nehoda-dvoch-aut

Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

19. 4. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách zvýšil počet áut registrovaných na Ukrajine, čo môže so sebou priniesť aj vyšší počet nehôd spôsobených týmito vozidlami. Za bežných okolností to vyrieši povinné zmluvné poistenie vinníka. Často sa však stáva, že ukrajinské vozidlá poistenie platné na Slovensku nemajú. Kto v takomto prípade uhrádza vzniknutú škodu?

Škody zatiaľ uhrádza Slovenská komora poisťovateľov

Ak dôjde k dopravnej nehode, ktorú spôsobilo vozidlo registrované na Ukrajine, ktoré má vo svojej domovskej krajine uzavretú poistku platnú aj na Slovensku, úhrada škody sa vybavuje pomerne jednoducho. Vodič si pripraví svoju zelenú kartu a postupuje cez Slovenskú kanceláriu poisťovateľov (SKP). SKP vyhľadá príslušnú ukrajinskú poisťovňu a jej partnerskú inštitúciu na Slovensku, ktorá potom škodovú udalosť rieši s poškodeným klientom.

Väčšina utečencov z Ukrajiny má však svoje vozidlo poistené výlučne pre územie Ukrajiny. Znamená to, že ich vozidlá prechodom slovenskej hranice zostali bez akejkoľvek poistnej ochrany. Pre prípad, že takéto nepoistené vozidlo spôsobí na území Slovenska dopravnú nehodu, sa našlo zatiaľ dočasné riešenie.

Už v marci 2022 Slovenská komora poisťovateľov (SKP) publikovala verejný prísľub, že škody, ktoré budú spôsobené vozidlami registrovanými na Ukrajine do konca marca, uhradí z garančného fondu poisťovateľov. Neskôr prísľub predĺžila do konca apríla. Znamená to, že škody spôsobené ukrajinskými vozidlami do 30.4.2022 uhrádza SKP. Uhrádza však iba tie škody, za ktoré zodpovedá majiteľ vozidla evidovaného na Ukrajine. Na webovej stránke SKP aktuálne informuje, že opäť predlžuje prísľúb do konca júna 2022.

Ak škoda, naopak, vznikne na ukrajinskom vozidle, nárok na náhradu škody si poškodený uplatní u poisťovateľa motorového vozidla, ktoré nehodu spôsobilo a poisťovňa rieši nehodu ako bežnú domácu škodu. S nárokom na náhradu škody sa môže poškodený na SKP obrátiť len v prípade, ak by išlo o škodu spôsobenú nepoisteným vozidlom alebo vozidlom z iného členského štátu.

NEPREHLIADNITE

Viac aktuálnych informácií k danej téme máte k dispozícii na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov www.skp.sk.


Väčšina ukrajinských motoristov ďalej cestuje mimo územie SR, garancia SKP nie je pre nich dostatočná, pretože kryje iba škody spôsobené na území SR. Od 1. júla 2022 je ukrajinským motoristom odporúčané, aby online poistenie zodpovednosti uzatvorili u niektorej z ukrajinských poisťovní, ktorá im aj vystaví zelenú kartu v PDF formáte. Takéto poistenie nadobudne platnosť na všetkých územiach členských štátov EÚ.

Uzatvoriť PZP u osobného vozidla, ktoré nesie ukrajinskú ŠPZ, nie je legislatívne možné na Slovensku, preto pre motoristov, ktorí majú zámer sa dlhodobo zdržiavať území Slovenska je odporúčané zaregistrovať vozidlo v Slovenskej republike na slovenské evidenčné čísla a PZP uzatvoriť v niektorej poisťovni na Slovensku.

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Poistenie pre ukrajinské vozidlá

Vodiči z Ukrajiny si môžu v Slovenskej kancelárii dohodnúť tzv. hraničné poisteniehraničné poistenie. Zjednodušene povedané ide o povinné zmluvné poistenie, ktoré platí v celej Európskej únii. V tomto prípade je potrebné poslať na e-mailovú adresu SKP doklad totožnosti, technický preukaz motorového vozidla a obdobie, na ktoré sa má vozidlo poistiť.

Keďže je však hraničné poistenie z dlhodobého hľadiska drahšie ako klasická povinná poistka, pre utečencov, ktorí sa plánujú zdržať na Slovensku dlhšie, sa odporúča preregistrovať vozidlo na slovenské značky a uzavrieť povinné zmluvné poistenie v komerčnej poisťovni.

V Českej republike už bolo bezplatné krytie škôd predĺžené najmenej do 31. augusta 2022.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.