Netradičné destinácie na Slovensku

22. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Slovensko je krajina plná krásnych pamiatok a zaujímavých miest. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Premýšľate, že by ste si tento rok namiesto exotických krajín vybrali slovenskú prírodu? V tom prípade nezabudnite na tieto netradičné destinácie.

Skalné obydlia

Ak sa pýtate, čo vidieť na Slovensku, odpoveď je jasná, Skalné obydlia v Brhlovciach. Malá dedinka sa nachádza len kúsok od Levíc.  Známa je skalnými domčekmi, v ktorých dodnes bývajú tri rodiny.

Obyvatelia sú so svojim domovom spokojní. Po celý rok majú príjemnú teplotu. Tá dosahuje maximálne 20 °C. V lete im nie je teplo a v zime stačí trochu prikúriť.

Ak si predstavujete ich domy ako z praveku, sklameme vás. Skalné obydlia sú zariadené moderne. Nechýbajú ani technológie, ako napríklad počítač či televízia.

Šútovské jazero

Netradičným miestom na Slovensku je Šútovské jazero známe svojou krásnou tyrkysovou vodou. Nachádza sa kúsok od Ružomberka. Vedie k nemu cesta, vďaka čomu je prístupné pre úplne každého.

Šútovské jazero pritiahne svojou sýtou farbou a krásnou scenériou. Jeho hĺbka dosahuje až 15 metrov. Milovníci kúpania si však na svoje neprídu. Voda je ľadová, a to aj v teplých letných mesiacoch.

Pri jazere si môžete spraviť pekné fotky, prípadne sa v okolí poprechádzať. Tento výlet vám nezaberie príliš veľa času. Preto spravíte dobre, keď ho spojíte s návštevou ešte jednej pamiatky.

Kamenný vodopád Šomoška

Všade samý kameň. Aj tak by sa dal nazvať kamenný vodopád Šomoška. Dostať sa k nemu je veľmi jednoduché. Stačí prísť do obce Šiatorská Bukovinka, nachádzajúcej sa v okrese Lučenec. V nej začína náučný chodník. Nie je príliš dlhý, vďaka čomu je výlet vhodný pre dospelých i deti.

Ako prvé uvidíte veľké kamenné more. To, čo sa však radí medzi zaujímavé miesta na Slovensku, je kamenných vodopád. Mnohých priťahuje najmä svojou históriou. Vzniknúť mal pred 4 miliónmi rokov.

Kamenný vodopád Somoška

Socha Krista v Kline

Rio de Janeiro je známe svojou veľkou sochou Krista. Jej názov je Cristo Redentor, čiže Kristus Vykupiteľ. Ak by ste ju chceli vidieť v trochu zmenšenej veľkosti, stačí navštíviť dedinku Klin. Na kopci Grapa sa týči veľká socha Krista. Stavať sa začala v roku 2007. Od tohto času priťahuje mnohých slovenských a zahraničných turistov.

Po výstupe na vrch získate krásny výhľad na celé okolie. Vidieť môžete Oravskú priehradu, Námestovo, Roháče či Zakopané. Výška sochy je 9,5 metra a rozpätie jej rúk 7,5 metra.

Šikmá veža Vrbové

Rio de Janeiro nie je jediné zahraničné miesto, ktoré na Slovensku objavíte. Druhým je Pisa. V malej dedinke Vrbové sa nachádza šikmá veža. A síce nejde o klasickú vežu, ale zvonicu, s talianskou Pisou má toho veľa spoločného.

Tým najvýraznejším znakom je naklonenie. Vrch je v porovnaní so základom odklonený až o 99 cm. Dôvodom tejto zmeny sú slabé základy. Počas dlhotrvajúcich dažďov v 30. rokoch minulého storočia to jednoducho stavba nevydržala a začala sa nakláňať.

Ľudia si zmenu hneď všimli, a preto zvonicu zaistili. Nemusíte sa tak báť, že by padla.

Návštevu tohto miesta spojte napríklad s návštevou mohyly Milana Rastlislava Štefánika. Máte ju po ceste.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Zbaľte si na cestu cestovné poistenie, aby sa vaše cestovateľské dobrodružstvo po Slovensku obišlo bez komplikácií. Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Slavošovský a Koprášsky tunel

Hľadáte tajomné miesta na Slovensku? Na vašom zozname nesmú chýbať Slavošovský a Koprášsky tunel. Oba sú od seba vzdialené len niekoľko kilometrov a spája sa s nimi zaujímavá história.

Slavošovský tunel má 2,4 kilometra a tvar písmena S. Staval sa od roku 1941 do roku 1944. Posledné úpravy boli vykonané v roku 1949. V tomto období však tunel stratil svoje opodstatnenie. Jeho úlohou malo byť spojenie s územiami odrezanými od Slovenska z dôvodu Viedenskej arbitráže. Tieto územia sa však v období dostavania tunela vrátili späť Slovensku.

Koprášsky tunel bol postavený v roku 1941. Na rozdiel od Slavošovského, je omnoho kratší. Má len 245 metrov. Dlhé roky sa využíval ako sklad na ovocie.

Turistický chodník

Tesárske dúpence

Tesárske dúpence vyzerajú na prvý pohľad ako z dobrodružného filmu. Vytvorené boli umelo, človekom, približne v 13. storočí. Odborníci sa zhodujú na tom, že slúžili ako úkryty pred Turkami.

Vo vnútri Tesárskych dúpencov objavíte štyri väčšie skrýše. Ich výška dosahuje približne 200 metrov a veľkosť 5 - 6 metrov. Pri vstupe do jaskyne si dávajte pozor. Dnu sa dostanete len pomocou rebríka alebo lana.

Zhrnutie

Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Ak netúžite po klasike vo forme Tatier, vyberte si jednu zo spomenutých možností. Netradičné a tajomné miesta si vás hneď získajú. 


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.