Ako vybrať PZP?

Ako vybrať PZP a správnu poisťovňu?

Produkt PZP je relatívne jednoduchý, a ľudia ho väčšinou vnímajú ako nevyhnutné zlo. Je ale potrebné uvedomiť si, že v prípade škody je povinné zmluvné poistenie veľkou pomocou, ktorá nám ušetrí mnoho problémov a samozrejme aj peňazí. Pri uzatváraní zmlúv PZP  online sú najčastejšie problémy, ak majiteľ auta nepravdivo uvedie údaje o sebe alebo motorovom vozidle. Tie totiž majú vplyv na cenu povinného zmluvného poistenia. V takýchto prípadoch je potrebné dotatočne zisťovať pravdu a prepracovávať celú zmluvu, vyčíslovať nedoplatky. Ojedinele sa vyskytnú aj preplatky na PZP poistení. Občas klient presne nevie, na koho je auto písané, alebo pri uzatváraní online poistenia pozabudne na fakt, že svoj trvalý pobyt má inde ako v skutočnosti býva.

Je medzi poisťovňami na trhu PZP veľký rozdiel, alebo ide viac menej o podobné produkty?

Keď hovoríme o povinnom zmluvnom poistení ako o zákonnej poistke na motorové vozidlá, už z tohto je zrejmé, že ide o zákonom danú povinnosť držiteľa motorového vozidla uzatvoriť si poistenie s presne určeným limitom pri škode na zdraví aj majetku. Na Slovenku je v tomto poistení silná konkurencia a relatívne rovnaké produkty poisťovní sa môžu odlišovať len asistenčnými službami a prípadne pripoisteniami poskytovanými zadarmo. (úrazové poistenie deti, krytie živelných rizík na vašom vozidle, oprava prasknutej pneumatiky atd.)

Akou formou si vybrať PZP? Navštíviť pobočku alebo využiť internet?

V dnešnom rýchlom svete,  nieje čas navštevovať jednotlivé pobočky poisťovní a urobiť si tak prehľad PZP ponúk. Ľudia väčšinou ani nemajú chuť a potrebu sa stretávať s poistným poradcom, za účelom  predloženia ponuky poistenia. V súčasnosti sa javí jednoznačne najefektívnejšie urobiť si PZP porovnanie a uzatvoriť poistnú zmluvu v predstihu, bez časového tlaku. A to cez internetové PZP kalkulačky. Najideálnejšie s možnosťou uzatvorenia zmluvy online, bez zbytočného podpisovania zmlúv, keď poistenie nadobúda účinnosť zaplatením poistného.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.