Žena se psem pracuje na počítači

Digitálne nomádstvo – čo na to potrebujete?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nomádi boli v minulosti kočovníci. Cestovali po svete a hoci všade hľadali domov, prakticky nikde ho nemali. Dnes sa odhaduje, že po celkom svete stále žije okolo 30 miliónov nomádov. Tých klasických. K nim sa však pridali aj digitálni. Tí nekočujú za prácou, ale prácu si nosia všade so sebou. Vďaka internetu a moderných technológiám dokážu pracovať z ktoréhokoľvek miesta na zemi a tak si svoj život spojili s cestovaním, poznávaním a zábavou. A pritom sa dokážu aj uživiť. Takýto život má však niekoľko pravidiel.

Na pracovné povolenia zabudnite

Život digitálneho nomáda nie je to tom, že si v každej krajine nájdete prácu, či brigádu. Práve naopak. Vy svoju prácu budete robiť na diaľku a v cudzej krajine si budete prakticky užívať jej tajomstvá zákutia a príležitosti, ktoré vám ponúka. Ako digitálni nomádi pracujú napríklad spisovatelia, copywriteri, externí prekladatelia, korektori, grafici, manažéri sociálnych sietí, skrátka ľudia, ktorí nemusia pochodiť do práce na osem hodín denne a drať kancelársku stoličku. Preto ak chcete byť digitálnym nomádom, tak potrebujete hlavne pracovať v oblasti, v ktorej môžete pracovať z domu.

Môžete si to napríklad vyskúšať najprv aj pri práci na Slovensku a až neskôr sa prepracujete kdesi do Thajska, Egypta, Japonska, skrátka kam vás osud zaveje. Pravdou je, že ak ste lekárom, úradníkom, alebo skladáte diely vo fabrike, digitálny nomád nie je cesta pre vás. Preto si teda nájdite odvetvie, ktoré vás uživí a môžete ho robiť na diaľku. Potom už nie je podstatné, či ste vzdialený 200 alebo 20 000 kilometrov.

Cestovné poistenie pre digitálnych nomádov

Ak idete v lete na týždeň k moru, tak si zaplatíte klasické cestovné poistenie na pár dní. Lenže digitálny nomád trávi nielen dni, ale týždne, či mesiace mimo domova. Preto je pre neho výhodnejšie riešiť celoročné poistenie.

Ako hovorí Marián Búlik z OVB: „Pri jednej ročnej ceste môžete uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Napríklad na dva týždne pre rodinu 2 dospelí a dve deti do 14 rokov dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a podobne. Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou.“ Aj v celoročnom poistení je však potrebné si vedieť dobre vybrať.

Celoročné poistenie neplatí celý rok

Keďže v cudzej krajine nebudete pracovať, ale prakticky cestovať a dane aj odvody budete platiť na Slovensku, jedinou možnosťou ako si zaobstarať adekvátnu zdravotnú starostlivosť, je cestovné poistenie. Celoročné poistenie je platné po celý rok, ale čo je dôležité vedieť pre digitálneho nomáda je, aký najdlhší nepretržitý pobyt v zahraničí má krytý. Vďaka tomu, že žije za hranicami dlhšie, zvyšuje sa aj riziko, že využije lekárske služby. Preto je na mieste mať kvalitné cestovné poistenie. Poisťovne sa však digitálnym nomádom snažia vyhádzať čoraz viac v ústrety. „Po celoročnom cestovnom poistení bez obmedzenia dĺžky jedného pobytu a krátkodobom 90-dňovom cestovnom poistení sme tak doplnili naše portfólio produktov cestovného poistenia o ďalší produkt, ktorým reagujeme na aktuálne potreby na trhu,“ hovorí Helena Kanderková z poisťovne Allianz.

Takýto typ poistenia je flexibilný a cenovo výhodný a je zvlášť vhodný pre ľudí, ktorí pracujú v rôznych krajinách a pravidelne sa vracajú domov.

Prirodzene aj pri celoročnom poistení si môžete zvoliť variant napríklad európskych krajín alebo celého sveta. A tak isto si na niektoré cesty môžete dokúpiť napríklad vybrané pripoistenia ako adrenalínové športy, či storno leteniek. Je to dôležité vedieť, pretože cestovné poistenie dokáže ochrániť život digitálneho nomáda do takej úrovne, aby sa cítil bezpečne všade vo svete.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?