deti-dovolenka-more

Slováci dovolenkujú stále častejšie, no na poistenie nemyslia

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Slováci už nepatria k dovolenkárom, ktorí chcú dovolenkovať málo, lacno a rozhodne si už neplánujú nosiť kufre jedla so sebou. Trendom je aj únik pred zimou v podobe letov za letom. Cestujeme stále častejšie, dokonca aj na kratšie výlety k susedom, no zodpovednosť občas chýba.

Dobrá ekonomická situácia Slovákom praje

Cestovanie sa Slovákom páči čoraz viac. Nie je sa čo čudovať. Po páde socializmu sú prakticky všetky krajiny dostupné a zlepšujúca sa ekonomická situácia praje aj cestovaniu. „Cestovanie je dnes medzi Slovákmi bežné, za posledných 5 rokov vzrástol celkový počet uskutočňovaných ciest. Priemerne na jedného aktívneho obyvateľa pripadajú skoro 3 cesty za rok, do zahraničia v priemere viac ako jedna. Za posledných 5 rokov narástli najmä krátkodobé cesty, či už za účelom dovolenky alebo návštevy priateľov, rodiny, najmä na Slovensku,“ povedal Michal Vyšinský, research director 2muse agentúry. Slovákom sa páči cestovať a hoci už podľa štatistík preferujú kvalitnejšie služby a stravovanie All inclusive v porovnaní s vlastnou stravou, na poistenie zabúdajú. Pritom poistenie na cestách chráni nielen zdravie.

Nešťastie sa môže stať okamžite

Viac ako tri cesty za rok za hranice sú často krásne výlety autom, na nákupy, alebo za poznaním okolitých krajín. Mnoho Slovákov však práve pri týchto krátkych cestách zabúda na cestovné poistenie. Pri dlhých cestách prakticky každý Slovák uzatvára poistenie, no krátkodobé cesty často absolvujú bez neho. To je chyba. Nakoľko aj v susedných krajinách, ktoré sú súčasťou Európskej únie, nepokrýva celú zdravotnú starostlivosť Európsky preukaz zdravotného poistenia. Slováci si pritom aj na kratších cestách doprajú lepšie hotely, kvalitnú stravu a pritom cestovné poistenie je možné vybaviť už od pár centov na deň. Preto by malo byť toto poistenie základnou výbavou a nutnosťou. Pritom práve pri krátkodobých cestách sa poistenie hodí aj na ďalšie veci. Hoci je pravdepodobnosť ochorenia nízka, úraz či krádež sa môžu odohrať z hodiny na hodinu.

Aj cennosti sa oplatí poistiť

Pri cestovaní za hranice na krátke obdobie často podceňujeme to, že máme so sebou mnoho cenných vecí. A paradoxne najviac si si ich so sebou berieme na krátke cesty, ktoré nepoisťujeme. Málokto si berie extra drahú elektroniku, alebo tablet napríklad na lyžovačku, alebo na druhý koniec planéty, ale práve víkendové výjazdy bývajú miestom, kde sa neobmedzujeme a berieme si všetok náš komfort. Pritom práve strata takýchto vecí môže byť tiež súčasťou poistenia. Rovnako ako aj ich poškodene alebo krádež.

Dnes už je možné si bežne poistiť mobil, tablet, notebook či fotoaparát a užite a takéto poistenie často stojí menej ako 2 eurá na deň. Pri sume, ktorý by ste museli zaplatiť napríklad za ukradnutý smartfón je to zanedbateľná suma. Pri elektronických prístrojoch sa rovnako ako pri iných typoch poistenia uplatňuje poistná suma a jej výšku si stanovíte podľa toho, akú majú cenu. Od toho sa následne odvíja aj výška poistenia.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.