Exotická pláž

Dobrodružná dovolenka v exotických krajinách: Na čo si dať pozor?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Exotické krajiny sú prirodzeným lákadlom cestovateľov. Nie sú totiž len o slnku, mori a piesku, ale aj nových dobrodružstvách, kultúra, úplne inom svete. No ten má aj svoje nepredvídateľné nástrahy a riziká, na ktoré je potrebné sa pripraviť.

Overte si, čo vás čaká

Dnes nie je žiadny problém vyraziť na druhý koniec planéty, no treba počítať s tým, že tam bude iné podnebie, prostredie aj iná strava, skrátka všetko. Preto je nutná pred cestou sa najprv pripraviť sa to, čo vás čaká. Overte si, či vás napríklad nečaká obdobie dažďov, monzúny, kedy sa zvyšuje aj riziko rôznych infekcií. Tak isto je potrebné vedieť, či sa do krajiny nevyžaduje alebo neodporúča očkovanie. A potom je vhodné ho absolvovať ho v dostatočnom časovom predstihu.

To je nutné aj v prípade, ak by vás postretlo ochorenie a chceli by ste jeho liečbu hradiť prostredníctvom cestovného poistenia. Nie ste totiž povinný pred odchodom poisťovni svojou prípravu na dovolenku nijako preukazovať, no pokiaľ dôjde k poistnej udalosti, bude potrebné preukázať, že ste neboli ľahkovážnymi. Do krajín, kde je vyžadované očkovanie, je potrebné ho absolvovať bez vyzvania poisťovne. Poisťovňa nebude skúmať či klient absolvoval takéto očkovania, avšak v prípade, že by u neho prepuklo ochorenie, ktorému sa mohlo zabrániť povinným očkovaním, liečebné náklady mu preplatené nebudú.

Sledujte stránku Ministerstva zahraničných vecí

Ak chcete vycestovať za hranice, tak práve na ministerských stránkach sa vždy dozviete aktuálne odporúčania, ohrozenia, alebo varovania. Či už ide napríklad o epidémie, monzúny, záplavy, ekologické problémy, alebo aj vojnové konflikty. Rovnako uvádzajú aj miesta, kde sa vyskytujú štrajky, nepokoje, vzbury, vojny a krajiny, do ktorých Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča cestovať. To je dôležité vedieť, pretože takéto krajiny sú okamžite vo všeobecných výlukách z poistenia.

Cestovné poistenie do Thajska

Prakticky každá poisťovňa, ktorá pôsobí na Slovensku umožňuje poistenie aj do najobľúbenejších exotických krajín ako je Thajsko, Vietnam, Malajzia, Čína a ďalších. Tak isto je možné vo väčšine prípadov uzatvoriť cestovné poistenie online. Pri poistení do exotických krajín je však vhodné siahnuť nielen po vyššom poistnom limite, ale napríklad po rozšírení o riziká ako meškanie letu, meškanie batožiny, poistenie predčasného návratu či poistenie iných rizík, ktoré v ďalekých krajinách našich turistov stretávajú.

Najviac rizikové sú hnačky

Medzi najčastejšie ochorenia Slovákov v exotike patria hnačky. Platí to hlavne v trópoch a subtrópoch. Pri liečení liekmi z cestovnej lekárničky odznejú obvykle do 2 – 3 dní, niekedy trvajú len 1 deň. Avšak ak už hnačku horúčka, je nutné vyhľadať ihneď lekára. Straty vody a soli je najlepšie doplniť rozpustením obsahu vrecúška na ústnu rehydratáciu. Nikdy však netreba čakať, že hnačka s horúčkou ustúpi sama. Platí, že čím skôr zasiahnete, tým skôr sa jej dá zbaviť.

V exotických krajinách je preto omnoho dôležitejšie ako kdekoľvek inde dodržiavať zvýšenú opatrnosť, čo sa týka stravovania a hygieny. Najviac chýb sa robí, ak používate vodu, ktorá nie je na pitie napríklad na vyplachovanie úst, alebo umývanie zubov. Skrátka, čo nie je pitné, do úst nepatrí. Nedávajte si do nápojov ľad. Aj chladné nápoje vyvolávajú hnačku. Vyvarujte sa konzumácii surových alebo polosurových rýb, kôrovcov a podobných lahôdok a nikdy nekonzumujte zeleninu ani ovocie, ktoré nie je možné dobre umyť alebo olúpať.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.