ruka - muz - pero - papier - kalkulacka

Čo všetko by mala spĺňať poistná zmluva?

25. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Poistka je spôsobom, ako sa „ochrániť” pred nepríjemnými a náhodnými udalosťami, ktoré chce zažiť len málokto z nás. Život je nevyspytateľný a nečakaná životná udalosť sa môže prihodiť komukoľvek. Poistky sú preto neodmysliteľnou súčasťou výdavkov. Ešte predtým, ako uzatvoríte poistenie, si dôsledne prečítajte podmienky, ktoré obsahuje poistná zmluva.

Poistnú zmluvu uzatvárajte s rozumom

Každá poisťovňa má špecifické podmienky či výluky,  kvôli ktorým nemusí dôjsť k poistnému plneniu. Musíte brať ohľad aj na dĺžku čakacej doby v rámci daného pripoistenia, pretože nie každé pripoistenie platí okamžite po uzatvorení zmluvy.

Nepodceňujte ani nastavenie poistnej sumy.  Každé poistenie musí byť pre vás výhodné a je potrebné jeho správne nastavenie na základe konkrétnych pravidiel. Nesnažte sa klamať alebo zavádzať, aby ste získali výhodnú poistku, pretože v prípade uvedenia nepravdivých informácií sa môže znížiť, prípadne odmietnuť plnenie.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %


Ak už máte uzatvorené nejaké poistenie, dôkladne si preštudujte poistné zmluvy, aby ste zistili, v akom sú stave. Neplatíte príliš drahé či nepotrebné pripoistenia? Kryjú presne tie veci, ktoré potrebujete mať poistené?

TIP

Poisťovne profitujú na neznalosti klientov. Viacerí nečítajú poistné podmienky a ani výnimky, ktoré sú v zmluve. Pred uzatvorením neživotného alebo životného poistenia preto myslite na kvalitné poradenstvo, ktoré vám ušetrí množstvo problémov a prípadných finančných strát. Často sa totiž stáva, že suma, ktorú získa poistený v prípade poistnej udalosti, nezodpovedá výške škody, ktorá bola spôsobená.

Najčastejšie typy poistenia

Poistenie zväčša funguje tak, že poisťovni uhradíte sumu poistného, na ktorej ste sa dohodli a ona vám vyplatí peniaze. Vy ich následne budete môcť použiť na vyplatenie vzniknutej škody. 

K najviac využívaným druhom poistenia patrí najmä:


Zmluvu si môžete vziať domov a v pokoji si ju preštudovať

Získate dosť času na to, aby ste si zvážili plusy a mínusy. Ak porovnávate viac ponúk, orientujte sa nielen na cenu za poistné, ale aj iné poplatky, ktoré od vás chce poisťovňa. Ešte dôležitejšie je, aby ste si prešli bod po bode samotný rozsah poistného krytia

Musíte vedieť nielen o tom, čo vám poisťovňa uhradí, ale aj výluky, v rámci ktorých sa plnenie nevzťahuje na vašu poistnú udalosť. Väčšinou poisťovne nevyplácajú poistné vtedy, ak ste škodu spôsobili vy a šlo o úmyselný trestný čin, prípadne, ak vznikla v spojitosti s vojnovým stavom či ďalšími celospoločenskými zmenami.

Vedeli ste, že...

... v prípade, že ste poistnú zmluvu uzatvorili telefonicky alebo online je možné jej zrušenie bez udania dôvodu do 14 dní? Naopak, pri poistení osoby pre prípad dožitia či smrti je lehota predĺžená na 30 dní. Zmluvu môžete vypovedať aj neskôr, no očakávajte výpovedné lehoty. Poistenie môže zaniknúť, keď meškáte so splátkou. Poisťovňa vás na to upozorní prostredníctvom výzvy o úhradu.

3 veci, ktoré si musíte všímať

1. Finančný limit

Chcete si poistiť dom a každá ponuka obsahuje aj kompenzáciu škôd, ktoré spôsobí blesk? Jedna poisťovňa poskytuje náhradu 700 € a zvyšné do sumy 1000 €. 

Poistili ste si skrat elektromotora vo vašich domácich spotrebičoch?  Limit môže byť rozdielny aj v tomto prípade. Niektorá poisťovňa uhradí škodu do 300 €, kým za peniaze od ďalšej si namiesto kuchynského robota môžete kúpiť len obyčajný tyčový mixér.

2. Vaša spoluúčasť

Uvedieme príklad. Stane sa vám menšia dopravná nehoda. Vy si platíte havarijné poistenie a chcete, aby vám poisťovňa preplatila vzniknutú škodu za 190 €, ale vaša žiadosť bude zamietnutá. 

Prečítajte si ešte raz zmluvu, či v nej nemáte klauzulu, v ktorej sa píše, že vám uhradia iba škodu, ktorá presiahne sumu 200 €. Výška vašej spoluúčasti s jej podmienkami sú často rozdielne, preto sa na to pýtajte.

3. Kedy získate nárok na poistné plnenie?

V určitých druhoch poistenia sú podmienkou vyplácania poistného plnenia dodržané čakacie lehoty. Je možné, aby ste sa poistili aj na rôzne rizikové ochorenia, no podmienkou poisťovne bude, že na toto ochorenie nemôžete ochorieť v lehote 1 roka  od dátumu podpísania zmluvy.

Typy poistenia a na čo si pri nich dať pozor

Povinné zmluvné poistenie

Oboznámte sa s výškou limitov v rámci poistného krytia. Okrem toho si preštudujte,  čo je súčasťou základného balíka poistenia. Dôležité sú aj pripoistenia, z ktorých si vyberte len tie, ktoré budete naozaj potrebovať. V poistných podmienkach si všímajte aj výluky z poistenia a aj to, či poistenie platí v ostatných krajinách Európy alebo mimo územia Európy.
'

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Havarijné poistenie

Pri výbere poistenia berte do úvahy aj vek vozidla. Ak máte nové auto, havarijná poistka je povinnou výbavou, no pri starších autách môžete staviť na PZP s kombináciou pripoistení. Dôležité sú tiež poistné limity, výška spoluúčasti a rozsah poistného krytia. Zaujímajte sa to, čo obsahuje základný balík a čo všetko si musíte pripoistiť. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Ak napríklad parkujete auto pred domom či na sídlisku, vyberte si poistenie s vysokými limitmi pri rizikách spätých s krádežou či vandalizmom. 

Zhrnutie

Ak uzatvárate poistnú zmluvu, venujte jej náležitú pozornosť a venujte sa každému bodu. V prípade, že niečomu nerozumiete, pýtajte sa. Je lepšie byť oboznámený s výlukami v rámci poistenia, ako neskôr doplatiť na neznalosť či ignoráciu pojmov, ktoré boli ukotvené v zmluve.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.