Je najlacnejšie cestovné poistenie aj najvýhodnejšie?

najlacnejšie cestovné poistenie

S cestovným poistením je to tak, ako so všetkým. Chceli by sme výhodnú cenu a dobré služby. Každé cestovné poistenie je síce určené na cestovanie, tak si možno poviete, že potom stačí to najlacnejšie. Avšak nemusí to byť vždy to najlepšie riešenie. Pretože cena v prípade poistenia neodráža kvalitu, ale rozsah služieb.

Nie je to len o poistení zranení a ochorení

Cestovné poistenie si kupujeme hlavne pre to, aby sme v prípade ochorenia, či hospitalizácie v zahraničí nemali problémy s vysokými finančnými nákladmi. Avšak je tu aj niečo viac.  „Pred odchodom na dovolenku si je potrebné uvedomiť, že cestovné poistenie by malo okrem liečebných nákladov zahŕňať aj iné krytia, ktoré v prípade škody ocení každý dovolenkár,“ upozorňuje Adriana Körösiová, riaditeľka Odboru poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali. Pretože na dovolenke sa toho môže stať skutočne všeličo.

Cena závisí často aj o krytia liečebných nákladov

„V USA dostala naša klientka náhlu cievnu mozgovú príhodu, v dôsledku ktorej bola hospitalizovaná a následne prevezená na Slovensko. Jej náklady sa vyšplhali na takmer 190 tisíc eur,“ upozorňuje Körösiová a dodáva „veľmi vysokú vyplatenú sumu pri problémoch na dovolenke sme zaznamenali v exotickom Thajsku. Klient s pocitom nevoľnosti a horúčok navštívil nemocnicu. V dôsledku infekcie, ktorú nebolo možné ihneď identifikovať, bolo nevyhnutné vykonať niekoľko chirurgických zákrokov. Klienta sa, našťastie, podarilo zachrániť. Po stabilizovaní bol ambulantným lietadlom prevezený späť na Slovensko. Náklady na prepravu boli viac ako 70 tisíc eur, náklady na ošetrenie prekročili 80 tisíc eur. Celkové náklady teda presiahli 150 tisíc eur.“  

Lacné poistky menšie krytie

Treba preto počítať s tým, že tie najlacnejšie cestovné poistky, alebo napríklad poistky ku kreditným kartám majú menšie limity krytia. To v preklade znamená, že suma za ošetrenie, alebo hospitalizáciu nebude poskytnutá celá, ale len do výšky poistného krytia. Pri vyvrtnutom členku, alebo zlomenej ruke si vystačíte aj s nízkymi limitmi, ale poistenie tu je hlavne preto, že sa môže stať aj niečo závažnejšie. 

Príklady hlásených prípadov z poistenia liečebných nákladov poisťovne Generali:

Popis prípadu

Náklady 

na ošetrenie

Výška poistného*

(osoba/ deň)

Infekčné ochorenie dýchacích ciest v Chorvátsku

150 €

 

1,06 €  

Ošetrenie poranenia chodidla ježkom v Grécku

100 €

 

1,06 €  

Žalúdočné problémy a zvracanie spojené s ošetrením v Egypte

Do 1 500 €

 

1,06 € 

Operácia prsta dieťaťa z dôvodu útoku papagája v Turecku

 

1 600 €

 

1,06 € 

*Platí pri poistení liečebných nákladov pri dovolenke dlhšej ako 4 dni.

Rôzny rozsah asistenčných služieb a pripoistení

Tak isto od ceny poistky závisí aj rozsah asistenčných služieb. Tie môžu byť štedré, kde vám napríklad pomôžu aj s právnikom na telefóne, alebo naopak, iba vám povedia, kde máte nájsť lekára. Tak isto lacná poistka okreše asistenčné služby  a často je chudobnejšia aj o také služby ako je poistenie batožiny. V rámci poistenia batožiny má klient kryté veci bežnej osobnej potreby, ktoré si vzal na cestu, prípadne si ich preukázateľne zaobstaral počas cesty. Ide napríklad o ošatenie, obuv, hygienické potreby, kufre, suveníry a darčeky pre blízkych. Preto je vhodné zvážiť cenu poistenia aj vzhľadom na dĺžku cesty, čo na nej chceme robiť a aké sú riziká. Pretože cena by pri ochrane zdravia alebo svojho majetku nemala byť tým, čím sa prioritne riadime

 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2