blog-kradez-auta

Krádež požičaného auta v zahraničí: Ako postupovať?

Krádež auta je nepochybne veľmi nepríjemná situácia. Ešte o to viac, ak sa ste si auto požičali z požičovne a krádež sa stala v zahraničí. Ako by ste v tomto prípade mali postupovať?

Požičanie auta v zahraničí

Či už ste v zahraničí na služobnej ceste alebo na dovolenke, požičanie auta z požičovne vám jednoznačne uľahčí cestovanie po krajine. Avšak čert nikdy nespí, a je celkom možné, že vaše požičané auto jednoducho nenájdete po návrate na parkovisko.

Požičovňa sa od začiatku vášho nájomného vzťahu s vami pred takýmto rizikom kryje. Preto pri podpise zmluvy pravdepodobne bude od vás požadovať kreditnú kartu, na ktorej si zablokuje depozit. Tento depozit slúži na krytie prípadnej škody alebo krádeže auta.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Prevencia krádeže vozidla

Krádež vozidla je nepríjemný problém, s ktorým sa môže stretnúť ktokoľvek. Hoci sa jej mnohokrát nedá vyhnúť, existuje niekoľko praktických tipov, pomocou ktorých ju môžete aspoň obmedziť.


 • Vozidlo parkujte v hoteli alebo na stráženom parkovisku – bez ohľadu na to, v akej krajine ste, nikdy nenechávajte vozidlo cez noc alebo niekoľko hodín počas dňa na verejnom mieste, ktoré nie je monitorované. Verejné parkoviská sú totiž častými miestami krádeží.

 • Uistite sa, že je vozidlo zamknuté – znie to jednoducho, ale vzhľadom na množstvo povinností, ktoré ľudia majú, často zabúdajú zamknúť auto. Najmä pri cestovaní do zahraničia je dôležité dbať na takéto základné veci. Vždy si preto overte, či je vozidlo zamknuté a nedostane sa doň nikto po vašom odchode.

 • Vyhnite sa nebezpečným štvrtiam – každé mesto má štvrte s vyššou úrovňou kriminality, ktorým by ste sa mali vyhýbať nielen kvôli riziku krádeže auta, ale aj kvôli osobnej bezpečnosti.

 • Výber vozidla – drahé, veľké a výkonné autá priťahujú oveľa viac pozornosti ako menšie a lacnejšie modely. Ak chcete znížiť riziko krádeže vozidla, zvoľte si bežné mestské autá, ktoré budú menej vystavené zrakom zlodejov.

 • Nenechávajte osobné a drahé veci vo vozidle – mnohí zlodeji sú motivovaní prítomnosťou cenných alebo osobných vecí v aute. Ak nie je možné vziať ich so sebou, umiestnite ich do kufra alebo na miesto, kde nebudú viditeľné.

 • Nepodceňujte situáciu – krádeže áut sú bežným priestupkom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Preto sa vždy snažte byť ostražití a správať sa tak, aby sa vaše vozidlo nestalo terčom zlodejov. V prípade krádeže je vybavovanie situácie v zahraničí komplikovanejšie, najmä kvôli jazykovým bariéram. Môže to spomaliť vybavovanie dokumentov a komunikáciu s políciou.

Krádež auta sa dá poistiť

Pred nepríjemnosťami spojenými s krádežou požičaného vozidla sa dá účinne chrániť. Riešením je poistenie auta z požičovne, ktoré vám môže poskytnúť viacero typov poistenia pre prenajaté vozidlo. Medzi tieto možnosti patrí aj základné poistenie, ktoré je najlacnejšou variantou a obvykle zahŕňa spoluúčasť v prípade nehody alebo inej škodovej udalosti. Avšak aj v tomto prípade máte možnosť výberu:

1. Prenajmite si vozidlo s plným poistením

Vozidlá požičovní sú spravidla poistené nielen zákonnou poistkou, ale aj havarijným poistením. Avšak, v zahraničí je bežné, že poisťovne prenášajú zodpovednosť za prípadnú škodu na vinníka - v tomto prípade na vodiča poškodeného vozidla, teda na vás. 

Najjednoduchšie riešenie teda je, ak si prenajmete vozidlo s plným poistením. Toto vám v prípade potreby nahradí škody vrátane krádeže auta.  Podľa typu vozidla vás takého poistenie bude stáť 5 - 15 € na deň v závislosti od jeho typu. Toto riešenie však samozrejme nie je najlacnejšie.

2. Uzavrite vlastnú poistku

Druhým riešením, ktoré vám dokáže ušetriť, je, že si auto prenajmete len so základným poistením a k nemu navyše uzavriete vlastné poistenie, ktoré bude kryť dodatočné riziká. Medzi najčastejšie typy poistení patria napríklad:


 • Poistenie zodpovednosti voči tretím osobám (Third-Party Liability Insurance) – podobné pripoistenie povinnej zmluvnej poistky, ktorú poznáme u nás.

 • Poistenie proti škodám pri nehode (Collision Damage Waiver) – zahŕňa úhradu škôd v prípade havárie.

 • Poistenie proti krádeži (Theft Protection) – poskytuje ochranu v prípade krádeže auta. Toto poistenie je najdôležitejšie v prípade krádeže vozidla. Môžete si ho uzavrieť s nulovou spoluúčasťou.

 • Doplnkové poistenie zodpovednosti (Supplementary Liability Insurance) – zvyšuje poistné limity základného poistenia. Je výhodné najmä v krajinách s vysokými odškodneniami v prípade nehôd.

 • Úrazové poistenie cestujúcich (Passenger Accident Insurance) – poskytuje krytie úrazov pre cestujúcich vo vozidle. Ide o nadštandardné poistenie, ktoré si vyžaduje doplatok, ale poskytuje väčšiu bezpečnosť. 

 • Poistenie so spoluúčasťou (Excess Fee) – poistenie s určitou spoluúčasťou, ktorá často presahuje hodnotu vozidla. Toto poistenie sa môže zdať výhodné kvôli nižšej cene, avšak v prípade škody budete musieť doplatiť všetko, čo ste ušetrili, a ešte aj niekoľko desiatok alebo stoviek eur navyše.

 • Poistenie proti nezodpovedne poisteným vodičom (Uninsured Motorist Protection) – poistenie zodpovednosti vodiča, ktoré na Slovensku nie je bežné, ale je štandardom v zahraničí.

 • Ďalšie poistenia – ako napríklad asistenčné služby, doplnkové poistenie zodpovednosti či úrazové poistenie vozidiel.


V súvislosti s poistením sú k dispozícii aj asistenčné služby (Assistance Service). Tieto služby môžu byť buď súčasťou balíka, alebo si ich môžete doplatiť. Poskytujú technickú pomoc pri oprave defektu alebo otvorení dverí v prípade zabuchnutia kľúčov. Nechýba ani pomoc v prípade pokazenia vozidla a jeho odťah.

Na začiatku si dôkladne preštudujte podmienky prenájmu auta a všetky poplatky a platby. V prípade krádeže sa vám táto pozornosť určite vyplatí. 

Dobre si preštudujte zmluvu, ktorú uzatvárate, a nepodpisujte nič, čo vám pripadá podozrivé. Ak neviete po anglicky, dajte si dokument preložiť niekým, kto ju ovláda. Týmto spôsobom si zabezpečíte, že poistenie je skutočne kvalitné a že v prípade potreby vám poskytne pomoc.


Rada odborníka

Dôkladne si prečítajte informácie o výlukách a oblastiach, ktoré poistenie nekryje. Nikdy sa potom nestane, že by ste uzavreli niečo, čo nakoniec nebude ani zďaleka také výhodné, ako sa zdalo.

Požičanie auta do zahraničia – ako postupovať v prípade krádeže?

Ak ste v zahraničí stratili požičané auto, hlavne nepanikárte. Každá situácia, aj tá najhoršia, ako je napríklad krádež, sa dá vyriešiť. Musíte však mať chladnú hlavu a vedieť všetkým, vrátane polície a požičovne vozidiel, vysvetliť, čo sa stalo.

V prvom rade kontaktujte políciu, ktorá vyhotoví protokol o nahlásení krádeže. Ďalším krokom je kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, v ktorej bolo požičané vozidlo poistené.

Od polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude poisťovňa potrebovať, len tak môže začať riešiť poistnú udalosť. Poisťovňa bude tiež vyžadovať doklady o vozidle, ako napríklad servisnú knižku, a tiež kľúče od auta ako dôkaz, že páchateľ si ním nemohol otvoriť vozidlo. Tieto kroky budete riešiť v spolupráci s vašou požičovňou.

Poisťovňa po splnení všetkých požiadaviek a na základe dokladu o skončení vyšetrovania vyplatí požičovni poistné plnenie. 


Akú sumu vyplatí poisťovňa?

Suma, ktorú poisťovňa vyplatí za ukradnuté auto, sa nazýva všeobecná hodnota vozidla. Ide o cenu auta v čase, keď bolo odcudzené. Dôležité je však zdôrazniť, že konečnú sumu ovplyvňuje aj limit poistného plnenia a to, či ste si vybavili poistenie so spoluúčasťou alebo bez nej. Ak máte spoluúčasť, budete musieť zo svojho doplatiť určité percento z celkovej sumy.


Vykradli vám veci z auta?

Ak vám v zahraničí ukradli z auta veci, v zásade platí rovnaký postup ako pri krádeži vozidla.  Udalosť okamžite nahláste miestnej polícii a vyžiadajte si policajnú správu pre poisťovňu.

Požičanie auta na dovolenku a jeho poistenie nie sú všetko

Mnohí ľudia pri plánovaní cesty a uvažovaní o požičaní auta a jeho poistení často zabúdajú, že v zahraničí potrebujú aj klasické cestovné poistenie. Toto poistenie kryje rôzne škody na zdraví alebo majetku. Na trhu nájdete množstvo rôznych poistení, ktoré sa líšia výškou krytia a oblasťami, ktoré kryjú. Okrem toho existujú aj výhodné pripoistenia.

Pred odchodom si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky slovenských poisťovní. Zistite, ktorá z nich ponúka najvýhodnejší balík a spĺňa všetky vaše potreby. Na zjednodušenie celého procesu výberu môžete využiť našu praktickú kalkulačku, ktorá vám v priebehu pár sekúnd porovná všetky možnosti.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.