Koronavirus

Covid info: Aktualizované informácie o podmienkach cestovania

15. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Koronavírus zmenil fungovanie v takmer všetkých sférach nášho života. Medzi najzásadnejšie oblasti, ktoré ovplyvnil, patrí nepochybne cestovanie.  Čo by ste v súvislosti s COVID-19 mali vedieť predtým, ako vycestujete do zahraničia?

Cestovanie do zahraničia: opatrenia v jednotlivých krajinách

Podmienky vstupu do jednotlivých krajín sa počas nedávneho obdobia priebežne menili. Vstup bol spravidla podmienený absolvovaním očkovania, testu či podstúpením karantény. Väčšina krajín však už medzičasom covidové opatrenia zrušila a umožňuje vstup bez akýchkoľvek obmedzení. 

Avšak, ešte stále existujú krajiny, kde sa pri vstupe musíte registrovať, preukázať sa potvrdením o očkovaní alebo negatívnym testom. Preto si pred cestou do zahraničia vždy preverte aktuálne podmienky vstupu na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Na stránke je zverejnená interaktívna mapa. Po kliknutí na vybranú krajinu sa vám zobrazia aktuálne informácie týkajúce sa nielen podmienok vstupu, ale aj opatrení v rámci krajiny (napríklad povinnosť nosiť rúško v zdravotníckych zariadeniach, verejnej doprave a podobne). 

Rada pre všetkých

Aktuálne podmienky vstupu do vybraných krajín sveta v podmienkach COVID-19 nájdete na stránke COVID-19 (opatrenia vo vybraných krajinách).


Ministerstvo zahraničných vecí zároveň cestujúcim odporúča, aby si pred cestou do zahraničia overili aj podmienky cestovania s prepravnou spoločnosťou (letecký, železničný, cestný prepravca). Tie totiž aj napriek zmierneným podmienkam vstupu do krajiny môžu od vás vyžadovať napríklad očkovací preukaz. Ministerstvo tiež odporúča overiť si informácie aj na zastupiteľskom úrade krajiny, do ktorej cestujete.

Určite si spomínate, že ak ste počas pandémie cestovali do zahraničia, čakali vás určité obmedzenia aj po návrate na Slovensko. Týkali sa registrácie v systéme eHranica a absolvovania povinnej karantény. Aj vy ste po návrate z Veľkej Británie vyhľadávali “podmienky vstupu na Slovensko z Anglicka”? Dnes už nemusíte. Podmienky vstupu na Slovensko sa už uvoľnili, keďže v apríli 2022 boli tieto opatrenia zrušené. 

Na stránke korona.gov sa uvádza, že “od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby.“

Naďalej sa však odporúča obozretnosť. Pri návrate zo zahraničia sledujte svoj zdravotný stav a v prípade objavenia sa príznakov COVID-19 kontaktujte svojho lekára. 

Cesta za hranice bez komplikácií

Cestovanie je v súčasnosti oveľa náročnejšie a komplikovanejšie ako v minulosti. Ak potrebujete ísť za hranice, zistite si všetky aktuálne situácie, a to nielen zo Slovenska, ale aj z krajiny, kam sa chystáte. Pripravte si jednotlivé potvrdenia a spravte potrebné registrácie. Pre lepší a bezpečnejší pocit nezabudnite ani na výhodné cestovné poistenie s krytím ochorenia COVID-19.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deňV ponuke máme poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny, ktoré si môžete pohodlne uzavrieť priamo cez náš web.

Uzavrieť cestovné poistenie pri ceste do zahraničia sa určite vyplatí. Ak chcete nájsť to najvýhodnejšie cestovné poistenie práve pre vás, porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní prostredníctvom našej online kalkulačky pre cestovné poistenie

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.