Ukradli, či vykradli vám auto v zahraničí? Takto Vám pomôže poistenie!

Na lyžovačku vyrážame obvykle svojimi autami a to nielen v rámci hraníc, ale aj do susedných štátov. Na vodičov však čakajú nielen zjazdovky, ale aj zlodeji. Vykradnuté, alebo vykradnuté auto je nepríjemná situácia, navyše ak ste v krajine, kde ledva rozumiete.


Overte si, či nejde o odtiahnutie

V prvom rade, ak zistíte, že vaše auto sa nenachádza tam, kde ste ho nechali, kontaktujte políciu. Mohol nastať prípad, že vám auto jednoducho odtiahli. Ak nie, prichádza na rad nahlásenie krádeže. Ak máte havarijné poistenie, jeho súčasťou býva aj asistenčná služba, ktorá ako prvé zabezpečí komunikáciu vodiča s políciou. "Asistenčné služby poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou, zorganizujú tlmočníka pre policajné vyšetrovanie a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ vysvetľuje riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Imrich Polák. Je to veľká pomoc vo veľkých problémoch.

Následne vám asistenčná služba poisťovne môže pomôcť nájsť ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa, prípadne na prevoz domov.

Spočítať
ceny

Chýbajúce veci

Častejšie ako o celé auto prichádzajú vodiči o výbavu. Ak zistíte vykradnutie, je nutné opäť kontaktovať políciu a asistenčnú službu poisťovne. V zime sa prirodzene najčastejšie kradnú lyže. Aj tie môžu byť preplatené v rámci havarijného poistenia, no len ak sú spoľahlivo zabezpečené a ak máte pripoistenú batožinu, nakoľko to nebýva vždy súčasťou základného balíka havarijného poistenia. Je dobré na to hlavne počas lyžiarskej sezóny myslieť. „Strešný box je v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, t.j. je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje Imrich Polák. Vtedy sa naň vzťahuje krytie ako na samotný automobil.


Nezabudnite na doplnkovú výbavu

Havarijné poistenie poskytuje aj mnoho pripoistení, nakoľko základný balíček kryje základné potreby. Preto vodiči často siahnu po pripoistení finančnej straty, náhradného vozidla, úrazové poistenie, či trvalých následkov po havárii a pripoistení batožiny. Majitelia automobilov s nadštandardnou výbavou si siahajú aj po pripoistení luxusnej výbavy.


Čo si pred cestou zo zahraničia overiť?

Vždy si overte, kde všade má vaše havarijné poistenie platnosť. Môže to byť na Slovensku, alebo niektoré poisťovne robia balíček Slovensko a Čechy, prípadne s platnosťou v rámci celej Európy, či sveta. Platnosť havarijného poistenia je dobré vedieť práve preto, že preplatené škody aj poskytnutá pomoc vám budú len tam, kde je platnosť poistenia.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3