Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

Leto je za nami, je čas vymeniť plavky za turistickú, či zimnú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr a neskôr aj lyžiarske vleky. Neverte však porekadlu, že nešťastie nechodí po horách. Je vždy lepšie sa voči nemu poistiť.


Príliš drahá turistika

Od roku 2006 platí zákon, že zásahy horskej služby nie sú hradené zo zdravotného poistenia a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka, alebo sa spoľahnúť na poistenie. Tá druhá voľba je samozrejme omnoho výhodnejšia. Cena poistenia do hôr na deň je niekde okolo jedného eura, jediný zásah a prevoz raneného z hôr začína pri 4500 eurách, ak sa používa vrtuľník. A pritom nemusí ísť ani o vážne zranenie. Ale ani s vytknutým členkom, či zlomenou nohou, jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. V horách sa stane nešťastie veľmi rýchlo a aj maličkosti môžu nepríjemne vyčistiť rozpočet. A že nešťastie chodí skutočne aj po horách dosvedčuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.: „Minulý rok sme v rámci poistenia do hôr uhradili až 23 zásahov horskej záchrannej služby v celkovej výške takmer 22-tisíc eur.“


Kde je potrebné poistenie do hôr?

Poistiť sa nepotrebujete, ak plánujete výlet do mestského lesoparku. Pôsobnosť poistenia je totožné s hranicami všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde vykonáva činnosť horská služba. Ide o teritóriá:

  • Belianske Tatry
  • Malá Fatra
  • Nízke Tatry
  • Pieniny
  • Stredné Beskydy
  • Slovenský raj
  • Veľká Fatra
  • Vysoké Tatry
  • Západné Tatry

Výnimkou sú deti

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, tie nie je potrebné špeciálne poisťovať. Spadajú pod výnimku a Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú poistenie do slovenských hôr.


Turistika v zahraničí

Bežné poistenie do hôr sa dá uzatvoriť cez sms, internet, alebo aj na pobočke poisťovní. Jeho pole pôsobnosti je vymedzené hranicami Slovenska. Ak plánujete turistiku v zahraničí, tu je potrebné voliť cestovné poistenie. Prečo? Odpovedá L. Muthová.: „Už sme riešili pár horolezca počas výstupu v USA. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla 160-tisíc eur. Pred dvomi rokmi sme zase riešili prípad, keď si horolezec počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. Za prevoz vrtuľníkom a ošetrenie sme uhradili sumu takmer 15-tisíc eur. Poistenie vás v prípade krízy odbremení od finančnej

záťaže. Cestovné poistenie je do zahraničia vhodné ako pre dospelých uzatvoriť aj pre deti. Tie za hranicami v prípade záchrany v zahraničných horách už nemajú výnimku, ako na Slovensku.


Pozor na adrenalín

Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr, alebo cestovné poistenie. Iné je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy a je potrebné si ho pripoistiť.


Istota dobrej lyžovačky

Bez ohľadu na to, či si idete zalyžovať na domácich svahoch, alebo idete do zahraničia, je vhodné poistiť si zimné športy. V tuzemskom a zahraničnom lyžovaní sú však predsa len rozdiely.

Na bežnú lyžovačku u nás doma bude stačiť klasické cestovné poistenie do hôr. To okrem turistiky kryje práve aj akékoľvek náklady na zásah horskej služby, plus poistenie za škodu, ktorú spôsobíte na zjazdovke , tak isto je možné pripoistiť aj poistenie lyžiarskej výbavy a batožiny a samozrejmosťou je úrazové poistenie.

Do zahraničia je potrebné sa vybaviť cestovné poistenie a v rámci nich poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Automaticky ste poistení na lyžovanie vrátane trávového, snowboarding, bežecké lyžovanie vrátane behu na kolieskových lyžiach, sánkovanie, bobovanie, snowtubing. Ak budete chcieť adrenalínové lyžovanie, alebo nebodaj extrémny snowboarding, s tým u poisťovne nepochodíte. Opäť je na mieste poistenie adrenalínových športov, ale pri extrémnom zážitku vám poisťovňa poistku zamietne. Pri bežnom lyžovaní v rámci klasických zjazdoviek však poistenie do hôr, alebo cestovné poistenie úplne postačuje. Klasické rekreačné lyžovanie sa totiž z pohľadu poisťovne nevníma ako adrenalínový šport. To platí na bežných, oficiálnych zjazdovkách. Ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví, či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytí a kde už znášate vlastné riziko.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2