žena pracujúca za počítačom na pláži

Ako cestovať a zarábať zároveň? Staňte sa digitálnym nomádom

2. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Pojem digitálny nomád sa v súčasnosti používa častejšie, ako kedykoľvek predtým. Niet sa však čomu čudovať. Pracovať odkiaľkoľvek a pritom cestovať je snom mnohých ľudí. Nie každý však vie, ako na to a čo si vlastne pod týmto označením predstaviť. Premýšľate, ako cestovať a zarábať, no neviete, čo všetko je na to potrebné? Máme pre vás odpovede.

Čo je digitálny nomád?

Digitálny nomád je  človek, ktorý môže pracovať z akejkoľvek časti sveta. Zvyčajne sa nezdržiava len na jednom mieste. Cestuje z jednej krajiny do druhej. Popri robení jednotlivých projektov alebo zákaziek tak objavuje nové miesta.

Presná pracovná náplň digitálneho nomáda nie je špecifikovaná. Môže ísť o akúkoľvek prácu vhodnú na vykonávanie na diaľku. Jediné, čo nomádi potrebujú, je pripojenie na internet a prenosný počítač. Mnohí využívajú aj coworkingové priestory, ktorých je v zahraničí, no takisto aj u nás, veľké množstvo. Môžete sa v nich spoznať s ľuďmi pracujúcimi v rovnakom odbore, prípadne si nájsť nových priateľov.

Každý digitálny nomád je podnikateľ a pracuje v oblasti, ktorá ho baví. Niektorí robia obsah na sociálne siete, iní píšu. Na výber je toho viac.


Zaujímavosť

Digitálne nomádstvo je dnes čoraz obľúbenejšie aj z toho dôvodu, že mladí ľudia hľadajú v práci slobodu. Netúžia chodiť každý deň do kancelárie. Chcú robiť to, čo ich baví a pritom spoznávať nové miesta.

Kde najčastejšie cestujú digitálni nomádi?

Digitálni nomádi zvyčajne cestujú do teplých oblastí. Niekedy aj do menej rozvinutých krajín, kde je však dobré pokrytie internetu. Obľúbenými destináciami sú Juhovýchodná Ázia, Kanárske ostrovy, Španielsko či Thajsko. 

Nie sú to však len ázijské krajiny a populárne dovolenkové destinácie. Mnohí sa utiekajú aj do rušných veľkomiest. Všetko závisí od osobných preferencií.

Aké víza si digitálni nomádi vybavujú?

Pri cestách do mnohých krajín je potrebné vybaviť si víza. Tu často prichádza problém. Digitálni nomádi síce počas cesty pracujú, no neplánujú pracovať v miestnej korporácii alebo spoločnosti. Preto cestujú na turistické, nie pracovné víza.

Turistické víza majú viac obmedzení ako pracovné, a to najmä v dĺžke pobytu. Práve to je jednou z príčin, prečo sa nomádi nemôžu na jednom mieste zdržať dlhšie ako zopár mesiacov. Svoje cesty si plánujú tak, aby sa po skončení víz mohli presúvať ďalej.

Tí, ktorí chcú zostať v danej destinácii dlhšie, robia tzv. visa run. Znamená to, že za hranice krajiny vycestujú len na jeden deň a znova sa vrátia.

Vďaka vysokej popularite tohto spôsobu života a pracovania začali niektoré krajiny poskytovať aj špeciálne víza pre nomádov. V rámci nich musíte ale splniť určité požiadavky. 

Ak chcete víza napríklad v Barbadose, je nutné zarobiť minimálne  50 000 dolárov za rok a zaplatiť poplatok 2 000 dolárov. Na druhej strane, existujú aj krajiny, ktorých podmienky sú voľnejšie. Sú to napríklad Bermudy, kde nie je uvedená žiadna hranica ročného príjmu a poplatok za víza je „len” 263 dolárov.

Ako sa stať digitálnym nomádom?

Digitálni nomádi majú veľmi zaujímavý život. Stať sa jedným z nich nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Stačí, keď viete, čo všetko je pre takýto život potrebné:


  • Výber práce – na začiatok je najdôležitejšie zvoliť si prácu na diaľku. Najlepšie je stať sa podnikateľom a mať svojich klientov. S nimi sa následne dohodnete na tom, aký spôsob spolupráce bude vyhovovať vám aj im.


  • Jazyk – dobrá úroveň angličtiny je pre digitálneho nomáda kľúčová. Je ale potrebné vedieť, že v niektorých krajinách sa ňou nemusíte dohovoriť. Zistite, aký jazyk sa používa v krajine, do ktorej plánujete ísť a naučte sa aspoň základy.


  • Pracovné povolenia a víza  – na to, aby ste mohli vycestovať do vami vybranej krajiny, potrebujete minimálne víza. Niekedy to môže byť aj pracovné povolenie. Vybavte si všetky papiere predtým, ako vycestujete, aby ste nemali zbytočné problémy.


  • Finančná rezerva – nikdy neviete, čo sa môže stať. Majte preto dostatočnú finančnú rezervu. Vďaka nej prežijete ďalší mesiac v cudzine alebo si kúpite letenky domov.


  • Zbavte sa väčších záväzkov – tento krok podstúpte vtedy, keď zistíte, že chcete žiť ako digitálny nomád dlhší čas. Byt alebo dom prenajmite. Auto predajte. Oberali by vás o financie.


  • Na začiatok si vyberte bližšie krajiny – na život digitálneho nomáda sa snažte prejsť postupne a plynule. Ak ste doteraz pracovali v korporácii a každý deň chodili do kancelárie, zvyknite si najprv na prácu z domu. Následne vycestujte do najbližších krajín a neskôr aj do vzdialených.

Na čo ešte treba myslieť, keď ste digitálny nomád?

Cestovanie a spoznávanie nových krajín počas pracovania je skvelé. Nemali by ste však zabúdať ešte na niekoľko vecí. Prvou je prokrastinácia. Zaujímavé miesta, atrakcie a pamiatky vedia narušiť sústredenie každému. Dávajte si preto pozor, aby ste po čase nezistili, že ste z celého týždňa pracovali len dve hodiny.

Druhou vecou je výhodné  poistenie. V zahraničí je nutné správne sa kryť. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, aká je pre vás najlepšia.



Nezabúdajte ani na plán. Majte ho spísaný vždy dopredu. Budete vedieť, do akej krajiny sa vydáte, keď vám skončí platnosť víz.

Vyskúšajte si život digitálneho nomáda

Cestovať, zarábať a pracovať z exotických krajín alebo rušných veľkomiest láka množstvo ľudí. Patríte do tejto skupiny aj vy? Vyskúšajte si život digitálneho nomáda. Zistite, aké možnosti máte a či sa dá to, čo práve teraz robíte, robiť aj zo zahraničia. Pripravte si všetky dokumenty a vyrazte za najväčším dobrodružstvom svojho života.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?