Koronavirus

Kryje cestovné poistenie aj liečbu na koronavírus?

17. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Vycestovať do krajín, kde je vysoký výskyt koronavírusu je riziko, ktorého sa spočiatku báli aj poisťovne.  Každým dňom sa však na trhu objavujú nové možnosti poistenia kryjúce nielen náklady na liečbu, ale aj storno z dôvodu ochorenia COVID-19. Aké možnosti máte?

Krytie aj pri ceste do rizikovej oblasti

Prvou poisťovňou, ktorá na slovenskom trhu kryla náklady na liečbu koronavírusu bola AXA Assistance.

,,Vzhľadom k mimoriadnej situácii vyvolanej koronavírusom by sme vás chceli informovať, že cestovné poistenie kryje náklady na liečenie, prípadne repatriáciu späť na Slovensko, spôsobené koronavírusom, a to aj v prípade, že klienti do danej oblasti vycestovali po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo Svetová zdravotnícka organizácia, alebo obdobná inštitúcia, neodporučili do danej oblasti cestovať," uviedla vo vyhlásení poisťovňa AXA Assistance.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň



Neskôr sa k nej pridali aj ďalšie poisťovne. Ich balíky cestovného poistenia poskytujú zaujímavé možnosti. Okrem liečby sa zameriavajú aj na storno. Niektoré z nich majú aj COVID-19 asistenciu. Prostredníctvom nej vám poisťovňa pomôže s prípravou na dovolenku či výlet. Poskytne vám potrebné informácie a zistí, aké dokumenty so sebou potrebujete vziať.

Rada odborníka

Pri výbere jednotlivých balíkov si dobre prečítajte všetky podmienky poisťovní. Niektoré kryjú riziká COVID-19 len v prípade, že necestujete do rizikových krajín. Iné ich kryjú aj v nich.


Nemusíte rušiť dovolenku

Svoju dovolenku nemusíte rušiť, ak plánujete navštíviť oblasť, ktorá nie je riziková pre prípadnú nákazu koronavírusom. V prípade, že už máte zakúpený pobyt do rizikovej oblasti, odporúčame túto cestu zrušiť. 

Inou možnosťou je prezrieť si podrobné informácie v poistnej zmluve. Niektoré poisťovne, napríklad Kooperativa, kryjú aj liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 v rizikových krajinách.

V takýchto krajinách je limit krytia zvyčajne nižší, no stále postačujúci. Netreba sa tak báť, že by ste sa na dovolenku nedostali.

TIP

Niektorí klienti sa obávajú rýchlo sa meniacej situácie. Z bezpečnej krajiny sa môže zo dňa na deň stať riziková. Čo robiť v takýchto prípadoch? Dôležité je zachovať pokoj a nekupovať najdrahšiu letenku späť na Slovensko. Väčšina poisťovní garantuje, že cestovné poistenie vás v takýchto výnimočných situáciách aj naďalej kryje. Tento fakt si ale dobre overte ešte predtým, ako zmluvu uzatvoríte.

Rizikové krajiny a poisťovne

Každá poisťovňa berie rizikové krajiny inak. Niektoré pri ceste do nich preplácajú liečebné náklady aj storno, iné zas nie. V súčasnosti vyzerajú aktuálne informácie takto:

  • Union – cestovanie do rizikových krajín s poistením od Union kryje aj liečebné náklady pandemického či epidemického ochorenia, napríklad COVID-19. Platí ale, že limit nákladov je len 50-tisíc eur.

  • Allianz – poisťovňa Allianz má v súčasnosti uvedené na webovej stránke informáciu, že v prípade cesty do rizikovej krajiny vám môže preplatenie liečebných nákladov zamietnuť. Je preto dobre vopred sa informovať, aké možnosti máte.

  • Uniqa – poisťovňa Uniqa hradí náklady pri COVID-19 aj pre rizikové krajiny, a to vo všetkých zmluvách cestovného poistenia.

  • Generali – v prípade, že vycestujete do rizikových krajín, cestovné poistenie od Generali vás bude aj napriek tomu kryť. Vopred si ale overte, v akých limitoch.

  • AXA – poisťovňa AXA kryje aj vycestovanie do krajín označených za rizikové. V tomto prípade ale platí, že náklady na liečbu sú kryté len v rámci balíka Excelent, a to do limitu 1 000 000 eur.

  • Kooperativa – v prípade, že vycestujete do rizikovej krajiny, cestovné poistenie kryje liečebné náklady v súvislosti s ochorením COVID-19 len v niektorých krajinách. Ich zoznam nájdete na oficiálnych stránkach poisťovne Kooperativa. Tu si ale treba dávať pozor. Limit nákladov je oveľa nižší. Pri bežnom cestovnom poistení poskytuje Kooperativa krytie od 100-tisíc do 300-tisíc eur. V prípade rizikových krajín je to však len 30-tisíc eur.

Preplácajú poisťovne storno?

V otázke storno poplatkov je potrebné obrátiť sa na poisťovňu, ktorá vám poistila storno zájazdu, prípadne si prečítať voľne dostupné informácie na jej oficiálnych stránkach. 

Pre lepší prehľad pripájame tabuľku s aktuálnymi informáciami spojenými so stornom

Poisťovňa

Storno balík

Union

  • špeciálne doplnkové poistenie PANDEMIC, 

  • vhodné ku krátkodobému aj dlhodobému poisteniu,

  • hradenie nákladov storno poplatkov aj liečebných nákladov na liečbu pandemického aj protipandemického ochorenia (aj v rizikových krajinách),

  • doplnkové poistenie prepláca storno len v prípade, že máte v poistení aj pripoistenie klasického storna.

Allianz

  • hradenie storno poplatkov z dôvodu pozitívneho testu na koronavírus poisteného alebo blízkej osoby,

  • hradenie storna aj v prípade nariadenej karantény,

  • poistenie sa dá vybaviť aj samostatne.

Uniqa

  • storno v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 je súčasťou klasického dlhodobého aj krátkodobého cestovného poistenia.

Generali

  • dva balíky storna v prípade ochorenia COVID-19 – balík Komplet alebo balík Storno,

  • balík Komplet kryje klasické úrazy, stratu batožiny a iné, 

  • balík Storno kryje len storno poplatkov, prerušenia cesty a zmeškania dopravného prostriedku.

AXA

  • poisťovňa má samostatný produkt, ktorý sa dá dokúpiť ku klasickému cestovnému poisteniu,

  • kryje storno v prípade pozitívneho testu, nariadenej karantény a liečebné náklady.

Kooperativa

  • k balíku cestovného poistenia Marco Polo si môžete vybaviť pripoistenie COVID-19, 

  • v tomto pripoistení získavate dve služby – Covid asistencia (pomoc so získaním informácií o podmienkach v krajine, do ktorej idete) a COVID-19 pripoistenie (kryje storno, liečebné náklady či nariadenú karanténu).

Ako je to v prípade karantény?

V prípadoch, keď štáty či miestne úrady vyhlásia karanténnu oblasť, musíte ju ako cudzinec a turista plne rešpektovať. Na nútenú karanténu však pozerá cestovné poistenie rovnako ako na pobyt v nemocnici. V prípadoch, ak klienti poisťovne majú dohodnuté poistenie obsahujúce náhradu za nevyužitú dovolenku, môžu za dobu v karanténe požadovať kompenzáciu. 

Odkazy na dôležité weby

Ďalšie informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu nájdete na webových stránkach:

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.