dohoda - nehoda

Veľké porovnanie: Povinné zmluvné poistenie auta

19. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Máte nové auto a nemáte prehľad o tom, aké povinnosti na vás čakajú? S tým, ako získate nové vozidlo, sa spája aj povinnosť uzatvorenia povinného zmluvného poistenia. V rámci poistenia vozidla je nutné siahnuť po jednej poisťovacej spoločnosti. Ak máte zmätok v informáciách, ktoré ponúkajú jednotlivé poisťovne, vnesieme vám o čosi viac svetla do tejto problematiky.

PZP: O čo ide?

Povinné zmluvné poistenie  patrí k poisteniu zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním vozidla. Zákon nariaďuje poistenie auta ihneď, ako je uvedené do prevádzky.  Jeho význam tkvie najmä počas dopravnej nehody, keď je vodič, ktorý spôsobil nehodu, povinný uhradiť škody poškodenému.

Ako si teda vybrať poisťovňu, ktorá vám poskytne to najvýhodnejšie poistenie vozidla? Máme pre vás porovnanie povinného poistenia auta, ktoré ponúkajú viaceré poisťovne na trhu. K najznámejším patrí Kooperativa, Union, Uniqa, Generali a Allianz.

Povinné poistenie auta – porovnanie

Allianz

Na výber máte 4 balíky poistenia auta. PZP je platné na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zoznam krajín je uvedený v zelenej karte. Povinné zmluvné poistenie je súčasťou všetkých balíkov, no k samostatnému PZP sa najviac približuje balíček COMFORT. Balík zahŕňa asistenčný servis v prípade poškodenia, poruchy či zničenia auta, úrazové poistenia a právne poradenstvo.

Balík PLUS je balík s rozšíreným krytím pre vodičov, ktorí potrebujú svoje auto ochrániť pred nečakanými prírodnými udalosťami. 

Zahŕňa ochranu pred:

 • živlom,

 • zrážkou so zverou,

 • rozšírené asistenčné služby a úrazové poistenie,

 • požiarom, explóziou a implóziou.


V balíku EXTRA nájdete aj  krytie pred odcudzením, vandalizmom a rozbitím skla. Balík MAX zahŕňa krytie pred haváriou a finančnou stratou.

TIP

Vo viacerých poisťovniach je možné, aby ste PZP uzatvorili online. Na niektorých stránkach je formulár so žiadosťou o poistenie vozidla prepojený na online PZP kalkulačku. Majiteľ vozidla si tak môže porovnať poisťovne a ich ponuky a následne si vybrať tú, ktorá mu vyhovuje najviac.

UNIQA

Poisťovňa ponúka vysoké limity poistného plnenia vo výške 5 240 000 € za škody spôsobené na zdraví  bez ohľadu na počet zranených alebo mŕtvych. Ponúka aj 1 050 000 € za škody na veciach, ušlý zisk a za náklady späté s právnym zastúpením. 

K ďalším benefitom patrí pripoistenie pre vodiča, bonus za bezškodovosť do výšky 50 %, nonstop asistenčné služby, možnosť využitia partnerskych autoservisov a bonus vodičom, ktorí sú z menších miest.

V rámci pripoistení si môžete vybrať 3 pripoistenia:

 1. auto  – je v ňom zahrnuté pripoistenie rozšírenej asistencie a pripoistenie čelného skla,

 2. vodič a posádka – pripoistenie pre prípad trvalých následkov kvôli havárii, pripoistenie pre vodiča,

 3. právnik do auta  – právna ochrana 24/7, preklad právnych dokumentov v cudzom jazyku, komplexná právna ochrana vozidla.

Kooperativa

Poisťovňa ponúka krytie do sumy 5  240 000 € na náhradu škody na zdraví a nákladov pri usmrtení  bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených. Okrem toho prináša aj krytie do 1 050 000 € na náhradu vecných škôd  či ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených.

PZP kryje poistenie batožiny, stret so zvieraťom, poistenie úrazu vodiča aj posádky poisteného auta či poistenie poškodenia auta kvôli živlom. Kooperativa neuplatňuje amortizáciu,  čiže škodu na aute uhradí poškodenému v plnej sume náhradných dielov.

Získate nárok na asistenčné služby zo Slovenska aj zo zahraničia. Poistné môžete vyplácať online platbou na webe, inkasom, poštovou poukážkou, prevodom či platobnou kartou vo vybraných pobočkách.

Vzniknuté škody je možné hlásiť 24 hodín denne elektronicky alebo telefonicky.

Vedeli ste, že...

… po tom, ako uzatvoríte zmluvu o PZP, dostanete doklad, s ktorým sa môžete preukázať vo všetkých krajinách s rovnakým zákonom? V minulosti dostal po poistení majiteľ 2 karty. Išlo o zelenú a bielu kartu. Biela slúžila na preukázanie sa na Slovensku a vďaka zelenej vodič dokázal preukázať poistenie vozidla v zahraničí. Biela karta už nie je potrebná a zelená má aktuálne čiernobiely dizajn. Kartu musíte mať pri jazde autom vždy, a to doma aj v zahraničí.

GENERALI

Na výber máte z 3 balíkov. V rámci balíka M  je limit poistného plnenia  5,24 miliónov € na náhradu škody na zdraví  a 1,05 milióna € na náhradu vecných škôd. V balíku sú zahrnuté aj asistenčné služby KLASIK.

Limity poistného plnenia sú v balíku L v sume 6 miliónov €.  Okrem služby KLASIK sú dostupné krytia pred živlami a hlodavcami, výtlkmi a balík kryje aj úrazy dopravovaných osôb. 

V balíku XL sú limity poistného plnenia vo výške 10 miliónov €. K tomu kryje aj asistenčné služby PREMIUM, stret so zverou a pneumatiky.

UNION

Poisťovňa má k dispozícii  PZP v 3 balíkoch – MINI, OPTIMUM a EXCELENT.  UNION poskytuje zľavy klientom poisťovne vo výške 5 %. Zľava sa týka aj online poistenia pre právnické osoby. Zľava pre fyzické osoby je vo výške 15 %.

V balíku MINI, ktorý je možné uzatvoriť online alebo telefonicky, je poskytnuté krytie 5 miliónov € na škodách na živote a zdraví a 1 milión € na škodách na majetku. V rámci balíka OPTIMUM  poistné limity v sume 5 miliónov €  pri škodách na živote a zdraví a 3 milióny € pri škodách na majetku. Na rozdiel od balíka MINI zahŕňa aj asistenčné služby.

Balík EXCELENT poskytuje poistné limity vo výške 5 miliónov €  pri škodách na zdraví a živote, ako aj pri škodách na majetku.

Pri výpočte PZP sa zohľadňuje aj hmotnosť vozidla, vek vodiča, výkon auta a bydlisko vodiča.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Zhrnutie

Pri PZP platí stará známa pravda, ktorá hovorí, že pomaly ďalej zájdete. Ak potrebujete uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, neponáhľajte sa. Odporúčame vám preštudovať si všetky ponuky alebo siahnuť po kalkulačkách, ktoré vám umožnia porovnať si ponuky PZP a vybrať si takú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.