Nomádi boli v minulosti kočovníci. Cestovali po svete a hoci všade hľadali domov, prakticky nikde ho nemali. Dnes sa odhaduje, že po celkom svete stále žije okolo 30 miliónov nomádov. Tých klasických. K nim sa však pridali aj digitálni. Tí nekočujú za prácou, ale prácu si nosia všade so sebou. Vďaka internetu a moderných technológiám dokážu pracovať z ktoréhokoľvek miesta na zemi a tak si svoj život spojili s cestovaním, poznávaním a zábavou. A pritom sa dokážu aj uživiť. Takýto život má však niekoľko pravidiel.
Život digitálneho nomáda nie je to tom, že si v každej krajine nájdete prácu, či brigádu. Práve naopak. Vy svoju prácu budete robiť na diaľku a v cudzej krajine si budete prakticky užívať jej tajomstvá zákutia a príležitosti, ktoré vám ponúka. Ako digitálni nomádi pracujú napríklad spisovatelia, copywriteri, externí prekladatelia, korektori, grafici, manažéri sociálnych sietí, skrátka ľudia, ktorí nemusia pochodiť do práce na osem hodín denne a drať kancelársku stoličku. Preto ak chcete byť digitálnym nomádom, tak potrebujete hlavne pracovať v oblasti, v ktorej môžete pracovať z domu.
Môžete si to napríklad vyskúšať najprv aj pri práci na Slovensku a až neskôr sa prepracujete kdesi do Thajska, Egypta, Japonska, skrátka kam vás osud zaveje. Pravdou je, že ak ste lekárom, úradníkom, alebo skladáte diely vo fabrike, digitálny nomád nie je cesta pre vás. Preto si teda nájdite odvetvie, ktoré vás uživí a môžete ho robiť na diaľku. Potom už nie je podstatné, či ste vzdialený 200 alebo 20 000 kilometrov.
Ak idete v lete na týždeň k moru, tak si zaplatíte klasické cestovné poistenie na pár dní. Lenže digitálny nomád trávi nielen dni, ale týždne, či mesiace mimo domova. Preto je pre neho výhodnejšie riešiť celoročné poistenie.
Ako hovorí Marián Búlik z OVB: „Pri jednej ročnej ceste môžete uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Napríklad na dva týždne pre rodinu 2 dospelí a dve deti do 14 rokov dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a podobne. Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou.“ Aj v celoročnom poistení je však potrebné si vedieť dobre vybrať.
Keďže v cudzej krajine nebudete pracovať, ale prakticky cestovať a dane aj odvody budete platiť na Slovensku, jedinou možnosťou ako si zaobstarať adekvátnu zdravotnú starostlivosť, je cestovné poistenie. Celoročné poistenie je platné po celý rok, ale čo je dôležité vedieť pre digitálneho nomáda je, aký najdlhší nepretržitý pobyt v zahraničí má krytý. Vďaka tomu, že žije za hranicami dlhšie, zvyšuje sa aj riziko, že využije lekárske služby. Preto je na mieste mať kvalitné cestovné poistenie. Poisťovne sa však digitálnym nomádom snažia vyhádzať čoraz viac v ústrety. „Po celoročnom cestovnom poistení bez obmedzenia dĺžky jedného pobytu a krátkodobom 90-dňovom cestovnom poistení sme tak doplnili naše portfólio produktov cestovného poistenia o ďalší produkt, ktorým reagujeme na aktuálne potreby na trhu,“ hovorí Helena Kanderková z poisťovne Allianz.
Takýto typ poistenia je flexibilný a cenovo výhodný a je zvlášť vhodný pre ľudí, ktorí pracujú v rôznych krajinách a pravidelne sa vracajú domov.
Prirodzene aj pri celoročnom poistení si môžete zvoliť variant napríklad európskych krajín alebo celého sveta. A tak isto si na niektoré cesty môžete dokúpiť napríklad vybrané pripoistenia ako adrenalínové športy, či storno leteniek. Je to dôležité vedieť, pretože cestovné poistenie dokáže ochrániť život digitálneho nomáda do takej úrovne, aby sa cítil bezpečne všade vo svete.