Najkurióznejšie úrazy na horách

Bežne si vyrazíte na hory, aby ste si schuti zalyžovali alebo sa venovali turistike. No nie vždy je na konci takéhoto odhodlania aj pozitívny výsledok. Pretože sa môže stať úraz a niekedy vám nepomôže ani dávať si pozor, pretože iný človek môže byť vinníkom, ktorý vás dostane do kurióznej situácie, z ktorej nevyviaznete. Pre tieto prípady je vhodné vždy uzatvoriť cestovné poistenie na hory, aby ste ani v prípade kurióznych karambolov nemali hlboko do vrecka.

Spočítať ceny

Vezmete vinu. o ktorej neviete

Veľmi kurióznou nehodou, ktorá má za následok poriadne veľké náklady je, ak na seba zoberiete vinu za úraz, ktorý sa ani nestal, alebo sa stal, ale vy ste na betón istý, že to nie je vaša vina. Poisťovne evidujú čoraz viac kurióznych prípadov, keď v zahraničí klienti na seba zobrali vinu, ktorá ich vinou nebola. Ako je to možné? Podpísali niečo, čomu nerozumeli. „Odporúčame nepodpisovať nič, čomu nerozumiete a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete,“ upozorňuje Silivia Vlasková z UNIQA poisťovne. Poistenému však odporúčajú zabezpečiť si výpovede svedkov, fotografiami zdokumentovať škodu a dávať si pozor pri podpisovaní akýchkoľvek dokumentov.

Najviac pádov končí zlomeninou

Netreba povedať, že pád na svahu je niečo kuriózne, ale ak hovoríme o kuriozitách, treba spomenúť aj to, čo sa deje najčastejšie. Turisti si z hôr najčastejšie odnášajú zlomeniny. „Klienti nám vlani hlásili zo zahraničia najmä úrazy po páde na lyžiach. Najčastejšie išlo o zlomeniny horných a dolných končatín, pri ktorých museli vyhľadať tamojšiu lekársku pomoc,“ sumarizuje Peter Ripka z ČSOB Poisťovne.

Pri lyžovačke v zahraničí určite odporúčame pripoistiť si zodpovednosť za škodu. V takom prípade budete mať krytú aj prípadnú škodu zo zrážky s iným lyžiarom. „Ak totiž na svahu zraníte inú osobu a tá bude žiadať odškodné, suma sa môže vyšplhať až do výšky niekoľko desiatok tisíc EUR,“ pripomína S. Vlasková.

Nehody bez prilby

Paradoxom sú nehody detí, ktoré sa stávajú na svahoch a to napriek tomu, že deti majú na svahoch a na lyžovačke predpísanú prilbu. A rodičia by mali byť za svoje deti zodpovední. Štatistiky poisťovní však hovoria inou rečou. Je kuriózne, že mnoho dospelých lyžiarov nevybaví prilbou ani svoje deti.

Podľa Silvie Vlaskovej poisťovňa poskytne plnenie v plnom rozsahu aj v prípade, ak by dieťa helmu na svahu nemalo a utrpelo by úraz. „Aj v prípade, že by poistené dieťa dokázateľne jazdilo bez helmy a utrpelo by úraz hlavy, na poistné plnenie to vplyv mať nebude. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby rodičia deti bez helmy na svah nepúšťali. Stanoviská lekárov totiž jasne hovoria, že ochranná helma dokáže zabrániť úrazom hlavy či vážnejšiemu otrasu mozgu,“ hovorí S. Vlasková.

Lyžiar sediaci na svahu

Jedna z častých a pritom kurióznych prípadov sa stáva vďaka tomu, že unavený lyžiar si sadne na svahu, pričom dokonca tak, že lyžiar brázdiaci svah z boku si ho nemusí všimnúť a vrazí do neho. Takýchto úrazov pribúda, pretože lyžiari a snowboardisti si často neuvedomujú, že na zjazdovke nie je možné len tak sedieť. Vystavujú tak úrazu nielen seba, ale aj ostatných lyžiarov.

Lyžiar, ktorý spadol z vleku

Vleky nie sú extra nebezpečné, ak na ne viete nasadať. Jedna z kurióznych situácií, ktoré na svahu nastali, keď sa lyžiar, ktorý sa snaží dostať na vlek zle pripol. Pričom jedna noha snowboardu mu ostala zakliesnená v snehu, následne spadol a vlek, ktorý sa posúval dopredu ho zrazil k zemi, vďaka čomu utrpel úraz hlavy. Niekedy skrátka nemusíte ani brázdiť svah, aby ste na lyžiach prišli k zraneniu.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2