zimna-cesta

Kam na výlet cez víkend? Inšpirácie na zimné lokality a zážitky

3. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Zima so sebou prináša iné a nové možnosti, ako tráviť čas. Namiesto obúvania turistických topánok si mnohí vyberajú lyže, snowboardy či bežky. Premýšľate, kam na výlet cez víkend? Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.

Tatranský ľadový dóm

Tatry sú klasikou, ktorá nikdy nesklame. Chladné počasie a sneh všade navôkol je presne to, čo si od voľného víkendu v zime predstavujete.

Problém je ale v tom, že Tatry sú veľké. Je preto nutné vopred si dobre premyslieť, čo všetko navštívite. Jednou z možností je Tatranský ľadový dóm, ktorý už niekoľko rokov po sebe láka množstvo turistov. Nachádza sa na Hrebienku a môžete ho poznať pod viacerými názvami. Okrem dómu ho niektorí prezývajú aj bazilika z ľadu.

Monument nájdete v obrovskej kupole. Na jeho stavbe sa pravidelne podieľa niekoľko sochárov zo Slovenska aj zahraničia. Navštíviť ho môžete od 9. do 17. hodiny.  Dostupný je v období od novembra do apríla.  Vstup je bezplatný.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Malofatranský Kľak

Ak by ste chceli trochu viac dobrodružstva, vystúpte na Malofatranský Kľak. Nádherný vrchol láka najmä výhľadmi na okolie. Výstup nie je náročný, no dokáže preveriť vašu kondíciu. V zime, keď je povrch mierne zľadovatelý a zasnežený, to platí dvojnásobne. Neodporúča sa preto rodinám s malými deťmi.

Keď sa pre túto túru rozhodnete, na vrchol sa dostanete po označených turistických chodníkoch. Je teda takmer nemožné, že by ste sa stratili. Na vrchole môžete obdivovať nielen pohľad na to, čo je pod vami, ale aj na veľký dvojkríž, ktorý býva v zime celý zamrznutý a pokrytý snehom.

Jánošíkove diery

Ak neviete, kam na výlet cez víkend, Jánošíkove diery sú istota. Veľkej popularite sa tešia počas celého roka. Mnohí ich navštevujú najmä na jar a v lete, kedy je okruh jednoduchší. Nič vám však nebráni v tom, aby ste sem zašli aj v zimnom období. V mesiacoch december, január a február sa môžete kochať tým, ako sa voda pomaly mení na ľad. Krásne cencúle a zaujímavé ľadovcové útvary si rozhodne zamilujete.

Pri návšteve Jánošíkových dier v zime si ale dávajte pozor. Lávky sa šmýkajú trochu viac ako obvykle. Dobre sa preto oblečte a nezabudnite ani na kvalitnú pevnú obuv.

Ďumbier

Ďalšou skvelou túrou je výšľap na Ďumbier. V zime má úplne inú, takmer čarovnú atmosféru. Vďaka tomu láka aj mnohých zahraničných turistov. Potom, ako sa dostanete na vrchol  hory, získate neopakovateľné výhľady na zasneženú krajinu.

Výstup na Ďumbier nie je počas teplých ročných období náročný. Práve naopak. Zvládnuť by ho mali aj začiatočníci bez kondície profesionálneho športovca. Sneh a zima však celú trasu sťažujú. Brodenie sa snehom unaví už po niekoľkých metroch. Na túto túru by sa preto mali vydať len tí skúsenejší.

Na vrchol Ďumbiera sa dostanete dvoma cestami. Prvá je ľahšia. Lanovkou sa stačí vyviezť na Chopok a následne prejsť po hrebeni na Ďumbier. Druhá je náročnejšia. Na vrchol idete päť kilometrov pešo. Prevýšenie je až 900 výškových metrov. Celá cesta vám zaberie približne štyri hodiny.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Vodopád Skok

Vodopády sú v zime skvelou voľbou. Zamrznutá voda sa stará o výnimočný až netradičný vzhľad. Ak ste teda Skok už videli, no nikdy to nebolo v zime, mali by ste to napraviť. Cesta k nemu nie je ani v zime náročná. Príjemná prechádzka s miernym prevýšením je vhodná pre rodiny s väčšími deťmi.

Celá trasa je označená turistickými značkami. Máte vďaka nim istotu, že sa nestratíte a úspešne dorazíte k cieľu. Celý výlet vám bude trvať dve hodiny. Vzdialenosť od Štrbského plesa sú približne štyri kilometre.

Vedeli ste, že...

... Skok sa považuje za najmohutnejší vodopád na Slovensku? Je tiež tretím najväčším vo Vysokých Tatrách.

Slovenský raj

Výborný výlet predstavuje aj Slovenský raj, ktorý láka v zime viacerými vecami. Prvou je príjemná atmosféra  zasneženého okolia. Druhou sú zamrznuté vodné plochy.

Slovenský raj môžu navštíviť aj rodiny s menšími deťmi. Trasa nie je náročná, a to ani po napadnutí snehu. Pri prechádzaní jednotlivými časťami sa pristavte pri vodopádoch, ktorých je v raji viac. K obľúbeným patria Misové vodopády, Okienkový vodopád, Korytový vodopád a Bočný vodopád.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Nehľadiac na to, či sa vydáte zdolávať vrcholy, alebo si zvolíte skôr ľahšiu prechádzku, nezabúdajte na bezpečnosť. Zaobstarajte si pevné topánky a funkčné oblečenie, ktoré odvedie z tela prebytočný pot. Následne sa zamerajte na dostatočne teplú bundu a príslušenstvo, ako napríklad vak.

Ani to najkvalitnejšie oblečenie však nedokáže zabrániť nečakaným úrazom alebo iným komplikáciám. Práve to je dôvod, prečo vám nesmie chýbať cestovné poistenie. Jeho výhodou je, že má vysoké limity krytia. Okrem vás  kryje aj váš majetok, napríklad batožinu. Základ teda spočíva  v dobrom poistení, ktoré vás ochráni aj na dobrodružnejších výletoch.

Na trhu sa nachádza veľké množstvo cestovných poistení. Vyhnite sa výberu toho nesprávneho. Porovnajte si v našej kalkulačke nižšie jednotlivé možnosti a zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.Strávte zimný víkend na Slovensku

Slovensko má množstvo krásnych zákutí a zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť aj počas zimy. Vyberte si podľa toho, čo máte najbližšie, prípadne podľa vašej kondície a skúseností. Pred samotným výletom sa nezabudnite správne pripraviť. Zaobstarajte si funkčné oblečenie a uzatvorte výhodné poistenie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?