auto-kalkulacka

Prečo si nevyberať PZP len podľa ceny?

15. 10. 2018 | Aktualizované: 18. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Nie je rozdiel, či za PZP zaplatíte 80, 100, alebo 150 eur. A to za rovnaké vozidlo, len v rozdielnej poisťovni. Dnes si môžete na internete porovnať ponúkané ceny PZP prakticky okamžite, ale nie vždy sa oplatí siahnuť len po ten najnižšej sume. Pretože fakt, že PZP sa vás vlastne netýka a treba ho teda mať čo najnižšie, nie je až tak celkom pravdivý.

Zákonné limity sú dané, ale…

Ako to už chodí, všetko čo určuje zákon je len akési nutné minimum. To platí aj pri PZP a zákonom stanovené krytie je definované ako:


 • 5 240 000 € pre škodu na zdraví alebo náklady pri usmrtení pri jednej poistnej udalosti, bez ohľadu na počet poškodených


 • 1 050 000 € v prípade vecnej škody, nákladov na právne zastupovanie a škody na ušlom zisku


To na bežné dopravné nehody stačí. Lenže treba povedať, že čo sa týka komplexnosti, tak PZP patrí k najkomplexnejším poisteniam a kryje úrazy, škody na majetku, zdraví, dokonca aj úmrtia. Pravda je však taká, že rozsah krytia škôd je azda najväčší zo všetkých existujúcich typov poistenia. A tak sa aj v rámci ponuky poistení rôznia krytia, ktoré prevyšujú zákonný rámec. Pri bežnej nehode osobného automobilu je krytie postačujúce, napríklad pri nehode kamióna s vínom môže byť už otázne. Ak výška krytia by preto mohla byť niečo, čo vodič bude sledovať aspoň jemne v porovnaní s cenou poistky. Niekedy pár eur na poistení zvykne zvýšiť limity krytia o niekoľko stotisíc.


Okrem vyššie spomenutých minimálnych limitov majú všetky poisťovne v ponuke aj nadštandartné poistenie na väčšie sumy až do 10 000 000 €., kde je samozrejme aj výška poistného poosunutá vyššie.


Nie je to len poistenie pre iného

Poisťovne dlhodobo brali PZP ako povinnú jazdu. Aj vodiči ho tak vnímali, no v posledných rokoch pribúda poisťovní, ktoré k PZP pripájajú benefity aj pre samotného vodiča. PZP tak môže využiť aj pre vlastnú potrebu. Typickým príkladom sú pripoistenia. Napríklad pneumatiky, čelného skla, stretu so zverov, alebo základných živelných katastroch. Niektoré poisťovne dokonca pridávajú takéto pripoistenia ako bonus. Určite si aj túto položku pri porovnávaní všimnite.


Asistenčné služby

Rozdiely medzi PZP môžu spočívať aj v tom či poisťovňa poskytuje k produktu asistenčné služby. Často sa stáva, že cenovo najnižšie produkty vôbec neobsahujú asistenčné služby. Tie totiž nie sú zákonom určené ani prikázané. A hoci teda z poistného plnenia v rámci PZP ako vodič neuvidíte ani cent, asistenčné služby môžu byť pre vás veľmi praktické V rámci nich môžu byť zahrnuté služby ako odťah vozidla, náklady na úschovu vozidla, pomoc pri oprave defektu, nedostatku paliva, natankovaní nesprávneho typu paliva, zabuchnutí alebo strate kľúčov, alebo aj náklady na ubytovanie alebo prepravu do miesta bydliska.

Kvalitné asistenčné služby kryjú tieto udalosti nielen následkom nehody, ale aj ak sa vám stanú bez kolízie. Navyše ako Slovensku, tak aj v zahraničí. Preto sa túto položku určite oplatí zvážiť.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.