cena PZP

Ceny PZP 2011

6. 11. 2010
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Ako sa budú meniť ceny PZP pre rok 2011

Podľa vyjadrení predstaviteľov poisťovní a našich informácií ceny PZP dosiahli začiatkom tohto roku už viac-menej cenové dno a do budúcna by sa mali udržať na rovnakej úrovni, prípadne trochu podrásť. Aj v prípade zmeny ceny nepôjde už o desiatky EUR, načo sme boli zvyknutý z minulých rokov, ale pôjde skôr o úpravu cien vo vybraných segmentoch v závislosti na škodovosti a hladine terajších cien. Pri PZP poistení predpokladáme len zdraženie pri uzatvorení nových zmlúv pre mladých klientov s vekom do 25, prípadne 30 rokov. Predpokladáme, že sa poisťovne budú viac zaujímať aj o škodový priebeh záujemcov o poistenie a striktnejšie dodržiavať prideľovanie bonusov a zliav z ceny poistenia pre takýchto klientov s dvoma a viacerými zapríčinenými škodami behom roka.

Je poistenie u nás lacnejšie alebo drahšie ako v susedných štátoch?

Cena PZP na Slovensku je v porovnaní so susednými štátmi výrazne lacnejšia. Spôsobili to predovšetkým predchádzajúce roky, keď na Slovensku cena poistenia klesala, zatiaľ čo v susedných štátoch sa výrazne nezmenila alebo vzrástla a kopírovala vývoj cien náhradných dielov a práce. Pokladáme to výhodu pre bežného občana.

Oplatí sa podať výpoveď PZP a čakať, že mi poisťovňa ponúkne výhodnejšiu cenu?

Každému klientovi sa oplatí aktívna starostlivosť o svoje zmluvy a to či už priamo cez poisťovňu, cez nezávislého sprostredkovateľa poistenia alebo prevádzkovateľa nezávislej internetovej kalkulačky.

Dnes je pri výpovedi zmluvy PZP rozumné postupovať opatrnejšie ako v minulosti, keď poisťovne automaticky navyšovali ceny poistenia pri výroči zmluvy (jej začiatku) a výpoveď bola jediná možnosť ako neakceptovať toto zvýšenie. V súčasnosti všetky poisťovne ( s výnimkou AXA poisťovne, ktorá postupne prispôsobuje aj existujúcim klientom cenu poistenia novému sadzobníku platnému od 1.4.2010) vo svojich vyhláseniach garantujú nezmenenú cenu poistenia pre existujúcich klientov, ktorí nemali behom roka škodu. Dokonca sa môžete dostať do situácie, že vám ta istá poisťovňa v prípade vašej výpovede ponúkne zvýšenú cenu poistenia pre ďalšie poistné obdobie s ohľadom na zmenu cien (hlavne pre mladších klientov). Preto je ideálne cenu vašej PZP zmluvy skontrolovať v dostatočnom predstihu, keď ešte môžete podať výpoveď zmluvy (min. 6 týždnov pred výročím zmluvy) a prezistiť, či je alebo nieje výhodné vašu zmluvu vypovedať.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Do akej miery je možné dohodnúť si individuálne zľavy pri PZP?

Bežný klient s jedným – dvoma automobilmi môže dostať len štandardné zľavy vo forme bonusu, zľavy za ročnú platbu či bežnej obchodnej zľavy vo výške 5-15%. Na väčšie zľavy poisťovňa zväčša pristupuje pri klientoch s 5 a viac zmluvami pri tzv. súborovom/flotilovom poistení.

Tam sa výška zľavy stanovuje individuálne podľa klienta, množstva poisťovaných vozidiel a zaujímavosti klienta z pohľadu iných druhov poistenia.

Je konkurencia pri PZP na našom trhu dostatočná?

a slovenskom trhu PZP pôsobí od októbra 2010 už 11 poisťovní. Ďalšie dve zvažujú príchod v ďalších rokoch, preto si myslím, že trh PZP je dostatočne konkurenčný a klient má možnosť na kvalitný výber svojho poisťovateľa.

Je možné nechať si poistiť auto pri PZP aj na viac rokov dopredu a získať tak zľavu z ceny poistného?

Novým trendom v oblasti zliav pri PZP je uzatváranie zmluvy na dvoj či trojročné obdobie. V súčasnosti to umožňuje ČSOB poisťovňa – 24 mesiacov – zľava 5% a v roku 2008 to bola poisťovňa Generali Slovensko so zmluvou na 3 roky a zľavou približne vo výške 10%. Táto možnosť viazanosti zmluvy na viac rokov sa dnes využíva len minimálne, ale vzhľadom k očakávaným nárastom ceny do budúcna bude garancia rovnakej ceny aj v ďalších rokoch, vyhľadávaná a využívaná výhoda.

Ako sa bude vyvíjať výška PZP?

Na súčasnom slovenskom trhu PZP je už jednásť poisťovní čo by malo znamenať, že silná konkurencia bude cenu držať na rovnakej úrovni. No z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné. Budeme svedkami rastu cien PZP, i keď nie výrazného – od 10 do 15 percent, a to z dôvodu, že PZP je pre poisťovne z dôvodu vysokej škodovosti stále stratové. Ďalším dôvodom je zákonná povinnosť zvyšovať limity krytia až na 5 mil.€/1 mil. € (škody na zdraví/majetku) a to už od 1.1.2012.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.