cena PZP

Ceny PZP 2011

6. 11. 2010
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Ako sa budú meniť ceny PZP pre rok 2011

Podľa vyjadrení predstaviteľov poisťovní a našich informácií ceny PZP dosiahli začiatkom tohto roku už viac-menej cenové dno a do budúcna by sa mali udržať na rovnakej úrovni, prípadne trochu podrásť. Aj v prípade zmeny ceny nepôjde už o desiatky EUR, načo sme boli zvyknutý z minulých rokov, ale pôjde skôr o úpravu cien vo vybraných segmentoch v závislosti na škodovosti a hladine terajších cien. Pri PZP poistení predpokladáme len zdraženie pri uzatvorení nových zmlúv pre mladých klientov s vekom do 25, prípadne 30 rokov. Predpokladáme, že sa poisťovne budú viac zaujímať aj o škodový priebeh záujemcov o poistenie a striktnejšie dodržiavať prideľovanie bonusov a zliav z ceny poistenia pre takýchto klientov s dvoma a viacerými zapríčinenými škodami behom roka.

Je poistenie u nás lacnejšie alebo drahšie ako v susedných štátoch?

Cena PZP na Slovensku je v porovnaní so susednými štátmi výrazne lacnejšia. Spôsobili to predovšetkým predchádzajúce roky, keď na Slovensku cena poistenia klesala, zatiaľ čo v susedných štátoch sa výrazne nezmenila alebo vzrástla a kopírovala vývoj cien náhradných dielov a práce. Pokladáme to výhodu pre bežného občana.

Oplatí sa podať výpoveď PZP a čakať, že mi poisťovňa ponúkne výhodnejšiu cenu?

Každému klientovi sa oplatí aktívna starostlivosť o svoje zmluvy a to či už priamo cez poisťovňu, cez nezávislého sprostredkovateľa poistenia alebo prevádzkovateľa nezávislej internetovej kalkulačky.

Dnes je pri výpovedi zmluvy PZP rozumné postupovať opatrnejšie ako v minulosti, keď poisťovne automaticky navyšovali ceny poistenia pri výroči zmluvy (jej začiatku) a výpoveď bola jediná možnosť ako neakceptovať toto zvýšenie. V súčasnosti všetky poisťovne ( s výnimkou AXA poisťovne, ktorá postupne prispôsobuje aj existujúcim klientom cenu poistenia novému sadzobníku platnému od 1.4.2010) vo svojich vyhláseniach garantujú nezmenenú cenu poistenia pre existujúcich klientov, ktorí nemali behom roka škodu. Dokonca sa môžete dostať do situácie, že vám ta istá poisťovňa v prípade vašej výpovede ponúkne zvýšenú cenu poistenia pre ďalšie poistné obdobie s ohľadom na zmenu cien (hlavne pre mladších klientov). Preto je ideálne cenu vašej PZP zmluvy skontrolovať v dostatočnom predstihu, keď ešte môžete podať výpoveď zmluvy (min. 6 týždnov pred výročím zmluvy) a prezistiť, či je alebo nieje výhodné vašu zmluvu vypovedať.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Do akej miery je možné dohodnúť si individuálne zľavy pri PZP?

Bežný klient s jedným – dvoma automobilmi môže dostať len štandardné zľavy vo forme bonusu, zľavy za ročnú platbu či bežnej obchodnej zľavy vo výške 5-15%. Na väčšie zľavy poisťovňa zväčša pristupuje pri klientoch s 5 a viac zmluvami pri tzv. súborovom/flotilovom poistení.

Tam sa výška zľavy stanovuje individuálne podľa klienta, množstva poisťovaných vozidiel a zaujímavosti klienta z pohľadu iných druhov poistenia.

Je konkurencia pri PZP na našom trhu dostatočná?

a slovenskom trhu PZP pôsobí od októbra 2010 už 11 poisťovní. Ďalšie dve zvažujú príchod v ďalších rokoch, preto si myslím, že trh PZP je dostatočne konkurenčný a klient má možnosť na kvalitný výber svojho poisťovateľa.

Je možné nechať si poistiť auto pri PZP aj na viac rokov dopredu a získať tak zľavu z ceny poistného?

Novým trendom v oblasti zliav pri PZP je uzatváranie zmluvy na dvoj či trojročné obdobie. V súčasnosti to umožňuje ČSOB poisťovňa – 24 mesiacov – zľava 5% a v roku 2008 to bola poisťovňa Generali Slovensko so zmluvou na 3 roky a zľavou približne vo výške 10%. Táto možnosť viazanosti zmluvy na viac rokov sa dnes využíva len minimálne, ale vzhľadom k očakávaným nárastom ceny do budúcna bude garancia rovnakej ceny aj v ďalších rokoch, vyhľadávaná a využívaná výhoda.

Ako sa bude vyvíjať výška PZP?

Na súčasnom slovenskom trhu PZP je už jednásť poisťovní čo by malo znamenať, že silná konkurencia bude cenu držať na rovnakej úrovni. No z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné. Budeme svedkami rastu cien PZP, i keď nie výrazného – od 10 do 15 percent, a to z dôvodu, že PZP je pre poisťovne z dôvodu vysokej škodovosti stále stratové. Ďalším dôvodom je zákonná povinnosť zvyšovať limity krytia až na 5 mil.€/1 mil. € (škody na zdraví/majetku) a to už od 1.1.2012.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.