Exotická pláž

Dobrodružná dovolenka v exotických krajinách: Na čo si dať pozor?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Exotické krajiny sú prirodzeným lákadlom cestovateľov. Nie sú totiž len o slnku, mori a piesku, ale aj nových dobrodružstvách, kultúra, úplne inom svete. No ten má aj svoje nepredvídateľné nástrahy a riziká, na ktoré je potrebné sa pripraviť.

Overte si, čo vás čaká

Dnes nie je žiadny problém vyraziť na druhý koniec planéty, no treba počítať s tým, že tam bude iné podnebie, prostredie aj iná strava, skrátka všetko. Preto je nutná pred cestou sa najprv pripraviť sa to, čo vás čaká. Overte si, či vás napríklad nečaká obdobie dažďov, monzúny, kedy sa zvyšuje aj riziko rôznych infekcií. Tak isto je potrebné vedieť, či sa do krajiny nevyžaduje alebo neodporúča očkovanie. A potom je vhodné ho absolvovať ho v dostatočnom časovom predstihu.

To je nutné aj v prípade, ak by vás postretlo ochorenie a chceli by ste jeho liečbu hradiť prostredníctvom cestovného poistenia. Nie ste totiž povinný pred odchodom poisťovni svojou prípravu na dovolenku nijako preukazovať, no pokiaľ dôjde k poistnej udalosti, bude potrebné preukázať, že ste neboli ľahkovážnymi. Do krajín, kde je vyžadované očkovanie, je potrebné ho absolvovať bez vyzvania poisťovne. Poisťovňa nebude skúmať či klient absolvoval takéto očkovania, avšak v prípade, že by u neho prepuklo ochorenie, ktorému sa mohlo zabrániť povinným očkovaním, liečebné náklady mu preplatené nebudú.

Sledujte stránku Ministerstva zahraničných vecí

Ak chcete vycestovať za hranice, tak práve na ministerských stránkach sa vždy dozviete aktuálne odporúčania, ohrozenia, alebo varovania. Či už ide napríklad o epidémie, monzúny, záplavy, ekologické problémy, alebo aj vojnové konflikty. Rovnako uvádzajú aj miesta, kde sa vyskytujú štrajky, nepokoje, vzbury, vojny a krajiny, do ktorých Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča cestovať. To je dôležité vedieť, pretože takéto krajiny sú okamžite vo všeobecných výlukách z poistenia.

Cestovné poistenie do Thajska

Prakticky každá poisťovňa, ktorá pôsobí na Slovensku umožňuje poistenie aj do najobľúbenejších exotických krajín ako je Thajsko, Vietnam, Malajzia, Čína a ďalších. Tak isto je možné vo väčšine prípadov uzatvoriť cestovné poistenie online. Pri poistení do exotických krajín je však vhodné siahnuť nielen po vyššom poistnom limite, ale napríklad po rozšírení o riziká ako meškanie letu, meškanie batožiny, poistenie predčasného návratu či poistenie iných rizík, ktoré v ďalekých krajinách našich turistov stretávajú.

Najviac rizikové sú hnačky

Medzi najčastejšie ochorenia Slovákov v exotike patria hnačky. Platí to hlavne v trópoch a subtrópoch. Pri liečení liekmi z cestovnej lekárničky odznejú obvykle do 2 – 3 dní, niekedy trvajú len 1 deň. Avšak ak už hnačku horúčka, je nutné vyhľadať ihneď lekára. Straty vody a soli je najlepšie doplniť rozpustením obsahu vrecúška na ústnu rehydratáciu. Nikdy však netreba čakať, že hnačka s horúčkou ustúpi sama. Platí, že čím skôr zasiahnete, tým skôr sa jej dá zbaviť.

V exotických krajinách je preto omnoho dôležitejšie ako kdekoľvek inde dodržiavať zvýšenú opatrnosť, čo sa týka stravovania a hygieny. Najviac chýb sa robí, ak používate vodu, ktorá nie je na pitie napríklad na vyplachovanie úst, alebo umývanie zubov. Skrátka, čo nie je pitné, do úst nepatrí. Nedávajte si do nápojov ľad. Aj chladné nápoje vyvolávajú hnačku. Vyvarujte sa konzumácii surových alebo polosurových rýb, kôrovcov a podobných lahôdok a nikdy nekonzumujte zeleninu ani ovocie, ktoré nie je možné dobre umyť alebo olúpať.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.