sediaca-turistka-na-schodoch.

Poistenie do hôr počas jesennej a zimnej sezóny

2. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Leto je nenávratne za nami. Je čas vymeniť plavky za turistickú výbavu a užívať si krásy pestro sfarbených hôr. Neskôr príde čas aj na zimnú lyžovačku v lyžiarskom stredisku či ešte dobrodružnejší skialpinizmus. V ktorých prípadoch má význam poistiť sa do hôr? A kedy je, naopak, takéto poistenie zbytočné?

Nehody v horách bývajú drahé 

Od roku 2006 platí na Slovensku zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Podľa tohto zákona je osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. 

Zásahy horskej služby totiž nie sú hradené zo zdravotného poistenia, a tak si akúkoľvek záchrannú akciu na horách musíme zaplatiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len v prípade, ak nemáme uzavreté príslušné poistenie. Uzavrieť poistenie do hôr je, samozrejme, omnoho výhodnejšou voľbou. Zatiaľ čo cena poistného sa pohybuje okolo 1 eura na deň, náklady na jediný zásah a prevoz raneného z hôr sa rátajú v stovkách až tisíckach eur.  Nemusí ísť pritom ani o veľmi vážne zranenie. Avšak s vytknutým členkom či zlomenou nohou jednoducho neprejdete desať kilometrov strmého skalnatého chodníka. Finančne náročný je najmä zásah vrtuľníkom. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Poistenie do hôr: čo pokrýva?

Poistenie na hory  pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Súčasťou poistenia je aj zásah horskej služby a kryje najmä tieto základné situácie: 


Poistenie na hory je obmedzené na horské oblasti, v ktorých vykonáva činnosť horská služba. Sú to:  


 • Belianske Tatry, 

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy, 

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy, 

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry

 • Západné Tatry. 

Avšak, pozor na adrenalínové dobrodružstvá.  Ak sa plánujete prechádzať po vyznačených horských chodníkoch a budete rešpektovať bežné nariadenia horskej služby, postačí vám bežné poistenie do hôr. Inak je to v prípade, ak zatúžite po troche adrenalínu. Napríklad horolezectvo je už zaradené medzi rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. 

Deti majú výnimku

Ak plánujete výlet do hôr s deťmi, nemusíte ich špeciálne poisťovať. Deti totiž spadajú pod výnimku zo zákona o horskej službe.  Neplnoleté osoby nie sú povinné uhrádzať horskej záchrannej službe náklady súvisiace so záchranou alebo s pátraním, preto nepotrebujú ani poistenie do slovenských hôr.Podobnú výnimku majú aj osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá pred záchrannou akciou alebo počas nej zomrela.

Poistenie pri lyžovačke

Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku a budete využívať oficiálne zjazdovky, poistenie na hory nepotrebujete. Ak sa vám stane úraz, záchranu klienta na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Poistenie do hôrPoistenie do hôr  sa však už oplatí napríklad bežkárom, ktorým pokryje prípadný výjazd horskej služby pri úraze. 

Pri  lyžovačke v zahraničí sa oplatí uzavrieť cestovné poistenie. To vám pokryje náklady nielen na ošetrenie (aj v súkromných) zdravotných zariadeniach, ale aj prípadnú hospitalizáciu a ďalšie súvisiace náklady. V rámci cestovného poistenia poisťovne kryjú bežne vykonávané rekreačné športy na vyznačených a prevádzkovaných lyžiarskych zjazdovkách, vyznačených tratiach alebo v miestach na to určených. Kryje nielen lyžovanie, ale aj snowboarding, bežkovanie, sánkovanie, bobovanie či snowtubing. 


Poistenie na lyžovačku, jednoducho, rýchlo a online

V súvislosti s lyžovaním v horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Lyžujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Pozor však, ak opustíte oficiálny svah a vydáte sa kamsi do neoznačeného zjazdu medzi skaly, poisťovňa vám škody na zdraví či majetku nepreplatí. Vždy si teda v podmienkach poistenia prečítajte, kde ste krytý a kde už znášate vlastné riziko. Ak chcete vyskúšať adrenalínové lyžovanie alebo extrémny snowboarding, aj v tomto prípade si musíte adrenalínové športy pripoistiť. Pripoistiť sa oplatí aj odcudzenie batožiny alebo zavinenie škody tretím osobám.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.