sediaca-turistka-na-schodoch.

Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

2. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Leto je nenávratne za nami. Je čas vymeniť plavky za turistickú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr. Neskôr príde čas aj na zimnú lyžovačku v lyžiarskom stredisku či ešte dobrodružnejší skialpinizmus. V ktorých prípadoch má význam poistiť sa do hôr? A kedy je, naopak, takéto poistenie zbytočné?

Nehody v horách bývajú drahé 

Od roku 2006 platí na Slovensku zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa tohto zákona je osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. 

Zásahy horskej služby totiž nie sú hradené zo zdravotného poistenia, a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len v prípade, ak nemáme uzavreté príslušné poistenie. Uzavrieť poistenie do hôr je, samozrejme, omnoho výhodnejšou voľbou. Zatiaľ čo cena poistného sa pohybuje okolo 1 eura na deň, náklady na jediný zásah a prevoz raneného z hôr sa rátajú v stovkách až tisíckach eur.  Nemusí ísť pritom ani o veľmi vážne zranenie. Avšak s vytknutým členkom či zlomenou nohou jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. Finančne náročný je najmä zásah vrtuľníkom. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Poistenie do hôr: čo pokrýva?

Poistenie na hory  pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby a kryje najmä tieto základné situácie: 


Poistenie na hory je obmedzené na horské oblasti, v ktorých vykonáva činnosť horská služba. Sú to:  


 • Belianske Tatry, 

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy, 

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy, 

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry

 • Západné Tatry. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá.  Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr. Inak je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. 

Deti majú výnimku

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, nemusíte ich špeciálne poisťovať. Deti totiž spadajú pod výnimku zo zákona o horskej službe.  Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú ani poistenie do slovenských hôr.Podobnú výnimku majú aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá pred záchrannou akciou alebo počas nej zomrela.

Poistenie pri lyžovačke

Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a budete využívať oficiálne zjazdovky, poistenie na hory nepotrebujete. Ak sa vám stane úraz, záchranu klienta na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Poistenie do hôrPoistenie do hôr  sa však už oplatí napríklad bežkárom, ktorým pokryje prípadný výjazd horskej služby pri úraze. 

Pri  lyžovačke v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie. To vám pokryje náklady nielen na ošetrenie (aj v súkromných) zdravotných zariadeniach, ale aj prípadnú hospitalizáciu a ďalšie súvisiace náklady. V rámci cestovného poistenia poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Kryje nielen lyžovanie, ale aj snowboarding, bežkovanie, sánkovanie, bobovanie či snowtubing. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pozor však, ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytý a kde už znášate vlastné riziko. Ak chcete vyskúšať adrenalínové lyžovanie alebo extrémny snowboarding, aj v tomto prípade si musíte adrenalínové športy pripoistiť. Pripoistiť sa oplatí aj odcudzenie batožiny alebo zavinenie škody tretím osobám.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.