cyklista

8 spôsobov ako zostať v bezpečí počas jazdy na bicykli

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Tragické udalosti, ktoré si vyžiadali životy cyklistov sa každoročne zapisujú do našich štatistík najmä počas letných mesiacov. Našťastie existuje množstvo spôsobov ako môžete eliminovať vznik nehody počas bicyklovania na minimum. Pripravili sme preto pre vás osem overených tipov, vďaka ktorým sa budete počas prázdninových výletov na bicykli cítiť v bezpečí.

1. Noste prilbu

Cyklistická prilba nie je podľa slovenskej legislatívy  nutnou výbavou počas bicyklovania pre osoby staršie ako 15 rokov. Naopak deti mladšie ako 15 rokov by bez ochrannej helmy nemali na bicykel vysadnúť. No i napriek tomu, že v prípade cyklistickej prilby nejde o zákonnú povinnosť, mali by ste ju zahrnúť do vášho základného výstroja. V jej prípade totiž ide o východiskový bezpečnostný prvok, o čom svedčí aj nemilá štatistika hovoriaca o tom, že viac ako polovica obetí cyklistických nešťastí ju pri úraze nemalo na hlave.

2. Kontrolujte technický stav bicykla pred každou jazdou

Veľa cyklistických nehôd je spojených aj so zlým technickým stavom bicykla. Preto ho pred každou jazdou poriadne skontrolujte. Najskôr sa uistite, že máte dostatočne nafúkané kolesá. Potom sa zamerajte na funkčnosť reťaze a pedálov. A nakoniec nezabudnite ani na svetlá. Fungujúce  osvetlenie na bicykel je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil najmä v ranných a nočných hodinách životy mnohých cyklistov. 

3. Reflexné prvky

S osvetlením súvisia aj reflexné prvky, ktoré vás pomôžu identifikovať ako účastníka cestnej premávky. Aplikujte teda reflexné nálepky na bicykel a nehanbite sa počas jazdy nosiť aj reflexnú vestu alebo reflexné pásy. Bezpečnosť je v tomto prípade viac ako štýl a to najmä počas jazdy v zlých svetelných podmienkach.

4. Majte ruky na riadidlách

Akokoľvek dobrým jazdcom so zmyslom pre balans ste, nedávajte ruky dole z riadidiel najmä na cestných komunikáciách. V opačnom prípade vám bude oveľa dlhšie trvať prebrať kontrolu nad bicyklom, ak sa vyskytne nejaká neočakávaná okolnosť. Ňou môže byť pokojne hrboľ na ceste či dieťa alebo mačka, ktorá si to namieri priamo do vašej cestnej trajektórie.

5. Signalizujte smer jazdy

Počas jazdy na bicykli by ste mali byť schopní komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky pomocou  ručných signálov. Len vďaka ním budú môcť vodiči predvídať, čo sa chystáte urobiť a vyvarujete sa tak nepríjemným kolíziám.

6. Zabudnite na telefón a iné rozptýlenia

Cyklistika je skvelý relax. Pomôže vám zhodiť prebytočné kilogramy, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na každodenné starosti. Aby ste si ju však mohli naplno a bezpečne užiť, schovajte svoj smart telefón do vaku podobne ako MP3 prehrávač. Sústreďte sa na jazdu a okolie, len tak si môžete byť istí, že vaša jazda neskončí tragédiou.

7. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a plynulosť jazdy najmä na mestských a frekventovaných komunikáciách je ďalším kritériom bezpečného bicyklovania. Nesnažte sa ísť v protismere ani byť najrýchlejší, pokiaľ práve nesúťažíte v pretekoch cestnej cyklistiky. Skvelým pomocníkom v prípade plynulej jazdy môže byť napríklad elektrobycikel, ktorý ponúka ekologickú alternatívu na cestu do práce alebo školy.

8. Dávajte pozor na chodcov

Okrem automobilov sú počas bicyklovania strašiakmi aj chodci. Preto sa vyhýbajte chodníkom vyhradených pre chodcov a v meste sa vždy zaraďte do vyhradených cyklistických pruhov. Navyše chodníky pre chodcov sú väčšinou hrboľaté a plné nerovnosti, takže vám na týchto plochách hrozí väčšie nebezpečenstvo ako na asfaltových komunikáciách.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.