Povinné zmluvné poistenie pre autá Nissan

Logo Nissan

Japonská značka Nissan Motor Company, skrátene Nissan, patrí medzi najväčšie automobilky v Japonsku. Jej história siaha do roku 1911, kedy bola založená pod názvom Kwaishinsha Motorcar Works. Jej prvý automobil z roku 1914 sa volal “DAT”. Neskôr sa značka premenovala na Kwaishinsha Motorcar Co. a DAT Motorcar Co. Okrem osobných vozidiel sa orientovala aj na výrobu nákladných áut.  

Spoločnosť následne zmenila svoj názov ešte dvakrát. Prvýraz na Datsun a druhý na Nissan. Ten sa využíva dodnes. Nissan počas rokov pôsobenia spolupracovala s viacerými automobilkami. Radia sa k nim Ford Motor Company a Austin Motor Company. Od roku 1999 vlastní Nissan 44,4 % akcií v spoločnosti Renault.  

Spočítať ceny PZP

Značka Nissan je obľúbená po celom svete. K prvým modelom sa radí Datsun 11 a 12. Charakteristické boli svojou masívnosťou a veľkosťou. Pozornosť na seba upútal aj Nissan 70. Išlo o štýlovú a luxusnú limuzínu. K dnešným obľúbeným modelom sa radí Nissan Micra, Navara, Qashqai, Juke či Ariya.  

Nissan PZP 

S vlastnením vozidla Nissan sa spája jedna povinnosť, na ktorú by ste nemali zabúdať. Je ňou povinné zmluvné poistenie, známe ako PZP. Poistenie je povinné zo zákona a pri jeho nedodržaní vám hrozí pokuta do výšky 3320 €.  

Nissan PZP musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Jeho hlavnou úlohou je vyplatenie škôd poškodenej osobe pri nehode alebo akejkoľvek inej situácii.  

Na preukázanie platného PZP slúži zelená karta. Tá vám nesmie chýbať. Poistenie sa uzatvára na dobu neurčitú s platnosťou na jeden rok.  

Cena Nissan PZP 

Cena povinného zmluvného poistenia je rôzna. Odvíja sa od toho, v ktorej poisťovni zmluvu uzatvoríte a aký model auta máte. Pri výkonnejších typoch s veľkým motorom si priplatíte desiatky až stovky eur. Sú nebezpečnejšie a pri nehode dokážu urobiť množstvo škôd.  

Okrem motorizácie myslite na veľkosť vozidla a jeho hmotnosť. Ak máte väčší rodinný Nissan, suma PZP bude vyššia. Nikdy neviete, kedy spravíte škodu pri parkovaní alebo prechode cez úzku uličku. Cenu následne ovplyvňujú ďalšie faktory, ako rok výroby. Nové autá sú bezpečné a nepredstavujú veľké riziko. Staršie sú presným opakom. Cena prestane stúpať až po viac ako 10 rokoch.  

Spočítať ceny PZP
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7