študentky na erasme

Chystáte sa na Erasmus? Nezabudnite na cestovné poistenie

5. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Program Erasmus rozhodne patrí k najlepším životným skúsenostiam každého študenta. Je nielen bránou do zahraničia, ale aj k inému typu vzdelania. Ak aj vy patríte k študentom, ktorí zvažujú študijný pobyt cez Erasmus, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. A na cestu si pribaľte kvalitné cestovné poistenie.

Erasmus otvára študentom nové možnosti

Ak nepoznáte program Erasmus+, potom by ste mali vedieť, že je to program Európskej únie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Výhody programu môžu využiť nielen študenti 1. - 3. stupňa štúdia, ale aj čerství absolventi, pedagógovia a iní zamestnanci vysokých škôl. 

Ako študent môžete v zahraničí absolvovať nielen časť štúdia, ale aj pracovnú stáž. Je to nepochybne skvelá príležitosť, ktorá vám zlepšiť jazykové, komunikačné i medzikultúrne zručnosti a spoznať vami vybranú krajinu. Účasť v programe vám do života určite prinesie množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Erasmus totiž nie je len o štúdiu a práci, ale aj o zábave. 

Aby však vaše zážitky boli nezabudnuteľné v pozitívnom a nie v negatívnom zmysle, myslite pred cestou na uzavretie  cestovného poistenia

Program Erasmus+: Je cestovné poistenie povinné?

Povinnosť uzatvoriť cestovné poistenie závisí od toho, či sa v rámci programu Erasmus+ chystáte na študijný pobyt alebo stáž: 

 • Pre Erasmus+ stáže JE poistenie povinné. Doklad o poistení je nevyhnutnou súčasť Erasmus+ dokumentácie pred nástupom na mobilitu. Je potrebné nahrať ho do mobility online.  


 • Pre Erasmus+ štúdium NIE JE je poistenie povinné. Online ale musíte nahrať Európsky preukaz zdravotného poistenia platný počas celého obdobia mobility. Vždy je však užitočné pripoistiť si aspoň balíček pokrývajúci liečebné náklady.


Hoci pri pobytoch v Európe vám platí európsky preukaz poistenca, jeho použitie je obmedzené. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách Európskej únie, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko.

Komerčné cestovné poistenie vám zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť  hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. 

Cestovné poistenie však dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytne vám aj nepretržité asistenčné služby. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody. Pri kratších pobytoch vám postačí krátkodobé cestovné poistenie, pri dlhších zvoľte dlhodobé cestovné poistenie.


Cestovné poistenie pre študentov: vybrané produkty poisťovní

Cestovné poistenie pre študijné pobyty alebo stáže si môžete uzavrieť prostredníctvom špecializovaného poistenia pre Erasmus+ pobyty alebo môžete využiť poistné produkty zamerané na mladých a študentov. Za všetky sme pre vás vybrali produkty troch poisťovní.

#1 Union: poistenie Erapo a cestovné poistenie k študentským kartám

Poisťovňa Union zabezpečuje poistenie v rámci špeciálneho Erasmus+ poistenia  Erapo, ktoré je prispôsobené všetkým typom mobilít. Jednotlivé balíky Erapo Basic, Standard a Premium sa odlišujú rozsahom krytia. So základným balíkom Basic máte kryté výhradne liečebné náklady. V balíku Standard k nim získate aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu a Erapo zodpovednosť. No a napokon, najvyšší balík Premium vám k tomu všetkému pokryje aj poistenie batožiny a technickú pomoc. V závislosti od zvoleného balíka vás poistenie na semester v Európe vyjde približne od 70 až po 175 eur. 

Okrem toho ponúka Union študentom aj cestovné poistenie k študentským kartám. Je platné pre neobmedzený počet vycestovaní po celom svete okrem územia Slovenska a zahŕňa poistenie liečebných nákladov až do výšky 250 000 eur.  V rámci poistenia si môžete vybrať, či chcete mať poistené turistiku a štúdium alebo rekreačný šport. Prvá možnosť vám umožní vybrať si poistenie ku karte ISIC, ITIC a EURO<26.  

ISIC poistenie istotka! vám zabezpečí cestovné poistenie do celého sveta. Zahŕňa poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie všeobecnej zodpovednosti za škody i poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách v zahraničí. Poistených je vždy prvých 30 dní pobytu pri každom vycestovaní do zahraničia, pričom počet ciest do zahraničia nie je nijako obmedzený. Za takéto celoročné poistenie k platnému preukazu ISIC zaplatíte 13,50 eur. 

#2 Generali: Poistenie pre študentov - Au Pair

Poisťovňa Generali má pre pobyty v zahraničí v ponuke špeciálne poistenie pre študentov a au-pair. Základný balík poistenia Klasik zahŕňa poistenie liečebných nákladov do 100 000 eur a asistenčné služby. Rozšírený balík Komfort obsahuje okrem toho aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti, poistenie batožiny a nadštandardné asistenčné služby. Cena polročného poistenia na štúdium v rámci Európy sa aktuálne pohybuje od 57 eur pri základnom až po 86 eur pri rozšírenom balíku. 

#3 ČSOB Poisťovňa: Cestovné poistenie pre mladých 

ČSOB Poisťovňa ponúka študentom od 15 do 25 rokov dlhodobé cestovné poistenie pre mladých. Poistenie kryje liečebné náklady do 300 000 eur, úrazové pripoistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a zásah Horskej záchrannej služby na Slovensku. Poistenie sa vzťahuje na neobmedzený počet výjazdov počas roka, pričom poistná ochrana trvá prvých 180 dní každého výjazdu. Ročná výška poistného je 79,90 eur. 


Produktov v rámci cestovného poistenia je veľa. Vyberte si také, ktoré najlepšie zodpovedá vašim študentským potrebám. Porovnajte si ho v našej online kalkulačke a následne ho môžete uzavrieť online - rýchlo a jednoducho z pohodlia vašej izby. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.