Slováci dovolenkujú stále častejšie, no na poistenie nemyslia

Slováci už nepatria k dovolenkárom, ktorí chcú dovolenkovať málo, lacno a rozhodne si už neplánujú nosiť kufre jedla so sebou. Trendom je aj únik pred zimou v podobe letov za letom. Cestujeme stále častejšie, dokonca aj na kratšie výlety k susedom, no zodpovednosť občas chýba.

Spočítať
ceny

Dobrá ekonomická situácia Slovákom praje

Cestovanie sa Slovákom páči čoraz viac. Nie je sa čo čudovať. Po páde socializmu sú prakticky všetky krajiny dostupné a zlepšujúca sa ekonomická situácia praje aj cestovaniu. „Cestovanie je dnes medzi Slovákmi bežné, za posledných 5 rokov vzrástol celkový počet uskutočňovaných ciest. Priemerne na jedného aktívneho obyvateľa pripadajú skoro 3 cesty za rok, do zahraničia v priemere viac ako jedna. Za posledných 5 rokov narástli najmä krátkodobé cesty, či už za účelom dovolenky alebo návštevy priateľov, rodiny, najmä na Slovensku,“ povedal Michal Vyšinský, research director 2muse agentúry. Slovákom sa páči cestovať a hoci už podľa štatistík preferujú kvalitnejšie služby a stravovanie All inclusive v porovnaní s vlastnou stravou, na poistenie zabúdajú. Pritom poistenie na cestách chráni nielen zdravie.


Nešťastie sa môže stať okamžite

Viac ako tri cesty za rok za hranice sú často krásne výlety autom, na nákupy, alebo za poznaním okolitých krajín. Mnoho Slovákov však práve pri týchto krátkych cestách zabúda na cestovné poistenie. Pri dlhých cestách prakticky každý Slovák uzatvára poistenie, no krátkodobé cesty často absolvujú bez neho. To je chyba. Nakoľko aj v susedných krajinách, ktoré sú súčasťou Európskej únie, nepokrýva celú zdravotnú starostlivosť Európsky preukaz zdravotného poistenia. Slováci si pritom aj na kratších cestách doprajú lepšie hotely, kvalitnú stravu a pritom cestovné poistenie je možné vybaviť už od pár centov na deň. Preto by malo byť toto poistenie základnou výbavou a nutnosťou. Pritom práve pri krátkodobých cestách sa poistenie hodí aj na ďalšie veci. Hoci je pravdepodobnosť ochorenia nízka, úraz či krádež sa môžu odohrať z hodiny na hodinu.


Aj cennosti sa oplatí poistiť

Pri cestovaní za hranice na krátke obdobie často podceňujeme to, že máme so sebou mnoho cenných vecí. A paradoxne najviac si si ich so sebou berieme na krátke cesty, ktoré nepoisťujeme. Málokto si berie extra drahú elektroniku, alebo tablet napríklad na lyžovačku, alebo na druhý koniec planéty, ale práve víkendové výjazdy bývajú miestom, kde sa neobmedzujeme a berieme si všetok náš komfort. Pritom práve strata takýchto vecí môže byť tiež súčasťou poistenia. Rovnako ako aj ich poškodene alebo krádež.

Dnes už je možné si bežne poistiť mobil, tablet, notebook či fotoaparát a užite a takéto poistenie často stojí menej ako 2 eurá na deň. Pri sume, ktorý by ste museli zaplatiť napríklad za ukradnutý smartfón je to zanedbateľná suma. Pri elektronických prístrojoch sa rovnako ako pri iných typoch poistenia uplatňuje poistná suma a jej výšku si stanovíte podľa toho, akú majú cenu. Od toho sa následne odvíja aj výška poistenia.


Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2