Koronavirus

Covid info: Aktualizované informácie o podmienkach cestovania

15. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Koronavírus zmenil fungovanie v takmer všetkých sférach nášho života. Medzi najzásadnejšie oblasti, ktoré ovplyvnil, patrí nepochybne cestovanie.  Čo by ste v súvislosti s COVID-19 mali vedieť predtým, ako vycestujete do zahraničia?

Cestovanie do zahraničia: opatrenia v jednotlivých krajinách

Podmienky vstupu do jednotlivých krajín sa počas nedávneho obdobia priebežne menili. Vstup bol spravidla podmienený absolvovaním očkovania, testu či podstúpením karantény. Väčšina krajín však už medzičasom covidové opatrenia zrušila a umožňuje vstup bez akýchkoľvek obmedzení. 

Avšak, ešte stále existujú krajiny, kde sa pri vstupe musíte registrovať, preukázať sa potvrdením o očkovaní alebo negatívnym testom. Preto si pred cestou do zahraničia vždy preverte aktuálne podmienky vstupu na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Na stránke je zverejnená interaktívna mapa. Po kliknutí na vybranú krajinu sa vám zobrazia aktuálne informácie týkajúce sa nielen podmienok vstupu, ale aj opatrení v rámci krajiny (napríklad povinnosť nosiť rúško v zdravotníckych zariadeniach, verejnej doprave a podobne). 

Rada pre všetkých

Aktuálne podmienky vstupu do vybraných krajín sveta v podmienkach COVID-19 nájdete na stránke COVID-19 (opatrenia vo vybraných krajinách).


Ministerstvo zahraničných vecí zároveň cestujúcim odporúča, aby si pred cestou do zahraničia overili aj podmienky cestovania s prepravnou spoločnosťou (letecký, železničný, cestný prepravca). Tie totiž aj napriek zmierneným podmienkam vstupu do krajiny môžu od vás vyžadovať napríklad očkovací preukaz. Ministerstvo tiež odporúča overiť si informácie aj na zastupiteľskom úrade krajiny, do ktorej cestujete.

Určite si spomínate, že ak ste počas pandémie cestovali do zahraničia, čakali vás určité obmedzenia aj po návrate na Slovensko. Týkali sa registrácie v systéme eHranica a absolvovania povinnej karantény. Aj vy ste po návrate z Veľkej Británie vyhľadávali “podmienky vstupu na Slovensko z Anglicka”? Dnes už nemusíte. Podmienky vstupu na Slovensko sa už uvoľnili, keďže v apríli 2022 boli tieto opatrenia zrušené. 

Na stránke korona.gov sa uvádza, že “od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby.“

Naďalej sa však odporúča obozretnosť. Pri návrate zo zahraničia sledujte svoj zdravotný stav a v prípade objavenia sa príznakov COVID-19 kontaktujte svojho lekára. 

Cesta za hranice bez komplikácií

Cestovanie je v súčasnosti oveľa náročnejšie a komplikovanejšie ako v minulosti. Ak potrebujete ísť za hranice, zistite si všetky aktuálne situácie, a to nielen zo Slovenska, ale aj z krajiny, kam sa chystáte. Pripravte si jednotlivé potvrdenia a spravte potrebné registrácie. Pre lepší a bezpečnejší pocit nezabudnite ani na výhodné cestovné poistenie s krytím ochorenia COVID-19.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deňV ponuke máme poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny, ktoré si môžete pohodlne uzavrieť priamo cez náš web.

Uzavrieť cestovné poistenie pri ceste do zahraničia sa určite vyplatí. Ak chcete nájsť to najvýhodnejšie cestovné poistenie práve pre vás, porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky pre cestovné poistenie

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.