hra - drevená - veža

Ako si vybrať to najlepšie poistenie?

12. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 13 min.

Viete, na základe čoho si vybrať to najlepšie poistenie? Staviate skôr na prestíži danej poisťovne alebo vás zaujíma jej veľkosť, prípadne si dáte poradiť od známych? Nech je to tak či onak, poradíme vám, ktoré atribúty rozhodujú o tom, či poistenie, o ktoré máte záujem, vám bude naozaj vyhovovať.

Podľa čoho si vybrať poisťovňu, ktorá má najlepšie poistenie?

Možno poznáte niekoho, kto má všetko poistené iba v jednej poisťovni, pretože je to preňho oveľa viac praktické. Je ale takéto riešenie praktické aj pre peňaženku? Na druhej strane, možno viete o niekom, kto má všetko poistené v inej poisťovni. Do ktorého tábora sa hlásite vy?

Ktorý parameter vás pri výbere najlepšieho poistenia zaujíma najviac? Je to nízka cena alebo počet plnení, ktoré konkrétna poisťovňa vyplatí, prípadne zamietne? Upozornili vás v poisťovni na záležitosti, na ktoré si musíte dávať pozor a čo nebude predmetom plnenia v poistke? 

Či vám ukázali presné znenie poistných podmienok ešte predtým, ako ste podpísali zmluvu? 

Veľa otázok, vieme. No toto je len kvapkou v mori otázok, ktoré si môžete položiť, ak ste sa rozhodli pre akékoľvek poistenie. Každá poisťovňa je expertom v inej oblasti. Jedna sa viac oplatí pri PZP, ďalšia má super výhodné životné poistenie a iná ponúka výhodné poistenie majetku.

TIP

Ak sa poisťovňa špecializuje na väčšie množstvo poistení, tým viac to môže ochromiť kvalitu ponúkaných produktov. Dávajte si na to pozor.

Ako si vybrať správnu poisťovňu?

Platí, že poisťovňa nemusí byť najpopulárnejšia a najväčšia. Pre vás ako klienta je rozhodujúci obsah poistných podmienok, ktoré podpisujete.

Aj keď sa poisťovňa hrdí tým, že má bezkonkurenčné množstvo ocenení a je naozaj prestížna, ak má v podmienkach výluky, ktoré vám nebudú vyhovovať, môžete jej dať zbohom.

Vybrať si najlepšie poistenie nemusí byť zložité

Poistenie nehnuteľnosti

Zničená strecha po búrke, poškodené garážové dvere alebo vytopenie susedov, sú len omrvinkou v záplave nepríjemností, ktoré na vás môžu číhať. Poistka vás môže kryť aj v momente, ak zapríčinite škodu na elektrokolobežke, prípadne budete mať poškodený solárny panel na streche domu.

Mnohí si myslia, že poistenie nehnuteľnosti chráni všetko, čo máte v interiéri. Opak je však pravdou. Zvoľte si komplexnú ochranu majetku vďaka poisteniu domácnosti, ktoré chráni aj vybavenie vnútri, ku ktorému patrí elektronika, cenné veci či športové potreby.

Dôležité je aj vyhýbanie sa podpoisteniu. Dochádza k nemu vtedy, ak máte nehnuteľnosť poistenú na nižšiu sumu ako je jej reálna hodnota. Stáva sa to vtedy, ak je dom či byt zrekonštruovaný, čím stúpa aj jeho hodnota. Poistnú zmluvu si musíte preto aktualizovať, a to po každej rekonštrukcii  alebo po inej zmene, ktorú urobíte na nehnuteľnosti.

Neurobte ani tú chybu, že ak uzatvoríte poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, dáte si poistiť všetky škody, ku ktorým môže dôjsť. Siahnite iba po takom pripoistení, ktoré naozaj využijete. Ak je poistenie lacné, neznamená, že sa vám to oplatí a je naozaj výhodné. 

Poistenie majetku s viacerými pripoisteniami môže byť drahšie, ale je možné, že vás bude kryť aj v prípade viacerých komplikácií. 

PZP

Povinné zmluvné poistenie sa týka úhrady škody na majetku a zdraví tretích strán, čiže ďalších účastníkov premávky. PZP nie je univerzálne, pretože rozdielne potreby má vlastník 8-ročného vozidla, ktorý s ním cestuje na služobné cesty ako majiteľ úplne nového auta, ktorý ho využíva na jazdu v meste.

Pri výbere auta zvážte najmä:


 • potenciálne riziká,

 • jeho hodnotu,

 • frekvenciu využívania.


Smerodajná by pre vás nemala byť len cena, pretože čím sú nižšie mesačné poplatky, tým „skromnejší” bude aj balík. Zaujímajte sa o asistenčné služby, čiže na zabezpečenie auta, ak sa vám stane nehoda či nastane porucha. 

Poisťovne vám nemusia poskytnúť asistenčný servis, ale viaceré z nich ich majú v cene.

Nemenej dôležité sú aj  limity plnenia a rozsah rizík. Limity nie sú všeobecne dané, preto by ste sa o nich mali informovať ešte pred podpísaním zmluvy.

Vedeli ste, že...

… klientom, ktorí majú dlhoročný beznehodový priebeh poistného vzťahu, môžu poisťovne ponúknuť vernostné zľavy? Patria k nim lacnejšie pripoistenia, väčší výber asistenčných služieb alebo vyšší limit poistného plnenia? Pred podpísaním zmluvy sa nezabudnite na tieto výhody spýtať.

Životné poistenie

V prípade, že sa vám stane úraz alebo ochoriete a nebudete môcť pracovať, hrozia vám finančné problémy. Pri výbere životného poistenia myslite na to, v akej finančnej a životnej situácii ste sa ocitli. V rámci životného poistenia sa môžete pripoistiť na riziko, ktoré je spojené s úrazom, závažným ochorením alebo so smrťou.

Pripoistenia si vyberajte s ohľadom na životnú situáciu, v ktorej ste sa ocitli. Rozličné pripoistenie preferuje športovec a iné rodiny s deťmi.

O ktoré pripoistenia môže ísť?


 • športovci – trvalé následky po úraze, chirurgický zákrok,

 • senior – kritické ochorenia,

 • matka s dieťaťom  – OČR, pripoistenie PN,

 • dieťa – menšie úrazy, hospitalizácia.


V poistnej zmluve  si  všímajte aj účel vášho životného poistenia a s ním späté riziká. Okrem rizikovosti pracovného odvetvia je dôležitý aj váš súčasný zdravotný stav, s ktorým ste vstúpili do poistenia. 

Ak nemáte istotu v tom, či vás poisťovňa zoberie do poistenia bez rôznych výluk, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, ktorý vykoná predbežné ocenenie.

Nezabudnite ani na kontrolu životného poistenia minimálne raz za 2 roky alebo pri významnej životnej zmene,  ktorou môže byť narodenie potomka, svadba alebo kúpa domu. Ide o situácie, ktoré vplývajú na výber pripoistení spolu s nastavením poistných súm.

Zhrnutie

Ak si chcete dopriať to najlepšie poistenie, musíte zvážiť viacero aspektov, ktoré ovplyvňujú jeho praktickosť. Každý typ poistenia má špecifické požiadavky, avšak jedna vec ich spája. Je ňou výber adekvátneho poistenia, na ktorom nebudete šetriť, pretože pri poistnej udalosti nebudete mať náležite pokryté škody, ktoré vám boli spôsobené. Myslite najmä na kvalitu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.