Cestovné poistenie

Aj do Vysokých Tatier sa nezabudnite poistiť!

Poistite sa do Vysokých Tatier
Turisti vo Vysokých Tatrách
 

Ročne Tatry navštívia neuveriteľné 4 milióny turistov. To, prirodzene, vyžaduje aj údržbu a obnovu turistickej infraštruktúry. Finančné prostriedky na tento účel chce Správa TANAP získavať aj zo vstupného, ktoré by malo byť zavedené vo Vysokých Tatrách ešte v priebehu tohto leta. Viete, koľko si za túru v našich veľhorách zaplatíme?   

Vstupné v národných parkoch nie je ničím výnimočným

Platenie vstupného v horách v zahraničí je pomerne bežnou záležitosťou. Za príkladom nemusíme chodiť ani ďaleko - už niekoľko desaťročí sa vstupné vyberá v poľskej časti Tatier, v Tatrzańskom Parku Narodowom. Ako dospelý turista v ňom za deň pobytu zaplatíte približne jedno euro. 

Vstupné sa však vyberá aj na Slovensku. V Slovenskom raji sa napríklad platí vo forme tzv. návštevného poplatku, ktorý je aktuálne vo výške 1,50 €. O zavedení vstupného sa uvažuje aj v národných parkoch Malá Fatra a Tatranský národný park (TANAP). Najmä myšlienka vstupného v Tatrách nie je ničím novým; spoplatnenie sa spomínalo už v roku 2013, kedy sa hovorilo o vyberaní vstupného do konkrétnych tatranských dolín. Na údržbu a obnovu turistických trás v tejto oblasti idú totiž ročne desiatky tisíc eur. 

Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

Celý článok >

Vysoké Tatry: vstupné bude (zatiaľ) dobrovoľné

Správa TANAP zatiaľ nejde cestou povinného spoplatnenia chodníkov. Pri vstupe do Tatranského národného parku bude vyberať zatiaľ iba dobrovoľné vstupné. Symbolický poplatok pri vstupe teda zaplatíte, ak máte Tatry radi, a chcete takýmto spôsobom prispieť k ich obnove. Najskôr sa budú platby vyberať na špeciálny účet pomocou QR kódov, neskôr sa na tento účel plánuje vytvorenie mobilnej aplikácie. Je však možné, že v priebehu času sa dobrovoľné vstupné zmení na povinné

Prostriedky vybrané prostredníctvom vstupného by mali byť pritom účelovo viazané. Budú slúžiť na značenie a udržiavanie turistických chodníkov i na obnovu turistickej infraštruktúry. Použijú sa napríklad na opravu popadaných drevených mostov či opravu tých častí turistických chodníkov, ktoré boli zasiahnuté eróziou či závalmi. Vstupné by teda so sebou malo priniesť zlepšenie starostlivosti o chránené územia.

Zároveň treba povedať, že podľa prieskumov sú turististi k tejto myšlienke naklonení. Viac ako 80 % súhlasí s výberom vstupného za podmienky, že vybrané peniaze budú investované do obnovy turistickej infraštruktúry.  

Hoci presný dátum zavedenia vstupného ešte nie je úplne jasný, správa TANAP hovorí o termíne už v priebehu tohtoročného leta. Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majka pre denník SME uviedol, že  súčasťou dobrovoľného poplatku za vstup by malo byť aj poistenie na horách

Náš tip

Ak chcete vidieť aktuálnu situáciu v Tatrách, pozrite si Vysoké Tatry live prostredníctvom webkamier.

Poplatky aj pre vodcov, športovcov a novomanželov

Okrem dobrovoľného vstupného pre bežných turistov sa poplatky už dnes vzťahujú aj na ďalšie špecifické skupiny návštevníkov. Od 1. júla platí cenník Správy TANAP, podľa ktorého sa poplatky majú vyberať aj pri organizovaných podujatiach (napr. poplatok za športové podujatie vo výške od 4 do 20 € na osobu) alebo pri vyhotovovaní filmových alebo fotografických záznamov (ako napr. poplatok za svadobné fotografovanie vo výške 100 €). Poplatky sa majú vzťahovať napríklad aj na horských vodcov pri výstupoch na končiare. 

Uzavrieť cestovné poistenie do hôr