Ako bezpečne cestovať stopom?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Stopovanie možno označiť za najlacnejší spôsob prepravy. Pravdou síce je, že pri ňom nemôžete čakať, že sa z bodu A do bodu B prepravíte v určitom časovom horizonte alebo že sa vám podarí doraziť v presný deň, či dokonca hodinu, ale bude to prakticky zadarmo. A navyše pre niekoho je stopovanie životný štýl a práve tá neistota, kedy a kam dorazí je pre neho značne príťažlivá. Stopovanie je súčasťou ľudstva od vynálezu kolesa a stopovať sa neprestane ani v 21. storočí. A hoci neviete kedy do cieľa dorazíte, je potrebné aspoň vedieť, že dorazíte bezpečne.

Stopom po svete

Všade na svete chodia autá a tak sa dá stopovať nielen na Slovensku, ale vybrať sa dá aj za hranice. Nie je to žiadny problém. Pretože cez hranice môžete prejsť stopom bez obáv. Dokonca v rámci Európskej únie prakticky hranice už ani neexistujú, takže sa nebudete zdržiavať ani kontrolami. Niektorí precestovali stopom celú Európu, alebo dokonca vyrazili stopom na svadobnú cestu. Je jedno kam chcete, vždy tam ide nejaké auto. Spoznáte mnoho miest, ale okrem toho aj mnoho ľudí. No cestovať stopom treba bezpečne.

Nikdy neviete, kto zastaví

Môže to byť dobrý človek, ktorý vás vezme, ale môžete naraziť aj na takého, ktorá nemá len dobré úmysly. Preto je vhodné, ak sa necítite dobre, alebo konverzácia so šoférom je nepríjemná, požiadať o skoršie vystúpenie. Napríklad pod zámienkou, že vám niekto volá, alebo píše. Tak isto sa snažte vystúpiť od vodiča, ktorí jazdí riskantne. Chcete predsa doraziť do cieľa cesty a nie do nemocnice. So šoférom je dobré konverzovať na všeobecné témy, vyhnúť sa podrobnostiam. No a platí zásada, že krátka sukňa u dievčat síce zvyšuje šancu, že vám vodič zastaví, ale na druhej strane sa vyzývavé oblečenie neodporúča. Môže si ho vysvetliť inak, ako by ste chceli a nastáva problém.

Cestujte radšej vo dvojici

Je omnoho lepšie cestovať vo dvojici. Predsa len aj na neprístojné správanie vodiča dokážu dvaja reagovať omnoho lepšie, ako v situácii jeden na jedného. Najmä ak sa z vodičovej pozície ovláda napríklad uzamykanie dverí a okien. Je dobré aj informovať okolie do akého auta ste sadli a poznačiť si ŠPZ.

Cestovné poistenie uzatvorte skôr

Ak ste sa rozhodli vyraziť stopom do zahraničia, nikdy nezabudnite na cestovné poistenie. Aj keď idete po európskych krajinách. Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Ten vám totiž poskytne len základné poistenie v štátnych nemocniciach. Navyše nerefunduje všetky náklady. Cestovné poistenie vám v zahraničí plnohodnotne platí či idete lietadlom, organizovaným zájazdom alebo trebárs stopom. Je však vhodné ho uzatvoriť v dostatočnom predstihu, keďže stopovanie nie je viazané presne na čas. A nikdy nie je dobré ocitnúť sa za hranicami bez krytia.  Najlacnejšie cestové poistenie uzatvoríte cez internet a pomocou mobilu prakticky odkiaľkoľvek.

Využite celoročné cestovné poistenie

Pre stopárov, ktorí chcú absolvovať cestovanie po zahraničí, je celoročné cestovné poistenie najideálnejšou voľbou. Pretože pri stope presne neviete, či sa vrátite domov v piatok alebo až v sobotu. A tak nemusíte riešiť problém, že napríklad dva dni ostanete za hranicami bez poistenia. Celoročné poistenie je postavené na tom, že počas roka môžete spraviť neobmedzený počet výjazdov, pričom je obmedzená len dĺžka jednej cesty. Obvykle na 45 alebo dokonca 90 dní. To poskytuje dostatok rezervy každému stopárovi, aby nebol v strese, že musí prekročiť hranice, pretože zajtra mu končí poistenie. Stopovanie je spojené s pohodlným životom bez stresu, časového tlaku a preto si doprajete aj poistenie, ktoré vás nebude obmedzovať, ale podporí váš voľnomyšlienkársky život.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.