Finanční poradce s párem

Právnik v rámci PZP. S čím všetkým vie poradiť?

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Predstavte si, že sa vám stane nehoda a vy zrazu neviete, čo robiť. Zákony, paragrafy, právnické kľučky. Nebodaj od vás niekto začne vymáhať bolestné, odškodné, ušlý zisk. Žijeme v spoločnosti, kde zdatný právnik dokáže veľmi elegantne manévrovať a neznalý človek môže utrpieť. Preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre poskytnutie právnej pomoci. Takúto službu môžete mať od poisťovne aj k PZP.

Asistencia, ktorá pomôže

Povinné zmluvné poistenie je určené pre nehody a pre riešenie problémov pre ľudí, ktorí sa ocitli v dopravnej nehode. Čoraz viac poisťovní si však uvedomuje, že účastníci nehody potrebujú pomoc nielen finančnú, ale aj právnu. Preto sa niektoré poisťovne v konkurenčnom boji snažia pripraviť pre klientov komplexný servis. „Zvlášť v prípade PZP, kde cítiť konkurenčné prostredie predovšetkým v oblasti ceny, sa snažíme ponúknuť viac – zohľadniť dopady konkrétnych udalostí na človeka a čo najviac mu v ťažkej situácii pomôcť,“ hovorí generálny riaditeľ UNIQA Poisťovne Martin Žáček. Právne služby patria v vysoko obľúbeným a to aj za hranicami. S právnym krytím však začína mať skúsenosť čoraz viac Slovákov.

Pomoc v správnej chvíli

Nárok na základnú právnu asistenciu ponúkajú poisťovne k PZP  často už základných asistenčných službách. To vedia ukázať internetové kalkulačky a porovnávače. V takomto zastúpení je obvykle základná pomoc, ako sa zachovať, čo podpisovať, alebo ako postupovať správne v prípade nehody. Vo vyššom poistení je napríklad možnosť, že právnik za vás celú záležitosť prevezme. Služba je dsotupná nonstop nielen v rámci Slovenska ale v celej EÚ a v niektorých ďalších štátoch mimo EÚ. Čo sa zíde hlavne pri problematických situáciách za hranicami, kde platia iné právne predpisy ako na Slovensku.

Čo všetko urobí právnik?

Ak uvažujete o voľbe správneho PZP, možno vám pomôže pri výbere práve aj právna asistencia. Niekde ako doplnková služba, inde ako príplatková. Či sa oplatí? Odpovedať si musí každý sám, no obvykle právnik vodičovi dokáže pomôcť so širokou spleťou problémov ako napríklad:


  • preklad právnych dokumentov,

  • tlmočenie pri komunikácii s políciou a úradmi v zahraničí,

  • právna pomoc v súvislosti s priestupkom alebo po dopravnej nehode,

  • vymáhanie náhrady škody,

  • riešenie samotných sporov,

  • priestupkové, správne a trestné konanie,

  • zabezpečenie svedectiev

Asistencia aj pri nespokojnosti

Právne poradenstvo v rámci PZP nekončí realizáciou plnenia. Právne služby je možné využívať aj keď bolo ublížené vám. Napríklad pri krátení poistného plnenia, ak vinník svoju vinu priznal, no jeho poisťovňa nechce uhradiť plnú výšku škody, alebo vás právnik zastúpi aj pri nekvalitnej oprave vozidla. Jednoducho v rámci PZP tak máte istotu právnej pomoci vo všetko, čo súvisí s vozidlami a situáciou, ktorá sa vám stala.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?