Chystáte sa na Erasmus? Nezabudnite na cestovné poistenie

cestovné poistenie Erasmus

Erasmus je jedna z najlepších životných skúseností každého študenta. Je to brána do zahraničia aj k inému typu vzdelania. Preto ide rozhodne o skúsenosť, ktorú si netreba nechať ujsť. Na druhej strane je nutné sa aj správne poistiť, keďže Erasmus nie je len o štúdiu, ale aj zábave.

Erasmus je objavovanie

“Slováci a ani slovenskí študenti už nie sú domasedi a chcú objavovať a to aj prostredníctvom programu Erasmus. Čoraz viac Slovákov vyráža na poznávacie zájazdy, na cesty spojené s objavovaním nových miest, prehliadkami pamiatok, či pobytom v prírode a viac ako štvrtina našincov sa počas dní oddychu v zahraničí plánuje venovať čisto športovým aktivitám,“ uvádza riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Pri každej, nielen pri aktívnej dovolenke, si však treba dávať pozor na zranenia, minimalizovať riziko ich vzniku a s tým spojené zvýšené dovolenkové náklady. Medzi destinácie, z ktorých bolo vlani hlásených najviac poistných udalostí, patrí Thajsko, Grécko, Taliansko a Bulharsko. Práve sem neraz zavítajú študenti aj na Erasmus. Najčastejším zdravotným problémom, ktorý dovolenkári riešili, bola gastroenteritída. 

Priemerný náklad na ošetrenie týchto ťažkostí sa pritom pohybuje okolo 600 eur. O niečo viac sa objavoval aj zápal dýchacích ciest, ktorý v priemere stál 734 eur. Ošetrenie boľavého zubu sa vyšplhalo na 400 eur a žlčníka v Lotyšsku na viac ako 300 eur. 

Cestovné poistenie je základom

Ideálnym spôsobom, ako sa vyhnúť vysokým nákladom na ošetrenie a hospitalizáciu na cestách, je uzatvoriť si cestovné poistenie. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko. Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť  hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. 

„Evidujeme jednotlivé prípady, kedy bola výška nákladov spojená s ošetrením mnohonásobne vyššia a uhradená poisťovňou. Napríklad jeden z klientov počas minuloročnej dovolenky v Bulharsku dostal obojstranný zápal pľúc, ktorý si vyžadoval hospitalizáciu a následný letecký prevoz na Slovensko. Náklady hradené z cestovného poistenia dosiahli v tomto prípade takmer 17 500 eur,“ približuje Peter Ripka, riaditeľ Oboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Myslite aj na veci a zodpovednosť

Na štúdium si so sebou mladí ľudia aj mnoho vecí, ako napríklad tablet a notebook. Aj tie je vhodné chrániť poistením. Cestovné poistenie rovnako zmierňuje finančné dopady aj v prípadoch straty, krádeže či poškodenia batožiny a cenností, ktoré máte na dovolenke so sebou. Ale pozor! Ak máte malé ratolesti, zvážiť by ste mali aj pripoistenia, napríklad zodpovednosti za škodu na majetku či zdraví, ku ktorým môže dôjsť aj ich zapríčinením. Náprava škody by vás najmä v drahších hotelových rezortoch mohla vyjsť poriadne draho. „Rozhodne odporúčame, aby si občania cestovné a zdravotné poistenie konzultovali nielen s cestovnou kanceláriou, ale aj s finančným agentom, ktorý urobí presné zistenie potrieb klienta pred cestou a ponúkne potrebné zabezpečenie vzhľadom na charakter cesty a poistenie,“ spresňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2