dopravne-znacky

Pozor na tieto nové dopravné značky a značenia

24. 5. 2022 | Aktualizované: 3. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Od minulého roku začali pribúdať na cestách nové dopravné značky a značenia. Mení sa ich tvar, symbol a niekedy aj význam. Okrem toho sa ale sprísnili aj niektoré zákazy. Jedným z nich je používanie telefónu za volantom. Chcete vedieť, aké zmeny vás čakajú v cestnej premávke? Prečítajte si náš článok.

Malá šípka, veľké problémy

Od apríla 2020 ste na slovenských cestách mohli zaznamenať isté zmeny. Ide prevažne o zvislé dopravné značky  Zákaz státia, Zákaz zastavenia  a Parkovanie. Pod týmito značkami sa zvykli nachádzať dodatkové tabule, ktoré mali na starosti územnú platnosť danej značky.

Videli ste  niekedy značku Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou, ktorá ukazovala šípkou nahor?  Znamenalo to, že ste nemohli vaše vozidlo zastaviť za touto značkou. Mohli ste zastaviť až za najbližšou značkou Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou so šípkou nadol. 

Rovnako to bolo so značkami Zákaz státia a Parkovanie. Tomu je ale koniec. Príloha č. 3 k vyhláške  č. 30/2020 Z. z. upravuje používanie šípok v spojitosti so spomenutými značkami. Na najväčších dopravných značkách sa šípky presunuli priamo do hlavného značenia.

ľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo?

Skúste našu online kalkulačku, do ktorej stačí zadať pár údajov o vás a vašom vozidle a rýchlo a jednoducho si tak porovnáte ponuky od jednotlivých poskytovateľov. Výber tej najideálnejšej je len na vás.

Ako sa vyznať v nových dopravných označeniach?

Všetky tri značky majú spoločnú jednu vec. Sú ňou  biele šípky ukazujúce okraj vozovky a začiatok platnosti značky. Pri značkách Zákaz zastavenia a Zákaz státia biela šípka v hornej polovici značky znamená začiatok územnej platnosti značky a okraj vozovky.

Biela šípka na dolnej polovici značky znamená koniec územnej platnosti značky. Ak sú vyznačené obe šípky naraz, znamená to priebeh územnej platnosti. Pre jednoduché zapamätanie a orientáciu si to ukážeme v odrážkach.

Značka Zákaz zastavenia a Zákaz státia

 • šípka v hornej polovici  značky smerujúca  do ľava  značí  pravý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

 • šípka  v hornej polovici  značky smerujúca  do prava značí  ľavý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

 • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca  do ľava značí  ľavý okraj vozovky a koniec územnej platnosti,

 • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca do prava značí pravý okraj vozovky a  koniec územnej platnosti,

 • obe šípky naraz  značia  pokračovanie územnej platnosti značky.

 

Značka Parkovanie

 • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do ľava  znamená  začiatok územnej platnosti značky,

 • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do prava  znamená  koniec územnej platnosti značky,

 • obe šípky naraz značia pokračovanie územnej platnosti značky.

Vedeli ste, že...

…pokuta za porušenie zákazu zastavenia môže byť až 78 eur? Ak ju ale uhradíte do 15 dní, znižuje sa jej suma na 52 eur.

Marcové novinky v zákonoch

Marec 2022 sa niesol v znamení bezpečnosti cyklistov. Veľa vodičov na nich nadáva a nenávidí ich predbiehať. Zmena v novele zákona ich predbiehanie ešte sťažila. Doteraz musel vodič „dbať na zvýšenú opatrnosť a pri predchádzaní zachovať dostatočný odstup.

Od marca je to zadefinované do dvoch bodov:

 • pri rýchlosti do 50 km/h, najmä v mestách a obciach, má vodič pri predbiehaní cyklistu dodržať bočný odstup minimálne 1 m,

 • pri rýchlosti nad 50 km/h, na cestách mimo miest a obcí, je určená minimálna hranica odstupu na  1,5 m od cyklistu.

 

Vodiči ale nie sú jediní, ktorí sa musia držať nových pravidiel.  Cyklisti po novom nesmú jazdiť viacerí za sebou. Je to z dôvodu veľkého množstva cyklistov, ktorý boli rozťahaní za sebou, čím obmedzovali vodičov. Presné znenie závisí aj od typu ciest:

 • Na poľných alebo lesných cestách a v obytných zónach môžu jazdiť cyklisti aj dvaja vedľa seba.

 • Na hlavných ťahoch môžu jazdiť takýmto spôsobom maximálne dvaja cyklisti. Vedľa seba môžu jazdiť len vtedy, ak pôjde o skupinu minimálne šiestich cyklistov,  pričom vytvoria takzvaný balík.

Kedy má cyklista prednosť?

Cyklochodníky a cyklocesty sú v zahraničí už bežná vec, ale čím ďalej tým viac sa objavujú aj na Slovensku. S tým prichádzajú aj  nové zákony o prednosti na týchto pozemných komunikáciách.

Zmeny sa dotkli prednosti v jazde, ak cyklista jazdí po  samostatnej cykloceste rovnobežnej s hlavnou cestou. Ak príde ku križovatke, pri ktorej nemusí prechádzať cez hlavnú cestu, vodič mu musí dať prednosť. 

Kým sa ale bude môcť cyklista spoľahnúť na tento zákon, chvíľu to potrvá. Ide najmä o informovanosť vodičov. Ak sa túto novinku nedozvedia, môže prísť k vážnym stretom vodiča s cyklistom. Cyklista musí byť preto mimoriadne opatrný, aj keď má prednosť v jazde.

Zákaz parkovania na chodníku nakoniec bude

Od 1. 10. 2023 vstupuje do účinnosti upravená novela zákona č. 8/2009 Z. z, ktorá prináša celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest. Za porušenie tohto zákona sa vodičovi ukladá pokuta v blokovom konaní na mieste do výšky 50 eur, v správnom konaní do 100 eur.

Telefón za volantom

Ide jednoznačne o najčastejšiu príčinu vzniku dopravných nehôd,  a to aj napriek tomu, že vodiči môžu využívať handsfree zariadenie. Moderné autá majú handsfree priamo vo svojom infotainmente. Zmeny sa tak týkajú navýšenia pokút alebo odobratia vodičského preukazu.

Presné znenie tohto zákazu znie takto: 

„Počas vedenia vozidla držanie v ruke alebo iným spôsobom obsluhovanie telefónneho prístroja alebo iného telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávanie inej obdobnej činnosti, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.”

Záver

Okrem zmien dopravných značiek a iných zákonov je dôležité mať aj kompletnú povinnú výbavu  a uzatvorené  PZP,  ktoré musí mať každý majiteľ motorového vozidla.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.