Mapa s krajinami

Storno zájazdu je dôležité. Toto by malo obsahovať

20. 6. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Málokto mu venuje pozornosť, ale práve v čase FIRST MOMENT dovoleniek sa toto poistenie ukáže vhodným viac ako iné. Zatiaľ, čo zvyšok cestovného poistenia využívate až počas cesty, poistenie storna a jeho výhody s ukážu vtedy, ak na cestu vôbec nevyrazíte. Preto je vhodné vedieť, ako ho vybrať a čo by malo obsahovať.

Postenie pre nevycestovanie

Jedine poistenie storna je poistenie, ktorá využijete v situácii, keď svoju plánovanú cestu nemôžete realizovať. Tento typ poistenia obvykle obsahuje cestovné poistenie, no dá sa dopoistiť aj samostatne na konkrétnu cestu. To v prípade, ak využívate napríklad celoročné cestovné poistenie. Čím dlhšie pred dátumom cesty si rezervujete a platíte cestu, tým je poistenie relevantnejšie. Poistenie vás kryje v prípade neočakávaných udalostí a zaistí, že zrušený zájazd, letenku, cestovný lístok, alebo ubytovanie vám poisťovňa preplatí. Ak samozrejme cestujete zo dňa na deň, tak tento typ poistky nepotrebujete. V opačnom prípade je určite vhodné si poistiť prípad, že nakoniec nevycestujete.

Oprávnené dôvody

Poistenie storna vám refunduje zaplatené výdavky za presne špecifikovaných potrieb. Ak ste si napríklad kúpili zájazd a už sa vám už nechce, nie je to dôvod na storno. Poisťovne ako dôvod na uplatnenie poistného krytia považujú ochorenie, alebo úraze, ktorý bráni vycestovaniu, úmrtie blízkej osoby cestujúceho, strata cestovných dokladov a povolanie na vojenské cvičenie.

Tak isto sa poistenie storna nevzťahuje len na prípad, že nevycestujete, ale aj na prípady, ak z vyššie uvedených príčin musíte skrátiť pobyt a teda ide o predčasný návrat.

Čo by malo poistenie storna obsahovať

Ako prvé je vhodné navoliť si výšku poistnej sumy. Logicky, tá by mala byť dostatočne vysoká na to, aby vám pokryla celé náklady storna. To znamená, že na dovolenku za 500 eur potrebujete inú cieľovú sumu ako pri zájazde nad 3000 eur. Preto aj poisťovne rozdeľujú poistenie storna do viacerých kategórií. Často dokonca dávajú klientom na výber, či si chcú uplatniť celé storno a zaplatiť vyššie poistné, alebo ísť do menšej poistnej sumy, ale storno bude ohraničené istou poistnou sumou. To znamená, že napríklad budete platiť menšie poistné, ale v prípade storna sa vám vráti len časť nákladov, alebo zaplatíte viac a kryje sa celá investovaná položka. Pri rozhodovaní je vhodné teda zvážiť, koľko stratených financií by už znamenalo problém, alebo by vám nedovoľovalo prežiť dovolenku v inom termíne.

Poistenie storna a jeho možnosti

Využiť poistenie storna sa nevzťahuje len zájazdy zakúpené v cestovnej kancelárií. Práve naopak. Aj samostatné výlety s priateľmi, či s rodinou môžete mať poistené. Môžete si poistiť aj cestovný lístok, ktorý ste si sami kúpili, alebo letenky, pobyt, loď, trajekt, či ubytovanie. Tu je však dôležitá podmienka. Poistenie storna je potrebné uzatvoriť v deň kúpenia samotného produktu, inak nasleduje čakacia doba. To znamená, že ak si napríklad kupujete letenku, tak v rovnaký deň je potrebné uzatvoriť aj poistenie storna. Táto prax má zabrániť tomu, aby ste neuzatvárali storno až v prípade, ak už napríklad letenku máte kúpenú a zrazu, napríklad o týždeň zistíte, že na cestu už nebudete môcť ísť. Špekulanti by teda poistenie uzatvorili až v takomto prípade.

Výhodou je, že poistenie storna ľahko objednáte cez internet a dokonca si porovnáte aj rozličné ponuky. Pretože tie sa ako všade zvyknú od seba značne líšiť.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.