nehoda-dvoch-aut

Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

19. 4. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách zvýšil počet áut registrovaných na Ukrajine, čo môže so sebou priniesť aj vyšší počet nehôd spôsobených týmito vozidlami. Za bežných okolností to vyrieši povinné zmluvné poistenie vinníka. Často sa však stáva, že ukrajinské vozidlá poistenie platné na Slovensku nemajú. Kto v takomto prípade uhrádza vzniknutú škodu?

Škody zatiaľ uhrádza Slovenská komora poisťovateľov

Ak dôjde k dopravnej nehode, ktorú spôsobilo vozidlo registrované na Ukrajine, ktoré má vo svojej domovskej krajine uzavretú poistku platnú aj na Slovensku, úhrada škody sa vybavuje pomerne jednoducho. Vodič si pripraví svoju zelenú kartu a postupuje cez Slovenskú kanceláriu poisťovateľov (SKP). SKP vyhľadá príslušnú ukrajinskú poisťovňu a jej partnerskú inštitúciu na Slovensku, ktorá potom škodovú udalosť rieši s poškodeným klientom.

Väčšina utečencov z Ukrajiny má však svoje vozidlo poistené výlučne pre územie Ukrajiny. Znamená to, že ich vozidlá prechodom slovenskej hranice zostali bez akejkoľvek poistnej ochrany. Pre prípad, že takéto nepoistené vozidlo spôsobí na území Slovenska dopravnú nehodu, sa našlo zatiaľ dočasné riešenie.

Už v marci 2022 Slovenská komora poisťovateľov (SKP) publikovala verejný prísľub, že škody, ktoré budú spôsobené vozidlami registrovanými na Ukrajine do konca marca, uhradí z garančného fondu poisťovateľov. Neskôr prísľub predĺžila do konca apríla. Znamená to, že škody spôsobené ukrajinskými vozidlami do 30.4.2022 uhrádza SKP. Uhrádza však iba tie škody, za ktoré zodpovedá majiteľ vozidla evidovaného na Ukrajine. Na webovej stránke SKP aktuálne informuje, že opäť predlžuje prísľúb do konca júna 2022.

Ak škoda, naopak, vznikne na ukrajinskom vozidle, nárok na náhradu škody si poškodený uplatní u poisťovateľa motorového vozidla, ktoré nehodu spôsobilo a poisťovňa rieši nehodu ako bežnú domácu škodu. S nárokom na náhradu škody sa môže poškodený na SKP obrátiť len v prípade, ak by išlo o škodu spôsobenú nepoisteným vozidlom alebo vozidlom z iného členského štátu.

NEPREHLIADNITE

Viac aktuálnych informácií k danej téme máte k dispozícii na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov www.skp.sk.


Väčšina ukrajinských motoristov ďalej cestuje mimo územie SR, garancia SKP nie je pre nich dostatočná, pretože kryje iba škody spôsobené na území SR. Od 1. júla 2022 je ukrajinským motoristom odporúčané, aby online poistenie zodpovednosti uzatvorili u niektorej z ukrajinských poisťovní, ktorá im aj vystaví zelenú kartu v PDF formáte. Takéto poistenie nadobudne platnosť na všetkých územiach členských štátov EÚ.

Uzatvoriť PZP u osobného vozidla, ktoré nesie ukrajinskú ŠPZ, nie je legislatívne možné na Slovensku, preto pre motoristov, ktorí majú zámer sa dlhodobo zdržiavať území Slovenska je odporúčané zaregistrovať vozidlo v Slovenskej republike na slovenské evidenčné čísla a PZP uzatvoriť v niektorej poisťovni na Slovensku.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Poistenie pre ukrajinské vozidlá

Vodiči z Ukrajiny si môžu v Slovenskej kancelárii dohodnúť tzv. hraničné poisteniehraničné poistenie. Zjednodušene povedané ide o povinné zmluvné poistenie, ktoré platí v celej Európskej únii. V tomto prípade je potrebné poslať na e-mailovú adresu SKP doklad totožnosti, technický preukaz motorového vozidla a obdobie, na ktoré sa má vozidlo poistiť.

Keďže je však hraničné poistenie z dlhodobého hľadiska drahšie ako klasická povinná poistka, pre utečencov, ktorí sa plánujú zdržať na Slovensku dlhšie, sa odporúča preregistrovať vozidlo na slovenské značky a uzavrieť povinné zmluvné poistenie v komerčnej poisťovni.

V Českej republike už bolo bezplatné krytie škôd predĺžené najmenej do 31. augusta 2022.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.