deti-dovolenka-more

Slováci dovolenkujú stále častejšie, no na poistenie nemyslia

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Slováci už nepatria k dovolenkárom, ktorí chcú dovolenkovať málo, lacno a rozhodne si už neplánujú nosiť kufre jedla so sebou. Trendom je aj únik pred zimou v podobe letov za letom. Cestujeme stále častejšie, dokonca aj na kratšie výlety k susedom, no zodpovednosť občas chýba.

Dobrá ekonomická situácia Slovákom praje

Cestovanie sa Slovákom páči čoraz viac. Nie je sa čo čudovať. Po páde socializmu sú prakticky všetky krajiny dostupné a zlepšujúca sa ekonomická situácia praje aj cestovaniu. „Cestovanie je dnes medzi Slovákmi bežné, za posledných 5 rokov vzrástol celkový počet uskutočňovaných ciest. Priemerne na jedného aktívneho obyvateľa pripadajú skoro 3 cesty za rok, do zahraničia v priemere viac ako jedna. Za posledných 5 rokov narástli najmä krátkodobé cesty, či už za účelom dovolenky alebo návštevy priateľov, rodiny, najmä na Slovensku,“ povedal Michal Vyšinský, research director 2muse agentúry. Slovákom sa páči cestovať a hoci už podľa štatistík preferujú kvalitnejšie služby a stravovanie All inclusive v porovnaní s vlastnou stravou, na poistenie zabúdajú. Pritom poistenie na cestách chráni nielen zdravie.

Nešťastie sa môže stať okamžite

Viac ako tri cesty za rok za hranice sú často krásne výlety autom, na nákupy, alebo za poznaním okolitých krajín. Mnoho Slovákov však práve pri týchto krátkych cestách zabúda na cestovné poistenie. Pri dlhých cestách prakticky každý Slovák uzatvára poistenie, no krátkodobé cesty často absolvujú bez neho. To je chyba. Nakoľko aj v susedných krajinách, ktoré sú súčasťou Európskej únie, nepokrýva celú zdravotnú starostlivosť Európsky preukaz zdravotného poistenia. Slováci si pritom aj na kratších cestách doprajú lepšie hotely, kvalitnú stravu a pritom cestovné poistenie je možné vybaviť už od pár centov na deň. Preto by malo byť toto poistenie základnou výbavou a nutnosťou. Pritom práve pri krátkodobých cestách sa poistenie hodí aj na ďalšie veci. Hoci je pravdepodobnosť ochorenia nízka, úraz či krádež sa môžu odohrať z hodiny na hodinu.

Aj cennosti sa oplatí poistiť

Pri cestovaní za hranice na krátke obdobie často podceňujeme to, že máme so sebou mnoho cenných vecí. A paradoxne najviac si si ich so sebou berieme na krátke cesty, ktoré nepoisťujeme. Málokto si berie extra drahú elektroniku, alebo tablet napríklad na lyžovačku, alebo na druhý koniec planéty, ale práve víkendové výjazdy bývajú miestom, kde sa neobmedzujeme a berieme si všetok náš komfort. Pritom práve strata takýchto vecí môže byť tiež súčasťou poistenia. Rovnako ako aj ich poškodene alebo krádež.

Dnes už je možné si bežne poistiť mobil, tablet, notebook či fotoaparát a užite a takéto poistenie často stojí menej ako 2 eurá na deň. Pri sume, ktorý by ste museli zaplatiť napríklad za ukradnutý smartfón je to zanedbateľná suma. Pri elektronických prístrojoch sa rovnako ako pri iných typoch poistenia uplatňuje poistná suma a jej výšku si stanovíte podľa toho, akú majú cenu. Od toho sa následne odvíja aj výška poistenia.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.