dohoda - nehoda

Veľké porovnanie: Povinné zmluvné poistenie auta

19. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Máte nové auto a nemáte prehľad o tom, aké povinnosti na vás čakajú? S tým, ako získate nové vozidlo, sa spája aj povinnosť uzatvorenia povinného zmluvného poistenia. V rámci poistenia vozidla je nutné siahnuť po jednej poisťovacej spoločnosti. Ak máte zmätok v informáciách, ktoré ponúkajú jednotlivé poisťovne, vnesieme vám o čosi viac svetla do tejto problematiky.

PZP: O čo ide?

Povinné zmluvné poistenie  patrí k poisteniu zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním vozidla. Zákon nariaďuje poistenie auta ihneď, ako je uvedené do prevádzky.  Jeho význam tkvie najmä počas dopravnej nehody, keď je vodič, ktorý spôsobil nehodu, povinný uhradiť škody poškodenému.

Ako si teda vybrať poisťovňu, ktorá vám poskytne to najvýhodnejšie poistenie vozidla? Máme pre vás porovnanie povinného poistenia auta, ktoré ponúkajú viaceré poisťovne na trhu. K najznámejším patrí Kooperativa, Union, Uniqa, Generali a Allianz.

Povinné poistenie auta – porovnanie

Allianz

Na výber máte 4 balíky poistenia auta. PZP je platné na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zoznam krajín je uvedený v zelenej karte. Povinné zmluvné poistenie je súčasťou všetkých balíkov, no k samostatnému PZP sa najviac približuje balíček COMFORT. Balík zahŕňa asistenčný servis v prípade poškodenia, poruchy či zničenia auta, úrazové poistenia a právne poradenstvo.

Balík PLUS je balík s rozšíreným krytím pre vodičov, ktorí potrebujú svoje auto ochrániť pred nečakanými prírodnými udalosťami. 

Zahŕňa ochranu pred:

 • živlom,

 • zrážkou so zverou,

 • rozšírené asistenčné služby a úrazové poistenie,

 • požiarom, explóziou a implóziou.


V balíku EXTRA nájdete aj  krytie pred odcudzením, vandalizmom a rozbitím skla. Balík MAX zahŕňa krytie pred haváriou a finančnou stratou.

TIP

Vo viacerých poisťovniach je možné, aby ste PZP uzatvorili online. Na niektorých stránkach je formulár so žiadosťou o poistenie vozidla prepojený na online PZP kalkulačku. Majiteľ vozidla si tak môže porovnať poisťovne a ich ponuky a následne si vybrať tú, ktorá mu vyhovuje najviac.

UNIQA

Poisťovňa ponúka vysoké limity poistného plnenia vo výške 5 240 000 € za škody spôsobené na zdraví  bez ohľadu na počet zranených alebo mŕtvych. Ponúka aj 1 050 000 € za škody na veciach, ušlý zisk a za náklady späté s právnym zastúpením. 

K ďalším benefitom patrí pripoistenie pre vodiča, bonus za bezškodovosť do výšky 50 %, nonstop asistenčné služby, možnosť využitia partnerskych autoservisov a bonus vodičom, ktorí sú z menších miest.

V rámci pripoistení si môžete vybrať 3 pripoistenia:

 1. auto  – je v ňom zahrnuté pripoistenie rozšírenej asistencie a pripoistenie čelného skla,

 2. vodič a posádka – pripoistenie pre prípad trvalých následkov kvôli havárii, pripoistenie pre vodiča,

 3. právnik do auta  – právna ochrana 24/7, preklad právnych dokumentov v cudzom jazyku, komplexná právna ochrana vozidla.

Kooperativa

Poisťovňa ponúka krytie do sumy 5  240 000 € na náhradu škody na zdraví a nákladov pri usmrtení  bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených. Okrem toho prináša aj krytie do 1 050 000 € na náhradu vecných škôd  či ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených.

PZP kryje poistenie batožiny, stret so zvieraťom, poistenie úrazu vodiča aj posádky poisteného auta či poistenie poškodenia auta kvôli živlom. Kooperativa neuplatňuje amortizáciu,  čiže škodu na aute uhradí poškodenému v plnej sume náhradných dielov.

Získate nárok na asistenčné služby zo Slovenska aj zo zahraničia. Poistné môžete vyplácať online platbou na webe, inkasom, poštovou poukážkou, prevodom či platobnou kartou vo vybraných pobočkách.

Vzniknuté škody je možné hlásiť 24 hodín denne elektronicky alebo telefonicky.

Vedeli ste, že...

… po tom, ako uzatvoríte zmluvu o PZP, dostanete doklad, s ktorým sa môžete preukázať vo všetkých krajinách s rovnakým zákonom? V minulosti dostal po poistení majiteľ 2 karty. Išlo o zelenú a bielu kartu. Biela slúžila na preukázanie sa na Slovensku a vďaka zelenej vodič dokázal preukázať poistenie vozidla v zahraničí. Biela karta už nie je potrebná a zelená má aktuálne čiernobiely dizajn. Kartu musíte mať pri jazde autom vždy, a to doma aj v zahraničí.

GENERALI

Na výber máte z 3 balíkov. V rámci balíka M  je limit poistného plnenia  5,24 miliónov € na náhradu škody na zdraví  a 1,05 milióna € na náhradu vecných škôd. V balíku sú zahrnuté aj asistenčné služby KLASIK.

Limity poistného plnenia sú v balíku L v sume 6 miliónov €.  Okrem služby KLASIK sú dostupné krytia pred živlami a hlodavcami, výtlkmi a balík kryje aj úrazy dopravovaných osôb. 

V balíku XL sú limity poistného plnenia vo výške 10 miliónov €. K tomu kryje aj asistenčné služby PREMIUM, stret so zverou a pneumatiky.

UNION

Poisťovňa má k dispozícii  PZP v 3 balíkoch – MINI, OPTIMUM a EXCELENT.  UNION poskytuje zľavy klientom poisťovne vo výške 5 %. Zľava sa týka aj online poistenia pre právnické osoby. Zľava pre fyzické osoby je vo výške 15 %.

V balíku MINI, ktorý je možné uzatvoriť online alebo telefonicky, je poskytnuté krytie 5 miliónov € na škodách na živote a zdraví a 1 milión € na škodách na majetku. V rámci balíka OPTIMUM  poistné limity v sume 5 miliónov €  pri škodách na živote a zdraví a 3 milióny € pri škodách na majetku. Na rozdiel od balíka MINI zahŕňa aj asistenčné služby.

Balík EXCELENT poskytuje poistné limity vo výške 5 miliónov €  pri škodách na zdraví a živote, ako aj pri škodách na majetku.

Pri výpočte PZP sa zohľadňuje aj hmotnosť vozidla, vek vodiča, výkon auta a bydlisko vodiča.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Zhrnutie

Pri PZP platí stará známa pravda, ktorá hovorí, že pomaly ďalej zájdete. Ak potrebujete uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, neponáhľajte sa. Odporúčame vám preštudovať si všetky ponuky alebo siahnuť po kalkulačkách, ktoré vám umožnia porovnať si ponuky PZP a vybrať si takú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.