Mapa s krajinami

Storno zájazdu je dôležité. Toto by malo obsahovať

20. 6. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Málokto mu venuje pozornosť, ale práve v čase FIRST MOMENT dovoleniek sa toto poistenie ukáže vhodným viac ako iné. Zatiaľ, čo zvyšok cestovného poistenia využívate až počas cesty, poistenie storna a jeho výhody s ukážu vtedy, ak na cestu vôbec nevyrazíte. Preto je vhodné vedieť, ako ho vybrať a čo by malo obsahovať.

Postenie pre nevycestovanie

Jedine poistenie storna je poistenie, ktorá využijete v situácii, keď svoju plánovanú cestu nemôžete realizovať. Tento typ poistenia obvykle obsahuje cestovné poistenie, no dá sa dopoistiť aj samostatne na konkrétnu cestu. To v prípade, ak využívate napríklad celoročné cestovné poistenie. Čím dlhšie pred dátumom cesty si rezervujete a platíte cestu, tým je poistenie relevantnejšie. Poistenie vás kryje v prípade neočakávaných udalostí a zaistí, že zrušený zájazd, letenku, cestovný lístok, alebo ubytovanie vám poisťovňa preplatí. Ak samozrejme cestujete zo dňa na deň, tak tento typ poistky nepotrebujete. V opačnom prípade je určite vhodné si poistiť prípad, že nakoniec nevycestujete.

Oprávnené dôvody

Poistenie storna vám refunduje zaplatené výdavky za presne špecifikovaných potrieb. Ak ste si napríklad kúpili zájazd a už sa vám už nechce, nie je to dôvod na storno. Poisťovne ako dôvod na uplatnenie poistného krytia považujú ochorenie, alebo úraze, ktorý bráni vycestovaniu, úmrtie blízkej osoby cestujúceho, strata cestovných dokladov a povolanie na vojenské cvičenie.

Tak isto sa poistenie storna nevzťahuje len na prípad, že nevycestujete, ale aj na prípady, ak z vyššie uvedených príčin musíte skrátiť pobyt a teda ide o predčasný návrat.

Čo by malo poistenie storna obsahovať

Ako prvé je vhodné navoliť si výšku poistnej sumy. Logicky, tá by mala byť dostatočne vysoká na to, aby vám pokryla celé náklady storna. To znamená, že na dovolenku za 500 eur potrebujete inú cieľovú sumu ako pri zájazde nad 3000 eur. Preto aj poisťovne rozdeľujú poistenie storna do viacerých kategórií. Často dokonca dávajú klientom na výber, či si chcú uplatniť celé storno a zaplatiť vyššie poistné, alebo ísť do menšej poistnej sumy, ale storno bude ohraničené istou poistnou sumou. To znamená, že napríklad budete platiť menšie poistné, ale v prípade storna sa vám vráti len časť nákladov, alebo zaplatíte viac a kryje sa celá investovaná položka. Pri rozhodovaní je vhodné teda zvážiť, koľko stratených financií by už znamenalo problém, alebo by vám nedovoľovalo prežiť dovolenku v inom termíne.

Poistenie storna a jeho možnosti

Využiť poistenie storna sa nevzťahuje len zájazdy zakúpené v cestovnej kancelárií. Práve naopak. Aj samostatné výlety s priateľmi, či s rodinou môžete mať poistené. Môžete si poistiť aj cestovný lístok, ktorý ste si sami kúpili, alebo letenky, pobyt, loď, trajekt, či ubytovanie. Tu je však dôležitá podmienka. Poistenie storna je potrebné uzatvoriť v deň kúpenia samotného produktu, inak nasleduje čakacia doba. To znamená, že ak si napríklad kupujete letenku, tak v rovnaký deň je potrebné uzatvoriť aj poistenie storna. Táto prax má zabrániť tomu, aby ste neuzatvárali storno až v prípade, ak už napríklad letenku máte kúpenú a zrazu, napríklad o týždeň zistíte, že na cestu už nebudete môcť ísť. Špekulanti by teda poistenie uzatvorili až v takomto prípade.

Výhodou je, že poistenie storna ľahko objednáte cez internet a dokonca si porovnáte aj rozličné ponuky. Pretože tie sa ako všade zvyknú od seba značne líšiť.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.