Ako bezpečne cestovať stopom?

Stopovanie možno označiť za najlacnejší spôsob prepravy. Pravdou síce je, že pri ňom nemôžete čakať, že sa z bodu A do bodu B prepravíte v určitom časovom horizonte alebo že sa vám podarí doraziť v predný deň, či dokonca hodinu, ale bude to prakticky zadarmo. A navyše pre niekoho je stopovanie životný štýl a práve tá neistota, kedy a kam dorazí je pre neho značne príťažlivá. Stopovanie je súčasťou ľudstva od vynálezu kolesa a stopovať sa neprestane ani v 21. storočí. A hoci neviete kedy do cieľa dorazíte, je potrebné aspoň vedieť, že dorazíte bezpečne.

Spočítať
ceny

Stopom po svete

Všade na svete chodia autá a tak sa dá stopovať nielen na Slovensku, ale vybrať sa dá aj za hranice. Nie je to žiadny problém. Pretože cez hranice môžete prejsť stopom bez obáv. Dokonca v rámci Európskej únie prakticky hranice už ani neexistujú, takže sa nebudete zdržiavať ani kontrolami. Niektorí precestovali stopom celú Európu, alebo dokonca vyrazili stopom na svadobnú cestu. Je jedno kam chcete, vždy tam ide nejaké auto. Spoznáte mnoho miest, ale okrem toho aj mnoho ľudí. No cestovať stopom treba bezpečne.

Nikdy neviete, kto zastaví

Môže to byť dobrý človek, ktorý vás vezme, ale môžete naraziť aj na takého, ktorá nemá len dobré úmysly. Preto je vhodné, ak sa necítite dobre, alebo konverzácia so šoférom je nepríjemná, požiadať o skoršie vystúpenie. Napríklad pod zámienkou, že vám niekto volá, alebo píše. Tak isto sa snažte vystúpiť od vodiča, ktorí jazdí riskantne. Chcete predsa doraziť do cieľa cesty a nie do nemocnice. So šoférom je dobré konverzovať na všeobecné témy, vyhnúť sa podrobnostiam. No a platí zásada, že krátka sukňa u dievčat síce zvyšuje šancu, že vám vodič zastaví, ale na druhej strane sa vyzývavé oblečenie neodporúča. Môže si ho vysvetliť inak, ako by ste chceli a nastáva problém.

Cestujte radšej vo dvojici

Je omnoho lepšie cestovať vo dvojici. Predsa len aj na neprístojné správanie vodiča dokážu dvaja reagovať omnoho lepšie, ako v situácii jeden na jedného. Najmä ak sa z vodičovej pozície ovláda napríklad uzamykanie dverí a okien. Je dobré aj informovať okolie do akého auta ste sadli a poznačiť si ŠPZ.

Cestovné poistenie uzatvorte skôr

Ak ste sa rozhodli vyraziť stopom do zahraničia, nikdy nezabudnite na cestovné poistenie. Aj keď idete po európskych krajinách. Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Ten vám totiž poskytne len základné poistenie v štátnych nemocniciach. Navyše nerefunduje všetky náklady. Cestovné poistenie vám v zahraničí plnohodnotne platí či idete lietadlom, organizovaným zájazdom alebo trebárs stopom. Je však vhodné ho uzatvoriť v dostatočnom predstihu, keďže stopovanie nie je viazané presne na čas. A nikdy nie je dobré ocitnúť sa za hranicami bez krytia. Najlacnejšie cestové poistenie uzatvoríte cez internet a pomocou mobilu prakticky odkiaľkoľvek.

Využite celoročné cestovné poistenie

Pre stopárov, ktorí chcú absolvovať cestovanie po zahraničí, je celoročné cestovné poistenie najideálnejšou voľbou. Pretože pri stope presne neviete, či sa vrátite domov v piatok alebo až v sobotu. A tak nemusíte riešiť problém, že napríklad dva dni ostanete za hranicami bez poistenia. Celoročné poistenie je postavené na tom, že počas roka môžete spraviť neobmedzený počet výjazdov, pričom je obmedzená len dĺžka jednej cesty. Obvykle na 45 alebo dokonca 90 dní. To poskytuje dostatok rezervy každému stopárovi, aby nebol v strese, že musí prekročiť hranice, pretože zajtra mu končí poistenie. Stopovanie je spojené s pohodlným životom bez stresu, časového tlaku a preto si doprajete aj poistenie, ktoré vás nebude obmedzovať, ale podporí váš voľnomyšlienkársky život.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2