Žena se psem pracuje na počítači

Digitálne nomádstvo – čo na to potrebujete?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nomádi boli v minulosti kočovníci. Cestovali po svete a hoci všade hľadali domov, prakticky nikde ho nemali. Dnes sa odhaduje, že po celkom svete stále žije okolo 30 miliónov nomádov. Tých klasických. K nim sa však pridali aj digitálni. Tí nekočujú za prácou, ale prácu si nosia všade so sebou. Vďaka internetu a moderných technológiám dokážu pracovať z ktoréhokoľvek miesta na zemi a tak si svoj život spojili s cestovaním, poznávaním a zábavou. A pritom sa dokážu aj uživiť. Takýto život má však niekoľko pravidiel.

Na pracovné povolenia zabudnite

Život digitálneho nomáda nie je to tom, že si v každej krajine nájdete prácu, či brigádu. Práve naopak. Vy svoju prácu budete robiť na diaľku a v cudzej krajine si budete prakticky užívať jej tajomstvá zákutia a príležitosti, ktoré vám ponúka. Ako digitálni nomádi pracujú napríklad spisovatelia, copywriteri, externí prekladatelia, korektori, grafici, manažéri sociálnych sietí, skrátka ľudia, ktorí nemusia pochodiť do práce na osem hodín denne a drať kancelársku stoličku. Preto ak chcete byť digitálnym nomádom, tak potrebujete hlavne pracovať v oblasti, v ktorej môžete pracovať z domu.

Môžete si to napríklad vyskúšať najprv aj pri práci na Slovensku a až neskôr sa prepracujete kdesi do Thajska, Egypta, Japonska, skrátka kam vás osud zaveje. Pravdou je, že ak ste lekárom, úradníkom, alebo skladáte diely vo fabrike, digitálny nomád nie je cesta pre vás. Preto si teda nájdite odvetvie, ktoré vás uživí a môžete ho robiť na diaľku. Potom už nie je podstatné, či ste vzdialený 200 alebo 20 000 kilometrov.

Cestovné poistenie pre digitálnych nomádov

Ak idete v lete na týždeň k moru, tak si zaplatíte klasické cestovné poistenie na pár dní. Lenže digitálny nomád trávi nielen dni, ale týždne, či mesiace mimo domova. Preto je pre neho výhodnejšie riešiť celoročné poistenie.

Ako hovorí Marián Búlik z OVB: „Pri jednej ročnej ceste môžete uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Napríklad na dva týždne pre rodinu 2 dospelí a dve deti do 14 rokov dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a podobne. Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou.“ Aj v celoročnom poistení je však potrebné si vedieť dobre vybrať.

Celoročné poistenie neplatí celý rok

Keďže v cudzej krajine nebudete pracovať, ale prakticky cestovať a dane aj odvody budete platiť na Slovensku, jedinou možnosťou ako si zaobstarať adekvátnu zdravotnú starostlivosť, je cestovné poistenie. Celoročné poistenie je platné po celý rok, ale čo je dôležité vedieť pre digitálneho nomáda je, aký najdlhší nepretržitý pobyt v zahraničí má krytý. Vďaka tomu, že žije za hranicami dlhšie, zvyšuje sa aj riziko, že využije lekárske služby. Preto je na mieste mať kvalitné cestovné poistenie. Poisťovne sa však digitálnym nomádom snažia vyhádzať čoraz viac v ústrety. „Po celoročnom cestovnom poistení bez obmedzenia dĺžky jedného pobytu a krátkodobom 90-dňovom cestovnom poistení sme tak doplnili naše portfólio produktov cestovného poistenia o ďalší produkt, ktorým reagujeme na aktuálne potreby na trhu,“ hovorí Helena Kanderková z poisťovne Allianz.

Takýto typ poistenia je flexibilný a cenovo výhodný a je zvlášť vhodný pre ľudí, ktorí pracujú v rôznych krajinách a pravidelne sa vracajú domov.

Prirodzene aj pri celoročnom poistení si môžete zvoliť variant napríklad európskych krajín alebo celého sveta. A tak isto si na niektoré cesty môžete dokúpiť napríklad vybrané pripoistenia ako adrenalínové športy, či storno leteniek. Je to dôležité vedieť, pretože cestovné poistenie dokáže ochrániť život digitálneho nomáda do takej úrovne, aby sa cítil bezpečne všade vo svete.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.