Zbaľte si cestovné poistenie

Do hôr nikdy neodchádzajte bez cestovného poistenia.

Zbaľte si do hôr cestovné poistenie

Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

Turistka sediaca na schodoch

Leto je nenávratne za nami. Je čas vymeniť plavky za turistickú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr. Neskôr príde čas aj na zimnú lyžovačku v lyžiarskom stredisku či ešte dobrodružnejší skialpinizmus. V ktorých prípadoch má význam poistiť sa do hôr? A kedy je, naopak, takéto poistenie zbytočné? 

Nehody v horách bývajú drahé 

Od roku 2006 platí na Slovensku zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa tohto zákona je osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. 

Zásahy horskej služby totiž nie sú hradené zo zdravotného poistenia, a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len v prípade, ak nemáme uzavreté príslušné poistenie. Uzavrieť poistenie do hôr je, samozrejme, omnoho výhodnejšou voľbou. Zatiaľ čo cena poistného sa pohybuje okolo 1 eura na deň, náklady na jediný zásah a prevoz raneného z hôr sa rátajú v stovkách až tisíckach eur. Nemusí ísť pritom ani o veľmi vážne zranenie. Avšak s vytknutým členkom či zlomenou nohou jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. Finančne náročný je najmä zásah vrtuľníkom. 

Cestovné poistenie na hory

Slovenské hory sú krásne v každom ročnom období, a preto sú aj turistami také vyhľadávané. V lete ich navštevujú najmä rekreační turisti a horolezci, v zime sú zas plné nadšených lyžiarov a skialpinistov. Celoročne sa po nich motajú aj vyznávači adrenalínových športov. Avšak rovnako, ako sú hory krásne, dokážu byť aj nebezpečné. Práve preto je dôležité myslieť na poistenie na hory.

Celý článok >

Poistenie do hôr: čo pokrýva?

Poistenie na hory pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby a kryje najmä tieto základné situácie: 

 • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni,

 • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni,

 • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia,

 • prevoz telesných pozostatkov. 


Poistenie na hory je obmedzené na horské oblasti, v ktorých vykonáva činnosť horská služba. Sú to:  

 • Belianske Tatry, 

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy, 

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy, 

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry,

 • Západné Tatry. 


Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá. Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr. Inak je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. 

Deti majú výnimku

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, nemusíte ich špeciálne poisťovať. Deti totiž spadajú pod výnimku zo zákona o horskej službe. Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú ani poistenie do slovenských hôr.Podobnú výnimku majú aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá pred záchrannou akciou alebo počas nej zomrela.

Cestovné poistenie pre deti. Kedy ho (ne)potrebujete?

Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?

Celý článok >

Poistenie pri lyžovačke

Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a budete využívať oficiálne zjazdovky, poistenie na hory nepotrebujete. Ak sa vám stane úraz, záchranu klienta na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Poistenie do hôr sa však už oplatí napríklad bežkárom, ktorým pokryje prípadný výjazd horskej služby pri úraze. 

Pri lyžovačke v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie. To vám pokryje náklady nielen na ošetrenie (aj v súkromných) zdravotných zariadeniach, ale aj prípadnú hospitalizáciu a ďalšie súvisiace náklady. V rámci cestovného poistenia poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Kryje nielen lyžovanie, ale aj snowboarding, bežkovanie, sánkovanie, bobovanie či snowtubing. 

Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

 • V súvislosti s lyžovaním v horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Chcem poistenie na lyžovačku

Pozor však, ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytý a kde už znášate vlastné riziko. Ak chcete vyskúšať adrenalínové lyžovanie alebo extrémny snowboarding, aj v tomto prípade si musíte adrenalínové športy pripoistiť. Pripoistiť sa oplatí aj odcudzenie batožiny alebo zavinenie škody tretím osobám

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3