čierne auto neznámej značky

Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

11. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Je aj vaše vozidlo nepojazdné, prípadne máte iný dôvod a chcete vedieť, ako odhlásiť auto bez zošrotovania? Nie je to žiadna veda. Nečakajú vás žiadne poplatky za EK, STK ani PZP. Aké podmienky musíte splniť a koľko vás odhlásenie vozidla vyjde?

Riešením je dočasné odhlásenie vášho auta

Po dočasnom odhlásení auta  môžete siahnuť vo chvíli, keď:


 • vozidlo nechcete pár mesiacov alebo rokov používať,
 • auto už nie je pojazdné,
 • máte iné dôvody na odstavenie vozidla.


Nepreplácajte na PZP

 • Porovnajte si jednotlivé ponuky a nájdite tú najvýhodnejšiu
 • Všetky zľavy v kalkulačke
 • Rýchle vybavenie online
 • Okamžitá platnosť poistnej zmluvyDanú alternatívu by ste mali využívať len vtedy, ak vozidlo plánujete po istom čase opätovne využívať. Netýka sa zošrotovania vozidla, pretože ide o trvalé  odhlásenie vozidla z evidencie. V prípade, že sa rozhodnete vozidlo dočasne vyradiť z evidencie, počas celého trvania vyraďovania auta na ňom nemôžete jazdiť. 

Dodržiavať musíte tieto podmienky

 • Vozidlo nemôže byť zničené ani rozpredané na náhradné diely.

 • Auto nemôžete používať na cestných komunikáciách.

 • Rovnako by ste nemali zabúdať ani na to, aby bolo  auto prístupné orgánom Policajného zboru. Výnimkou je prípad, ak auto odovzdáte na zošrotovanie, teda na spracovanie, a potom ho vyradíte z evidencie vozidiel.

 • Keď ste majiteľom daného auta, počas dočasného vyradenia  je možné požiadať o prevod tržby auta na iného človeka, zápis držiteľa či majiteľa auta a zmeny vlastníckych práv.


Dopravný inšpektorát vykoná dané zmeny, ale len vtedy, keď tomu nebránia ďalšie zákonné dôvody. 

TIP

Ak chcete auto používať predtým, ako uplynie lehota ukončenia dočasného vyradenia, musíte požiadať o jeho opätovné zaradenie do evidencie.

Ako na opätovné zaradenie auta do evidencie?

V okamihu, ako uplynie lehota dočasného odhlásenia vozidla, máte povinnosť sa do obdobia 30 dní dostaviť na dopravný inšpektorát. Následne môžete požiadať o opätovné zaradenie auta do evidencie a policajtom preukážete aj platné povinné zmluvné poistenie. Za túto službu sa platí 5 € a doklady o vykonanej technickej či emisnej kontrole nie sú nutné.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Koľko stojí dočasné odhlásenie vozidla?

Ceny, ktoré uvedieme, platia aj pri predĺžení dočasného odhlásenia. 


 • dočasné odhlásenie na obdobie do 1 roka – 5 €,

 • obdobie od 1 do 2 rokov – 20 €,

 • lehota od 2 do 4 rokov – 35 €,

 • od 4 do 6 rokov – 70 €,

 • od  6 do 10 rokov – 170 €,

 • nad 10 rokov – 350 €.


Suma 5 € je za opätovné zaradenie do evidencie vozidiel, a to pred ukončením lehoty v rámci dočasného vyradenia vozidla z evidencie.

Najčastejšie príčiny dočasného odhlásenia vozidla 

Medzi časté dôvody dočasného odhlásenia patrí najmä skutočnosť, že vozidlo neplánujete využívať dlhší čas alebo ste ho zdedili. Príčinou môže byť aj odcestovanie do zahraničia. Vozidlo môžete dočasne odhlásiť aj vtedy, ak auto nie je pojazdné a nemáte v pláne riešiť akúkoľvek opravu.

Dôvodom je aj to, že  vozidlo môžete využívať na podnikanie, no snažíte sa o optimalizáciu nákladov a na určitý čas ho nebudete potrebovať.

Aký je postup pri odhlasovaní vozidla?

Auto musí mať platnú STK a zaplatené povinné zmluvné poistenie. Povinnosťou je aj uhradený správny poplatok. Do lehoty 15 dní od toho, ako bolo vydané rozhodnutie o dočasnom odhlásení, máte povinnosť odovzdania technického preukazu a tabuľky s EČV na dopravnom inšpektoráte.

V rámci obdobia, keď je auto dočasné vyradené, nemôže byť zničené ani rozpredané na náhradné diely. Samozrejme, v období dočasného vyradenia musí byť auto prístupné kontrolným orgánom.


Vedeli ste, že...

... ak vaše vozidlo nemalo vykonanú platnú emisnú a technickú kontrolu, máte povinnosť, aby ste vozidlo tejto kontrole podrobili do 7 dní po tom, ako je znovu zaradené do evidencie?

Pri odhlásení potrebujete tieto doklady 

O odhlásenie môžete požiadať na dopravnom inšpektoráte alebo v klientskom centre. K dispozícii musíte mať platný doklad totožnosti. V prípade, že máte vozidlo, ktoré využívate na podnikateľské účely, musíte predložiť originál výpisu z obchodného registra, prípadne živnostenský list.

Budete potrebovať aj osvedčenie o evidencii časť II, respektíve pôvodné osvedčenie o evidencii či technický preukaz vozidla spolu s osvedčením o evidencii vozidla. Ak vám bola vydaná čipová karta alebo osvedčenie o evidencii časť I, predložte aj tieto doklady.

Na dopravný inšpektorát môžete za seba poslať aj zástup, čiže splnomocnenca,  ktorému musíte dať splnomocnenie s vaším úradne overeným podpisom.

PZP neplatíte

V období, keď ste sa rozhodli pre dočasné odhlásenie vozidla, neplatíte  PZP za vaše auto. Danú informáciu by ste mali oznámiť aj poisťovni alebo kontaktovať finančného sprostredkovateľa. 

Oboznámi vás so všetkými potrebnými informáciami, ktoré sa týkajú PZP, a vysvetlí vám, čo máte robiť, ak máte nejasnosti.

Zhrnutie

Pri dočasnom odhlásení vozidla z evidencie musíte splniť niekoľko zásadných podmienok. Patrí k nim napríklad skutočnosť, že nesmie byť zničené ani rozpredané na náhradné diely. Ceny za odhlásenie sa líšia, no platí úmera, že na čím dlhšie obdobie chcete auto odhlásiť, tým budú aj vyššie poplatky.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.