nádherná Patagónia

Prečo sa vydať do Patagónie

3. 6. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Patagónia je miesto dobrodružstiev. Vzdialené síce tisíce kilometrov od Slovenska, ale ak už raz letíte smer Južná Amerika, tak by bola škoda minúť práve Patagóniu. Kraj, na ktorého okraje už dýcha Južný pól a združuje kolekciu dobrodružstiev, ktoré inde nemôžete zažiť.

Zvláštne územie Patagónie

Patagónia je územie, ležiace na úplnom juhu Južnej Ameriky. Ohraničujú ho Andy na severozápade a severe Río Colorado. Väčšia časť územia patrí Argentíne, menšia časť Čile. Nachádza sa tu známe národné parky Torres del Paine a NP Los Glaciares, ktoré sa vyznačujú  veľkým množstvom ľadovcov, ľadovcových jazier, fjordov, úžasných hôr, sopiek a vodopádov. Ale veľké množstvo patagónského územia pokrývajú aj stepi. Môžete tu naozaj prísť do kontaktu s nádhernou, nedotknutou prírodou a tiež rôznorodými zvieratami. K území Patagónie náleží súostrovie Ohňová zem aj slávne Falklandy. Je to miesto, kde môžete zažiť skutočne všetko. Pre dobrodružné typy to nie je miesto, ktoré by mali v živote obísť. Práve naopak. Vydať sa sem znamená byť naraz v spojení s prírodou aj si užiť skvelú dovolenku.

Spokojná duša aj žalúdok

Hory tu boli sformované do podoby bizarných veží, ktorých fotogenickosti umocňuje to správne slnečné svetlo. Ľadovce tu stekajú z hôr oveľa nižšie, než sme zvyknutí v Európe a pod svojimi čelami vytvárajú veľká ľadovcové jazerá, po ktorých plávajú polámané ľadovcové kryhy. Pod horami rastú rozsiahle pralesy. V horách zahliadneme krúžiacich kondorov, vo vode bobry vo svojich hradoch, na morských brehoch uvidíme tulene a najexotickejšími tvory sú určite tučniaky magellanští tvoriace rozsiahle kolónie na morských ostrovoch či na pobreží. 

Punc exotiky Patagónii dodávajú superlatívy "najjužnejšej" a ležiace na konci sveta. Kultúrnym obohatením oblasti je úplne dominantný španielčina, argentínske tango a tie najlepšie stejky na svete.

Všetko na jednom mieste


Je ťažké predstaviť Patagónii v celej jej pestrosti. Nájdete tu nádherné  národné parky Torres del Paine alebo Los Glaciares, ľadovce, sopky, alebo stále zelené lesy. Môžete stúpať do hôr, plaviť sa fjordy pacifického pobrežia alebo pozorovať tučniakov. Patagónska príroda naozaj dokáže fascinovať a ťažko by ste totiž  inde na svete hľadali krajinu tak surovú a pritom tak krásnu. Hovorí sa, že kto sa do Patagónie raz pozrie, ten jej prepadne navždy.

cestovanie patagonia

Ohňová zem v ľade

Na samom južnom cípe Patagónie nájdeme súostrovie zvanej Ohňová zem. Hoci by tento názov mohol vyvolávať hrejivé predstavy, s ďaleko väčšou pravdepodobnosťou tu budeme mrznúť, než by sme sa potili. Pravidelné búrky bičujúcich pobreží aj vrcholky Ánd po sebe zanechávajú stopy v podobe pokrútených konárov zakrpatených stromov.

Je to krajina extrémov, čo zďaleka neplatí len o tunajšom preslávenom počasí. Argentínska Ushuaia sa pýši prívlastkom najjužnejšieho mesta sveta a nájdeme tu aj najjužnejšie položený národný park sveta, Tierra del Fuego. Nie nadarmo miestnej prezývajú tejto oblasti Fin del Mundo, čiže koniec sveta. Veľa návštevníkov berie na svoju škodu návštevu Ushuaia len ako prestupnú stanicu pri ceste na Antarktídu, pritom rozhodne stojí za to vypraviť sa sem a okolie poriadne preskúmať.

Ako sa prepravovať?

Doprava po Patagónii je trochu oriešok, ale nie neriešiteľný. Vzdialenosti sú ohromné. Východiskovým bodom na juhoamerickom kontinente je pre väčšinu návštevníkov Buenos Aires, odkiaľ lietajú linky do El Calafate a Ushuaia. Do parku Pumalin sa najlepšie dostanete z mesta Puerto Montt, kam lietajú linky z čilského Santiaga. V mieste možno cestovať linkovými autobusmi. Lístky sa väčšinou musia kupovať priamo na mieste, on-line rezervácie nie je pre cudzincov možná. Cestovať môžete aj prenajatým autom.  Cestovať môžete bez problému sami, na vlastnú päsť. Patagónia je z hľadiska kriminality pomerne bezpečná destinácia, no problémom niekedy býva komunikácia, pretože väčšinou sa dorozumiete iba španielsky. A potom ešte existuje univerzálny jazyk každého cestovateľa. Ruky a nohy. 


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?