cyklista

8 spôsobov ako zostať v bezpečí počas jazdy na bicykli

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Tragické udalosti, ktoré si vyžiadali životy cyklistov sa každoročne zapisujú do našich štatistík najmä počas letných mesiacov. Našťastie existuje množstvo spôsobov ako môžete eliminovať vznik nehody počas bicyklovania na minimum. Pripravili sme preto pre vás osem overených tipov, vďaka ktorým sa budete počas prázdninových výletov na bicykli cítiť v bezpečí.

1. Noste prilbu

Cyklistická prilba nie je podľa slovenskej legislatívy  nutnou výbavou počas bicyklovania pre osoby staršie ako 15 rokov. Naopak deti mladšie ako 15 rokov by bez ochrannej helmy nemali na bicykel vysadnúť. No i napriek tomu, že v prípade cyklistickej prilby nejde o zákonnú povinnosť, mali by ste ju zahrnúť do vášho základného výstroja. V jej prípade totiž ide o východiskový bezpečnostný prvok, o čom svedčí aj nemilá štatistika hovoriaca o tom, že viac ako polovica obetí cyklistických nešťastí ju pri úraze nemalo na hlave.

2. Kontrolujte technický stav bicykla pred každou jazdou

Veľa cyklistických nehôd je spojených aj so zlým technickým stavom bicykla. Preto ho pred každou jazdou poriadne skontrolujte. Najskôr sa uistite, že máte dostatočne nafúkané kolesá. Potom sa zamerajte na funkčnosť reťaze a pedálov. A nakoniec nezabudnite ani na svetlá. Fungujúce  osvetlenie na bicykel je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil najmä v ranných a nočných hodinách životy mnohých cyklistov. 

3. Reflexné prvky

S osvetlením súvisia aj reflexné prvky, ktoré vás pomôžu identifikovať ako účastníka cestnej premávky. Aplikujte teda reflexné nálepky na bicykel a nehanbite sa počas jazdy nosiť aj reflexnú vestu alebo reflexné pásy. Bezpečnosť je v tomto prípade viac ako štýl a to najmä počas jazdy v zlých svetelných podmienkach.

4. Majte ruky na riadidlách

Akokoľvek dobrým jazdcom so zmyslom pre balans ste, nedávajte ruky dole z riadidiel najmä na cestných komunikáciách. V opačnom prípade vám bude oveľa dlhšie trvať prebrať kontrolu nad bicyklom, ak sa vyskytne nejaká neočakávaná okolnosť. Ňou môže byť pokojne hrboľ na ceste či dieťa alebo mačka, ktorá si to namieri priamo do vašej cestnej trajektórie.

5. Signalizujte smer jazdy

Počas jazdy na bicykli by ste mali byť schopní komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky pomocou  ručných signálov. Len vďaka ním budú môcť vodiči predvídať, čo sa chystáte urobiť a vyvarujete sa tak nepríjemným kolíziám.

6. Zabudnite na telefón a iné rozptýlenia

Cyklistika je skvelý relax. Pomôže vám zhodiť prebytočné kilogramy, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na každodenné starosti. Aby ste si ju však mohli naplno a bezpečne užiť, schovajte svoj smart telefón do vaku podobne ako MP3 prehrávač. Sústreďte sa na jazdu a okolie, len tak si môžete byť istí, že vaša jazda neskončí tragédiou.

7. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a plynulosť jazdy najmä na mestských a frekventovaných komunikáciách je ďalším kritériom bezpečného bicyklovania. Nesnažte sa ísť v protismere ani byť najrýchlejší, pokiaľ práve nesúťažíte v pretekoch cestnej cyklistiky. Skvelým pomocníkom v prípade plynulej jazdy môže byť napríklad elektrobycikel, ktorý ponúka ekologickú alternatívu na cestu do práce alebo školy.

8. Dávajte pozor na chodcov

Okrem automobilov sú počas bicyklovania strašiakmi aj chodci. Preto sa vyhýbajte chodníkom vyhradených pre chodcov a v meste sa vždy zaraďte do vyhradených cyklistických pruhov. Navyše chodníky pre chodcov sú väčšinou hrboľaté a plné nerovnosti, takže vám na týchto plochách hrozí väčšie nebezpečenstvo ako na asfaltových komunikáciách.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.