destinace na lyžování

Koľko vás bude stáť záchrana na horách v zahraničí?

14. 1. 2019
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Ak sa chystáte na hory, okrem kvalitnej turistickej či lyžiarskej výbavy by ste mali myslieť ešte na jednu dôležitú vec - poistenie. Zranenia na horách môžu byť totiž drahé, a to najmä vtedy, ak sa stanú v zahraničí.

Záchranné akcie na Slovensku

Možno už viete, že podľa zákona o horskej službe je každá osoba (s výnimkou detí), ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú.

Pri náročných zásahoch s viacdenným pátraním a použitím helikoptéry sa takéto náklady môžu vyšplhať až na 20 000 €. Výdavky spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí totiž bežné zdravotné poistenie nekryje. 

Ak sa však vyberiete napríklad na lyžovačku v slovenskom lyžiarskom stredisku, prevádzkovateľ lyžiarskej trate je v prípade úrazu povinný zabezpečiť základné ošetrenie na zjazdovke a zvoz raneného k sanitke. To však vôbec nemusí platiť v zahraničí.

snowboarding-skok.

Zimné svahy plné snehu lákajú množstvo aktívnych či pasívnych lyžiarov a snowboardistov. Hovorí sa, že z lyžovačky sa človek môže vrátiť nielen plný zážitkov, ale aj s hlavou v smútku. Dávajte si pozor nielen na seba, svoje veci, ale i na okolité prostredie.

Európsky preukaz poistenca nestačí 

Úraz v zahraničí sa môže stať pri horolezectve, turistike alebo na zjazdovke pri lyžovaní. A hoci v krajinách Európskej únie, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku, Islande a Srbsku máte  s európskou kartičkou rovnaké práva ako domáci pacienti, preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach.  A navyše, podobne ako u nás, ani v zahraničí nie sú niektoré záchranné činnosti hradené zo systému verejného zdravotného poistenia. 

Vezmime si napríklad len susedné Rakúsko. Ak sa vyberiete na lyžovačku do Rakúskych Álp, zdravotná poisťovňa vám v prípade úrazu na zjazdovke nepreplatí ani zvoz z jazdovky. Veľká časť zdravotných zariadení v horských oblastiach navyše nemá uzavretú zmluvu so zdravotnými poisťovňami a náklady na ošetrenie v nich sa z verejného systému poistenia nehradia. A podobne je to aj v iných krajinách.

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Zranenia v zahraničných horách sú drahé

Výdavky na záchranu a ošetrenie v zahraničí sa podľa typu a závažnosti úrazu môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až do niekoľkých desiatok tisíc eur.  Stačí len nešťastne spadnúť a poškodiť si kolenné väzy. Za ich operáciu v zahraničí zaplatíte aj viac ako 3 500 eur, pri vážnejších úrazoch to môže byť ešte oveľa viac. 

Známy je príklad českej lyžiarky, ktorá v Rakúskych Alpách pri lyžovačke utrpela otvorenú zlomeninu holennej kosti. Náklady na poskytnutú starostlivosť vrátane prevozu do Českej republiky sa vyšplhali na takmer 15 000 eur

Rovnakú sumu stála aj záchrana slovenského horolezca, ktorý si počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. No a medializovaná bola aj nehoda slovenského horolezca v USA z roku 2017, ktorý počas výstupu spadol. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla rekordných 160 000 eur.

Zjednajte si cestovné poistenie

Práve pre takéto prípady je užitočné zjednať si pred cestou kvalitné  cestovné poistenie. Najmä pri pobytoch na horách sa odporúča aj osobitné poistenie pre prípad potreby horskej služby pri úraze alebo usmrtení.

Okrem úhrady neočakávaných výdavkov vám takéto poistenie navyše prináša ešte jednu výhodu - asistenčné služby,  ktoré fungujú podobne ako v prípade havarijného poistenia vozidla. Tie vám po kontaktovaní nielen odporučia najbližšieho lekára či zdravotnícke zariadenie, ale v prípade potreby vám zaistia aj prepravu alebo pomôžu s komunikáciou v cudzom jazyku.

Súčasťou vášho cestovného poistenia by malo byť aj poistenie zodpovednosti pre prípad, že úraz sa stane vašou vinou niekomu inému. Prípadné odškodné sa totiž môže tiež vyšplhať veľmi vysoko.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.