Najvýhodnejšie PZP v roku 2017

Priniesol nový kalendárny rok nejaké zmeny do povinného zmluvného poistenia, alebo ostáva všetko po starom? Na legislatívnej úrovni neprebehli v oblasti PZP žiadne zmeny. Systém povinného zmluvného poistenia je ošetrený v zákone č. 381/2001 Z. z., a odvtedy je cena určovaná najmä trhom v oblasti poisťovníctva. Zatiaľ čo v posledných rokoch panoval trend udržovania cien na rovnakej úrovni, ba dokonca zlacňovanie, v roku 2017 ceny mierne narastú.


Ak vám narástla cena PZP, nebojte sa pozrieť sa aj na iné ponuky

Zákon v minulosti prikazoval poisťovniam zverejniť do konca októbra cenník svojich služieb na nasledujúci rok. Keďže výpovedná lehota PZP je zvyčajne 6 týždňov, vodič mal dostatok času nájsť si najvýhodnejšie poistenie a v prípade záujmu na nový kalendárny rok prestúpiť do inej poisťovne, alebo, ak mu to vyhovovalo, ostať v tej starej. Keďže PZP sa väčšinou uzatvára na jeden rok, približne 750 000 slovenských vodičov (z viac ako 2,5 milióna) koordinuje PZP s kalendárnym rokom. Poisťovne už síce nie sú viazané zákonom k zverejňovaniu cenníkov v októbri, podľa nepísaného pravidla to ale stále robia.

Mnohí vodiči boli ale negatívne prekvapení nárastom cien. Aj to najvýhodnejšie PZP išlo vo väčšine poskytovateľov cenovo aspoň o pár eur vyššie. To je zapríčinené jednak situáciou na cestách (vyšší počet automobilov znamená vyšší počet nehôd, čo pre poisťovne znamená vyššie výdavky na plnenie poistiek), ale aj tým, že poisťovne sú najnovšie povinné odvádzať 8% daň aj z iných neživotných poistiek. Túto stratu si budú musieť nejako vykompenzovať. So zdvihnutými cenami na trhu by ešte viac mala narásť motivácia vodičov nájsť si čo najvýhodnejšie PZP, aby zbytočne nepreplácali.


Využite kalkulačku a ušetrite čas

Na cenu PZP vplýva množstvo faktorov. Nejde len o typ vozidla, vek a skúsenosť šoféra, ale aj región, v ktorom je auto zaregistrované. Okrem toho na cenu vplýva množstvo rôznych zliav alebo bonusov. Zisťovať si konkrétne ponuky v každej poisťovni by bolo časovo náročné a nakoniec by ste najvýhodnejšie PZP ani nemuseli nájsť. Naša kalkulačka vám po zadaní všetkých dôležitých informácii zobrazí presné ponuky konkrétnych poisťovní a vy uvidíte, ktoré PZP v roku 2017 bude pre vás najvýhodnejšie.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2