ridicI

Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

12. 10. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

V prvom rade je to o zodpovednosti a jej nastavení. Ak jazdíte pracovne služobným autom, nepatrí vám a čiastočne zaň preberáte zodpovednosť. Dá sa to poistiť v rámci poistenia zodpovednosti za škody spôsobené zamestnávateľovi. Ak ale idete na dovolenku služobným autom, aké poistenie kryje prípadné škody? PZP, cestovné poistenie alebo to budete musieť splácať zamestnávateľovi? Má vôbec zmysel ísť na dovolenku služobným autom alebo je to zbytočné riziko?

Je to problém alebo bežná rutina?

Ak máte čokoľvek firemné, zrejme to využívate aj súkromne. Platí to pre mobily, počítače, ale aj služobné autá. Ak sa služobným vozidlom vozíte napríklad do práce a z práce a cestou vyzdvihnete deti zo školy a partnera z nákupov, je to kóšer. Vždy je to o dohode so zamestnávateľom.

Jazda na služobnom aute na dovolenku je ale iné kafe. Ak zamestnávateľ dôveruje vašim šoférskym schopnostiam, nemal by mať problém. Aj napriek tomu, že ako majiteľ, prevádzkovateľ vozidla je zodpovedný za škody ním spôsobené.

Ak využívate služobné auto, musíte to mať v pracovnej zmluve alebo v jej dodatku či v osobitnej zmluve. Ak zamestnávateľ súhlasí s využívaním služobného auta na súkromné účely, musí to byť tiež písomne dohodnuté. A ak je za súkromné účely považovaná aj dovolenka, je to v poriadku, môžete baliť. Rátajte ale so spoluzodpovednosťou za škody, ktoré môžete počas jazdy spôsobiť.


Náš TIP

Vždy si so zamestnávateľom dohodnite presné podmienky využívania služobného vozidla na súkromné účely. Ak ide o využívanie počas dovolenky, pýtajte sa aj na konkrétne podmienky zodpovednosti za prípadnú škodu.

Na čo si treba dať pozor

 • škoda spôsobená počas využívania služobného vozidla na pracovné účely spadá do všeobecnej zodpovednosti za škodu podľa Zákonníka práce

 • na škodu spôsobenú počas dovolenky  nie je možné aplikovať všeobecnú zodpovednosť za škodu podľa Zákonníka práce

 • využívanie služobného auta na súkromné účely treba mať so zamestnávateľom dohodnuté písomne

 • preverte si, či do súkromných účelov spadá aj využívanie počas dovolenky

 • ak spôsobíte škodu  počas využívania služobného auta na súkromné účely, zodpovednosť rieši Občiansky zákonník

 • ak sa preukáže vaša zodpovednosť, škoda môže byť od vás vymáhaná kompletne

 • ak škodu uhradí poisťovňa, zamestnávateľ od vás môže vymáhať prípadnú spoluúčasť

 • do služobného auta bez  PZP  a  havarijného poistenia  ani nesadajte.

jazda v aute v noci na osvetlenej ulici

Dá sa to poistiť?

Samozrejme, existuje poistný produkt kryjúci náklady súvisiace so spôsobením škody zamestnávateľovi. Poistenie zodpovednosti za škody sa ale vzťahuje len na všeobecnú zodpovednosť. S maximálnym limitom 4 mesačné platy. A jedine na škody spôsobené počas výkonu práce.

Viete, že...

... poisťovne v rámci poistenia zodpovednosti za škody vyplácajú najviac  práve v súvislosti so škodami na služobných autách? V prípade rozbitia služobného auta na dovolenke je vám ale toto poistenie na nič.

A čo cestovné poistenie?

Ak uzavriete   cestovné poistenie, kryje viacero možných rizík, ktoré na vás môžu na dovolenke číhať. Poistenie zodpovednosti za škodu v rámci cestovného poistenia sa však spravidla nevzťahuje na škody, spôsobené v súvislosti s vedením motorového vozidla.


Dovolenka na služobnom aute...

… je síce pohodlné, ale rizikové riešenie. Ak aj služobné auto má PZP, havarijnú poistku, vy máte cestovné poistenie a od zamestnávateľa súhlas, preberáte istú časť zodpovednosti. Za prevádzku motorového vozidla a aj škody je všeobecne, objektívne zodpovedný prevádzkovateľ. Ak ale za volantom služobného vozidla sedíte vy, ste do istej miery spoluzodpovedný. Nielen za seba a posádku, ale aj za vozidlo a škody, ktoré ním spôsobíte.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.