připojištění

Aké pripoistenia automobilu existujú

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Platiť si havarijné poistenie má v istých chvíľach rozhodne svoj zmysel. Niekedy sa však stáva drahým poistením, napríklad ak máte auto stabilne uzatvorené v garáži, alebo málo cestujete, prípadne máte staršie vozidlo. V takýchto prípadoch však tiež nemusíte mať auto nepoistené. Môžete si voliť pripoistenia, ktoré sa pre vás zdajú relevantné.

Nie je to havarijné poistenie, ale stačí

Pripoistenia by sme mohli prirovnať k najlepším cukríkom v bonboniére. Nemusíte si ju kupovať celú, ale len to, čo sa vám páči. Namiesto desiatich ochrán teda dostanete možno tri, ale viete, že tých sedem by ste aj tak nevyužili. No a samozrejme zaplatiť si tri ochrany je podstatne lacnejšie ako platiť všetkých desať, takže pre motoristov je takáto forma často výhodnejšia ako celá havarijná poistka.

Pripoistenia môžu byť aj súčasťou PZP

PZP už dávno nie je unifikovaný produkt. Prispela k tomu vyššia konkurencia, aj prirodzený vývoj neživotného poistenia od veľkých balíkových riešení k individuali­zovanému poisteniu. „Poisťovne vedia, že iba tretina áut je havarijne poistených. Dôvodom je vysoká cena za balík tohto poistenia s mnohými rizikami. Časť klientov však nepotrebuje kryť všetky havarijné riziká. Napríklad parkujú v garáži doma aj v práci, riziko krádeže je minimálne. Poisťovne preto prišli s možnosťou pripoistiť si vybrané riziká k povinnej poistke,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB. Majitelia áut majú možnosť pripoistiť jednotlivé riziká a vyberať podľa toho, čo im najviac hrozí.

Pripoistenia si vyberáte podľa potreby

Pripoistenia si však môžete zvoliť napríklad aj v inej poisťovni ako máte povinné zmluvné poistenie. V takomto prípade majú poisťovne tieto pripoistenia ako samostatné produkty alebo ako mini havarijné poistenia. Pritom aj samotné pripoistenia si treba vyberať obozretne a hlavne vedieť, na čo ktoré skutočne slúži. „Na tom, ako poisťovňa plní alebo neplní škody, záleží nielen pri pripoisteniach, ktorými si chránite vlastné auto, ale aj pri hlavnom poistení PZP. Sú známe mnohé prípady, kedy poisťovňa odmietla škodu plniť a poškodený si súdnou cestou vymohol úhradu škody od vinníka,“ upozorňuje Marián Búlik. Ako pripoistenia si môžete poistiť tie najčastejšie využívané poistné plnenia z havarijnej poistky.

Pripoistenie čelného skla

Pri tomto type pripoistenia sa nemusíte starať či máte auto nové alebo staršie, čo vodiči často zvažujú pri celkovom havarijnom poistení. Pretože prasknuté čelné sklo vám poisťovňa uhradí v plnej výške. Je síce pravda, že toto pripoistenie nemusíte mať, ak viete vypátrať vodiča, ktorý vám rozbil predné sklo. Vtedy by hradil škodu on z PZP. Pre bežné prípady sa však oplatí toto pripoistenie.

Pripoistenie úrazu posádky

Veľmi vhodné poistenie, nakoľko vodič je vždy plne zodpovedný aj za pasažierov v aute. Týmto pripoistením získate krytie na úraz vodiča a všetkých prepravovaných osôb a možno si poistenie nastaviť pre prípad smrti alebo trvalého telesného poškodenia.

Poistenie stretu so zverou

Patrí k najčastejšie využívaným krytiam v prípade havarijného poistenia. Uzatvoriť ho môžete aj samostatne. A to práve preto, že z roka na rok sa stretov so zverou deje viac a viac. Ani ten najlepší vodič niekedy nedokáže zamedziť kolízii, ak sa pred ním zjaví znenazdajky srnka. Toto pripoistenie vás zbaví finančných strát z opravy po zrážke so zverou. Rozsah krytia si dohodnete v poisťovni.

Poistenie výtlku

Po zime rastú ako huby po daždi. No a samozrejme ak si poškodíte auto na jame v strede cesty, toto pripoistenie to finančne vykryje.

Poistenie živlov

Vytopené auto je už prakticky nepojazdné. Pritom záplavy sú dnes časté a stačí niekedy auto nechať v podzemnej garáži a je problém. Je však potrebné zvoliť vhodnú poistnú sumu.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.