Finanční poradce s párem

Právnik v rámci PZP. S čím všetkým vie poradiť?

8. 2. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Predstavte si, že sa vám stane nehoda a vy zrazu neviete, čo robiť. Zákony, paragrafy, právnické kľučky. Nebodaj od vás niekto začne vymáhať bolestné, odškodné, ušlý zisk. Žijeme v spoločnosti, kde zdatný právnik dokáže veľmi elegantne manévrovať a neznalý človek môže utrpieť. Preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre poskytnutie právnej pomoci. Takúto službu môžete mať od poisťovne aj k PZP.

Asistencia, ktorá pomôže

Povinné zmluvné poistenie je určené pre nehody a pre riešenie problémov pre ľudí, ktorí sa ocitli v dopravnej nehode. Čoraz viac poisťovní si však uvedomuje, že účastníci nehody potrebujú pomoc nielen finančnú, ale aj právnu. Preto sa niektoré poisťovne v konkurenčnom boji snažia pripraviť pre klientov komplexný servis. „Zvlášť v prípade PZP, kde cítiť konkurenčné prostredie predovšetkým v oblasti ceny, sa snažíme ponúknuť viac – zohľadniť dopady konkrétnych udalostí na človeka a čo najviac mu v ťažkej situácii pomôcť,“ hovorí generálny riaditeľ UNIQA Poisťovne Martin Žáček. Právne služby patria v vysoko obľúbeným a to aj za hranicami. S právnym krytím však začína mať skúsenosť čoraz viac Slovákov.

Pomoc v správnej chvíli

Nárok na základnú právnu asistenciu ponúkajú poisťovne k PZP  často už základných asistenčných službách. To vedia ukázať internetové kalkulačky a porovnávače. V takomto zastúpení je obvykle základná pomoc, ako sa zachovať, čo podpisovať, alebo ako postupovať správne v prípade nehody. Vo vyššom poistení je napríklad možnosť, že právnik za vás celú záležitosť prevezme. Služba je dsotupná nonstop nielen v rámci Slovenska ale v celej EÚ a v niektorých ďalších štátoch mimo EÚ. Čo sa zíde hlavne pri problematických situáciách za hranicami, kde platia iné právne predpisy ako na Slovensku.

Čo všetko urobí právnik?

Ak uvažujete o voľbe správneho PZP, možno vám pomôže pri výbere práve aj právna asistencia. Niekde ako doplnková služba, inde ako príplatková. Či sa oplatí? Odpovedať si musí každý sám, no obvykle právnik vodičovi dokáže pomôcť so širokou spleťou problémov ako napríklad:


 • preklad právnych dokumentov,

 • tlmočenie pri komunikácii s políciou a úradmi v zahraničí,

 • právna pomoc v súvislosti s priestupkom alebo po dopravnej nehode,

 • vymáhanie náhrady škody,

 • riešenie samotných sporov,

 • priestupkové, správne a trestné konanie,

 • zabezpečenie svedectiev

Asistencia aj pri nespokojnosti

Právne poradenstvo v rámci PZP nekončí realizáciou plnenia. Právne služby je možné využívať aj keď bolo ublížené vám. Napríklad pri krátení poistného plnenia, ak vinník svoju vinu priznal, no jeho poisťovňa nechce uhradiť plnú výšku škody, alebo vás právnik zastúpi aj pri nekvalitnej oprave vozidla. Jednoducho v rámci PZP tak máte istotu právnej pomoci vo všetko, čo súvisí s vozidlami a situáciou, ktorá sa vám stala.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.