auto-kalkulacka

Prečo si nevyberať PZP len podľa ceny?

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 2 min.

Nie je rozdiel, či za PZP zaplatíte 80, 100, alebo 150 eur. A to za rovnaké vozidlo, len v rozdielnej poisťovni. Dnes si môžete na internete porovnať ponúkané ceny PZP prakticky okamžite, ale nie vždy sa oplatí siahnuť len po ten najnižšej sume. Pretože fakt, že PZP sa vás vlastne netýka a treba ho teda mať čo najnižšie, nie je až tak celkom pravdivý.

Zákonné limity sú dané, ale…

Ako to už chodí, všetko čo určuje zákon je len akési nutné minimum. To platí aj pri PZP a zákonom stanovené krytie je definované ako:

5 000 000 € pre škodu na zdraví alebo náklady pri usmrtení pri jednej poistnej udalosti

1 000 000 € pre škodu na majetku (+ nákladov na právne zastupovanie a škody na ušlom zisku)

To na bežné dopravné nehody stačí. Lenže treba povedať, že čo sa týka komplexnosti, tak PZP patrí k najkomplexnejším poisteniam a kyje úrazy, škody na majetku, zdraví, dokonca aj úmrtia. Pravda je však taká, že rozsah krytia škôd je azda najväčší zo všetkých existujúcich typov poistenia. A tak sa aj v rámci ponuky poistení rôznia krytia, ktoré prevyšujú zákonný rámec. Pri bežnej nehode osobného automobilu je krytie postačujúce, napríklad pri nehode kamióna s vínom môže byť už otázne. Ak výška krytia by preto mohla byť niečo, čo vodič bude sledovať aspoň jemne v porovnaní s cenou poistky. Niekedy pár eur na poestení zvykne zvýšiť limity krytia o niekoľko stotisíc.

Nie je to len poistenie pre iného

Poisťovne dlhodobo brali PZP ako povinnú jazdu. Aj vodiči ho tak vnímali, no v posledných rokoch pribúda poisťovní, ktoré k PZP pripájajú benefity aj pre samotného vodiča. PZP tak môže využiť aj pre vlastnú potrebu. Typickým príkladom sú pripoistenia. Napríklad pneumatiky, čelného skla, stretu so zverov, alebo základných živelných katastroch. Niektoré poisťovne dokonca pridávajú takéto pripoistenia ako bonus. Určite si aj túto položku pri porovnávaní všimnite.

Asistenčné služby

Rozdiely medzi PZP môžu spočívať aj v tom či poisťovňa poskytuje k produktu asistenčné služby. Často sa stáva, že cenovo najnižšie produkty vôbec neobsahujú asistenčné služby. Tie totiž nie sú zákonom určené ani prikázané. A hoci teda z poistného plnenia v rámci PZP ako vodič neuvidíte ani cent, asistenčné služby môžu byť pre vás veľmi praktické V rámci nich môžu byť zahrnuté služby ako odťah vozidla, náklady na úschovu vozidla, pomoc pri oprave defektu, nedostatku paliva, natankovaní nesprávneho typu paliva, zabuchnutí alebo strate kľúčov, alebo aj náklady na ubytovanie alebo prepravu do miesta bydliska.

Kvalitné asistenčné služby kryjú tieto udalosti nielen následkom nehody, ale aj ak sa vám stanú bez kolízie. Navyše ako Slovensku, tak aj v zahraničí. Preto sa túto položku určite oplatí zvážiť.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.