hra - drevená - veža

Ako si vybrať to najlepšie poistenie?

12. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 13 min.

Viete, na základe čoho si vybrať to najlepšie poistenie? Staviate skôr na prestíži danej poisťovne alebo vás zaujíma jej veľkosť, prípadne si dáte poradiť od známych? Nech je to tak či onak, poradíme vám, ktoré atribúty rozhodujú o tom, či poistenie, o ktoré máte záujem, vám bude naozaj vyhovovať.

Podľa čoho si vybrať poisťovňu, ktorá má najlepšie poistenie?

Možno poznáte niekoho, kto má všetko poistené iba v jednej poisťovni, pretože je to preňho oveľa viac praktické. Je ale takéto riešenie praktické aj pre peňaženku? Na druhej strane, možno viete o niekom, kto má všetko poistené v inej poisťovni. Do ktorého tábora sa hlásite vy?

Ktorý parameter vás pri výbere najlepšieho poistenia zaujíma najviac? Je to nízka cena alebo počet plnení, ktoré konkrétna poisťovňa vyplatí, prípadne zamietne? Upozornili vás v poisťovni na záležitosti, na ktoré si musíte dávať pozor a čo nebude predmetom plnenia v poistke? 

Či vám ukázali presné znenie poistných podmienok ešte predtým, ako ste podpísali zmluvu? 

Veľa otázok, vieme. No toto je len kvapkou v mori otázok, ktoré si môžete položiť, ak ste sa rozhodli pre akékoľvek poistenie. Každá poisťovňa je expertom v inej oblasti. Jedna sa viac oplatí pri PZP, ďalšia má super výhodné životné poistenie a iná ponúka výhodné poistenie majetku.

TIP

Ak sa poisťovňa špecializuje na väčšie množstvo poistení, tým viac to môže ochromiť kvalitu ponúkaných produktov. Dávajte si na to pozor.

Ako si vybrať správnu poisťovňu?

Platí, že poisťovňa nemusí byť najpopulárnejšia a najväčšia. Pre vás ako klienta je rozhodujúci obsah poistných podmienok, ktoré podpisujete.

Aj keď sa poisťovňa hrdí tým, že má bezkonkurenčné množstvo ocenení a je naozaj prestížna, ak má v podmienkach výluky, ktoré vám nebudú vyhovovať, môžete jej dať zbohom.

Vybrať si najlepšie poistenie nemusí byť zložité

Poistenie nehnuteľnosti

Zničená strecha po búrke, poškodené garážové dvere alebo vytopenie susedov, sú len omrvinkou v záplave nepríjemností, ktoré na vás môžu číhať. Poistka vás môže kryť aj v momente, ak zapríčinite škodu na elektrokolobežke, prípadne budete mať poškodený solárny panel na streche domu.

Mnohí si myslia, že poistenie nehnuteľnosti chráni všetko, čo máte v interiéri. Opak je však pravdou. Zvoľte si komplexnú ochranu majetku vďaka poisteniu domácnosti, ktoré chráni aj vybavenie vnútri, ku ktorému patrí elektronika, cenné veci či športové potreby.

Dôležité je aj vyhýbanie sa podpoisteniu. Dochádza k nemu vtedy, ak máte nehnuteľnosť poistenú na nižšiu sumu ako je jej reálna hodnota. Stáva sa to vtedy, ak je dom či byt zrekonštruovaný, čím stúpa aj jeho hodnota. Poistnú zmluvu si musíte preto aktualizovať, a to po každej rekonštrukcii  alebo po inej zmene, ktorú urobíte na nehnuteľnosti.

Neurobte ani tú chybu, že ak uzatvoríte poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, dáte si poistiť všetky škody, ku ktorým môže dôjsť. Siahnite iba po takom pripoistení, ktoré naozaj využijete. Ak je poistenie lacné, neznamená, že sa vám to oplatí a je naozaj výhodné. 

Poistenie majetku s viacerými pripoisteniami môže byť drahšie, ale je možné, že vás bude kryť aj v prípade viacerých komplikácií. 

PZP

Povinné zmluvné poistenie sa týka úhrady škody na majetku a zdraví tretích strán, čiže ďalších účastníkov premávky. PZP nie je univerzálne, pretože rozdielne potreby má vlastník 8-ročného vozidla, ktorý s ním cestuje na služobné cesty ako majiteľ úplne nového auta, ktorý ho využíva na jazdu v meste.

Pri výbere auta zvážte najmä:


 • potenciálne riziká,

 • jeho hodnotu,

 • frekvenciu využívania.


Smerodajná by pre vás nemala byť len cena, pretože čím sú nižšie mesačné poplatky, tým „skromnejší” bude aj balík. Zaujímajte sa o asistenčné služby, čiže na zabezpečenie auta, ak sa vám stane nehoda či nastane porucha. 

Poisťovne vám nemusia poskytnúť asistenčný servis, ale viaceré z nich ich majú v cene.

Nemenej dôležité sú aj  limity plnenia a rozsah rizík. Limity nie sú všeobecne dané, preto by ste sa o nich mali informovať ešte pred podpísaním zmluvy.

Vedeli ste, že...

… klientom, ktorí majú dlhoročný beznehodový priebeh poistného vzťahu, môžu poisťovne ponúknuť vernostné zľavy? Patria k nim lacnejšie pripoistenia, väčší výber asistenčných služieb alebo vyšší limit poistného plnenia? Pred podpísaním zmluvy sa nezabudnite na tieto výhody spýtať.

Životné poistenie

V prípade, že sa vám stane úraz alebo ochoriete a nebudete môcť pracovať, hrozia vám finančné problémy. Pri výbere životného poistenia myslite na to, v akej finančnej a životnej situácii ste sa ocitli. V rámci životného poistenia sa môžete pripoistiť na riziko, ktoré je spojené s úrazom, závažným ochorením alebo so smrťou.

Pripoistenia si vyberajte s ohľadom na životnú situáciu, v ktorej ste sa ocitli. Rozličné pripoistenie preferuje športovec a iné rodiny s deťmi.

O ktoré pripoistenia môže ísť?


 • športovci – trvalé následky po úraze, chirurgický zákrok,

 • senior – kritické ochorenia,

 • matka s dieťaťom  – OČR, pripoistenie PN,

 • dieťa – menšie úrazy, hospitalizácia.


V poistnej zmluve  si  všímajte aj účel vášho životného poistenia a s ním späté riziká. Okrem rizikovosti pracovného odvetvia je dôležitý aj váš súčasný zdravotný stav, s ktorým ste vstúpili do poistenia. 

Ak nemáte istotu v tom, či vás poisťovňa zoberie do poistenia bez rôznych výluk, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, ktorý vykoná predbežné ocenenie.

Nezabudnite ani na kontrolu životného poistenia minimálne raz za 2 roky alebo pri významnej životnej zmene,  ktorou môže byť narodenie potomka, svadba alebo kúpa domu. Ide o situácie, ktoré vplývajú na výber pripoistení spolu s nastavením poistných súm.

Zhrnutie

Ak si chcete dopriať to najlepšie poistenie, musíte zvážiť viacero aspektov, ktoré ovplyvňujú jeho praktickosť. Každý typ poistenia má špecifické požiadavky, avšak jedna vec ich spája. Je ňou výber adekvátneho poistenia, na ktorom nebudete šetriť, pretože pri poistnej udalosti nebudete mať náležite pokryté škody, ktoré vám boli spôsobené. Myslite najmä na kvalitu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.