nabúrané auto v neskorú hodinu na ceste

Lovci nehôd. Ako im nenaletieť?

28. 7. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Dopravná nehoda je v živote každého človeka zásadným otrasom. Hlavne ak je vážnejšia a neriešite len rozbitý reflektor, alebo preliačené dvere, ktoré vám do pár dní opravia v každom servise. A presne z krízových situácií žijú lovci nehôd, ktorí si z nešťastia druhých spravili výhodný biznis. Nenaleťte im.

K nehode prídu sami

K lovcom nehôd možno zaradiť organizované skupiny ľudí, ktorí na miesto nehody prídu bez zavolania. Títo ľudia sa na mieste nehody často objavia ešte skôr, než stačí doraziť polícia. V zmätku, ktorý nastal dokážu využiť stresové situácie, akou nehoda určite je, a ponúkajú poškodeným, česť výnimkám, nevýhodné a často nekvalitné a predražené služby.

Pozor si dávajte hlavne ak:


  • Niekto dorazí na miesto nehody, nekontaktovali ste ho a nie je ani poškodeným, ani vinníkom a nie je ani policajt.


  • Začne vám vnucovať svoje služby a pripravuje odtiahnutie vozidla.


  • Pod tlakom nechajú vodiča podpísať zmluvu, plnú moc, zmluvu o nájme vozidla postúpení pohľadávky a podobne.


  • Chcú využiť situáciu a tvrdia, že mnohým už pomohli, všetko chcú vyriešiť za vás a vám ponúknu aj náhradné vozidlo a rýchle riešenie.
     

  • Auto vám chcú odtiahnuť do servisu, ktorý vám sami odporučia.


Využitie služieb lovcov nehôd vás však môže stať ešte oveľa viac peňazí, ako zaplatíte bez nich. Vaše auto je totiž väčšinou odtiahnuté do neautorizovaného servisu, kde nie je garantované, že opravy budú vykonané v zodpovedajúcej kvalite. A často nie sú ani preplatené poisťovňou. Nielenže teda budete musieť ďalšie opravy hradiť z vlastných prostriedkov, ale auto sa môže dokonca stať nebezpečným. V súvislosti s tým je tiež zvýšené riziko použitia neoriginálnych alebo dokonca použitých náhradných dielov, ktoré bude servis účtovať ako nové.

Dlhšia aj drahšia oprava

Ďalším rizikom lovcov nehôd  je zámerné predlžovanie doby opráv. Hlavne v prípade, ak vám poskytli za požičovné  náhradné auto. V takom prípade by vám poisťovňa uhradila náhradné auto iba na štandardnú dobu, a vy tak budete musieť doplácať zvyšok. Diskutabilná býva i kvalita samotného náhradného vozidlá, ktoré často nie je adekvátnou náhradou za vaše auto.

Kontaktujte asistenčnú službu

Po prvé je nutné si uvedomiť, že nikto nemá pri nehode oprávnenie hovoriť za vás. Najlepšie je, ak ihneď zatelefonujete na asistenčnú službu vašej poisťovne. Tam vám poradia nielen ako postupovať, konať, ale aj na čo máte nárok. Nikdy pri nehode nepodpisujte žiadne zmluvy. Nie je to potrebné a zneužívať chúlostivú situáciu už samo o sebe je nekalou praktikou. Asistenčná služba poisťovne vám poradí aj s postupom pri volaní polície, s odťahom auta, ponúkne možnosti odťahu aj kompenzácie za nepojazdné vozidlo. Dnes v rámci poistenia  máte možnosť aj nahlasovať škody elektronicky a poistné krytie je vybavované rýchlo.  Nepotrebujete žiadneho prostredníka. 

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.