žena pracujúca za počítačom na pláži

Ako cestovať a zarábať zároveň? Staňte sa digitálnym nomádom

2. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pojem digitálny nomád sa v súčasnosti používa častejšie, ako kedykoľvek predtým. Niet sa však čomu čudovať. Pracovať odkiaľkoľvek a pritom cestovať je snom mnohých ľudí. Nie každý však vie, ako na to a čo si vlastne pod týmto označením predstaviť. Premýšľate, ako cestovať a zarábať, no neviete, čo všetko je na to potrebné? Máme pre vás odpovede.

Čo je digitálny nomád?

Digitálny nomád je  človek, ktorý môže pracovať z akejkoľvek časti sveta. Zvyčajne sa nezdržiava len na jednom mieste. Cestuje z jednej krajiny do druhej. Popri robení jednotlivých projektov alebo zákaziek tak objavuje nové miesta.

Presná pracovná náplň digitálneho nomáda nie je špecifikovaná. Môže ísť o akúkoľvek prácu vhodnú na vykonávanie na diaľku. Jediné, čo nomádi potrebujú, je pripojenie na internet a prenosný počítač. Mnohí využívajú aj coworkingové priestory, ktorých je v zahraničí, no takisto aj u nás, veľké množstvo. Môžete sa v nich spoznať s ľuďmi pracujúcimi v rovnakom odbore, prípadne si nájsť nových priateľov.

Každý digitálny nomád je podnikateľ a pracuje v oblasti, ktorá ho baví. Niektorí robia obsah na sociálne siete, iní píšu. Na výber je toho viac.


Zaujímavosť

Digitálne nomádstvo je dnes čoraz obľúbenejšie aj z toho dôvodu, že mladí ľudia hľadajú v práci slobodu. Netúžia chodiť každý deň do kancelárie. Chcú robiť to, čo ich baví a pritom spoznávať nové miesta.

Kde najčastejšie cestujú digitálni nomádi?

Digitálni nomádi zvyčajne cestujú do teplých oblastí. Niekedy aj do menej rozvinutých krajín, kde je však dobré pokrytie internetu. Obľúbenými destináciami sú Juhovýchodná Ázia, Kanárske ostrovy, Španielsko či Thajsko. 

Nie sú to však len ázijské krajiny a populárne dovolenkové destinácie. Mnohí sa utiekajú aj do rušných veľkomiest. Všetko závisí od osobných preferencií.

Aké víza si digitálni nomádi vybavujú?

Pri cestách do mnohých krajín je potrebné vybaviť si víza. Tu často prichádza problém. Digitálni nomádi síce počas cesty pracujú, no neplánujú pracovať v miestnej korporácii alebo spoločnosti. Preto cestujú na turistické, nie pracovné víza.

Turistické víza majú viac obmedzení ako pracovné, a to najmä v dĺžke pobytu. Práve to je jednou z príčin, prečo sa nomádi nemôžu na jednom mieste zdržať dlhšie ako zopár mesiacov. Svoje cesty si plánujú tak, aby sa po skončení víz mohli presúvať ďalej.

Tí, ktorí chcú zostať v danej destinácii dlhšie, robia tzv. visa run. Znamená to, že za hranice krajiny vycestujú len na jeden deň a znova sa vrátia.

Vďaka vysokej popularite tohto spôsobu života a pracovania začali niektoré krajiny poskytovať aj špeciálne víza pre nomádov. V rámci nich musíte ale splniť určité požiadavky. 

Ak chcete víza napríklad v Barbadose, je nutné zarobiť minimálne  50 000 dolárov za rok a zaplatiť poplatok 2 000 dolárov. Na druhej strane, existujú aj krajiny, ktorých podmienky sú voľnejšie. Sú to napríklad Bermudy, kde nie je uvedená žiadna hranica ročného príjmu a poplatok za víza je „len” 263 dolárov.

Ako sa stať digitálnym nomádom?

Digitálni nomádi majú veľmi zaujímavý život. Stať sa jedným z nich nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Stačí, keď viete, čo všetko je pre takýto život potrebné:


 • Výber práce – na začiatok je najdôležitejšie zvoliť si prácu na diaľku. Najlepšie je stať sa podnikateľom a mať svojich klientov. S nimi sa následne dohodnete na tom, aký spôsob spolupráce bude vyhovovať vám aj im.


 • Jazyk – dobrá úroveň angličtiny je pre digitálneho nomáda kľúčová. Je ale potrebné vedieť, že v niektorých krajinách sa ňou nemusíte dohovoriť. Zistite, aký jazyk sa používa v krajine, do ktorej plánujete ísť a naučte sa aspoň základy.


 • Pracovné povolenia a víza  – na to, aby ste mohli vycestovať do vami vybranej krajiny, potrebujete minimálne víza. Niekedy to môže byť aj pracovné povolenie. Vybavte si všetky papiere predtým, ako vycestujete, aby ste nemali zbytočné problémy.


 • Finančná rezerva – nikdy neviete, čo sa môže stať. Majte preto dostatočnú finančnú rezervu. Vďaka nej prežijete ďalší mesiac v cudzine alebo si kúpite letenky domov.


 • Zbavte sa väčších záväzkov – tento krok podstúpte vtedy, keď zistíte, že chcete žiť ako digitálny nomád dlhší čas. Byt alebo dom prenajmite. Auto predajte. Oberali by vás o financie.


 • Na začiatok si vyberte bližšie krajiny – na život digitálneho nomáda sa snažte prejsť postupne a plynule. Ak ste doteraz pracovali v korporácii a každý deň chodili do kancelárie, zvyknite si najprv na prácu z domu. Následne vycestujte do najbližších krajín a neskôr aj do vzdialených.

Na čo ešte treba myslieť, keď ste digitálny nomád?

Cestovanie a spoznávanie nových krajín počas pracovania je skvelé. Nemali by ste však zabúdať ešte na niekoľko vecí. Prvou je prokrastinácia. Zaujímavé miesta, atrakcie a pamiatky vedia narušiť sústredenie každému. Dávajte si preto pozor, aby ste po čase nezistili, že ste z celého týždňa pracovali len dve hodiny.

Druhou vecou je výhodné  poistenie. V zahraničí je nutné správne sa kryť. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, aká je pre vás najlepšia.Nezabúdajte ani na plán. Majte ho spísaný vždy dopredu. Budete vedieť, do akej krajiny sa vydáte, keď vám skončí platnosť víz.

Vyskúšajte si život digitálneho nomáda

Cestovať, zarábať a pracovať z exotických krajín alebo rušných veľkomiest láka množstvo ľudí. Patríte do tejto skupiny aj vy? Vyskúšajte si život digitálneho nomáda. Zistite, aké možnosti máte a či sa dá to, čo práve teraz robíte, robiť aj zo zahraničia. Pripravte si všetky dokumenty a vyrazte za najväčším dobrodružstvom svojho života.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?