študentky na erasme

Chystáte sa na Erasmus? Nezabudnite na cestovné poistenie

5. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Program Erasmus rozhodne patrí k najlepším životným skúsenostiam každého študenta. Je nielen bránou do zahraničia, ale aj k inému typu vzdelania. Ak aj vy patríte k študentom, ktorí zvažujú študijný pobyt cez Erasmus, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. A na cestu si pribaľte kvalitné cestovné poistenie.

Erasmus otvára študentom nové možnosti

Ak nepoznáte program Erasmus+, potom by ste mali vedieť, že je to program Európskej únie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Výhody programu môžu využiť nielen študenti 1. - 3. stupňa štúdia, ale aj čerství absolventi, pedagógovia a iní zamestnanci vysokých škôl. 

Ako študent môžete v zahraničí absolvovať nielen časť štúdia, ale aj pracovnú stáž. Je to nepochybne skvelá príležitosť, ktorá vám zlepšiť jazykové, komunikačné i medzikultúrne zručnosti a spoznať vami vybranú krajinu. Účasť v programe vám do života určite prinesie množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Erasmus totiž nie je len o štúdiu a práci, ale aj o zábave. 

Aby však vaše zážitky boli nezabudnuteľné v pozitívnom a nie v negatívnom zmysle, myslite pred cestou na uzavretie  cestovného poistenia

Program Erasmus+: Je cestovné poistenie povinné?

Povinnosť uzatvoriť cestovné poistenie závisí od toho, či sa v rámci programu Erasmus+ chystáte na študijný pobyt alebo stáž: 

 • Pre Erasmus+ stáže JE poistenie povinné. Doklad o poistení je nevyhnutnou súčasť Erasmus+ dokumentácie pred nástupom na mobilitu. Je potrebné nahrať ho do mobility online.  


 • Pre Erasmus+ štúdium NIE JE je poistenie povinné. Online ale musíte nahrať Európsky preukaz zdravotného poistenia platný počas celého obdobia mobility. Vždy je však užitočné pripoistiť si aspoň balíček pokrývajúci liečebné náklady.


Hoci pri pobytoch v Európe vám platí európsky preukaz poistenca, jeho použitie je obmedzené. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko.

Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť  hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. 

Cestovné poistenie však dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytne vám aj nepretržité asistenčné služby. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody. Pri kratších pobytoch vám postačí krátkodobé cestovné poistenie, pri dlhších zvoľte dlhodobé cestovné poistenie.


Cestovné poistenie pre študentov: vybrané produkty poisťovní

Cestovné poistenie pre študijné pobyty alebo stáže si môžete uzavrieť prostredníctvom špecializovaného poistenia pre Erasmus+ pobyty alebo môžete využiť poistné produkty zamerané na mladých a študentov. Za všetky sme pre vás vybrali produkty troch poisťovní.

#1 Union: poistenie Erapo a cestovné poistenie k študentským kartám

Poisťovňa Union zabezpečuje poistenie v rámci špeciálneho Erasmus+ poistenia  Erapo, ktoré je prispôsobené všetkým typom mobilít. Jednotlivé balíky Erapo Basic, Standard a Premium sa odlišujú rozsahom krytia. So základným balíkom Basic máte kryté výhradne liečebné náklady. V balíku Standard k nim získate aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu a Erapo zodpovednosť. No a napokon, najvyšší balík Premium vám k tomu všetkému pokryje aj poistenie batožiny a technickú pomoc. V závislosti od zvoleného balíka vás poistenie na semester v Európe vyjde približne od 70 až po 175 eur. 

Okrem toho ponúka Union študentom aj cestovné poistenie k študentským kartám. Je platné pre neobmedzený počet vycestovaní po celom svete okrem územia Slovenska a zahŕňa poistenie liečebných nákladov až do výšky 250 000 eur.  V rámci poistenia si môžete vybrať, či chcete mať poistené turistiku a štúdium alebo rekreačný šport. Prvá možnosť vám umožní vybrať si poistenie ku karte ISIC, ITIC a EURO<26.  

ISIC poistenie istotka! vám zabezpečí cestovné poistenie do celého sveta. Zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie všeobecnej zodpovednosti za škody i poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách v zahraničí. Poistených je vždy prvých 30 dní pobytu pri každom vycestovaní do zahraničia, pričom počet ciest do zahraničia nie je nijako obmedzený. Za takéto celoročné poistenie k platnému preukazu ISIC zaplatíte 13,50 eur. 

#2 Generali: Poistenie pre študentov - Au Pair

Poisťovňa Generali má pre pobyty v zahraničí v ponuke špeciálne poistenie pre študentov a au-pair. Základný balík poistenia Klasik zahŕňa poistenie liečebných nákladov do 100 000 eur a asistenčné služby. Rozšírený balík Komfort obsahuje okrem toho aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti, poistenie batožiny a nadštandardné asistenčné služby. Cena polročného poistenia na štúdium v rámci Európy sa aktuálne pohybuje od 57 eur pri základnom až po 86 eur pri rozšírenom balíku. 

#3 ČSOB Poisťovňa: Cestovné poistenie pre mladých 

ČSOB Poisťovňa ponúka študentom od 15 do 25 rokov dlhodobé cestovné poistenie pre mladých. Poistenie kryje liečebné náklady do 300 000 eur, úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a zásah Horskej záchrannej služby na Slovensku. Poistenie sa vzťahuje na neobmedzený počet výjazdov počas roka, pričom poistná ochrana trvá prvých 180 dní každého výjazdu. Ročná výška poistného je 79,90 eur. 


Produktov v rámci cestovného poistenia je veľa. Vyberte si také, ktoré najlepšie zodpovedá vašim študentským potrebám. Porovnajte si ho v našej online kalkulačke a následne ho môžete uzavrieť online - rýchlo a jednoducho z pohodlia vašej izby. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.