Povinné zmluvné poistenie

Nepreplácajte na PZP, porovnajte si jednotlivé ponuky a ušetrite.

Nepreplácajte na PZP
Auto stojace na ceste

Cena povinného zmluvného poistenia nie je jednotná. Mení sa v závislosti od rôznych faktorov, vrátane výkonu vášho vozidla. Chcete si pred vybavením PZP zistiť orientačnú sumu, ktorú zaň budete platiť? Využite naše praktické tipy.

PZP ako základ každého vodiča

Povinné zmluvné poistenie je povinnosť, ktorá vyplýva zo zákona. Musí sa uzatvoriť na každé jedno vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách.

Ak by ste tak neurobili, vystavujete sa dvom rizikám. Prvým je zaplatenie pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až na sumu 3 320 eur. Hoci je pokuta vysoká, nie je ani zďaleka tým najväčším rizikom. Problém príde najmä vtedy, keď zaviníte dopravnú nehodu.

Hlavnou úlohou povinného zmluvného poistenia je totižto kryť vás v prípade, že spôsobíte nejakú kolíziu. V praxi to vyzerá tak, že ak by ste náhodou do niekoho narazili, poisťovňa by mala preplatiť škody na zdraví a majetku poškodeným osobám.

Povinné zmluvné poistenie

Cena PZP

Cena povinného zmluvného poistenia nie je jednotná. Každý vodič dostane inú ponuku v závislosti od poisťovne, ktorú si vybral, a od modelu vozidla. Na výpočet konečnej sumy vplýva množstvo faktorov, pričom výkon je jedným z najdôležitejších

Dôvod, prečo je tomu tak, je pomerne jednoduchý. Platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým väčšie škody môže spôsobiť. Vodiči vozidiel BMW či Audi si tak priplatia za poistenie oveľa viac ako vodiči starších vozidiel značky Škoda.

Zaujímavosť

Cena PZP sa zvyšuje len do veku 10 – 12 rokov. Následne sa znižuje, pretože poisťovne nepredpokladajú, že by ste so starým vozidlom jazdili príliš veľké vzdialenosti. 

Cenník PZP podľa kW

Presný cenník PZP neexistuje. Ak by ste však chceli vedieť orientačnú sumu za poistenie na základe vášho vozidla, môžete využiť našu špeciálnu  PZP kalkulačku. Tá berie do úvahy nielen výkon, ale aj ďalšie faktory, vďaka čomu vám dokáže poskytnúť presný výsledok.

Príklady ceny PZP podľa kW

Pre lepší prehľad sme pre vás pripravili praktický príklad, na základe ktorého zistíte, ako sa s výkonom vozidla mení cena PZP.

V príklade sme použili vozidlo Škoda Octavia III (2013 – 2017):

 • 1.2 TSI – 63 kW = cena poistenia približne 90 eur,

 • 1.4 TSI – 103 kW = cena poistenia približne 110 eur,

 • 2.0 TSI RS – 161 kW = cena poistenia približne 120 eur.

 

Ktoré ďalšie faktory vplývajú na cenu PZP?

 

Na výslednú cenu PZP vplývajú aj ďalšie faktory. K nim patria:

 • značka a model vozidla,

 • rok výroby,

 • okres,

 • vek držiteľa vozidla,

 • spôsob používania vozidla,

 • pripoistenia.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Spočítať ceny PZP

Značka a model vozidla

Niektoré poisťovne majú vo všeobecnosti vyššie prirážky za určité modely a značky vozidiel. Zvyčajne ide o tie drahšie, ako napríklad Mercedes, Audi či BMW. Dôvodom je spravidla fakt, že väčšina týchto vozidiel je výkonná a pri nehode dokáže spôsobiť veľké škody.

Rok výroby

V tomto prípade platí, že čím je auto staršie, tým je z pohľadu poisťovne drahšie. Staršie vozidlá nemusia pracovať tak dobre ako nové. Môžu mať rôzne problémy, čo následne dokáže vyústiť do dopravnej nehody alebo inej kolízie.

Okres

Cena PZP sa môže znížiť aj vtedy, ak žijete na dedine alebo v menšom a pokojnejšom meste. Naopak, ak žijete v rušnom veľkomeste, riziko kolízie sa zvyšuje, čo je dôvod, prečo ide hore aj cena. 

Vek držiteľa vozidla

Pre poisťovne sú mladší vodiči rizikoví, pretože nemajú dostatok skúseností. Môžu sa kedykoľvek dostať do kolízie, ktorej by sa vodič s rokmi praxe dokázal vyhnúť. Cena povinného zmluvného poistenia pre mladšie osoby je tak vyššia.

Spôsob používania vozidla

Na výslednú cenu poistenia má vplyv aj to, ako budete vozidlo používať. Spravidla platí, že firemné auto má drahšie poistenie ako súkromné. Dobrou správou však je, že PZP si môžete dať do nákladov, takže vás nevyjde vôbec draho.

Pripoistenia

Konečnú cenu PZP ovplyvňujú aj pripoistenia. Mnohým vodičom sa však oplatia, a to najmä vtedy, keď nemajú havarijné poistenie. Pripoistenia rozširujú krytie na váš vlastný majetok alebo zdravie. Najčastejšie sa stretnete s pripoisteniami, ako:

 • pripoistenie sedadiel,

 • úrazové pripoistenie,

 • pripoistenie vodiča a posádky,

 • pripoistenie skiel,

 • pripoistenie stretu so zverou,

 • pripoistenie škôd spôsobených živlami,

 • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.

Niektoré poisťovne poskytujú pripoistenia k PZP za zvýhodnenú cenu alebo na niekoľko mesiacov či rokov zadarmo. Môžete tak na nich ušetriť.

Zľavy a bonusy

Poisťovne poskytujú vodičom rôzne zľavy a benefity, ktoré vedia konečnú sumu poistenia znížiť o desiatky eur. K najčastejším bonusom patria:

 • Bonus za bezškodový priebeh – ak v určitom čase (zvyčajne jeden rok) nespôsobíte žiadnu dopravnú nehodu, poisťovňa vás môže odmeniť zľavou v hodnote niekoľko percent.

 • Bonus za inú uzatvorenú zmluvu v rovnakej poisťovni – poisťovňa vám môže znížiť sumu PZP aj vtedy, keď v nej máte uzatvorené iné poistenie, napríklad životné.

 • Bonus za dieťa v rodine – zľavy z celkovej sumy PZP získavajú aj vodiči, ktorí majú menšie deti.

 

Ako ušetriť pri uzatváraní PZP aj s výkonným vozidlom?

 

PZP je povinné, preto sa jeho uzatvoreniu nevyhnete. Vyhnúť sa však môžete plateniu zbytočne vysokých súm. Stačí, keď si jednotlivé ponuky pred uzatvorením poistenia porovnáte a zistíte, ktorá poisťovňa vám poskytuje tú najvýhodnejšiu ponuku.

Uzatvorte výhodné povinné zmluvné poistenie aj vy. Ak sa chcete pri šoférovaní cítiť ešte bezpečnejšie, nezabúdajte ani na havarijné poistenie, ktoré kryje vaše zdravie aj majetok.

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia