Netradičné destinácie na Slovensku

22. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Slovensko je krajina plná krásnych pamiatok a zaujímavých miest. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Premýšľate, že by ste si tento rok namiesto exotických krajín vybrali slovenskú prírodu? V tom prípade nezabudnite na tieto netradičné destinácie.

Skalné obydlia

Ak sa pýtate, čo vidieť na Slovensku, odpoveď je jasná, Skalné obydlia v Brhlovciach. Malá dedinka sa nachádza len kúsok od Levíc.  Známa je skalnými domčekmi, v ktorých dodnes bývajú tri rodiny.

Obyvatelia sú so svojim domovom spokojní. Po celý rok majú príjemnú teplotu. Tá dosahuje maximálne 20 °C. V lete im nie je teplo a v zime stačí trochu prikúriť.

Ak si predstavujete ich domy ako z praveku, sklameme vás. Skalné obydlia sú zariadené moderne. Nechýbajú ani technológie, ako napríklad počítač či televízia.

Šútovské jazero

Netradičným miestom na Slovensku je Šútovské jazero známe svojou krásnou tyrkysovou vodou. Nachádza sa kúsok od Ružomberka. Vedie k nemu cesta, vďaka čomu je prístupné pre úplne každého.

Šútovské jazero pritiahne svojou sýtou farbou a krásnou scenériou. Jeho hĺbka dosahuje až 15 metrov. Milovníci kúpania si však na svoje neprídu. Voda je ľadová, a to aj v teplých letných mesiacoch.

Pri jazere si môžete spraviť pekné fotky, prípadne sa v okolí poprechádzať. Tento výlet vám nezaberie príliš veľa času. Preto spravíte dobre, keď ho spojíte s návštevou ešte jednej pamiatky.

Kamenný vodopád Šomoška

Všade samý kameň. Aj tak by sa dal nazvať kamenný vodopád Šomoška. Dostať sa k nemu je veľmi jednoduché. Stačí prísť do obce Šiatorská Bukovinka, nachádzajúcej sa v okrese Lučenec. V nej začína náučný chodník. Nie je príliš dlhý, vďaka čomu je výlet vhodný pre dospelých i deti.

Ako prvé uvidíte veľké kamenné more. To, čo sa však radí medzi zaujímavé miesta na Slovensku, je kamenných vodopád. Mnohých priťahuje najmä svojou históriou. Vzniknúť mal pred 4 miliónmi rokov.

Kamenný vodopád Somoška

Socha Krista v Kline

Rio de Janeiro je známe svojou veľkou sochou Krista. Jej názov je Cristo Redentor, čiže Kristus Vykupiteľ. Ak by ste ju chceli vidieť v trochu zmenšenej veľkosti, stačí navštíviť dedinku Klin. Na kopci Grapa sa týči veľká socha Krista. Stavať sa začala v roku 2007. Od tohto času priťahuje mnohých slovenských a zahraničných turistov.

Po výstupe na vrch získate krásny výhľad na celé okolie. Vidieť môžete Oravskú priehradu, Námestovo, Roháče či Zakopané. Výška sochy je 9,5 metra a rozpätie jej rúk 7,5 metra.

Šikmá veža Vrbové

Rio de Janeiro nie je jediné zahraničné miesto, ktoré na Slovensku objavíte. Druhým je Pisa. V malej dedinke Vrbové sa nachádza šikmá veža. A síce nejde o klasickú vežu, ale zvonicu, s talianskou Pisou má toho veľa spoločného.

Tým najvýraznejším znakom je naklonenie. Vrch je v porovnaní so základom odklonený až o 99 cm. Dôvodom tejto zmeny sú slabé základy. Počas dlhotrvajúcich dažďov v 30. rokoch minulého storočia to jednoducho stavba nevydržala a začala sa nakláňať.

Ľudia si zmenu hneď všimli, a preto zvonicu zaistili. Nemusíte sa tak báť, že by padla.

Návštevu tohto miesta spojte napríklad s návštevou mohyly Milana Rastlislava Štefánika. Máte ju po ceste.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Zbaľte si na cestu cestovné poistenie, aby sa vaše cestovateľské dobrodružstvo po Slovensku obišlo bez komplikácií. Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Slavošovský a Koprášsky tunel

Hľadáte tajomné miesta na Slovensku? Na vašom zozname nesmú chýbať Slavošovský a Koprášsky tunel. Oba sú od seba vzdialené len niekoľko kilometrov a spája sa s nimi zaujímavá história.

Slavošovský tunel má 2,4 kilometra a tvar písmena S. Staval sa od roku 1941 do roku 1944. Posledné úpravy boli vykonané v roku 1949. V tomto období však tunel stratil svoje opodstatnenie. Jeho úlohou malo byť spojenie s územiami odrezanými od Slovenska z dôvodu Viedenskej arbitráže. Tieto územia sa však v období dostavania tunela vrátili späť Slovensku.

Koprášsky tunel bol postavený v roku 1941. Na rozdiel od Slavošovského, je omnoho kratší. Má len 245 metrov. Dlhé roky sa využíval ako sklad na ovocie.

Turistický chodník

Tesárske dúpence

Tesárske dúpence vyzerajú na prvý pohľad ako z dobrodružného filmu. Vytvorené boli umelo, človekom, približne v 13. storočí. Odborníci sa zhodujú na tom, že slúžili ako úkryty pred Turkami.

Vo vnútri Tesárskych dúpencov objavíte štyri väčšie skrýše. Ich výška dosahuje približne 200 metrov a veľkosť 5 - 6 metrov. Pri vstupe do jaskyne si dávajte pozor. Dnu sa dostanete len pomocou rebríka alebo lana.

Zhrnutie

Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Ak netúžite po klasike vo forme Tatier, vyberte si jednu zo spomenutých možností. Netradičné a tajomné miesta si vás hneď získajú. 


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?