nabúrané auto v neskorú hodinu na ceste

Lovci nehôd. Ako im nenaletieť?

28. 7. 2020
|
Dĺžka čítania: 3 min.

Dopravná nehoda je v živote každého človeka zásadným otrasom. Hlavne ak je vážnejšia a neriešite len rozbitý reflektor, alebo preliačené dvere, ktoré vám do pár dní opravia v každom servise. A presne z krízových situácií žijú lovci nehôd, ktorí si z nešťastia druhých spravili výhodný biznis. Nenaleťte im.

K nehode prídu sami

K lovcom nehôd možno zaradiť organizované skupiny ľudí, ktorí na miesto nehody prídu bez zavolania. Títo ľudia sa na mieste nehody často objavia ešte skôr, než stačí doraziť polícia. V zmätku, ktorý nastal dokážu využiť stresové situácie, akou nehoda určite je, a ponúkajú poškodeným, česť výnimkám, nevýhodné a často nekvalitné a predražené služby.

Pozor si dávajte hlavne ak:


  • Niekto dorazí na miesto nehody, nekontaktovali ste ho a nie je ani poškodeným, ani vinníkom a nie je ani policajt.


  • Začne vám vnucovať svoje služby a pripravuje odtiahnutie vozidla.


  • Pod tlakom nechajú vodiča podpísať zmluvu, plnú moc, zmluvu o nájme vozidla postúpení pohľadávky a podobne.


  • Chcú využiť situáciu a tvrdia, že mnohým už pomohli, všetko chcú vyriešiť za vás a vám ponúknu aj náhradné vozidlo a rýchle riešenie.
     

  • Auto vám chcú odtiahnuť do servisu, ktorý vám sami odporučia.


Využitie služieb lovcov nehôd vás však môže stať ešte oveľa viac peňazí, ako zaplatíte bez nich. Vaše auto je totiž väčšinou odtiahnuté do neautorizovaného servisu, kde nie je garantované, že opravy budú vykonané v zodpovedajúcej kvalite. A často nie sú ani preplatené poisťovňou. Nielenže teda budete musieť ďalšie opravy hradiť z vlastných prostriedkov, ale auto sa môže dokonca stať nebezpečným. V súvislosti s tým je tiež zvýšené riziko použitia neoriginálnych alebo dokonca použitých náhradných dielov, ktoré bude servis účtovať ako nové.

Dlhšia aj drahšia oprava

Ďalším rizikom lovcov nehôd  je zámerné predlžovanie doby opráv. Hlavne v prípade, ak vám poskytli za požičovné  náhradné auto. V takom prípade by vám poisťovňa uhradila náhradné auto iba na štandardnú dobu, a vy tak budete musieť doplácať zvyšok. Diskutabilná býva i kvalita samotného náhradného vozidlá, ktoré často nie je adekvátnou náhradou za vaše auto.

Kontaktujte asistenčnú službu

Po prvé je nutné si uvedomiť, že nikto nemá pri nehode oprávnenie hovoriť za vás. Najlepšie je, ak ihneď zatelefonujete na asistenčnú službu vašej poisťovne. Tam vám poradia nielen ako postupovať, konať, ale aj na čo máte nárok. Nikdy pri nehode nepodpisujte žiadne zmluvy. Nie je to potrebné a zneužívať chúlostivú situáciu už samo o sebe je nekalou praktikou. Asistenčná služba poisťovne vám poradí aj s postupom pri volaní polície, s odťahom auta, ponúkne možnosti odťahu aj kompenzácie za nepojazdné vozidlo. Dnes v rámci poistenia  máte možnosť aj nahlasovať škody elektronicky a poistné krytie je vybavované rýchlo.  Nepotrebujete žiadneho prostredníka. 

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • havarované auto na ceste
    22. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

    Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

  • ťažká dopravná nehoda dvoch áut na ceste
    31. mája 2022|Daniel Výcha
    Mali ste dopravnú nehodu? Čo treba urobiť ako prvé?

    Prišlo k najhoršiemu a nastala dopravná nehoda. Kolízii sa chce každý vyhnúť, no keď nastane, je dobré byť pripravený. Vedieť, ako v krízovej situácii konať, môže v mnohých prípadoch znížiť stres aj následky.

  • alkohol a kľúče od auta na stole
    04. mája 2022|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol skrýva riziko nielen dopravnej nehody

    Hoci na Slovensku platí na cestách nulová tolerancia alkoholu, stále nie je nič výnimočné, že si vodiči doprajú pohárik aj pred šoférovaním. Alkohol pritom spôsobuje stratu koncentrácie, čo je predovšetkým pri vedení vozidla mimoriadne nebezpečné. Pokuta však nie je to jediné, čo vám pri jazde pod vplyvom hrozí.

  • telefonovanie za volantom
    09. júla 2018|Kristína Haljaková
    Smartfóny sú za volantom nebezpečnejšie ako alkohol

    Alkohol za volantom strieda nový neduh v podobe smartfónov. Telefonovanie za volantom totiž už dnes nie je jediná činnosť, ktorá vodičov rozptyľuje. Prichádzajú správy, notifikácie zo sociálnych sietí, fotenie, či streamovanie videa. Aj vďaka tomu sa stáva smartfón jednou z najnebezpeč­nejších záležitostí za volantom.

  • značka - pozor na zvěř na silnici
    14. apríla 2015|Kristína Haljaková
    Každú nehodu s lesnou zverou sú vodiči povinní oznámiť policajtom.

    Mierna zima a teplé počasie spôsobili na našich cestách zvýšený výskyt lesnej a poľnej zveri. Len v marci 2014 mala spoločnosť Allianz – SP nahlásených až 162 poistných udalostí zapríčinených stretom so zverou.