Exotická pláž

Dobrodružná dovolenka v exotických krajinách: Na čo si dať pozor?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Exotické krajiny sú prirodzeným lákadlom cestovateľov. Nie sú totiž len o slnku, mori a piesku, ale aj nových dobrodružstvách, kultúra, úplne inom svete. No ten má aj svoje nepredvídateľné nástrahy a riziká, na ktoré je potrebné sa pripraviť.

Overte si, čo vás čaká

Dnes nie je žiadny problém vyraziť na druhý koniec planéty, no treba počítať s tým, že tam bude iné podnebie, prostredie aj iná strava, skrátka všetko. Preto je nutná pred cestou sa najprv pripraviť sa to, čo vás čaká. Overte si, či vás napríklad nečaká obdobie dažďov, monzúny, kedy sa zvyšuje aj riziko rôznych infekcií. Tak isto je potrebné vedieť, či sa do krajiny nevyžaduje alebo neodporúča očkovanie. A potom je vhodné ho absolvovať ho v dostatočnom časovom predstihu.

To je nutné aj v prípade, ak by vás postretlo ochorenie a chceli by ste jeho liečbu hradiť prostredníctvom cestovného poistenia. Nie ste totiž povinný pred odchodom poisťovni svojou prípravu na dovolenku nijako preukazovať, no pokiaľ dôjde k poistnej udalosti, bude potrebné preukázať, že ste neboli ľahkovážnymi. Do krajín, kde je vyžadované očkovanie, je potrebné ho absolvovať bez vyzvania poisťovne. Poisťovňa nebude skúmať či klient absolvoval takéto očkovania, avšak v prípade, že by u neho prepuklo ochorenie, ktorému sa mohlo zabrániť povinným očkovaním, liečebné náklady mu preplatené nebudú.

Sledujte stránku Ministerstva zahraničných vecí

Ak chcete vycestovať za hranice, tak práve na ministerských stránkach sa vždy dozviete aktuálne odporúčania, ohrozenia, alebo varovania. Či už ide napríklad o epidémie, monzúny, záplavy, ekologické problémy, alebo aj vojnové konflikty. Rovnako uvádzajú aj miesta, kde sa vyskytujú štrajky, nepokoje, vzbury, vojny a krajiny, do ktorých Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča cestovať. To je dôležité vedieť, pretože takéto krajiny sú okamžite vo všeobecných výlukách z poistenia.

Cestovné poistenie do Thajska

Prakticky každá poisťovňa, ktorá pôsobí na Slovensku umožňuje poistenie aj do najobľúbenejších exotických krajín ako je Thajsko, Vietnam, Malajzia, Čína a ďalších. Tak isto je možné vo väčšine prípadov uzatvoriť cestovné poistenie online. Pri poistení do exotických krajín je však vhodné siahnuť nielen po vyššom poistnom limite, ale napríklad po rozšírení o riziká ako meškanie letu, meškanie batožiny, poistenie predčasného návratu či poistenie iných rizík, ktoré v ďalekých krajinách našich turistov stretávajú.

Najviac rizikové sú hnačky

Medzi najčastejšie ochorenia Slovákov v exotike patria hnačky. Platí to hlavne v trópoch a subtrópoch. Pri liečení liekmi z cestovnej lekárničky odznejú obvykle do 2 – 3 dní, niekedy trvajú len 1 deň. Avšak ak už hnačku horúčka, je nutné vyhľadať ihneď lekára. Straty vody a soli je najlepšie doplniť rozpustením obsahu vrecúška na ústnu rehydratáciu. Nikdy však netreba čakať, že hnačka s horúčkou ustúpi sama. Platí, že čím skôr zasiahnete, tým skôr sa jej dá zbaviť.

V exotických krajinách je preto omnoho dôležitejšie ako kdekoľvek inde dodržiavať zvýšenú opatrnosť, čo sa týka stravovania a hygieny. Najviac chýb sa robí, ak používate vodu, ktorá nie je na pitie napríklad na vyplachovanie úst, alebo umývanie zubov. Skrátka, čo nie je pitné, do úst nepatrí. Nedávajte si do nápojov ľad. Aj chladné nápoje vyvolávajú hnačku. Vyvarujte sa konzumácii surových alebo polosurových rýb, kôrovcov a podobných lahôdok a nikdy nekonzumujte zeleninu ani ovocie, ktoré nie je možné dobre umyť alebo olúpať.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.