zápis registračnej značky do depozitu

Dá sa uložiť registračná značka do depozitu?

Mnoho vodičov o tejto možnosti nevie, ale ak svoje auto nebudete dlhodobejšie využívať, či už napríklad z dôvodu nejakej dlhej zahraničnej cesty, stáže alebo pobytu, môžete ho dočasne vyradiť z evidencie, dať ho prakticky do depozitu.

Čo je dočasné vyradenie vozidla z evidencie?

Dočasné vyradenie vozidla z evidencie je úkon, pri ktorom sa vozidlo na určitý čas vyradí z evidencie vozidiel a nie je možné ho používať. Dočasné vyradenie je vhodné najmä vtedy, keď vozidlo neplánujete určitý čas využívať, napríklad  z dôvodu, že cestujete na dlhší čas za hranice, prípadne vtedy, keď je auto aktuálne nepojazdné, no v budúcnosti ho plánujete opraviť.

Výhodou dočasného vyradenia vozidla je to, že zaň nemusíte platiť žiadne poplatky súvisiace s prevádzkou, ako napríklad povinné zmluvné poistenie, STK alebo EK.

Podľa Ministerstva dopravy Slovenskej republiky  od 1. januára 2014 nevykonávajú dočasné vyradenie evidovaného vozidla odbory cestnej dopravy a pozemných komunikácií okresných úradov.  „Vykonávajú ich príslušné orgány Policajného zboru (dopravné inšpektoráty) podľa § 119a zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.”

Dočasné vyradenie z evidencie sa pritom vykonáva len v prípade, že o to požiada vlastník alebo držiteľ vozidla osobne.


Pozor

Pod pojmom „vozidlo” sa v rámci dočasného vyradenia nemyslí len auto, ale aj motorka. Ak sa teda rozhodnete vyradiť z evidencie motorku, platia pre vás rovnaké pravidlá.

Poplatok za dočasné vyradenie vozidla z evidencie 2023

Vyradením vozidla z evidencie na jednej strane ušetríte za poistenie vozidla, ale nebude to zadarmo. Poplatok za dočasné vyradenie sa odvíja od toho, na ako dlho vozidlo vyradíte. Aktuálny cenník pre rok 2023 vyzerá nasledovne:

Lehota dočasného vyradeniaSprávne poplatky

Do 1 roka

5 EUR

Od 1 do 2 rokov

10 eur

Od 2 rokov do 4 rokov


35 eur


Od 4 rokov do 6 rokov


70 eur


Od 6 rokov do 10 rokov


170 eur


Nad 10 rokov


350 eur


Opätovné zaradenie vozidla do evidencie vozidiel pred ukončením lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel


5 eurRezort dopravy následne dopĺňa: „Pri predĺžení dočasného vyradenia vozidla z evidencie vozidiel sa vyberie správny poplatok, pričom za začiatok lehoty sa počíta dátum predchádzajúceho vyradenia vozidla z evidencie vozidiel.”

Podmienky uloženia ŠPZ do depozitu

Keď sa rozhodnete pre dočasné odhlásenie vozidla, musíte splniť niekoľko podmienok:


 • Na vozidle nemôžete po celý čas vyradenia jazdiť.
 • Auto nesmiete zničiť ani ho rozpredať na náhradné diely.
 • Vozidlo musí byť prístupné orgánu Policajného zboru.
 • Ak budete chcieť začať vozidlo používať pred uplynutím lehoty skončenia dočasného vyradenia, budete musieť požiadať o opätovné zaradenie a zaplatiť poplatok v hodnote 5 eur.

Ako uložiť registračnú značku do depozitu?

Celý proces uloženia registračnej značky do depozitu, respektíve dočasného vyradenia vozidla z evidencie je jednoduchý. Urobiť tak môžete  na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte. Vopred si však nezabudnite pozrieť stránkové dni.

Na orgáne Policajného zboru vyplníte príslušné tlačivo, odovzdáte osvedčenie o evidencii časť I a II, ŠPZ a uhradíte príslušný poplatok. Informáciu o dočasnom vyradení vám Policajný zbor zašle písomne na uvedenú adresu.

Podľa rezortu dopravy môžete o dočasné vyradenie požiadať aj elektronicky: „Od 9. 4. 2020 je podľa § 119a ods. 10 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov možné požiadať o dočasné vyradenie vozidla z evidencie aj prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel, pričom musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom.”

O dočasné vyradenie elektronickou formou žiadate prostredníctvom portálu ministerstva vnútra, ktorý je okrem toho vyhradený aj na ďalšie úkony, ako napríklad prvé prihlásenie vozidla do evidencie.

Aké doklady potrebujete?

Na dočasné vyradenie vozidla z evidencie budete potrebovať niekoľko dokladov. Sú to:


 • platný občiansky preukaz,
 • osvedčenie o evidencii časť II,
 • čipová karta alebo osvedčenie o evidencii časť I, ak boli vydané,
 • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ide o vozidlo, ktoré používate na podnikanie,
 • splnomocnenie s úradne overeným podpisom, ak zastupujete majiteľa vozidla.

Opätovné zaradenie vozidla do evidencie

Po tom, ako uplynie lehota dočasného odhlásenia, ste povinní dostaviť sa do 30 dní na dopravný inšpektorát. V inom prípade vás dopravný inšpektorát sám predvolá. Pri opätovnom zaradení vozidla do evidencie je dôležité predložiť platné PZP, preto ho nezabudnite znova uzatvoriť. Doklady o STK a EK predkladať nemusíte.

Ak by vozidlo nemalo platnú STK a EK, zo zákona ňou musíte prejsť do 7 dní po opätovnom zaradení do evidencie. Na tento termín si dávajte pozor, aby ste sa nedostali do zbytočných problémov.

Nezabúdajte na výhodné povinné zmluvné poistenie

Tesne predtým, ako vozidlo opätovne prihlásite do evidencie, je dôležité, aby ste si vybrali výhodné povinné zmluvné poistenie. PZP je povinné zo zákona. Platné PZP je aj jednou z podmienok na opätovné zaradenie auta do evidencie.

Na trhu nájdete množstvo rôznych ponúk PZP. Ak si chcete vybrať tú najvýhodnejšiu, nezabudnite si ich všetky porovnať. Okrem výslednej ceny za poistenie myslite aj na výšku krytia, pripoistenia a ďalšie bonusy, ktoré vám poisťovňa poskytuje.

Okrem povinného zmluvného poistenia si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie, ktoré bude kryť vaše zdravie a váš majetok. To síce povinné nie je, no mnohým vodičom poskytuje pri šoférovaní oveľa lepší a bezpečnejší pocit.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.