Za túru vo Vysokých Tatrách si zaplatíme

2. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ročne Tatry navštívia neuveriteľné 4 milióny turistov. To, prirodzene, vyžaduje aj údržbu a obnovu turistickej infraštruktúry. Finančné prostriedky na tento účel chce Správa TANAP získavať aj zo vstupného, ktoré by malo byť zavedené vo Vysokých Tatrách ešte v priebehu tohto leta. Viete, koľko si za túru v našich veľhorách zaplatíme?   

Vstupné v národných parkoch nie je ničím výnimočným

Platenie vstupného v horách v zahraničí je pomerne bežnou záležitosťou. Za príkladom nemusíme chodiť ani ďaleko - už niekoľko desaťročí sa vstupné vyberá v poľskej časti Tatier, v Tatrzańskom Parku Narodowom. Ako dospelý turista v ňom za deň pobytu zaplatíte približne jedno euro. 

Vstupné sa však vyberá aj na Slovensku. V Slovenskom raji sa napríklad platí vo forme tzv. návštevného poplatku, ktorý je aktuálne vo výške 1,50 €. O zavedení vstupného sa uvažuje aj v národných parkoch Malá Fatra a Tatranský národný park (TANAP). Najmä myšlienka vstupného v Tatrách nie je ničím novým; spoplatnenie sa spomínalo už v roku 2013, kedy sa hovorilo o vyberaní vstupného do konkrétnych tatranských dolín. Na údržbu a obnovu turistických trás v tejto oblasti idú totiž ročne desiatky tisíc eur.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Vysoké Tatry: vstupné bude (zatiaľ) dobrovoľné

Správa TANAP zatiaľ nejde cestou povinného spoplatnenia chodníkov. Pri vstupe do Tatranského národného parku bude vyberať zatiaľ iba dobrovoľné vstupné.  Symbolický poplatok pri vstupe teda zaplatíte, ak máte Tatry radi, a chcete takýmto spôsobom prispieť k ich obnove. Najskôr sa budú platby vyberať na špeciálny účet pomocou QR kódov, neskôr sa na tento účel plánuje vytvorenie mobilnej aplikácie. Je však možné, že v priebehu času sa dobrovoľné vstupné zmení na povinné

Prostriedky vybrané prostredníctvom vstupného by mali byť pritom účelovo viazané. Budú slúžiť na značenie a udržiavanie turistických chodníkov i na obnovu turistickej infraštruktúry. Použijú sa napríklad na opravu popadaných drevených mostov či opravu tých častí turistických chodníkov, ktoré boli zasiahnuté eróziou či závalmi. Vstupné by teda so sebou malo priniesť zlepšenie starostlivosti o chránené územia.

Zároveň treba povedať, že podľa prieskumov sú turististi k tejto myšlienke naklonení. Viac ako 80 % súhlasí s výberom vstupného za podmienky, že vybrané peniaze budú investované do obnovy turistickej infraštruktúry.  

Hoci presný dátum zavedenia vstupného ešte nie je úplne jasný, správa TANAP hovorí o termíne už v priebehu tohtoročného leta. Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majka pre denník SME uviedol, že  súčasťou dobrovoľného poplatku za vstup by malo byť aj  poistenie na horách

Náš TIP

Ak chcete vidieť aktuálnu situáciu v Tatrách, pozrite si Vysoké Tatry live prostredníctvom webkamier.

Poplatky aj pre vodcov, športovcov a novomanželov

Okrem dobrovoľného vstupného pre bežných turistov sa poplatky už dnes vzťahujú aj na ďalšie špecifické skupiny návštevníkov. Od 1. júla platí cenník Správy TANAP, podľa ktorého sa poplatky majú vyberať aj pri organizovaných podujatiach  (napr. poplatok za športové podujatie vo výške od 4 do 20 € na osobu) alebo  pri vyhotovovaní filmových alebo fotografických záznamov  (ako napr. poplatok za svadobné fotografovanie vo výške 100 €). Poplatky sa majú vzťahovať napríklad aj na horských vodcov pri výstupoch na končiare. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.