Povinné zmluvné poistenie pre autá Renault

Logo Renalt

Renault je jednou z najznámejších a najstarších automobiliek na svete. Založená bola v roku 1898 Louisom Renaultom. Na svojom prvom aute pracovala až do roku 1902, kedy vyhralo preteky Paríž-Viedeň. Za volantom sedel člen rodiny, Marcel Renault. V prvých rokoch sa značka zameriavala najmä na výkonné vozidlá vhodné na rôzne automobilové súťaže. K nim sa radil napríklad The Grand Prix v roku 1906. Po 12 hodinách a 15 minútach ho vyhral Ferenc Szisz, ktorý šoféroval Renault AK.  

Časom sa však zameranie Renault zmenilo. S príchodom vojny sa začala orientovať na lacnejšie vozidlá. V 40. rokoch si ju Francúzi obľúbili natoľko, že model 4CV vlastnil takmer každý.  

Spočítať ceny PZP

Automobilka bola určitý čas znárodnená. Do súkromného vlastníctva sa dostala až v roku 1996. Následne začala spolupracovať s Nissanom, Daciou, Ladou a Alpine. Renault má dnes zastúpenie v 134 krajinách sveta a za rok 2018 predala 3,9 milióna vozidiel. K najobľúbenejším patria série Clio, Mégane, Datsun a mnohé ďalšie.  

Renault PZP 

Vozidlá Renault sú známe vysokou pohodlnosťou, bezpečnosťou a štýlovým dizajnom. S ich vlastnením sa však spája jedna dôležitá povinnosť. Je ňou povinné zmluvné poistenie. Uzatvoriť ho musí každý, kto vlastní automobil pohybujúci sa po pozemných komunikáciách.  

PZP je zo zákona povinné. Uzatvoriť by ste ho mali hneď po kúpe vozidla. V prípade, ak tak nespravíte, vám hrozí pokuta až do výšky 3320 €. Na preukázanie platného poistenia musíte pri sebe nosiť zelenú kartu.  

Povinné zmluvné poistenie zaisťuje, že pri nehode alebo iných škodách nebudete musieť platiť nič zo svojej peňaženky. O všetko sa postará poisťovňa. PZP sa uzatvára na dobu neurčitú s platnosťou na jeden rok.  

Cena PZP  

Cena Renault PZP nie je jednotná. Závisí od toho, aký model ste si kúpili. Veľmi dôležitým faktorom je motorizácia vozidla. Čím je vyššia, tým viac zaplatíte. Rovnako je to pri hmotnosti a celkovej veľkosti vozidla. S veľkými modelmi, ako napríklad Espace alebo Koleos, sa spája vyššie riziko škody pri parkovaní alebo cúvaní.  

Poisťovne pri vypočítavaní ceny PZP berú do úvahy aj rok výroby. Nové autá sa považujú za bezpečné. Šofér je taktiež opatrnejší. Staršie autá sú presným opakom. Cena nestúpa navždy. Po čase, približne 10 rokoch, sa zastaví.  

Pri výbere poisťovne si dávajte pozor. Niektoré zohľadňujú ešte jeden parameter. Tým je výrobca. Audi, BMW či Mercedes sú z ich pohľadu drahšie, ako napríklad Škoda alebo Fiat či Renault.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7