cyklista

8 spôsobov ako zostať v bezpečí počas jazdy na bicykli

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Tragické udalosti, ktoré si vyžiadali životy cyklistov sa každoročne zapisujú do našich štatistík najmä počas letných mesiacov. Našťastie existuje množstvo spôsobov ako môžete eliminovať vznik nehody počas bicyklovania na minimum. Pripravili sme preto pre vás osem overených tipov, vďaka ktorým sa budete počas prázdninových výletov na bicykli cítiť v bezpečí.

1. Noste prilbu

Cyklistická prilba nie je podľa slovenskej legislatívy  nutnou výbavou počas bicyklovania pre osoby staršie ako 15 rokov. Naopak deti mladšie ako 15 rokov by bez ochrannej helmy nemali na bicykel vysadnúť. No i napriek tomu, že v prípade cyklistickej prilby nejde o zákonnú povinnosť, mali by ste ju zahrnúť do vášho základného výstroja. V jej prípade totiž ide o východiskový bezpečnostný prvok, o čom svedčí aj nemilá štatistika hovoriaca o tom, že viac ako polovica obetí cyklistických nešťastí ju pri úraze nemalo na hlave.

2. Kontrolujte technický stav bicykla pred každou jazdou

Veľa cyklistických nehôd je spojených aj so zlým technickým stavom bicykla. Preto ho pred každou jazdou poriadne skontrolujte. Najskôr sa uistite, že máte dostatočne nafúkané kolesá. Potom sa zamerajte na funkčnosť reťaze a pedálov. A nakoniec nezabudnite ani na svetlá. Fungujúce  osvetlenie na bicykel je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil najmä v ranných a nočných hodinách životy mnohých cyklistov. 

3. Reflexné prvky

S osvetlením súvisia aj reflexné prvky, ktoré vás pomôžu identifikovať ako účastníka cestnej premávky. Aplikujte teda reflexné nálepky na bicykel a nehanbite sa počas jazdy nosiť aj reflexnú vestu alebo reflexné pásy. Bezpečnosť je v tomto prípade viac ako štýl a to najmä počas jazdy v zlých svetelných podmienkach.

4. Majte ruky na riadidlách

Akokoľvek dobrým jazdcom so zmyslom pre balans ste, nedávajte ruky dole z riadidiel najmä na cestných komunikáciách. V opačnom prípade vám bude oveľa dlhšie trvať prebrať kontrolu nad bicyklom, ak sa vyskytne nejaká neočakávaná okolnosť. Ňou môže byť pokojne hrboľ na ceste či dieťa alebo mačka, ktorá si to namieri priamo do vašej cestnej trajektórie.

5. Signalizujte smer jazdy

Počas jazdy na bicykli by ste mali byť schopní komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky pomocou  ručných signálov. Len vďaka ním budú môcť vodiči predvídať, čo sa chystáte urobiť a vyvarujete sa tak nepríjemným kolíziám.

6. Zabudnite na telefón a iné rozptýlenia

Cyklistika je skvelý relax. Pomôže vám zhodiť prebytočné kilogramy, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na každodenné starosti. Aby ste si ju však mohli naplno a bezpečne užiť, schovajte svoj smart telefón do vaku podobne ako MP3 prehrávač. Sústreďte sa na jazdu a okolie, len tak si môžete byť istí, že vaša jazda neskončí tragédiou.

7. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a plynulosť jazdy najmä na mestských a frekventovaných komunikáciách je ďalším kritériom bezpečného bicyklovania. Nesnažte sa ísť v protismere ani byť najrýchlejší, pokiaľ práve nesúťažíte v pretekoch cestnej cyklistiky. Skvelým pomocníkom v prípade plynulej jazdy môže byť napríklad elektrobycikel, ktorý ponúka ekologickú alternatívu na cestu do práce alebo školy.

8. Dávajte pozor na chodcov

Okrem automobilov sú počas bicyklovania strašiakmi aj chodci. Preto sa vyhýbajte chodníkom vyhradených pre chodcov a v meste sa vždy zaraďte do vyhradených cyklistických pruhov. Navyše chodníky pre chodcov sú väčšinou hrboľaté a plné nerovnosti, takže vám na týchto plochách hrozí väčšie nebezpečenstvo ako na asfaltových komunikáciách.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Chorvatsko-dalnice
    30. júna 2025|Lívia Ovcarčíková
    Diaľničné poplatky v Chorvátsku v roku 2025: Zatiaľ stále bez plánovanej elektronickej platby

    Ako slovenskí turisti sme zvyknutí na dobre zabehnutý, ale v niektorých prípadoch neprehľadný a premávku zdržiavajúci mýtny systém v Chorvátsku. A hoci Chorváti plánovali nový spôsob elektronickej platby už dávnejšie, jeho spustenie sa presúva až na rok 2026. Dovtedy sa musíme zmieriť s ďalším zdražovaním diaľničných poplatkov v Chorvátsku.

  • letenka a cestovný pas
    24. júna 2025|Martina Dudová
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničí, letenky máte zakúpené, no príde studená sprcha. Náhle ochoriete, stratíte prácu alebo vo vašej cieľovej destinácii vypukne nebezpečenstvo. Ak nechcete okrem zážitkov prísť aj o všetky peniaze, poistite sa. Poradíme vám, ako si uzavrieť poistenie storna letenky a na čo si dať pozor.

  • cestovný pas
    23. júna 2025|Martina Dudová
    Cestovný pas: Koľko stojí a ako dlho trvá jeho vybavenie?

    Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko vás bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám informácia, že od minulého roka sú cestovné pasy výrazne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • žena s kufrom na letisku
    20. júna 2025|Martina Dudová
    Ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Porovnali sme ponuky

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte najvýhodnejšie cestovné poistenie, ktoré vám v prípade potreby pokryje náklady na lekárske ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. Prinášame vám porovnanie cestovného poistenia, ktoré je dnes dostupné na slovenskom trhu. Pripravili sme prehľad podmienok aj aktuálnych cien, aby ste si vedeli vybrať to najlepšie cestovné poistenie.

  • Jadranské more v Chorvátsku
    09. júna 2025|Martina Dudová
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je pre našinca ľahko dostupná destinácia, takže väčšina Slovákov tam cestuje vlastným autom. Ak sa tento rok chystáte k Jadranu aj vy a chcete sa vyhnúť zbytočnému stresu, dlhému čakaniu či vysokým poplatkom, nepodceňte prípravu. Dôležité je zabezpečiť technický stav vozidla, vybrať si správnu trasu a nezabudnúť na poistenie. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • obdobi-destu-bali
    02. júna 2025|Lívia Ovcarčíková
    Aké očkovania potrebujete do Ázie?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    30. mája 2025|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených letných brigád v zahraničí. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné poistenie študenta v zahraničí. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní cestovného poistenia mali dávať pozor.

  • mladá žena v okne starého auta
    09. mája 2025|Martina Dudová
    Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

    Dovolenky autom sú stále veľmi obľúbené. Okrem slobody a flexibility však prinášajú aj isté riziká. Ak si však zvolíte správne poistenie, získate finančné krytie aj pomoc v krízových situáciách na cestách pre prípad dopravnej nehody, poruchy vozidla či krádeže. Aké poistenie auta na dovolenku je najlepšie? Na čo si dať pozor a ako riešiť poistnú udalosť v zahraničí? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.

  • krídlo - lietadlo - oblaky
    Ktoré cestovné poistenie na dovolenku je najlepšie?

    Záujem Slovákov o zahraničné dovolenky v roku 2025 rastie. Rovnako však rastú aj ceny zdravotnej starostlivosti v cudzine. Poplatky za hospitalizáciu v nemocnici, ošetrenie zubov či prevoz na Slovensko sa môžu vyšplhať na stovky až tisíce eur. Kvalitné poistenie dovolenky vám v takýchto prípadoch ušetrí financie, stres aj cenný čas. V tomto článku sa pozrieme na to, aké cestovné poistenie je na dovolenku najlepšie a ako ho nájsť.

  • Děti na pláži
    10. apríla 2025|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie detí: Na čo si dať pozor pred cestou?

    Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?