muž sediaci v služobnom aute

Ako poistiť firemné auto?

8. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Auto patrí k najdrahším položkám hnuteľného majetku firmy. Aj keď sa firmy snažia obmedzovať výdavky, pri výbere poistenia pre firemné auto by mala byť prvoradá kvalita poistenia, a nie jeho cena. Ako si správne vybrať poistenie pre firemné vozidlo? Kedy uzatvoriť havarijné poistenie?

Bez PZP to nejde

Každé motorové vozidlo, ktoré má evidenčnú značku, musí mať  povinné zmluvné poistenie (PZP), teda poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Zákon na Slovensku nepozná rozdiel medzi súkromným a firemným autom. Poistenie má v prvom rade chrániť poisteného, ale aj poškodeného. Účelom tohto poistenia je, aby poistený nemusel platiť škody spôsobené prevádzkou vozidla, ako aj to, aby si poškodený nemusel škodu od škodcu vymáhať.


TIP

Hoci je obsah krytia všade rovnaký, pri výbere dbajte na kvalitu poisťovne, jej asistenčných služieb, ako aj na to, ako daná poisťovňa rieši škodové situácie.

Kombinácia PZP a havarijného poistenia

Hoci havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, určite ho zvážte hlavne v prípade, ak zamestnanci autá využívajú často na služobné alebo dlhé cesty. V takomto prípade je totiž riziko škôd oveľa vyššie. Na pamäti treba mať aj to, že dnes majú autá oveľa väčšiu a drahšiu výbavu. Z tohto dôvodu sa okrem zákonnej povinnosti uzatvoriť PZP určite oplatí aj havarijná poistka. 


Viete, že...

… v základnom havarijnom poistení či asistenčných službách nie je vždy zahrnuté napríklad odtiahnutie vozidla, preplatenie nákladov v spojitosti s uskladnením vozidla políciou a podobne? Všetky tieto informácie by ste si teda mali dopredu zistiť.


Vozidlo tak získa poistnú ochranu pred rizikami, ako je napríklad vandalizmus, nehody pri parkovaní či krádež. Sú to škody, ktoré PZP nepokrýva. Platnosť havarijného poistenia je možné uzatvoriť na území Slovenska, ale aj Európy.


Kedy sa oplatí pripoistenie?

Ak firmy vlastnia staršie autá, odporúčame radšej zvoliť adekvátne pripoistenie k PZP než havarijné poistenie, keďže hodnota auta klesá. 

Aké pripoistenie je možné uzatvoriť?

  • čelného skla

  • úrazu posádky

  • stretu so zverou

  • rozšírenej asistencie

  • živlu

  • výtlku

 

Pripoistiť sa dá aj batožina, úrazy členov počas jazdy vo vozidle, a podobne.

Krytie v aj v zahraničí

Ak zamestnanci jazdia firemným autom na služobné cesty aj do zahraničia, mali by ste pri PZP zvážiť zvýšenie krytia pre škody na zdraví a živote. Výhodou môže byť aj havarijné poistenie alebo pripoistenie ku PZP.

Ak sa zamestnancovi stane nehoda v zahraničí, s havarijným poistením musí náklady znášať druhá strana, ktorá nehodu zapríčinila. V zahraničí často funguje iná legislatíva náhrady škody, ktorá sa likviduje podľa krajiny, v ktorej nastala. 

Výhodné PZP pre firemné auto? Porovnajte si ceny online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste

  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke

  • Úspora až 50 %


Flotilové poistenie vozidiel

Firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel,  majú možnosť flotilového poistenia. V praxi to znamená, že ak firma vlastní viac automobilov, môže získať lepšiu cenu za poistenie. Tento typ poistenia je pravdepodobne tým najvýhodnejším najmä pre väčšie firmy a ponúka mnoho výhod:


  • možné zľavy z ceny PZP

  • posudzuje sa celý vozový park a celková škodovosť

  • pri zakúpení nového vozidla bude auto automaticky zaradené do existujúceho flotilového poistenia

  • prehľadnejšia administratíva

  • poistenie je pohodlné, praktické a umožňuje firmám ušetriť výdavky

 

Operatívny lízing aj pre menšie firmy

Pre firmy, ktoré majú menší autopark môže byť riešením operatívny lízing. Výhodnejšiu cenu dohaduje lízingová spoločnosť, kde sú v cene zahrnuté dostupné zľavy a bonusy, ako aj výška objemu poistenia. Výhodou pri operatívnom lízingu je aj administratíva. Lízingová spoločnosť vybaví celú poistnú udalosť, klient iba nahlási škodu a dostaví auto do servisu.

Firemné auto na súkromné účely

Pre mnohých zamestnancov je motiváciou aj to, že môžu využívať firemné auto na privátne účely, a to dvoma spôsobmi. Zamestnanec môže použiť auto, keď ho potrebuje na súkromné účely alebo keď mu je pridelené. V obidvoch prípadoch sa jedná o nepeňažný príjem, čo znamená, že zamestnanec musí za auto zaplatiť odvody a daň. Využívanie služobného auta na súkromné účely je vhodné mať so zamestnávateľom dohodnuté písomne.

TIP

Ak chcete ísť služobným autom na dovolenku, do auta bez PZP, havarijného a cestovného poistenia, ani nesadajte. Myslite na to, že preberáte istú zodpovednosť za seba, ostatných spolujazdcov ako aj za škody, ktoré na motorovom vozidle spôsobíte. V prípade, že služobné auto na dovolenke rozbijete, poistenie vám bude na nič. 

Zhrnutie

Pri výbere toho správneho poistenia pre firemné vozidlá by sa malo zvážiť niekoľko faktorov. Medzi tieto faktory patrí ako bezpečne zamestnanci jazdia, či sa auto používa na súkromné účely, poprípade na služobné cesty do zahraničia. Cena by v tomto prípade nemala byť prvoradá. Nižšie ceny poistiek často znamenajú horšie asistenčné služby a menší rozsah služieb.

Okrem povinného zmluvného poistenia (PZP) odporúčame aj havarijné poistenie, cestovné  poistenie, poprípade aj pripoistenie  motorových vozidiel. Pre firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel je najvýhodnejšie flotilové poistenie, ktoré ponúka mnoho výhod. Menšie firmy môžu z výhodnej ceny profitovať pri operatívnom lízingu.

Predtým, ako sa však rozhodnete, urobte si prieskum a porovnajte si balíky služieb. Každá poisťovňa má totiž svoje kritériá a podmienky, preto sa oplatí zvážiť ponuky viacerých poisťovní.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.