zápis registračnej značky do depozitu

Dá sa uložiť registračná značka do depozitu?

Mnoho vodičov o tejto možnosti nevie, ale ak svoje auto nebudete dlhodobejšie využívať, či už napríklad z dôvodu nejakej dlhej zahraničnej cesty, stáže alebo pobytu, môžete ho dočasne vyradiť z evidencie, dať ho prakticky do depozitu.

Čo je dočasné vyradenie vozidla z evidencie?

Dočasné vyradenie vozidla z evidencie je úkon, pri ktorom sa vozidlo na určitý čas vyradí z evidencie vozidiel a nie je možné ho používať. Dočasné vyradenie je vhodné najmä vtedy, keď vozidlo neplánujete určitý čas využívať, napríklad  z dôvodu, že cestujete na dlhší čas za hranice, prípadne vtedy, keď je auto aktuálne nepojazdné, no v budúcnosti ho plánujete opraviť.

Výhodou dočasného vyradenia vozidla je to, že zaň nemusíte platiť žiadne poplatky súvisiace s prevádzkou, ako napríklad povinné zmluvné poistenie, STK alebo EK.

Podľa Ministerstva dopravy Slovenskej republiky  od 1. januára 2014 nevykonávajú dočasné vyradenie evidovaného vozidla odbory cestnej dopravy a pozemných komunikácií okresných úradov.  „Vykonávajú ich príslušné orgány Policajného zboru (dopravné inšpektoráty) podľa § 119a zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.”

Dočasné vyradenie z evidencie sa pritom vykonáva len v prípade, že o to požiada vlastník alebo držiteľ vozidla osobne.


Pozor

Pod pojmom „vozidlo” sa v rámci dočasného vyradenia nemyslí len auto, ale aj motorka. Ak sa teda rozhodnete vyradiť z evidencie motorku, platia pre vás rovnaké pravidlá.

Poplatok za dočasné vyradenie vozidla z evidencie 2023

Vyradením vozidla z evidencie na jednej strane ušetríte za poistenie vozidla, ale nebude to zadarmo. Poplatok za dočasné vyradenie sa odvíja od toho, na ako dlho vozidlo vyradíte. Aktuálny cenník pre rok 2023 vyzerá nasledovne:

Lehota dočasného vyradeniaSprávne poplatky

Do 1 roka

5 EUR

Od 1 do 2 rokov

10 eur

Od 2 rokov do 4 rokov


35 eur


Od 4 rokov do 6 rokov


70 eur


Od 6 rokov do 10 rokov


170 eur


Nad 10 rokov


350 eur


Opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel


5 eurRezort dopravy následne dopĺňa: „Pri predĺžení dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel sa vyberie správny poplatok, pričom za začiatok lehoty sa počíta dátum predchádzajúceho vyradenia vozidla z evidencie vozidiel.”

Podmienky uloženia ŠPZ do depozitu

Keď sa rozhodnete pre dočasné odhlásenie vozidla, musíte splniť niekoľko podmienok:


 • Na vozidle nemôžete po celý čas vyradenia jazdiť.
 • Auto nesmiete zničiť ani ho rozpredať na náhradné diely.
 • Vozidlo musí byť prístupné orgánu Policajného zboru.
 • Ak budete chcieť začať vozidlo používať pred uplynutím lehoty skončenia dočasného vyradenia, budete musieť požiadať o opätovné zaradenie a zaplatiť poplatok v hodnote 5 eur.

Ako uložiť registračnú značku do depozitu?

Celý proces uloženia registračnej značky do depozitu, respektíve dočasného vyradenia vozidla z evidencie je jednoduchý. Urobiť tak môžete  na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte. Vopred si však nezabudnite pozrieť stránkové dni.

Na orgáne Policajného zboru vyplníte príslušné tlačivo, odovzdáte osvedčenie o evidencii časť I a II, ŠPZ a uhradíte príslušný poplatok. Informáciu o dočasnom vyradení vám Policajný zbor zašle písomne na uvedenú adresu.

Podľa rezortu dopravy môžete o dočasné vyradenie požiadať aj elektronicky: „Od 9. 4. 2020 je podľa § 119a ods. 10 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov možné požiadať o dočasné vyradenie vozidla z evidencie aj prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel, pričom musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom.”

O dočasné vyradenie elektronickou formou žiadate prostredníctvom portálu ministerstva vnútra, ktorý je okrem toho vyhradený aj na ďalšie úkony, ako napríklad prvé prihlásenie vozidla do evidencie.

Aké doklady potrebujete?

Na dočasné vyradenie vozidla z evidencie budete potrebovať niekoľko dokladov. Sú to:


 • platný občiansky preukaz,
 • osvedčenie o evidencii časť II,
 • čipová karta alebo osvedčenie o evidencii časť I, ak boli vydané,
 • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ide o vozidlo, ktoré používate na podnikanie,
 • splnomocnenie s úradne overeným podpisom, ak zastupujete majiteľa vozidla.

Opätovné zaradenie vozidla do evidencie

Po tom, ako uplynie lehota dočasného odhlásenia, ste povinní dostaviť sa do 30 dní na dopravný inšpektorát. V inom prípade vás dopravný inšpektorát sám predvolá. Pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie je dôležité predložiť platné PZP, preto ho nezabudnite znova uzatvoriť. Doklady o STK a EK predkladať nemusíte.

Ak by vozidlo nemalo platnú STK a EK, zo zákona ňou musíte prejsť do 7 dní po opätovnom zaradení do evidencie. Na tento termín si dávajte pozor, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov.

Nezabúdajte na výhodné povinné zmluvné poistenie

Tesne predtým, ako vozidlo opätovne prihlásite do evidencie, je dôležité, aby ste si vybrali výhodné povinné zmluvné poistenie. PZP je povinné zo zákona. Platné PZP je aj jednou z podmienok na opätovné zaradenie auta do evidencie.

Na trhu nájdete množstvo rôznych ponúk PZP. Ak si chcete vybrať tú najvýhodnejšiu, nezabudnite si ich všetky porovnať. Okrem výslednej ceny za poistenie myslite aj na výšku krytia, pripoistenia a ďalšie bonusy, ktoré vám poisťovňa poskytuje.

Okrem povinného zmluvného poistenia si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie, ktoré bude kryť vaše zdravie a váš majetok. To síce povinné nie je, no mnohým vodičom poskytuje pri šoférovaní oveľa lepší a bezpečnejší pocit.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.