ruka - muz - pero - papier - kalkulacka

Čo všetko by mala spĺňať poistná zmluva?

25. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Poistka je spôsobom, ako sa „ochrániť” pred nepríjemnými a náhodnými udalosťami, ktoré chce zažiť len málokto z nás. Život je nevyspytateľný a nečakaná životná udalosť sa môže prihodiť komukoľvek. Poistky sú preto neodmysliteľnou súčasťou výdavkov. Ešte predtým, ako uzatvoríte poistenie, si dôsledne prečítajte podmienky, ktoré obsahuje poistná zmluva.

Poistnú zmluvu uzatvárajte s rozumom

Každá poisťovňa má špecifické podmienky či výluky,  kvôli ktorým nemusí dôjsť k poistnému plneniu. Musíte brať ohľad aj na dĺžku čakacej doby v rámci daného pripoistenia, pretože nie každé pripoistenie platí okamžite po uzatvorení zmluvy.

Nepodceňujte ani nastavenie poistnej sumy.  Každé poistenie musí byť pre vás výhodné a je potrebné jeho správne nastavenie na základe konkrétnych pravidiel. Nesnažte sa klamať alebo zavádzať, aby ste získali výhodnú poistku, pretože v prípade uvedenia nepravdivých informácií sa môže znížiť, prípadne odmietnuť plnenie.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %


Ak už máte uzatvorené nejaké poistenie, dôkladne si preštudujte poistné zmluvy, aby ste zistili, v akom sú stave. Neplatíte príliš drahé či nepotrebné pripoistenia? Kryjú presne tie veci, ktoré potrebujete mať poistené?

TIP

Poisťovne profitujú na neznalosti klientov. Viacerí nečítajú poistné podmienky a ani výnimky, ktoré sú v zmluve. Pred uzatvorením neživotného alebo životného poistenia preto myslite na kvalitné poradenstvo, ktoré vám ušetrí množstvo problémov a prípadných finančných strát. Často sa totiž stáva, že suma, ktorú získa poistený v prípade poistnej udalosti, nezodpovedá výške škody, ktorá bola spôsobená.

Najčastejšie typy poistenia

Poistenie zväčša funguje tak, že poisťovni uhradíte sumu poistného, na ktorej ste sa dohodli a ona vám vyplatí peniaze. Vy ich následne budete môcť použiť na vyplatenie vzniknutej škody. 

K najviac využívaným druhom poistenia patrí najmä:


Zmluvu si môžete vziať domov a v pokoji si ju preštudovať

Získate dosť času na to, aby ste si zvážili plusy a mínusy. Ak porovnávate viac ponúk, orientujte sa nielen na cenu za poistné, ale aj iné poplatky, ktoré od vás chce poisťovňa. Ešte dôležitejšie je, aby ste si prešli bod po bode samotný rozsah poistného krytia

Musíte vedieť nielen o tom, čo vám poisťovňa uhradí, ale aj výluky, v rámci ktorých sa plnenie nevzťahuje na vašu poistnú udalosť. Väčšinou poisťovne nevyplácajú poistné vtedy, ak ste škodu spôsobili vy a šlo o úmyselný trestný čin, prípadne, ak vznikla v spojitosti s vojnovým stavom či ďalšími celospoločenskými zmenami.

Vedeli ste, že...

... v prípade, že ste poistnú zmluvu uzatvorili telefonicky alebo online je možné jej zrušenie bez udania dôvodu do 14 dní? Naopak, pri poistení osoby pre prípad dožitia či smrti je lehota predĺžená na 30 dní. Zmluvu môžete vypovedať aj neskôr, no očakávajte výpovedné lehoty. Poistenie môže zaniknúť, keď meškáte so splátkou. Poisťovňa vás na to upozorní prostredníctvom výzvy o úhradu.

3 veci, ktoré si musíte všímať

1. Finančný limit

Chcete si poistiť dom a každá ponuka obsahuje aj kompenzáciu škôd, ktoré spôsobí blesk? Jedna poisťovňa poskytuje náhradu 700 € a zvyšné do sumy 1000 €. 

Poistili ste si skrat elektromotora vo vašich domácich spotrebičoch?  Limit môže byť rozdielny aj v tomto prípade. Niektorá poisťovňa uhradí škodu do 300 €, kým za peniaze od ďalšej si namiesto kuchynského robota môžete kúpiť len obyčajný tyčový mixér.

2. Vaša spoluúčasť

Uvedieme príklad. Stane sa vám menšia dopravná nehoda. Vy si platíte havarijné poistenie a chcete, aby vám poisťovňa preplatila vzniknutú škodu za 190 €, ale vaša žiadosť bude zamietnutá. 

Prečítajte si ešte raz zmluvu, či v nej nemáte klauzulu, v ktorej sa píše, že vám uhradia iba škodu, ktorá presiahne sumu 200 €. Výška vašej spoluúčasti s jej podmienkami sú často rozdielne, preto sa na to pýtajte.

3. Kedy získate nárok na poistné plnenie?

V určitých druhoch poistenia sú podmienkou vyplácania poistného plnenia dodržané čakacie lehoty. Je možné, aby ste sa poistili aj na rôzne rizikové ochorenia, no podmienkou poisťovne bude, že na toto ochorenie nemôžete ochorieť v lehote 1 roka  od dátumu podpísania zmluvy.

Typy poistenia a na čo si pri nich dať pozor

Povinné zmluvné poistenie

Oboznámte sa s výškou limitov v rámci poistného krytia. Okrem toho si preštudujte,  čo je súčasťou základného balíka poistenia. Dôležité sú aj pripoistenia, z ktorých si vyberte len tie, ktoré budete naozaj potrebovať. V poistných podmienkach si všímajte aj výluky z poistenia a aj to, či poistenie platí v ostatných krajinách Európy alebo mimo územia Európy.
'

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Havarijné poistenie

Pri výbere poistenia berte do úvahy aj vek vozidla. Ak máte nové auto, havarijná poistka je povinnou výbavou, no pri starších autách môžete staviť na PZP s kombináciou pripoistení. Dôležité sú tiež poistné limity, výška spoluúčasti a rozsah poistného krytia. Zaujímajte sa to, čo obsahuje základný balík a čo všetko si musíte pripoistiť. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.Ak napríklad parkujete auto pred domom či na sídlisku, vyberte si poistenie s vysokými limitmi pri rizikách spätých s krádežou či vandalizmom. 

Zhrnutie

Ak uzatvárate poistnú zmluvu, venujte jej náležitú pozornosť a venujte sa každému bodu. V prípade, že niečomu nerozumiete, pýtajte sa. Je lepšie byť oboznámený s výlukami v rámci poistenia, ako neskôr doplatiť na neznalosť či ignoráciu pojmov, ktoré boli ukotvené v zmluve.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?