připojištění

Aké pripoistenia automobilu existujú

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Platiť si havarijné poistenie má v istých chvíľach rozhodne svoj zmysel. Niekedy sa však stáva drahým poistením, napríklad ak máte auto stabilne uzatvorené v garáži, alebo málo cestujete, prípadne máte staršie vozidlo. V takýchto prípadoch však tiež nemusíte mať auto nepoistené. Môžete si voliť pripoistenia, ktoré sa pre vás zdajú relevantné.

Nie je to havarijné poistenie, ale stačí

Pripoistenia by sme mohli prirovnať k najlepším cukríkom v bonboniére. Nemusíte si ju kupovať celú, ale len to, čo sa vám páči. Namiesto desiatich ochrán teda dostanete možno tri, ale viete, že tých sedem by ste aj tak nevyužili. No a samozrejme zaplatiť si tri ochrany je podstatne lacnejšie ako platiť všetkých desať, takže pre motoristov je takáto forma často výhodnejšia ako celá havarijná poistka.

Pripoistenia môžu byť aj súčasťou PZP

PZP už dávno nie je unifikovaný produkt. Prispela k tomu vyššia konkurencia, aj prirodzený vývoj neživotného poistenia od veľkých balíkových riešení k individuali­zovanému poisteniu. „Poisťovne vedia, že iba tretina áut je havarijne poistených. Dôvodom je vysoká cena za balík tohto poistenia s mnohými rizikami. Časť klientov však nepotrebuje kryť všetky havarijné riziká. Napríklad parkujú v garáži doma aj v práci, riziko krádeže je minimálne. Poisťovne preto prišli s možnosťou pripoistiť si vybrané riziká k povinnej poistke,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB. Majitelia áut majú možnosť pripoistiť jednotlivé riziká a vyberať podľa toho, čo im najviac hrozí.

Pripoistenia si vyberáte podľa potreby

Pripoistenia si však môžete zvoliť napríklad aj v inej poisťovni ako máte povinné zmluvné poistenie. V takomto prípade majú poisťovne tieto pripoistenia ako samostatné produkty alebo ako mini havarijné poistenia. Pritom aj samotné pripoistenia si treba vyberať obozretne a hlavne vedieť, na čo ktoré skutočne slúži. „Na tom, ako poisťovňa plní alebo neplní škody, záleží nielen pri pripoisteniach, ktorými si chránite vlastné auto, ale aj pri hlavnom poistení PZP. Sú známe mnohé prípady, kedy poisťovňa odmietla škodu plniť a poškodený si súdnou cestou vymohol úhradu škody od vinníka,“ upozorňuje Marián Búlik. Ako pripoistenia si môžete poistiť tie najčastejšie využívané poistné plnenia z havarijnej poistky.

Pripoistenie čelného skla

Pri tomto type pripoistenia sa nemusíte starať či máte auto nové alebo staršie, čo vodiči často zvažujú pri celkovom havarijnom poistení. Pretože prasknuté čelné sklo vám poisťovňa uhradí v plnej výške. Je síce pravda, že toto pripoistenie nemusíte mať, ak viete vypátrať vodiča, ktorý vám rozbil predné sklo. Vtedy by hradil škodu on z PZP. Pre bežné prípady sa však oplatí toto pripoistenie.

Pripoistenie úrazu posádky

Veľmi vhodné poistenie, nakoľko vodič je vždy plne zodpovedný aj za pasažierov v aute. Týmto pripoistením získate krytie na úraz vodiča a všetkých prepravovaných osôb a možno si poistenie nastaviť pre prípad smrti alebo trvalého telesného poškodenia.

Poistenie stretu so zverou

Patrí k najčastejšie využívaným krytiam v prípade havarijného poistenia. Uzatvoriť ho môžete aj samostatne. A to práve preto, že z roka na rok sa stretov so zverou deje viac a viac. Ani ten najlepší vodič niekedy nedokáže zamedziť kolízii, ak sa pred ním zjaví znenazdajky srnka. Toto pripoistenie vás zbaví finančných strát z opravy po zrážke so zverou. Rozsah krytia si dohodnete v poisťovni.

Poistenie výtlku

Po zime rastú ako huby po daždi. No a samozrejme ak si poškodíte auto na jame v strede cesty, toto pripoistenie to finančne vykryje.

Poistenie živlov

Vytopené auto je už prakticky nepojazdné. Pritom záplavy sú dnes časté a stačí niekedy auto nechať v podzemnej garáži a je problém. Je však potrebné zvoliť vhodnú poistnú sumu.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.