Finanční poradce s párem

Právnik v rámci PZP. S čím všetkým vie poradiť?

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Predstavte si, že sa vám stane nehoda a vy zrazu neviete, čo robiť. Zákony, paragrafy, právnické kľučky. Nebodaj od vás niekto začne vymáhať bolestné, odškodné, ušlý zisk. Žijeme v spoločnosti, kde zdatný právnik dokáže veľmi elegantne manévrovať a neznalý človek môže utrpieť. Preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre poskytnutie právnej pomoci. Takúto službu môžete mať od poisťovne aj k PZP.

Asistencia, ktorá pomôže

Povinné zmluvné poistenie je určené pre nehody a pre riešenie problémov pre ľudí, ktorí sa ocitli v dopravnej nehode. Čoraz viac poisťovní si však uvedomuje, že účastníci nehody potrebujú pomoc nielen finančnú, ale aj právnu. Preto sa niektoré poisťovne v konkurenčnom boji snažia pripraviť pre klientov komplexný servis. „Zvlášť v prípade PZP, kde cítiť konkurenčné prostredie predovšetkým v oblasti ceny, sa snažíme ponúknuť viac – zohľadniť dopady konkrétnych udalostí na človeka a čo najviac mu v ťažkej situácii pomôcť,“ hovorí generálny riaditeľ UNIQA Poisťovne Martin Žáček. Právne služby patria v vysoko obľúbeným a to aj za hranicami. S právnym krytím však začína mať skúsenosť čoraz viac Slovákov.

Pomoc v správnej chvíli

Nárok na základnú právnu asistenciu ponúkajú poisťovne k PZP  často už základných asistenčných službách. To vedia ukázať internetové kalkulačky a porovnávače. V takomto zastúpení je obvykle základná pomoc, ako sa zachovať, čo podpisovať, alebo ako postupovať správne v prípade nehody. Vo vyššom poistení je napríklad možnosť, že právnik za vás celú záležitosť prevezme. Služba je dsotupná nonstop nielen v rámci Slovenska ale v celej EÚ a v niektorých ďalších štátoch mimo EÚ. Čo sa zíde hlavne pri problematických situáciách za hranicami, kde platia iné právne predpisy ako na Slovensku.

Čo všetko urobí právnik?

Ak uvažujete o voľbe správneho PZP, možno vám pomôže pri výbere práve aj právna asistencia. Niekde ako doplnková služba, inde ako príplatková. Či sa oplatí? Odpovedať si musí každý sám, no obvykle právnik vodičovi dokáže pomôcť so širokou spleťou problémov ako napríklad:


 • preklad právnych dokumentov,

 • tlmočenie pri komunikácii s políciou a úradmi v zahraničí,

 • právna pomoc v súvislosti s priestupkom alebo po dopravnej nehode,

 • vymáhanie náhrady škody,

 • riešenie samotných sporov,

 • priestupkové, správne a trestné konanie,

 • zabezpečenie svedectiev

Asistencia aj pri nespokojnosti

Právne poradenstvo v rámci PZP nekončí realizáciou plnenia. Právne služby je možné využívať aj keď bolo ublížené vám. Napríklad pri krátení poistného plnenia, ak vinník svoju vinu priznal, no jeho poisťovňa nechce uhradiť plnú výšku škody, alebo vás právnik zastúpi aj pri nekvalitnej oprave vozidla. Jednoducho v rámci PZP tak máte istotu právnej pomoci vo všetko, čo súvisí s vozidlami a situáciou, ktorá sa vám stala.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.