Auto kalkulačka

Najvýhodnejšie PZP v roku 2017

15. 11. 2017
|
Dĺžka čítania: 2 min.

Priniesol nový kalendárny rok nejaké zmeny do povinného zmluvného poistenia, alebo ostáva všetko po starom? Na legislatívnej úrovni neprebehli v oblasti PZP žiadne zmeny. Systém povinného zmluvného poistenia je ošetrený v zákone č. 381/2001 Z. z., a odvtedy je cena určovaná najmä trhom v oblasti poisťovníctva. Zatiaľ čo v posledných rokoch panoval trend udržovania cien na rovnakej úrovni, ba dokonca zlacňovanie, v roku 2017 ceny mierne narastú.

 Ak vám narástla cena PZP, nebojte sa pozrieť sa aj na iné ponuky

Zákon v minulosti prikazoval poisťovniam zverejniť do konca októbra cenník svojich služieb na nasledujúci rok. Keďže výpovedná lehota PZP je zvyčajne 6 týždňov, vodič mal dostatok času nájsť si najvýhodnejšie poistenie a v prípade záujmu na nový kalendárny rok prestúpiť do inej poisťovne, alebo, ak mu to vyhovovalo, ostať v tej starej. Keďže PZP sa väčšinou uzatvára na jeden rok, približne 750 000 slovenských vodičov (z viac ako 2,5 milióna) koordinuje PZP s kalendárnym rokom. Poisťovne už síce nie sú viazané zákonom k zverejňovaniu cenníkov v októbri, podľa nepísaného pravidla to ale stále robia.

Mnohí vodiči boli ale negatívne prekvapení nárastom cien. Aj to najvýhodnejšie PZP išlo vo väčšine poskytovateľov cenovo aspoň o pár eur vyššie. To je zapríčinené jednak situáciou na cestách (vyšší počet automobilov znamená vyšší počet nehôd, čo pre poisťovne znamená vyššie výdavky na plnenie poistiek), ale aj tým, že poisťovne sú najnovšie povinné odvádzať 8% daň aj z iných neživotných poistiek. Túto stratu si budú musieť nejako vykompenzovať. So zdvihnutými cenami na trhu by ešte viac mala narásť motivácia vodičov nájsť si čo najvýhodnejšie PZP, aby zbytočne nepreplácali.

Využite kalkulačku a ušetrite čas

Na cenu PZP vplýva množstvo faktorov. Nejde len o typ vozidla, vek a skúsenosť šoféra, ale aj región, v ktorom je auto zaregistrované. Okrem toho na cenu vplýva množstvo rôznych zliav alebo bonusov. Zisťovať si konkrétne ponuky v každej poisťovni by bolo časovo náročné a nakoniec by ste najvýhodnejšie PZP ani nemuseli nájsť. Naša kalkulačka vám po zadaní všetkých dôležitých informácii zobrazí presné ponuky konkrétnych poisťovní a vy uvidíte, ktoré PZP v roku 2017 bude pre vás najvýhodnejšie.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.