muž sediaci v služobnom aute

Ako poistiť firemné auto?

8. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Auto patrí k najdrahším položkám hnuteľného majetku firmy. Aj keď sa firmy snažia obmedzovať výdavky, pri výbere poistenia pre firemné auto by mala byť prvoradá kvalita poistenia, a nie jeho cena. Ako si správne vybrať poistenie pre firemné vozidlo? Kedy uzatvoriť havarijné poistenie?

Bez PZP to nejde

Každé motorové vozidlo, ktoré má evidenčnú značku, musí mať  povinné zmluvné poistenie (PZP), teda poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Zákon na Slovensku nepozná rozdiel medzi súkromným a firemným autom. Poistenie má v prvom rade chrániť poisteného, ale aj poškodeného. Účelom tohto poistenia je, aby poistený nemusel platiť škody spôsobené prevádzkou vozidla, ako aj to, aby si poškodený nemusel škodu od škodcu vymáhať.


TIP

Hoci je obsah krytia všade rovnaký, pri výbere dbajte na kvalitu poisťovne, jej asistenčných služieb, ako aj na to, ako daná poisťovňa rieši škodové situácie.

Kombinácia PZP a havarijného poistenia

Hoci havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, určite ho zvážte hlavne v prípade, ak zamestnanci autá využívajú často na služobné alebo dlhé cesty. V takomto prípade je totiž riziko škôd oveľa vyššie. Na pamäti treba mať aj to, že dnes majú autá oveľa väčšiu a drahšiu výbavu. Z tohto dôvodu sa okrem zákonnej povinnosti uzatvoriť PZP určite oplatí aj havarijná poistka. 


Viete, že...

… v základnom havarijnom poistení či asistenčných službách nie je vždy zahrnuté napríklad odtiahnutie vozidla, preplatenie nákladov v spojitosti s uskladnením vozidla políciou a podobne? Všetky tieto informácie by ste si teda mali dopredu zistiť.


Vozidlo tak získa poistnú ochranu pred rizikami, ako je napríklad vandalizmus, nehody pri parkovaní či krádež. Sú to škody, ktoré PZP nepokrýva. Platnosť havarijného poistenia je možné uzatvoriť na území Slovenska, ale aj Európy.


Kedy sa oplatí pripoistenie?

Ak firmy vlastnia staršie autá, odporúčame radšej zvoliť adekvátne pripoistenie k PZP než havarijné poistenie, keďže hodnota auta klesá. 

Aké pripoistenie je možné uzatvoriť?

 • čelného skla

 • úrazu posádky

 • stretu so zverou

 • rozšírenej asistencie

 • živlu

 • výtlku

 

Pripoistiť sa dá aj batožina, úrazy členov počas jazdy vo vozidle, a podobne.

Krytie v aj v zahraničí

Ak zamestnanci jazdia firemným autom na služobné cesty aj do zahraničia, mali by ste pri PZP zvážiť zvýšenie krytia pre škody na zdraví a živote. Výhodou môže byť aj havarijné poistenie alebo pripoistenie ku PZP.

Ak sa zamestnancovi stane nehoda v zahraničí, s havarijným poistením musí náklady znášať druhá strana, ktorá nehodu zapríčinila. V zahraničí často funguje iná legislatíva náhrady škody, ktorá sa likviduje podľa krajiny, v ktorej nastala. 

Výhodné PZP pre firemné auto? Porovnajte si ceny online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste

 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke

 • Úspora až 50 %


Flotilové poistenie vozidiel

Firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel,  majú možnosť flotilového poistenia. V praxi to znamená, že ak firma vlastní viac automobilov, môže získať lepšiu cenu za poistenie. Tento typ poistenia je pravdepodobne tým najvýhodnejším najmä pre väčšie firmy a ponúka mnoho výhod:


 • možné zľavy z ceny PZP

 • posudzuje sa celý vozový park a celková škodovosť

 • pri zakúpení nového vozidla bude auto automaticky zaradené do existujúceho flotilového poistenia

 • prehľadnejšia administratíva

 • poistenie je pohodlné, praktické a umožňuje firmám ušetriť výdavky

 

Operatívny lízing aj pre menšie firmy

Pre firmy, ktoré majú menší autopark môže byť riešením operatívny lízing. Výhodnejšiu cenu dohaduje lízingová spoločnosť, kde sú v cene zahrnuté dostupné zľavy a bonusy, ako aj výška objemu poistenia. Výhodou pri operatívnom lízingu je aj administratíva. Lízingová spoločnosť vybaví celú poistnú udalosť, klient iba nahlási škodu a dostaví auto do servisu.

Firemné auto na súkromné účely

Pre mnohých zamestnancov je motiváciou aj to, že môžu využívať firemné auto na privátne účely, a to dvoma spôsobmi. Zamestnanec môže použiť auto, keď ho potrebuje na súkromné účely alebo keď mu je pridelené. V obidvoch prípadoch sa jedná o nepeňažný príjem, čo znamená, že zamestnanec musí za auto zaplatiť odvody a daň. Využívanie služobného auta na súkromné účely je vhodné mať so zamestnávateľom dohodnuté písomne.

TIP

Ak chcete ísť služobným autom na dovolenku, do auta bez PZP, havarijného a cestovného poistenia, ani nesadajte. Myslite na to, že preberáte istú zodpovednosť za seba, ostatných spolujazdcov ako aj za škody, ktoré na motorovom vozidle spôsobíte. V prípade, že služobné auto na dovolenke rozbijete, poistenie vám bude na nič. 

Zhrnutie

Pri výbere toho správneho poistenia pre firemné vozidlá by sa malo zvážiť niekoľko faktorov. Medzi tieto faktory patrí ako bezpečne zamestnanci jazdia, či sa auto používa na súkromné účely, poprípade na služobné cesty do zahraničia. Cena by v tomto prípade nemala byť prvoradá. Nižšie ceny poistiek často znamenajú horšie asistenčné služby a menší rozsah služieb.

Okrem povinného zmluvného poistenia (PZP) odporúčame aj havarijné poistenie, cestovné  poistenie, poprípade aj pripoistenie  motorových vozidiel. Pre firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel je najvýhodnejšie flotilové poistenie, ktoré ponúka mnoho výhod. Menšie firmy môžu z výhodnej ceny profitovať pri operatívnom lízingu.

Predtým, ako sa však rozhodnete, urobte si prieskum a porovnajte si balíky služieb. Každá poisťovňa má totiž svoje kritériá a podmienky, preto sa oplatí zvážiť ponuky viacerých poisťovní.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.