Prečo sa vydať do Patagónie

Patagonia

Patagónia je miesto dobrodružstiev. Vzdialené síce tisíce kilometrov od Slovenska, ale ak už raz letíte smer Južná Amerika, tak by bola škoda minúť práve Patagóniu. Kraj, na ktorého okraje už dýcha Južný pól a združuje kolekciu dobrodružstiev, ktoré inde nemôžete zažiť.

Zvláštne územie Patagónie

Patagónia je územie, ležiace na úplnom juhu Južnej Ameriky. Ohraničujú ho Andy na severozápade a severe Río Colorado. Väčšia časť územia patrí Argentíne, menšia časť Čile. Nachádza sa tu známe národné parky Torres del Paine a NP Los Glaciares, ktoré sa vyznačujú veľkým množstvom ľadovcov, ľadovcových jazier, fjordov, úžasných hôr, sopiek a vodopádov. Ale veľké množstvo patagónského územia pokrývajú aj stepi. Môžete tu naozaj prísť do kontaktu s nádhernou, nedotknutou prírodou a tiež rôznorodými zvieratami. K území Patagónie náleží súostrovie Ohňová zem aj slávne Falklandy. Je to miesto, kde môžete zažiť skutočne všetko. Pre dobrodružné typy to nie je miesto, ktoré by mali v živote obísť. Práve naopak. Vydať sa sem znamená byť naraz v spojení s prírodou aj si užiť skvelú dovolenku.

Spokojná duša aj žalúdok

Hory tu boli sformované do podoby bizarných veží, ktorých fotogenickosti umocňuje to správne slnečné svetlo. Ľadovce tu stekajú z hôr oveľa nižšie, než sme zvyknutí v Európe a pod svojimi čelami vytvárajú veľká ľadovcové jazerá, po ktorých plávajú polámané ľadovcové kryhy. Pod horami rastú rozsiahle pralesy. V horách zahliadneme krúžiacich kondorov, vo vode bobry vo svojich hradoch, na morských brehoch uvidíme tulene a najexotickejšími tvory sú určite tučniaky magellanští tvoriace rozsiahle kolónie na morských ostrovoch či na pobreží. 

Punc exotiky Patagónii dodávajú superlatívy "najjužnejšej" a ležiace na konci sveta. Kultúrnym obohatením oblasti je úplne dominantný španielčina, argentínske tango a tie najlepšie stejky na svete.

Všetko na jednom mieste


Je ťažké predstaviť Patagónii v celej jej pestrosti. Nájdete tu nádherné národné parky Torres del Paine alebo Los Glaciares, ľadovce, sopky, alebo stále zelené lesy. Môžete stúpať do hôr, plaviť sa fjordy pacifického pobrežia alebo pozorovať tučniakov. Patagónska príroda naozaj dokáže fascinovať a ťažko by ste totiž inde na svete hľadali krajinu tak surovú a pritom tak krásnu. Hovorí sa, že kto sa do Patagónie raz pozrie, ten jej prepadne navždy.

cestovanie patagonia

Ohňová zem v ľade

Na samom južnom cípe Patagónie nájdeme súostrovie zvanej Ohňová zem. Hoci by tento názov mohol vyvolávať hrejivé predstavy, s ďaleko väčšou pravdepodobnosťou tu budeme mrznúť, než by sme sa potili. Pravidelné búrky bičujúcich pobreží aj vrcholky Ánd po sebe zanechávajú stopy v podobe pokrútených konárov zakrpatených stromov.

Je to krajina extrémov, čo zďaleka neplatí len o tunajšom preslávenom počasí. Argentínska Ushuaia sa pýši prívlastkom najjužnejšieho mesta sveta a nájdeme tu aj najjužnejšie položený národný park sveta, Tierra del Fuego. Nie nadarmo miestnej prezývajú tejto oblasti Fin del Mundo, čiže koniec sveta. Veľa návštevníkov berie na svoju škodu návštevu Ushuaia len ako prestupnú stanicu pri ceste na Antarktídu, pritom rozhodne stojí za to vypraviť sa sem a okolie poriadne preskúmať.

Ako sa prepravovať?

Doprava po Patagónii je trochu oriešok, ale nie neriešiteľný. Vzdialenosti sú ohromné. Východiskovým bodom na juhoamerickom kontinente je pre väčšinu návštevníkov Buenos Aires, odkiaľ lietajú linky do El Calafate a Ushuaia. Do parku Pumalin sa najlepšie dostanete z mesta Puerto Montt, kam lietajú linky z čilského Santiaga. V mieste možno cestovať linkovými autobusmi. Lístky sa väčšinou musia kupovať priamo na mieste, on-line rezervácie nie je pre cudzincov možná. Cestovať môžete aj prenajatým autom. Cestovať môžete bez problému sami, na vlastnú päsť. Patagónia je z hľadiska kriminality pomerne bezpečná destinácia, no problémom niekedy býva komunikácia, pretože väčšinou sa dorozumiete iba španielsky. A potom ešte existuje univerzálny jazyk každého cestovateľa. Ruky a nohy. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2