Za túru vo Vysokých Tatrách si zaplatíme

2. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ročne Tatry navštívia neuveriteľné 4 milióny turistov. To, prirodzene, vyžaduje aj údržbu a obnovu turistickej infraštruktúry. Finančné prostriedky na tento účel chce Správa TANAP získavať aj zo vstupného, ktoré by malo byť zavedené vo Vysokých Tatrách ešte v priebehu tohto leta. Viete, koľko si za túru v našich veľhorách zaplatíme?   

Vstupné v národných parkoch nie je ničím výnimočným

Platenie vstupného v horách v zahraničí je pomerne bežnou záležitosťou. Za príkladom nemusíme chodiť ani ďaleko - už niekoľko desaťročí sa vstupné vyberá v poľskej časti Tatier, v Tatrzańskom Parku Narodowom. Ako dospelý turista v ňom za deň pobytu zaplatíte približne jedno euro. 

Vstupné sa však vyberá aj na Slovensku. V Slovenskom raji sa napríklad platí vo forme tzv. návštevného poplatku, ktorý je aktuálne vo výške 1,50 €. O zavedení vstupného sa uvažuje aj v národných parkoch Malá Fatra a Tatranský národný park (TANAP). Najmä myšlienka vstupného v Tatrách nie je ničím novým; spoplatnenie sa spomínalo už v roku 2013, kedy sa hovorilo o vyberaní vstupného do konkrétnych tatranských dolín. Na údržbu a obnovu turistických trás v tejto oblasti idú totiž ročne desiatky tisíc eur.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Vysoké Tatry: vstupné bude (zatiaľ) dobrovoľné

Správa TANAP zatiaľ nejde cestou povinného spoplatnenia chodníkov. Pri vstupe do Tatranského národného parku bude vyberať zatiaľ iba dobrovoľné vstupné.  Symbolický poplatok pri vstupe teda zaplatíte, ak máte Tatry radi, a chcete takýmto spôsobom prispieť k ich obnove. Najskôr sa budú platby vyberať na špeciálny účet pomocou QR kódov, neskôr sa na tento účel plánuje vytvorenie mobilnej aplikácie. Je však možné, že v priebehu času sa dobrovoľné vstupné zmení na povinné

Prostriedky vybrané prostredníctvom vstupného by mali byť pritom účelovo viazané. Budú slúžiť na značenie a udržiavanie turistických chodníkov i na obnovu turistickej infraštruktúry. Použijú sa napríklad na opravu popadaných drevených mostov či opravu tých častí turistických chodníkov, ktoré boli zasiahnuté eróziou či závalmi. Vstupné by teda so sebou malo priniesť zlepšenie starostlivosti o chránené územia.

Zároveň treba povedať, že podľa prieskumov sú turististi k tejto myšlienke naklonení. Viac ako 80 % súhlasí s výberom vstupného za podmienky, že vybrané peniaze budú investované do obnovy turistickej infraštruktúry.  

Hoci presný dátum zavedenia vstupného ešte nie je úplne jasný, správa TANAP hovorí o termíne už v priebehu tohtoročného leta. Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majka pre denník SME uviedol, že  súčasťou dobrovoľného poplatku za vstup by malo byť aj  poistenie na horách

Náš TIP

Ak chcete vidieť aktuálnu situáciu v Tatrách, pozrite si Vysoké Tatry live prostredníctvom webkamier.

Poplatky aj pre vodcov, športovcov a novomanželov

Okrem dobrovoľného vstupného pre bežných turistov sa poplatky už dnes vzťahujú aj na ďalšie špecifické skupiny návštevníkov. Od 1. júla platí cenník Správy TANAP, podľa ktorého sa poplatky majú vyberať aj pri organizovaných podujatiach  (napr. poplatok za športové podujatie vo výške od 4 do 20 € na osobu) alebo  pri vyhotovovaní filmových alebo fotografických záznamov  (ako napr. poplatok za svadobné fotografovanie vo výške 100 €). Poplatky sa majú vzťahovať napríklad aj na horských vodcov pri výstupoch na končiare. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.