destinace na lyžování

Koľko vás bude stáť záchrana na horách v zahraničí?

14. 1. 2019
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Ak sa chystáte na hory, okrem kvalitnej turistickej či lyžiarskej výbavy by ste mali myslieť ešte na jednu dôležitú vec - poistenie. Zranenia na horách môžu byť totiž drahé, a to najmä vtedy, ak sa stanú v zahraničí.

Záchranné akcie na Slovensku

Možno už viete, že podľa zákona o horskej službe je každá osoba (s výnimkou detí), ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú.

Pri náročných zásahoch s viacdenným pátraním a použitím helikoptéry sa takéto náklady môžu vyšplhať až na 20 000 €. Výdavky spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí totiž bežné zdravotné poistenie nekryje. 

Ak sa však vyberiete napríklad na lyžovačku v slovenskom lyžiarskom stredisku, prevádzkovateľ lyžiarskej trate je v prípade úrazu povinný zabezpečiť základné ošetrenie na zjazdovke a zvoz raneného k sanitke. To však vôbec nemusí platiť v zahraničí.

snowboarding-skok.

Zimné svahy plné snehu lákajú množstvo aktívnych či pasívnych lyžiarov a snowboardistov. Hovorí sa, že z lyžovačky sa človek môže vrátiť nielen plný zážitkov, ale aj s hlavou v smútku. Dávajte si pozor nielen na seba, svoje veci, ale i na okolité prostredie.

Európsky preukaz poistenca nestačí 

Úraz v zahraničí sa môže stať pri horolezectve, turistike alebo na zjazdovke pri lyžovaní. A hoci v krajinách Európskej únie, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku, Islande a Srbsku máte  s európskou kartičkou rovnaké práva ako domáci pacienti, preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach.  A navyše, podobne ako u nás, ani v zahraničí nie sú niektoré záchranné činnosti hradené zo systému verejného zdravotného poistenia. 

Vezmime si napríklad len susedné Rakúsko. Ak sa vyberiete na lyžovačku do Rakúskych Álp, zdravotná poisťovňa vám v prípade úrazu na zjazdovke nepreplatí ani zvoz z jazdovky. Veľká časť zdravotných zariadení v horských oblastiach navyše nemá uzavretú zmluvu so zdravotnými poisťovňami a náklady na ošetrenie v nich sa z verejného systému poistenia nehradia. A podobne je to aj v iných krajinách.

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Zranenia v zahraničných horách sú drahé

Výdavky na záchranu a ošetrenie v zahraničí sa podľa typu a závažnosti úrazu môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až do niekoľkých desiatok tisíc eur.  Stačí len nešťastne spadnúť a poškodiť si kolenné väzy. Za ich operáciu v zahraničí zaplatíte aj viac ako 3 500 eur, pri vážnejších úrazoch to môže byť ešte oveľa viac. 

Známy je príklad českej lyžiarky, ktorá v Rakúskych Alpách pri lyžovačke utrpela otvorenú zlomeninu holennej kosti. Náklady na poskytnutú starostlivosť vrátane prevozu do Českej republiky sa vyšplhali na takmer 15 000 eur

Rovnakú sumu stála aj záchrana slovenského horolezca, ktorý si počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. No a medializovaná bola aj nehoda slovenského horolezca v USA z roku 2017, ktorý počas výstupu spadol. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla rekordných 160 000 eur.

Zjednajte si cestovné poistenie

Práve pre takéto prípady je užitočné zjednať si pred cestou kvalitné  cestovné poistenie. Najmä pri pobytoch na horách sa odporúča aj osobitné poistenie pre prípad potreby horskej služby pri úraze alebo usmrtení.

Okrem úhrady neočakávaných výdavkov vám takéto poistenie navyše prináša ešte jednu výhodu - asistenčné služby,  ktoré fungujú podobne ako v prípade havarijného poistenia vozidla. Tie vám po kontaktovaní nielen odporučia najbližšieho lekára či zdravotnícke zariadenie, ale v prípade potreby vám zaistia aj prepravu alebo pomôžu s komunikáciou v cudzom jazyku.

Súčasťou vášho cestovného poistenia by malo byť aj poistenie zodpovednosti pre prípad, že úraz sa stane vašou vinou niekomu inému. Prípadné odškodné sa totiž môže tiež vyšplhať veľmi vysoko.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.