študentky na erasme

Chystáte sa na Erasmus? Nezabudnite na cestovné poistenie

5. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Program Erasmus rozhodne patrí k najlepším životným skúsenostiam každého študenta. Je nielen bránou do zahraničia, ale aj k inému typu vzdelania. Ak aj vy patríte k študentom, ktorí zvažujú študijný pobyt cez Erasmus, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. A na cestu si pribaľte kvalitné cestovné poistenie.

Erasmus otvára študentom nové možnosti

Ak nepoznáte program Erasmus+, potom by ste mali vedieť, že je to program Európskej únie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Výhody programu môžu využiť nielen študenti 1. - 3. stupňa štúdia, ale aj čerství absolventi, pedagógovia a iní zamestnanci vysokých škôl. 

Ako študent môžete v zahraničí absolvovať nielen časť štúdia, ale aj pracovnú stáž. Je to nepochybne skvelá príležitosť, ktorá vám zlepšiť jazykové, komunikačné i medzikultúrne zručnosti a spoznať vami vybranú krajinu. Účasť v programe vám do života určite prinesie množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Erasmus totiž nie je len o štúdiu a práci, ale aj o zábave. 

Aby však vaše zážitky boli nezabudnuteľné v pozitívnom a nie v negatívnom zmysle, myslite pred cestou na uzavretie  cestovného poistenia

Program Erasmus+: Je cestovné poistenie povinné?

Povinnosť uzatvoriť cestovné poistenie závisí od toho, či sa v rámci programu Erasmus+ chystáte na študijný pobyt alebo stáž: 

 • Pre Erasmus+ stáže JE poistenie povinné. Doklad o poistení je nevyhnutnou súčasť Erasmus+ dokumentácie pred nástupom na mobilitu. Je potrebné nahrať ho do mobility online.  


 • Pre Erasmus+ štúdium NIE JE je poistenie povinné. Online ale musíte nahrať Európsky preukaz zdravotného poistenia platný počas celého obdobia mobility. Vždy je však užitočné pripoistiť si aspoň balíček pokrývajúci liečebné náklady.


Hoci pri pobytoch v Európe vám platí európsky preukaz poistenca, jeho použitie je obmedzené. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko.

Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť  hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. 

Cestovné poistenie však dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytne vám aj nepretržité asistenčné služby. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody. Pri kratších pobytoch vám postačí krátkodobé cestovné poistenie, pri dlhších zvoľte dlhodobé cestovné poistenie.


Cestovné poistenie pre študentov: vybrané produkty poisťovní

Cestovné poistenie pre študijné pobyty alebo stáže si môžete uzavrieť prostredníctvom špecializovaného poistenia pre Erasmus+ pobyty alebo môžete využiť poistné produkty zamerané na mladých a študentov. Za všetky sme pre vás vybrali produkty troch poisťovní.

#1 Union: poistenie Erapo a cestovné poistenie k študentským kartám

Poisťovňa Union zabezpečuje poistenie v rámci špeciálneho Erasmus+ poistenia  Erapo, ktoré je prispôsobené všetkým typom mobilít. Jednotlivé balíky Erapo Basic, Standard a Premium sa odlišujú rozsahom krytia. So základným balíkom Basic máte kryté výhradne liečebné náklady. V balíku Standard k nim získate aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu a Erapo zodpovednosť. No a napokon, najvyšší balík Premium vám k tomu všetkému pokryje aj poistenie batožiny a technickú pomoc. V závislosti od zvoleného balíka vás poistenie na semester v Európe vyjde približne od 70 až po 175 eur. 

Okrem toho ponúka Union študentom aj cestovné poistenie k študentským kartám. Je platné pre neobmedzený počet vycestovaní po celom svete okrem územia Slovenska a zahŕňa poistenie liečebných nákladov až do výšky 250 000 eur.  V rámci poistenia si môžete vybrať, či chcete mať poistené turistiku a štúdium alebo rekreačný šport. Prvá možnosť vám umožní vybrať si poistenie ku karte ISIC, ITIC a EURO<26.  

ISIC poistenie istotka! vám zabezpečí cestovné poistenie do celého sveta. Zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie všeobecnej zodpovednosti za škody i poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách v zahraničí. Poistených je vždy prvých 30 dní pobytu pri každom vycestovaní do zahraničia, pričom počet ciest do zahraničia nie je nijako obmedzený. Za takéto celoročné poistenie k platnému preukazu ISIC zaplatíte 13,50 eur. 

#2 Generali: Poistenie pre študentov - Au Pair

Poisťovňa Generali má pre pobyty v zahraničí v ponuke špeciálne poistenie pre študentov a au-pair. Základný balík poistenia Klasik zahŕňa poistenie liečebných nákladov do 100 000 eur a asistenčné služby. Rozšírený balík Komfort obsahuje okrem toho aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti, poistenie batožiny a nadštandardné asistenčné služby. Cena polročného poistenia na štúdium v rámci Európy sa aktuálne pohybuje od 57 eur pri základnom až po 86 eur pri rozšírenom balíku. 

#3 ČSOB Poisťovňa: Cestovné poistenie pre mladých 

ČSOB Poisťovňa ponúka študentom od 15 do 25 rokov dlhodobé cestovné poistenie pre mladých. Poistenie kryje liečebné náklady do 300 000 eur, úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a zásah Horskej záchrannej služby na Slovensku. Poistenie sa vzťahuje na neobmedzený počet výjazdov počas roka, pričom poistná ochrana trvá prvých 180 dní každého výjazdu. Ročná výška poistného je 79,90 eur. 


Produktov v rámci cestovného poistenia je veľa. Vyberte si také, ktoré najlepšie zodpovedá vašim študentským potrebám. Porovnajte si ho v našej online kalkulačke a následne ho môžete uzavrieť online - rýchlo a jednoducho z pohodlia vašej izby. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.