žena pracujúca za počítačom na pláži

Ako cestovať a zarábať zároveň? Staňte sa digitálnym nomádom

2. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pojem digitálny nomád sa v súčasnosti používa častejšie, ako kedykoľvek predtým. Niet sa však čomu čudovať. Pracovať odkiaľkoľvek a pritom cestovať je snom mnohých ľudí. Nie každý však vie, ako na to a čo si vlastne pod týmto označením predstaviť. Premýšľate, ako cestovať a zarábať, no neviete, čo všetko je na to potrebné? Máme pre vás odpovede.

Čo je digitálny nomád?

Digitálny nomád je  človek, ktorý môže pracovať z akejkoľvek časti sveta. Zvyčajne sa nezdržiava len na jednom mieste. Cestuje z jednej krajiny do druhej. Popri robení jednotlivých projektov alebo zákaziek tak objavuje nové miesta.

Presná pracovná náplň digitálneho nomáda nie je špecifikovaná. Môže ísť o akúkoľvek prácu vhodnú na vykonávanie na diaľku. Jediné, čo nomádi potrebujú, je pripojenie na internet a prenosný počítač. Mnohí využívajú aj coworkingové priestory, ktorých je v zahraničí, no takisto aj u nás, veľké množstvo. Môžete sa v nich spoznať s ľuďmi pracujúcimi v rovnakom odbore, prípadne si nájsť nových priateľov.

Každý digitálny nomád je podnikateľ a pracuje v oblasti, ktorá ho baví. Niektorí robia obsah na sociálne siete, iní píšu. Na výber je toho viac.


Zaujímavosť

Digitálne nomádstvo je dnes čoraz obľúbenejšie aj z toho dôvodu, že mladí ľudia hľadajú v práci slobodu. Netúžia chodiť každý deň do kancelárie. Chcú robiť to, čo ich baví a pritom spoznávať nové miesta.

Kde najčastejšie cestujú digitálni nomádi?

Digitálni nomádi zvyčajne cestujú do teplých oblastí. Niekedy aj do menej rozvinutých krajín, kde je však dobré pokrytie internetu. Obľúbenými destináciami sú Juhovýchodná Ázia, Kanárske ostrovy, Španielsko či Thajsko. 

Nie sú to však len ázijské krajiny a populárne dovolenkové destinácie. Mnohí sa utiekajú aj do rušných veľkomiest. Všetko závisí od osobných preferencií.

Aké víza si digitálni nomádi vybavujú?

Pri cestách do mnohých krajín je potrebné vybaviť si víza. Tu často prichádza problém. Digitálni nomádi síce počas cesty pracujú, no neplánujú pracovať v miestnej korporácii alebo spoločnosti. Preto cestujú na turistické, nie pracovné víza.

Turistické víza majú viac obmedzení ako pracovné, a to najmä v dĺžke pobytu. Práve to je jednou z príčin, prečo sa nomádi nemôžu na jednom mieste zdržať dlhšie ako zopár mesiacov. Svoje cesty si plánujú tak, aby sa po skončení víz mohli presúvať ďalej.

Tí, ktorí chcú zostať v danej destinácii dlhšie, robia tzv. visa run. Znamená to, že za hranice krajiny vycestujú len na jeden deň a znova sa vrátia.

Vďaka vysokej popularite tohto spôsobu života a pracovania začali niektoré krajiny poskytovať aj špeciálne víza pre nomádov. V rámci nich musíte ale splniť určité požiadavky. 

Ak chcete víza napríklad v Barbadose, je nutné zarobiť minimálne  50 000 dolárov za rok a zaplatiť poplatok 2 000 dolárov. Na druhej strane, existujú aj krajiny, ktorých podmienky sú voľnejšie. Sú to napríklad Bermudy, kde nie je uvedená žiadna hranica ročného príjmu a poplatok za víza je „len” 263 dolárov.

Ako sa stať digitálnym nomádom?

Digitálni nomádi majú veľmi zaujímavý život. Stať sa jedným z nich nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Stačí, keď viete, čo všetko je pre takýto život potrebné:


 • Výber práce – na začiatok je najdôležitejšie zvoliť si prácu na diaľku. Najlepšie je stať sa podnikateľom a mať svojich klientov. S nimi sa následne dohodnete na tom, aký spôsob spolupráce bude vyhovovať vám aj im.


 • Jazyk – dobrá úroveň angličtiny je pre digitálneho nomáda kľúčová. Je ale potrebné vedieť, že v niektorých krajinách sa ňou nemusíte dohovoriť. Zistite, aký jazyk sa používa v krajine, do ktorej plánujete ísť a naučte sa aspoň základy.


 • Pracovné povolenia a víza  – na to, aby ste mohli vycestovať do vami vybranej krajiny, potrebujete minimálne víza. Niekedy to môže byť aj pracovné povolenie. Vybavte si všetky papiere predtým, ako vycestujete, aby ste nemali zbytočné problémy.


 • Finančná rezerva – nikdy neviete, čo sa môže stať. Majte preto dostatočnú finančnú rezervu. Vďaka nej prežijete ďalší mesiac v cudzine alebo si kúpite letenky domov.


 • Zbavte sa väčších záväzkov – tento krok podstúpte vtedy, keď zistíte, že chcete žiť ako digitálny nomád dlhší čas. Byt alebo dom prenajmite. Auto predajte. Oberali by vás o financie.


 • Na začiatok si vyberte bližšie krajiny – na život digitálneho nomáda sa snažte prejsť postupne a plynule. Ak ste doteraz pracovali v korporácii a každý deň chodili do kancelárie, zvyknite si najprv na prácu z domu. Následne vycestujte do najbližších krajín a neskôr aj do vzdialených.

Na čo ešte treba myslieť, keď ste digitálny nomád?

Cestovanie a spoznávanie nových krajín počas pracovania je skvelé. Nemali by ste však zabúdať ešte na niekoľko vecí. Prvou je prokrastinácia. Zaujímavé miesta, atrakcie a pamiatky vedia narušiť sústredenie každému. Dávajte si preto pozor, aby ste po čase nezistili, že ste z celého týždňa pracovali len dve hodiny.

Druhou vecou je výhodné  poistenie. V zahraničí je nutné správne sa kryť. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, aká je pre vás najlepšia.Nezabúdajte ani na plán. Majte ho spísaný vždy dopredu. Budete vedieť, do akej krajiny sa vydáte, keď vám skončí platnosť víz.

Vyskúšajte si život digitálneho nomáda

Cestovať, zarábať a pracovať z exotických krajín alebo rušných veľkomiest láka množstvo ľudí. Patríte do tejto skupiny aj vy? Vyskúšajte si život digitálneho nomáda. Zistite, aké možnosti máte a či sa dá to, čo práve teraz robíte, robiť aj zo zahraničia. Pripravte si všetky dokumenty a vyrazte za najväčším dobrodružstvom svojho života.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.