Ako bezpečne cestovať stopom?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Stopovanie možno označiť za najlacnejší spôsob prepravy. Pravdou síce je, že pri ňom nemôžete čakať, že sa z bodu A do bodu B prepravíte v určitom časovom horizonte alebo že sa vám podarí doraziť v presný deň, či dokonca hodinu, ale bude to prakticky zadarmo. A navyše pre niekoho je stopovanie životný štýl a práve tá neistota, kedy a kam dorazí je pre neho značne príťažlivá. Stopovanie je súčasťou ľudstva od vynálezu kolesa a stopovať sa neprestane ani v 21. storočí. A hoci neviete kedy do cieľa dorazíte, je potrebné aspoň vedieť, že dorazíte bezpečne.

Stopom po svete

Všade na svete chodia autá a tak sa dá stopovať nielen na Slovensku, ale vybrať sa dá aj za hranice. Nie je to žiadny problém. Pretože cez hranice môžete prejsť stopom bez obáv. Dokonca v rámci Európskej únie prakticky hranice už ani neexistujú, takže sa nebudete zdržiavať ani kontrolami. Niektorí precestovali stopom celú Európu, alebo dokonca vyrazili stopom na svadobnú cestu. Je jedno kam chcete, vždy tam ide nejaké auto. Spoznáte mnoho miest, ale okrem toho aj mnoho ľudí. No cestovať stopom treba bezpečne.

Nikdy neviete, kto zastaví

Môže to byť dobrý človek, ktorý vás vezme, ale môžete naraziť aj na takého, ktorá nemá len dobré úmysly. Preto je vhodné, ak sa necítite dobre, alebo konverzácia so šoférom je nepríjemná, požiadať o skoršie vystúpenie. Napríklad pod zámienkou, že vám niekto volá, alebo píše. Tak isto sa snažte vystúpiť od vodiča, ktorí jazdí riskantne. Chcete predsa doraziť do cieľa cesty a nie do nemocnice. So šoférom je dobré konverzovať na všeobecné témy, vyhnúť sa podrobnostiam. No a platí zásada, že krátka sukňa u dievčat síce zvyšuje šancu, že vám vodič zastaví, ale na druhej strane sa vyzývavé oblečenie neodporúča. Môže si ho vysvetliť inak, ako by ste chceli a nastáva problém.

Cestujte radšej vo dvojici

Je omnoho lepšie cestovať vo dvojici. Predsa len aj na neprístojné správanie vodiča dokážu dvaja reagovať omnoho lepšie, ako v situácii jeden na jedného. Najmä ak sa z vodičovej pozície ovláda napríklad uzamykanie dverí a okien. Je dobré aj informovať okolie do akého auta ste sadli a poznačiť si ŠPZ.

Cestovné poistenie uzatvorte skôr

Ak ste sa rozhodli vyraziť stopom do zahraničia, nikdy nezabudnite na cestovné poistenie. Aj keď idete po európskych krajinách. Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Ten vám totiž poskytne len základné poistenie v štátnych nemocniciach. Navyše nerefunduje všetky náklady. Cestovné poistenie vám v zahraničí plnohodnotne platí či idete lietadlom, organizovaným zájazdom alebo trebárs stopom. Je však vhodné ho uzatvoriť v dostatočnom predstihu, keďže stopovanie nie je viazané presne na čas. A nikdy nie je dobré ocitnúť sa za hranicami bez krytia.  Najlacnejšie cestové poistenie uzatvoríte cez internet a pomocou mobilu prakticky odkiaľkoľvek.

Využite celoročné cestovné poistenie

Pre stopárov, ktorí chcú absolvovať cestovanie po zahraničí, je celoročné cestovné poistenie najideálnejšou voľbou. Pretože pri stope presne neviete, či sa vrátite domov v piatok alebo až v sobotu. A tak nemusíte riešiť problém, že napríklad dva dni ostanete za hranicami bez poistenia. Celoročné poistenie je postavené na tom, že počas roka môžete spraviť neobmedzený počet výjazdov, pričom je obmedzená len dĺžka jednej cesty. Obvykle na 45 alebo dokonca 90 dní. To poskytuje dostatok rezervy každému stopárovi, aby nebol v strese, že musí prekročiť hranice, pretože zajtra mu končí poistenie. Stopovanie je spojené s pohodlným životom bez stresu, časového tlaku a preto si doprajete aj poistenie, ktoré vás nebude obmedzovať, ale podporí váš voľnomyšlienkársky život.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.