Ako bezpečne cestovať stopom?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Stopovanie možno označiť za najlacnejší spôsob prepravy. Pravdou síce je, že pri ňom nemôžete čakať, že sa z bodu A do bodu B prepravíte v určitom časovom horizonte alebo že sa vám podarí doraziť v presný deň, či dokonca hodinu, ale bude to prakticky zadarmo. A navyše pre niekoho je stopovanie životný štýl a práve tá neistota, kedy a kam dorazí je pre neho značne príťažlivá. Stopovanie je súčasťou ľudstva od vynálezu kolesa a stopovať sa neprestane ani v 21. storočí. A hoci neviete kedy do cieľa dorazíte, je potrebné aspoň vedieť, že dorazíte bezpečne.

Stopom po svete

Všade na svete chodia autá a tak sa dá stopovať nielen na Slovensku, ale vybrať sa dá aj za hranice. Nie je to žiadny problém. Pretože cez hranice môžete prejsť stopom bez obáv. Dokonca v rámci Európskej únie prakticky hranice už ani neexistujú, takže sa nebudete zdržiavať ani kontrolami. Niektorí precestovali stopom celú Európu, alebo dokonca vyrazili stopom na svadobnú cestu. Je jedno kam chcete, vždy tam ide nejaké auto. Spoznáte mnoho miest, ale okrem toho aj mnoho ľudí. No cestovať stopom treba bezpečne.

Nikdy neviete, kto zastaví

Môže to byť dobrý človek, ktorý vás vezme, ale môžete naraziť aj na takého, ktorá nemá len dobré úmysly. Preto je vhodné, ak sa necítite dobre, alebo konverzácia so šoférom je nepríjemná, požiadať o skoršie vystúpenie. Napríklad pod zámienkou, že vám niekto volá, alebo píše. Tak isto sa snažte vystúpiť od vodiča, ktorí jazdí riskantne. Chcete predsa doraziť do cieľa cesty a nie do nemocnice. So šoférom je dobré konverzovať na všeobecné témy, vyhnúť sa podrobnostiam. No a platí zásada, že krátka sukňa u dievčat síce zvyšuje šancu, že vám vodič zastaví, ale na druhej strane sa vyzývavé oblečenie neodporúča. Môže si ho vysvetliť inak, ako by ste chceli a nastáva problém.

Cestujte radšej vo dvojici

Je omnoho lepšie cestovať vo dvojici. Predsa len aj na neprístojné správanie vodiča dokážu dvaja reagovať omnoho lepšie, ako v situácii jeden na jedného. Najmä ak sa z vodičovej pozície ovláda napríklad uzamykanie dverí a okien. Je dobré aj informovať okolie do akého auta ste sadli a poznačiť si ŠPZ.

Cestovné poistenie uzatvorte skôr

Ak ste sa rozhodli vyraziť stopom do zahraničia, nikdy nezabudnite na cestovné poistenie. Aj keď idete po európskych krajinách. Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz. Ten vám totiž poskytne len základné poistenie v štátnych nemocniciach. Navyše nerefunduje všetky náklady. Cestovné poistenie vám v zahraničí plnohodnotne platí či idete lietadlom, organizovaným zájazdom alebo trebárs stopom. Je však vhodné ho uzatvoriť v dostatočnom predstihu, keďže stopovanie nie je viazané presne na čas. A nikdy nie je dobré ocitnúť sa za hranicami bez krytia.  Najlacnejšie cestové poistenie uzatvoríte cez internet a pomocou mobilu prakticky odkiaľkoľvek.

Využite celoročné cestovné poistenie

Pre stopárov, ktorí chcú absolvovať cestovanie po zahraničí, je celoročné cestovné poistenie najideálnejšou voľbou. Pretože pri stope presne neviete, či sa vrátite domov v piatok alebo až v sobotu. A tak nemusíte riešiť problém, že napríklad dva dni ostanete za hranicami bez poistenia. Celoročné poistenie je postavené na tom, že počas roka môžete spraviť neobmedzený počet výjazdov, pričom je obmedzená len dĺžka jednej cesty. Obvykle na 45 alebo dokonca 90 dní. To poskytuje dostatok rezervy každému stopárovi, aby nebol v strese, že musí prekročiť hranice, pretože zajtra mu končí poistenie. Stopovanie je spojené s pohodlným životom bez stresu, časového tlaku a preto si doprajete aj poistenie, ktoré vás nebude obmedzovať, ale podporí váš voľnomyšlienkársky život.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​