sediaca-turistka-na-schodoch.

Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

2. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Leto je nenávratne za nami. Je čas vymeniť plavky za turistickú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr. Neskôr príde čas aj na zimnú lyžovačku v lyžiarskom stredisku či ešte dobrodružnejší skialpinizmus. V ktorých prípadoch má význam poistiť sa do hôr? A kedy je, naopak, takéto poistenie zbytočné?

Nehody v horách bývajú drahé 

Od roku 2006 platí na Slovensku zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa tohto zákona je osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. 

Zásahy horskej služby totiž nie sú hradené zo zdravotného poistenia, a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len v prípade, ak nemáme uzavreté príslušné poistenie. Uzavrieť poistenie do hôr je, samozrejme, omnoho výhodnejšou voľbou. Zatiaľ čo cena poistného sa pohybuje okolo 1 eura na deň, náklady na jediný zásah a prevoz raneného z hôr sa rátajú v stovkách až tisíckach eur.  Nemusí ísť pritom ani o veľmi vážne zranenie. Avšak s vytknutým členkom či zlomenou nohou jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. Finančne náročný je najmä zásah vrtuľníkom. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Poistenie do hôr: čo pokrýva?

Poistenie na hory  pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby a kryje najmä tieto základné situácie: 


Poistenie na hory je obmedzené na horské oblasti, v ktorých vykonáva činnosť horská služba. Sú to:  


 • Belianske Tatry, 

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy, 

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy, 

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry

 • Západné Tatry. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá.  Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr. Inak je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. 

Deti majú výnimku

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, nemusíte ich špeciálne poisťovať. Deti totiž spadajú pod výnimku zo zákona o horskej službe.  Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú ani poistenie do slovenských hôr.Podobnú výnimku majú aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá pred záchrannou akciou alebo počas nej zomrela.

Poistenie pri lyžovačke

Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a budete využívať oficiálne zjazdovky, poistenie na hory nepotrebujete. Ak sa vám stane úraz, záchranu klienta na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Poistenie do hôrPoistenie do hôr  sa však už oplatí napríklad bežkárom, ktorým pokryje prípadný výjazd horskej služby pri úraze. 

Pri  lyžovačke v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie. To vám pokryje náklady nielen na ošetrenie (aj v súkromných) zdravotných zariadeniach, ale aj prípadnú hospitalizáciu a ďalšie súvisiace náklady. V rámci cestovného poistenia poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Kryje nielen lyžovanie, ale aj snowboarding, bežkovanie, sánkovanie, bobovanie či snowtubing. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pozor však, ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytý a kde už znášate vlastné riziko. Ak chcete vyskúšať adrenalínové lyžovanie alebo extrémny snowboarding, aj v tomto prípade si musíte adrenalínové športy pripoistiť. Pripoistiť sa oplatí aj odcudzenie batožiny alebo zavinenie škody tretím osobám.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.