buenos Aires, odkiaľ lietajú linky do El Calafate a Ushuaia. Do parku Pumalin sa najlepšie dostanete z mesta Puerto Montt, kam lietajú linky z čilského Santiaga. V mieste možno cestovať linkovými autobusmi. Lístky sa väčšinou musia kupovať priamo na mieste, on-line rezervácie nie je pre cudzincov možná. Cestovať môžete aj prenajatým autom.  Cestovať môžete bez problému sami, na vlastnú päsť. Patagónia je z hľadiska kriminality pomerne bezpečná destinácia, no problémom niekedy býva komunikácia, pretože väčšinou sa dorozumiete iba španielsky. A potom ešte existuje univerzálny jazyk každého cestovateľa. Ruky a nohy. 


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.