Lovci nehôd. Ako im nenaletieť?

Lovci nehôd. Ako im nenaletieť?

Dopravná nehoda je v živote každého človeka zásadným otrasom. Hlavne ak je vážnejšia a neriešite len rozbitý reflektor, alebo preliačené dvere, ktoré vám do pár dní opravia v každom servise. A presne z krízových situácií žijú lovci nehôd, ktorí si z nešťastia druhých spravili výhodný biznis. Nenaleťte im.

K nehode prídu sami

K lovcom nehôd možno zaradiť organizované skupiny ľudí, ktorí na miesto nehody prídu bez zavolania. Títo ľudia sa na mieste nehody často objavia ešte skôr, než stačí doraziť polícia. V zmätku, ktorý nastal dokážu využiť stresové situácie, akou nehoda určite je, a ponúkajú poškodeným, česť výnimkám, nevýhodné a často nekvalitné a predražené služby.

Pozor si dávajte hlavne ak:

  • Niekto dorazí na miesto nehody, nekontaktovali ste ho a nie je ani poškodeným, ani vinníkom a nie je ani policajt.

  • Začne vám vnucovať svoje služby a pripravuje odtiahnutie vozidla.

  • Pod tlakom nechajú vodiča podpísať zmluvu, plnú moc, zmluvu o nájme vozidla postúpení pohľadávky a podobne.

  • Chcú využiť situáciu a tvrdia, že mnohým už pomohli, všetko chcú vyriešiť za vás a vám ponúknu aj náhradné vozidlo a rýchle riešenie. 

  • Auto vám chcú odtiahnuť do servisu, ktorý vám sami odporučia.

Využitie služieb lovcov nehôd vás však môže stať ešte oveľa viac peňazí, ako zaplatíte bez nich. Vaše auto je totiž väčšinou odtiahnuté do neautorizovaného servisu, kde nie je garantované, že opravy budú vykonané v zodpovedajúcej kvalite. A často nie sú ani preplatené poisťovňou. Nielenže teda budete musieť ďalšie opravy hradiť z vlastných prostriedkov, ale auto sa môže dokonca stať nebezpečným. V súvislosti s tým je tiež zvýšené riziko použitia neoriginálnych alebo dokonca použitých náhradných dielov, ktoré bude servis účtovať ako nové.

Dlhšia aj drahšia oprava

Ďalším rizikom lovcov nehôd  je zámerné predlžovanie doby opráv. Hlavne v prípade, ak vám poskytli za požičovné  náhradné auto. V takom prípade by vám poisťovňa uhradila náhradné auto iba na štandardnú dobu, a vy tak budete musieť doplácať zvyšok. Diskutabilná býva i kvalita samotného náhradného vozidlá, ktoré často nie je adekvátnou náhradou za vaše auto.

Kontaktujte asistenčnú službu

Po prvé je nutné si uvedomiť, že nikto nemá pri nehode oprávnenie hovoriť za vás. Najlepšie je, ak ihneď zatelefonujete na asistenčnú službu vašej poisťovne. Tam vám poradia nielen ako postupovať, konať, ale aj na čo máte nárok. Nikdy pri nehode nepodpisujte žiadne zmluvy. Nie je to potrebné a zneužívať chúlostivú situáciu už samo o sebe je nekalou praktikou. Asistenčná služba poisťovne vám poradí aj s postupom pri volaní polície, s odťahom auta, ponúkne možnosti odťahu aj kompenzácie za nepojazdné vozidlo. Dnes v rámci poistenia máte možnosť aj nahlasovať škody elektronicky a poistné krytie je vybavované rýchlo. Nepotrebujete žiadneho prostredníka. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4