Aké pripoistenia automobilu existujú

Platiť si havarijné poistenie má v istých chvíľach rozhodne svoj zmysel. Niekedy sa však stáva drahým poistením, napríklad ak máte auto stabilne uzatvorené v garáži, alebo málo cestujete, prípadne máte staršie vozidlo. V takýchto prípadoch však tiež nemusíte mať auto nepoistené. Môžete si voliť pripoistenia, ktoré sa pre vás zdajú relevantné.

Spočítať ceny

Nie je to havarijné poistenie, ale stačí

Pripoistenia by sme mohli prirovnať k najlepším cukríkom v bonboniére. Nemusíte si ju kupovať celú, ale len to, čo sa vám páči. Namiesto desiatich ochrán teda dostanete možno tri, ale viete, že tých sedem by ste aj tak nevyužili. No a samozrejme zaplatiť si tri ochrany je podstatne lacnejšie ako platiť všetkých desať, takže pre motoristov je takáto forma často výhodnejšia ako celá havarijná poistka.

Pripoistenia môžu byť aj súčasťou PZP

PZP už dávno nie je unifikovaný produkt. Prispela k tomu vyššia konkurencia, aj prirodzený vývoj neživotného poistenia od veľkých balíkových riešení k individuali­zovanému poisteniu. „Poisťovne vedia, že iba tretina áut je havarijne poistených. Dôvodom je vysoká cena za balík tohto poistenia s mnohými rizikami. Časť klientov však nepotrebuje kryť všetky havarijné riziká. Napríklad parkujú v garáži doma aj v práci, riziko krádeže je minimálne. Poisťovne preto prišli s možnosťou pripoistiť si vybrané riziká k povinnej poistke,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB. Majitelia áut majú možnosť pripoistiť jednotlivé riziká a vyberať podľa toho, čo im najviac hrozí.

Pripoistenia si vyberáte podľa potreby

Pripoistenia si však môžete zvoliť napríklad aj v inej poisťovni ako máte povinné zmluvné poistenie. V takomto prípade majú poisťovne tieto pripoistenia ako samostatné produkty alebo ako mini havarijné poistenia. Pritom aj samotné pripoistenia si treba vyberať obozretne a hlavne vedieť, na čo ktoré skutočne slúži. „Na tom, ako poisťovňa plní alebo neplní škody, záleží nielen pri pripoisteniach, ktorými si chránite vlastné auto, ale aj pri hlavnom poistení PZP. Sú známe mnohé prípady, kedy poisťovňa odmietla škodu plniť a poškodený si súdnou cestou vymohol úhradu škody od vinníka,“ upozorňuje Marián Búlik. Ako pripoistenia si môžete poistiť tie najčastejšie využívané poistné plnenia z havarijnej poistky.

Pripoistenie čelného skla

Pri tomto type pripoistenia sa nemusíte starať či máte auto nové alebo staršie, čo vodiči často zvažujú pri celkovom havarijnom poistení. Pretože prasknuté čelné sklo vám poisťovňa uhradí v plnej výške. Je síce pravda, že toto pripoistenie nemusíte mať, ak viete vypátrať vodiča, ktorý vám rozbil predné sklo. Vtedy by hradil škodu on z PZP. Pre bežné prípady sa však oplatí toto pripoistenie.

Pripoistenie úrazu posádky

Veľmi vhodné poistenie, nakoľko vodič je vždy plne zodpovedný aj za pasažierov v aute. Týmto pripoistením získate krytie na úraz vodiča a všetkých prepravovaných osôb a možno si poistenie nastaviť pre prípad smrti alebo trvalého telesného poškodenia.

Poistenie stretu so zverou

Patrí k najčastejšie využívaným krytiam v prípade havarijného poistenia. Uzatvoriť ho môžete aj samostatne. A to práve preto, že z roka na rok sa stretov so zverou deje viac a viac. Ani ten najlepší vodič niekedy nedokáže zamedziť kolízii, ak sa pred ním zjaví znenazdajky srnka. Toto pripoistenie vás zbaví finančných strát z opravy po zrážke so zverou. Rozsah krytia si dohodnete v poisťovni.

Poistenie výtlku

Po zime rastú ako huby po daždi. No a samozrejme ak si poškodíte auto na jame v strede cesty, toto pripoistenie to finančne vykryje.

Poistenie živlov

Vytopené auto je už prakticky nepojazdné. Pritom záplavy sú dnes časté a stačí niekedy auto nechať v podzemnej garáži a je problém. Je však potrebné zvoliť vhodnú poistnú sumu.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2