Strieborné auto na ulici

Povinné zmluvné poistenie auta

Povinnosť uzatvoriť PZP je ukotvená v zákone č. 381/2001 Z. z. PZP auta alebo iného motorového vozidla má povinnosť uzatvoriť držiteľ motorového vozidla, ktorý je zapísaný v dokladoch, respektíve ten, na ktorého bola držba motorového vozidla prevedená.

PZP auta je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú týmto autom alebo iným motorovým vozidlom. V podstate tým chráni vodiča, pretože finančná zodpovednosť za spôsobené škody prechádza pri uzatvorenom PZP na plecia poisťovne. Ak vodič nemá uzatvorené PZP, škodu zaplatí Slovenská kancelária poisťovateľov, ale bude ju od vodiča vymáhať. Tieto škody sa môžu vyšplhať do naozaj závratných výšok.

Nezabudnite si ceny PZP auta porovnať

Hoci sa najviac spomína PZP auta, poistené musia byť aj iné vozidlá cestnej premávky. Zákon spomína nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ale aj nekoľajové vozidlá bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidlá alebo technický preukaz. To znamená, že PZP musí byť uzatvorené aj na motocykel, prívesný vozík, obytný príves či traktor.

PZP auta je, pochopiteľne, najčastejšie poistenie a jeho cena môže veľmi variovať. Pri aute je totiž najviac kategórii, ktoré vplývajú na výslednú cenu PZP. Povinnosť mať uzatvorené PZP auta vzniká hneď v prvý deň, ako je auto uvedené v evidencii a trvá až do vyradenia auta z evidencie. Nezabudnite informovať poisťovňu pri každej zmene, ktorá súvisí so zmenou stavu alebo vlastníctva vozidla – to znamená, ak bolo auto zničené, predané, ukradnuté alebo vyradené z evidencie. V týchto prípadoch PZP auta zaniká.

Ešte pred samotným uzatvorením tohto poistenia si porovnajte ponuky jednotlivých poisťovní. Dá sa to jednoducho, pomocou online kalkulačky. Presnosť a aktuálnosť jednotlivých ponúk v nej je zaručená vďaka veľkému počtu údajov, ktoré do nej vložíte. Ceny sa môžu niekedy pomerne výrazne odlišovať, preto je vhodné si porovnanie vyskúšať.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.