Auto kalkulačka

Najvýhodnejšie PZP v roku 2017

15. 11. 2017
|
Dĺžka čítania: 2 min.

Priniesol nový kalendárny rok nejaké zmeny do povinného zmluvného poistenia, alebo ostáva všetko po starom? Na legislatívnej úrovni neprebehli v oblasti PZP žiadne zmeny. Systém povinného zmluvného poistenia je ošetrený v zákone č. 381/2001 Z. z., a odvtedy je cena určovaná najmä trhom v oblasti poisťovníctva. Zatiaľ čo v posledných rokoch panoval trend udržovania cien na rovnakej úrovni, ba dokonca zlacňovanie, v roku 2017 ceny mierne narastú.

 Ak vám narástla cena PZP, nebojte sa pozrieť sa aj na iné ponuky

Zákon v minulosti prikazoval poisťovniam zverejniť do konca októbra cenník svojich služieb na nasledujúci rok. Keďže výpovedná lehota PZP je zvyčajne 6 týždňov, vodič mal dostatok času nájsť si najvýhodnejšie poistenie a v prípade záujmu na nový kalendárny rok prestúpiť do inej poisťovne, alebo, ak mu to vyhovovalo, ostať v tej starej. Keďže PZP sa väčšinou uzatvára na jeden rok, približne 750 000 slovenských vodičov (z viac ako 2,5 milióna) koordinuje PZP s kalendárnym rokom. Poisťovne už síce nie sú viazané zákonom k zverejňovaniu cenníkov v októbri, podľa nepísaného pravidla to ale stále robia.

Mnohí vodiči boli ale negatívne prekvapení nárastom cien. Aj to najvýhodnejšie PZP išlo vo väčšine poskytovateľov cenovo aspoň o pár eur vyššie. To je zapríčinené jednak situáciou na cestách (vyšší počet automobilov znamená vyšší počet nehôd, čo pre poisťovne znamená vyššie výdavky na plnenie poistiek), ale aj tým, že poisťovne sú najnovšie povinné odvádzať 8% daň aj z iných neživotných poistiek. Túto stratu si budú musieť nejako vykompenzovať. So zdvihnutými cenami na trhu by ešte viac mala narásť motivácia vodičov nájsť si čo najvýhodnejšie PZP, aby zbytočne nepreplácali.

Využite kalkulačku a ušetrite čas

Na cenu PZP vplýva množstvo faktorov. Nejde len o typ vozidla, vek a skúsenosť šoféra, ale aj región, v ktorom je auto zaregistrované. Okrem toho na cenu vplýva množstvo rôznych zliav alebo bonusov. Zisťovať si konkrétne ponuky v každej poisťovni by bolo časovo náročné a nakoniec by ste najvýhodnejšie PZP ani nemuseli nájsť. Naša kalkulačka vám po zadaní všetkých dôležitých informácii zobrazí presné ponuky konkrétnych poisťovní a vy uvidíte, ktoré PZP v roku 2017 bude pre vás najvýhodnejšie.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.