sediaca-turistka-na-schodoch.

Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

2. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Leto je nenávratne za nami. Je čas vymeniť plavky za turistickú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr. Neskôr príde čas aj na zimnú lyžovačku v lyžiarskom stredisku či ešte dobrodružnejší skialpinizmus. V ktorých prípadoch má význam poistiť sa do hôr? A kedy je, naopak, takéto poistenie zbytočné?

Nehody v horách bývajú drahé 

Od roku 2006 platí na Slovensku zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa tohto zákona je osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. 

Zásahy horskej služby totiž nie sú hradené zo zdravotného poistenia, a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len v prípade, ak nemáme uzavreté príslušné poistenie. Uzavrieť poistenie do hôr je, samozrejme, omnoho výhodnejšou voľbou. Zatiaľ čo cena poistného sa pohybuje okolo 1 eura na deň, náklady na jediný zásah a prevoz raneného z hôr sa rátajú v stovkách až tisíckach eur.  Nemusí ísť pritom ani o veľmi vážne zranenie. Avšak s vytknutým členkom či zlomenou nohou jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. Finančne náročný je najmä zásah vrtuľníkom. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Poistenie do hôr: čo pokrýva?

Poistenie na hory  pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby a kryje najmä tieto základné situácie: 


Poistenie na hory je obmedzené na horské oblasti, v ktorých vykonáva činnosť horská služba. Sú to:  


 • Belianske Tatry, 

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy, 

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy, 

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry

 • Západné Tatry. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá.  Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr. Inak je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. 

Deti majú výnimku

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, nemusíte ich špeciálne poisťovať. Deti totiž spadajú pod výnimku zo zákona o horskej službe.  Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú ani poistenie do slovenských hôr.Podobnú výnimku majú aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá pred záchrannou akciou alebo počas nej zomrela.

Poistenie pri lyžovačke

Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a budete využívať oficiálne zjazdovky, poistenie na hory nepotrebujete. Ak sa vám stane úraz, záchranu klienta na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Poistenie do hôrPoistenie do hôr  sa však už oplatí napríklad bežkárom, ktorým pokryje prípadný výjazd horskej služby pri úraze. 

Pri  lyžovačke v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie. To vám pokryje náklady nielen na ošetrenie (aj v súkromných) zdravotných zariadeniach, ale aj prípadnú hospitalizáciu a ďalšie súvisiace náklady. V rámci cestovného poistenia poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Kryje nielen lyžovanie, ale aj snowboarding, bežkovanie, sánkovanie, bobovanie či snowtubing. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pozor však, ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytý a kde už znášate vlastné riziko. Ak chcete vyskúšať adrenalínové lyžovanie alebo extrémny snowboarding, aj v tomto prípade si musíte adrenalínové športy pripoistiť. Pripoistiť sa oplatí aj odcudzenie batožiny alebo zavinenie škody tretím osobám.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.