zimna-cesta

Kam na výlet cez víkend? Inšpirácie na zimné lokality a zážitky

3. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Zima so sebou prináša iné a nové možnosti, ako tráviť čas. Namiesto obúvania turistických topánok si mnohí vyberajú lyže, snowboardy či bežky. Premýšľate, kam na výlet cez víkend? Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.

Tatranský ľadový dóm

Tatry sú klasikou, ktorá nikdy nesklame. Chladné počasie a sneh všade navôkol je presne to, čo si od voľného víkendu v zime predstavujete.

Problém je ale v tom, že Tatry sú veľké. Je preto nutné vopred si dobre premyslieť, čo všetko navštívite. Jednou z možností je Tatranský ľadový dóm, ktorý už niekoľko rokov po sebe láka množstvo turistov. Nachádza sa na Hrebienku a môžete ho poznať pod viacerými názvami. Okrem dómu ho niektorí prezývajú aj bazilika z ľadu.

Monument nájdete v obrovskej kupole. Na jeho stavbe sa pravidelne podieľa niekoľko sochárov zo Slovenska aj zahraničia. Navštíviť ho môžete od 9. do 17. hodiny.  Dostupný je v období od novembra do apríla.  Vstup je bezplatný.

Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám na horách stane, určite si cestovné poistenie pribaľte na cestu.


Malofatranský Kľak

Ak by ste chceli trochu viac dobrodružstva, vystúpte na Malofatranský Kľak. Nádherný vrchol láka najmä výhľadmi na okolie. Výstup nie je náročný, no dokáže preveriť vašu kondíciu. V zime, keď je povrch mierne zľadovatelý a zasnežený, to platí dvojnásobne. Neodporúča sa preto rodinám s malými deťmi.

Keď sa pre túto túru rozhodnete, na vrchol sa dostanete po označených turistických chodníkoch. Je teda takmer nemožné, že by ste sa stratili. Na vrchole môžete obdivovať nielen pohľad na to, čo je pod vami, ale aj na veľký dvojkríž, ktorý býva v zime celý zamrznutý a pokrytý snehom.

Jánošíkove diery

Ak neviete, kam na výlet cez víkend, Jánošíkove diery sú istota. Veľkej popularite sa tešia počas celého roka. Mnohí ich navštevujú najmä na jar a v lete, kedy je okruh jednoduchší. Nič vám však nebráni v tom, aby ste sem zašli aj v zimnom období. V mesiacoch december, január a február sa môžete kochať tým, ako sa voda pomaly mení na ľad. Krásne cencúle a zaujímavé ľadovcové útvary si rozhodne zamilujete.

Pri návšteve Jánošíkových dier v zime si ale dávajte pozor. Lávky sa šmýkajú trochu viac ako obvykle. Dobre sa preto oblečte a nezabudnite ani na kvalitnú pevnú obuv.

Ďumbier

Ďalšou skvelou túrou je výšľap na Ďumbier. V zime má úplne inú, takmer čarovnú atmosféru. Vďaka tomu láka aj mnohých zahraničných turistov. Potom, ako sa dostanete na vrchol  hory, získate neopakovateľné výhľady na zasneženú krajinu.

Výstup na Ďumbier nie je počas teplých ročných období náročný. Práve naopak. Zvládnuť by ho mali aj začiatočníci bez kondície profesionálneho športovca. Sneh a zima však celú trasu sťažujú. Brodenie sa snehom unaví už po niekoľkých metroch. Na túto túru by sa preto mali vydať len tí skúsenejší.

Na vrchol Ďumbiera sa dostanete dvoma cestami. Prvá je ľahšia. Lanovkou sa stačí vyviezť na Chopok a následne prejsť po hrebeni na Ďumbier. Druhá je náročnejšia. Na vrchol idete päť kilometrov pešo. Prevýšenie je až 900 výškových metrov. Celá cesta vám zaberie približne štyri hodiny.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Vodopád Skok

Vodopády sú v zime skvelou voľbou. Zamrznutá voda sa stará o výnimočný až netradičný vzhľad. Ak ste teda Skok už videli, no nikdy to nebolo v zime, mali by ste to napraviť. Cesta k nemu nie je ani v zime náročná. Príjemná prechádzka s miernym prevýšením je vhodná pre rodiny s väčšími deťmi.

Celá trasa je označená turistickými značkami. Máte vďaka nim istotu, že sa nestratíte a úspešne dorazíte k cieľu. Celý výlet vám bude trvať dve hodiny. Vzdialenosť od Štrbského plesa sú približne štyri kilometre.

Vedeli ste, že...

... Skok sa považuje za najmohutnejší vodopád na Slovensku? Je tiež tretím najväčším vo Vysokých Tatrách.

Slovenský raj

Výborný výlet predstavuje aj Slovenský raj, ktorý láka v zime viacerými vecami. Prvou je príjemná atmosféra  zasneženého okolia. Druhou sú zamrznuté vodné plochy.

Slovenský raj môžu navštíviť aj rodiny s menšími deťmi. Trasa nie je náročná, a to ani po napadnutí snehu. Pri prechádzaní jednotlivými časťami sa pristavte pri vodopádoch, ktorých je v raji viac. K obľúbeným patria Misové vodopády, Okienkový vodopád, Korytový vodopád a Bočný vodopád.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Nehľadiac na to, či sa vydáte zdolávať vrcholy, alebo si zvolíte skôr ľahšiu prechádzku, nezabúdajte na bezpečnosť. Zaobstarajte si pevné topánky a funkčné oblečenie, ktoré odvedie z tela prebytočný pot. Následne sa zamerajte na dostatočne teplú bundu a príslušenstvo, ako napríklad vak.

Ani to najkvalitnejšie oblečenie však nedokáže zabrániť nečakaným úrazom alebo iným komplikáciám. Práve to je dôvod, prečo vám nesmie chýbať cestovné poistenie. Jeho výhodou je, že má vysoké limity krytia. Okrem vás  kryje aj váš majetok, napríklad batožinu. Základ teda spočíva  v dobrom poistení, ktoré vás ochráni aj na dobrodružnejších výletoch.

Na trhu sa nachádza veľké množstvo cestovných poistení. Vyhnite sa výberu toho nesprávneho. Porovnajte si v našej kalkulačke nižšie jednotlivé možnosti a zistite, ktorá je pre vás najlepšia.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.Strávte zimný víkend na Slovensku

Slovensko má množstvo krásnych zákutí a zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť aj počas zimy. Vyberte si podľa toho, čo máte najbližšie, prípadne podľa vašej kondície a skúseností. Pred samotným výletom sa nezabudnite správne pripraviť. Zaobstarajte si funkčné oblečenie a uzatvorte výhodné poistenie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.