dopravne-znacky

Pozor na tieto nové dopravné značky a značenia

24. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Od minulého roku začali pribúdať na cestách nové dopravné značky a značenia. Mení sa ich tvar, symbol a niekedy aj význam. Okrem toho sa ale sprísnili aj niektoré zákazy. Jedným z nich je používanie telefónu za volantom. Chcete vedieť, aké zmeny vás čakajú v cestnej premávke? Prečítajte si náš článok.

Malá šípka, veľké problémy

Od apríla 2020 ste na slovenských cestách mohli zaznamenať isté zmeny. Ide prevažne o zvislé dopravné značky  Zákaz státia, Zákaz zastavenia  a Parkovanie. Pod týmito značkami sa zvykli nachádzať dodatkové tabule, ktoré mali na starosti územnú platnosť danej značky.

Videli ste  niekedy značku Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou, ktorá ukazovala šípkou nahor?  Znamenalo to, že ste nemohli vaše vozidlo zastaviť za touto značkou. Mohli ste zastaviť až za najbližšou značkou Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou so šípkou nadol. 

Rovnako to bolo so značkami Zákaz státia a Parkovanie. Tomu je ale koniec. Príloha č. 3 k vyhláške  č. 30/2020 Z. z. upravuje používanie šípok v spojitosti so spomenutými značkami. Na najväčších dopravných značkách sa šípky presunuli priamo do hlavného značenia.

ľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo?

Skúste našu online kalkulačku, do ktorej stačí zadať pár údajov o vás a vašom vozidle a rýchlo a jednoducho si tak porovnáte ponuky od jednotlivých poskytovateľov. Výber tej najideálnejšej je len na vás.

Ako sa vyznať v nových dopravných označeniach?

Všetky tri značky majú spoločnú jednu vec. Sú ňou  biele šípky ukazujúce okraj vozovky a začiatok platnosti značky. Pri značkách Zákaz zastavenia a Zákaz státia biela šípka v hornej polovici značky znamená začiatok územnej platnosti značky a okraj vozovky.

Biela šípka na dolnej polovici značky znamená koniec územnej platnosti značky. Ak sú vyznačené obe šípky naraz, znamená to priebeh územnej platnosti. Pre jednoduché zapamätanie a orientáciu si to ukážeme v odrážkach.

Značka Zákaz zastavenia a Zákaz státia

 • šípka v hornej polovici  značky smerujúca  do ľava  značí  pravý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

 • šípka  v hornej polovici  značky smerujúca  do prava značí  ľavý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

 • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca  do ľava značí  ľavý okraj vozovky a koniec územnej platnosti,

 • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca do prava značí pravý okraj vozovky a  koniec územnej platnosti,

 • obe šípky naraz  značia  pokračovanie územnej platnosti značky.

 

Značka Parkovanie

 • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do ľava  znamená  začiatok územnej platnosti značky,

 • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do prava  znamená  koniec územnej platnosti značky,

 • obe šípky naraz značia pokračovanie územnej platnosti značky.

Vedeli ste, že...

…pokuta za porušenie zákazu zastavenia môže byť až 78 eur? Ak ju ale uhradíte do 15 dní, znižuje sa jej suma na 52 eur.

Marcové novinky v zákonoch

Marec 2022 sa niesol v znamení bezpečnosti cyklistov. Veľa vodičov na nich nadáva a nenávidí ich predbiehať. Zmena v novele zákona ich predbiehanie ešte sťažila. Doteraz musel vodič „dbať na zvýšenú opatrnosť a pri predchádzaní zachovať dostatočný odstup.

Od marca je to zadefinované do dvoch bodov:

 • pri rýchlosti do 50 km/h, najmä v mestách a obciach, má vodič pri predbiehaní cyklistu dodržať bočný odstup minimálne 1 m,

 • pri rýchlosti nad 50 km/h, na cestách mimo miest a obcí, je určená minimálna hranica odstupu na  1,5 m od cyklistu.

 

Vodiči ale nie sú jediní, ktorí sa musia držať nových pravidiel.  Cyklisti po novom nesmú jazdiť viacerí za sebou. Je to z dôvodu veľkého množstva cyklistov, ktorý boli rozťahaní za sebou, čím obmedzovali vodičov. Presné znenie závisí aj od typu ciest:

 • Na poľných alebo lesných cestách a v obytných zónach môžu jazdiť cyklisti aj dvaja vedľa seba.

 • Na hlavných ťahoch môžu jazdiť takýmto spôsobom maximálne dvaja cyklisti. Vedľa seba môžu jazdiť len vtedy, ak pôjde o skupinu minimálne šiestich cyklistov,  pričom vytvoria takzvaný balík.

Kedy má cyklista prednosť?

Cyklochodníky a cyklocesty sú v zahraničí už bežná vec, ale čím ďalej tým viac sa objavujú aj na Slovensku. S tým prichádzajú aj  nové zákony o prednosti na týchto pozemných komunikáciách.

Zmeny sa dotkli prednosti v jazde, ak cyklista jazdí po  samostatnej cykloceste rovnobežnej s hlavnou cestou. Ak príde ku križovatke, pri ktorej nemusí prechádzať cez hlavnú cestu, vodič mu musí dať prednosť. 

Kým sa ale bude môcť cyklista spoľahnúť na tento zákon, chvíľu to potrvá. Ide najmä o informovanosť vodičov. Ak sa túto novinku nedozvedia, môže prísť k vážnym stretom vodiča s cyklistom. Cyklista musí byť preto mimoriadne opatrný, aj keď má prednosť v jazde.

Zákaz parkovania na chodníku nakoniec nebude

Parlament odhlasoval prechodné obdobie, ktoré trvalo 2 týždne, kedy vozidla nesmeli parkovať na chodníkoch. Týkalo sa to najmä obytných zón. Od 12. 4. 2022 sa povolenie státia na chodníkoch opäť umožnilo. Platiť to bude do 30. septembra 2022.

Dovtedy majú samosprávy a mestá čas, aby označili chodníky, kde sa môže parkovať. Inde stáť na chodníku nebude možné. Parlament schválil zákon, ktorý umožňuje  parkovanie na chodníkoch týmto vozidlám:

 • vozidlá len do hmotnosti 2800 kg, 

 • elektrické kolobežky s pomocným motorčekom.

Telefón za volantom

Ide jednoznačne o najčastejšiu príčinu vzniku dopravných nehôd,  a to aj napriek tomu, že vodiči môžu využívať handsfree zariadenie. Moderné autá majú handsfree priamo vo svojom infotainmente. Zmeny sa tak týkajú navýšenia pokút alebo odobratia vodičského preukazu.

Presné znenie tohto zákazu znie takto: 

„Počas vedenia vozidla držanie v ruke alebo iným spôsobom obsluhovanie telefónneho prístroja alebo iného telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávanie inej obdobnej činnosti, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.”

Záver

Okrem zmien dopravných značiek a iných zákonov je dôležité mať aj kompletnú povinnú výbavu  a uzatvorené  PZP,  ktoré musí mať každý majiteľ motorového vozidla.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.