Kedy stačí autu iba PZP?

Havarijné poistenie sa berie ako bežná výbava nových automobilov. Ale ani pri nich nemusí platiť všeobecne, že je potrebné ho uzatvoriť. Povinné zmluvné poistenie je nutnosť, ale niekedy môže suplovať aj havarijnú nadstavbu.

Poistenie luxusu je problém

Poisťovne sú si dobre vedomé, že luxusné automobily sú problematické. Napríklad pri takých strelách ako Ferrari, alebo ešte aj luxusnejších značkách je aj malá oprava tak drahá ako napríklad celé auto v strednej triede a tomu zodpovedá aj cena poistného. Poistka je tak aj pre majiteľov luxusných automobilov často príliš nákladná záležitosť. Navyše nie každá poisťovňa luxusné auto aj poistí a preto často takýto typ vozidiel skrátka jazdíte na vlastnú zodpovednosť. Aj preto sa ich tak málo objavuje v kolíziách.


Spočítať
ceny

Veterány

Tu je skutočne problematické odhadnúť aj vypočítať havarijnú poistku a veterány sú preto prakticky nepoistiteľné. Po prvé nie sú často v top stave a ak aj vyzerajú skvele, problém je s náhradnými dielmi. Bežný servis často nedokáže opraviť veterána. Ide často o domáce spravovanie si auta a preto poisťovňa nedokáže odhadnúť náklady na opravu. Ešte horšie je to s hodnotou vozidla. Sú poisťovne, ktoré vám dokážu veterána poistiť ako cennosť, ale nie ako automobil. Pretože klasické autá sú odkázané na zostatkovú hodnotu a tá je u veteránov žalostne nízka. Pretože už má viac rokov ako je vôbec možné vtesnať do tabuliek. Jeho historická hodnota je však často nevyčísliteľná a tento nepomer teda majiteľov odsudzuje jazdiť prakticky bez havarijnej poistky.

Víkendoví vodiči

Sú síce najviac rizikoví, ale stále je skupina obozretných starších vodičov, ktorí napríklad využívajú auto len na dochádzanie k lekárovi, na nákup, alebo jazdu po meste. Vtedy je prakticky celé havarijné poistenie zbytočné. Je možné ho nahradiť PZP s pripoisteniami, alebo mini KASKOm, ktoré je lacnejšie, ale kryje riziká ako poškodená guma, vandalizmus, či stret so zverou.

Autá po lízingu

Lízingová spoločnosť vám v princípe nariadi, aby ste mali auto poistené havarijne. Po skončení lízingu však už nemusíte mať poistené auto proti všetkým rizikám. Po prvé už ste s autom zžití a ak ste nemali nehodu počas prvých dvoch až štyroch rokoch, znižuje sa aj možnosť, že ju budete mať v dohľadnej dobe. Samozrejme nedá sa to vylúčiť, ale riziko klesá. Preto je možné napríklad využiť PZP s kvalitnými pripoisteniami.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2