nabúrané auto v neskorú hodinu na ceste

Lovci nehôd. Ako im nenaletieť?

28. 7. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Dopravná nehoda je v živote každého človeka zásadným otrasom. Hlavne ak je vážnejšia a neriešite len rozbitý reflektor, alebo preliačené dvere, ktoré vám do pár dní opravia v každom servise. A presne z krízových situácií žijú lovci nehôd, ktorí si z nešťastia druhých spravili výhodný biznis. Nenaleťte im.

K nehode prídu sami

K lovcom nehôd možno zaradiť organizované skupiny ľudí, ktorí na miesto nehody prídu bez zavolania. Títo ľudia sa na mieste nehody často objavia ešte skôr, než stačí doraziť polícia. V zmätku, ktorý nastal dokážu využiť stresové situácie, akou nehoda určite je, a ponúkajú poškodeným, česť výnimkám, nevýhodné a často nekvalitné a predražené služby.

Pozor si dávajte hlavne ak:


 • Niekto dorazí na miesto nehody, nekontaktovali ste ho a nie je ani poškodeným, ani vinníkom a nie je ani policajt.


 • Začne vám vnucovať svoje služby a pripravuje odtiahnutie vozidla.


 • Pod tlakom nechajú vodiča podpísať zmluvu, plnú moc, zmluvu o nájme vozidla postúpení pohľadávky a podobne.


 • Chcú využiť situáciu a tvrdia, že mnohým už pomohli, všetko chcú vyriešiť za vás a vám ponúknu aj náhradné vozidlo a rýchle riešenie.
   

 • Auto vám chcú odtiahnuť do servisu, ktorý vám sami odporučia.


Využitie služieb lovcov nehôd vás však môže stať ešte oveľa viac peňazí, ako zaplatíte bez nich. Vaše auto je totiž väčšinou odtiahnuté do neautorizovaného servisu, kde nie je garantované, že opravy budú vykonané v zodpovedajúcej kvalite. A často nie sú ani preplatené poisťovňou. Nielenže teda budete musieť ďalšie opravy hradiť z vlastných prostriedkov, ale auto sa môže dokonca stať nebezpečným. V súvislosti s tým je tiež zvýšené riziko použitia neoriginálnych alebo dokonca použitých náhradných dielov, ktoré bude servis účtovať ako nové.

Dlhšia aj drahšia oprava

Ďalším rizikom lovcov nehôd  je zámerné predlžovanie doby opráv. Hlavne v prípade, ak vám poskytli za požičovné  náhradné auto. V takom prípade by vám poisťovňa uhradila náhradné auto iba na štandardnú dobu, a vy tak budete musieť doplácať zvyšok. Diskutabilná býva i kvalita samotného náhradného vozidlá, ktoré často nie je adekvátnou náhradou za vaše auto.

Kontaktujte asistenčnú službu

Po prvé je nutné si uvedomiť, že nikto nemá pri nehode oprávnenie hovoriť za vás. Najlepšie je, ak ihneď zatelefonujete na asistenčnú službu vašej poisťovne. Tam vám poradia nielen ako postupovať, konať, ale aj na čo máte nárok. Nikdy pri nehode nepodpisujte žiadne zmluvy. Nie je to potrebné a zneužívať chúlostivú situáciu už samo o sebe je nekalou praktikou. Asistenčná služba poisťovne vám poradí aj s postupom pri volaní polície, s odťahom auta, ponúkne možnosti odťahu aj kompenzácie za nepojazdné vozidlo. Dnes v rámci poistenia  máte možnosť aj nahlasovať škody elektronicky a poistné krytie je vybavované rýchlo.  Nepotrebujete žiadneho prostredníka. 

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.