cyklista

8 spôsobov ako zostať v bezpečí počas jazdy na bicykli

18. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Tragické udalosti, ktoré si vyžiadali životy cyklistov sa každoročne zapisujú do našich štatistík najmä počas letných mesiacov. Našťastie existuje množstvo spôsobov ako môžete eliminovať vznik nehody počas bicyklovania na minimum. Pripravili sme preto pre vás osem overených tipov, vďaka ktorým sa budete počas prázdninových výletov na bicykli cítiť v bezpečí.

1. Noste prilbu

Cyklistická prilba nie je podľa slovenskej legislatívy  nutnou výbavou počas bicyklovania pre osoby staršie ako 15 rokov. Naopak deti mladšie ako 15 rokov by bez ochrannej helmy nemali na bicykel vysadnúť. No i napriek tomu, že v prípade cyklistickej prilby nejde o zákonnú povinnosť, mali by ste ju zahrnúť do vášho základného výstroja. V jej prípade totiž ide o východiskový bezpečnostný prvok, o čom svedčí aj nemilá štatistika hovoriaca o tom, že viac ako polovica obetí cyklistických nešťastí ju pri úraze nemalo na hlave.

2. Kontrolujte technický stav bicykla pred každou jazdou

Veľa cyklistických nehôd je spojených aj so zlým technickým stavom bicykla. Preto ho pred každou jazdou poriadne skontrolujte. Najskôr sa uistite, že máte dostatočne nafúkané kolesá. Potom sa zamerajte na funkčnosť reťaze a pedálov. A nakoniec nezabudnite ani na svetlá. Fungujúce  osvetlenie na bicykel je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil najmä v ranných a nočných hodinách životy mnohých cyklistov. 

3. Reflexné prvky

S osvetlením súvisia aj reflexné prvky, ktoré vás pomôžu identifikovať ako účastníka cestnej premávky. Aplikujte teda reflexné nálepky na bicykel a nehanbite sa počas jazdy nosiť aj reflexnú vestu alebo reflexné pásy. Bezpečnosť je v tomto prípade viac ako štýl a to najmä počas jazdy v zlých svetelných podmienkach.

4. Majte ruky na riadidlách

Akokoľvek dobrým jazdcom so zmyslom pre balans ste, nedávajte ruky dole z riadidiel najmä na cestných komunikáciách. V opačnom prípade vám bude oveľa dlhšie trvať prebrať kontrolu nad bicyklom, ak sa vyskytne nejaká neočakávaná okolnosť. Ňou môže byť pokojne hrboľ na ceste či dieťa alebo mačka, ktorá si to namieri priamo do vašej cestnej trajektórie.

5. Signalizujte smer jazdy

Počas jazdy na bicykli by ste mali byť schopní komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky pomocou  ručných signálov. Len vďaka ním budú môcť vodiči predvídať, čo sa chystáte urobiť a vyvarujete sa tak nepríjemným kolíziám.

6. Zabudnite na telefón a iné rozptýlenia

Cyklistika je skvelý relax. Pomôže vám zhodiť prebytočné kilogramy, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na každodenné starosti. Aby ste si ju však mohli naplno a bezpečne užiť, schovajte svoj smart telefón do vaku podobne ako MP3 prehrávač. Sústreďte sa na jazdu a okolie, len tak si môžete byť istí, že vaša jazda neskončí tragédiou.

7. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky

Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a plynulosť jazdy najmä na mestských a frekventovaných komunikáciách je ďalším kritériom bezpečného bicyklovania. Nesnažte sa ísť v protismere ani byť najrýchlejší, pokiaľ práve nesúťažíte v pretekoch cestnej cyklistiky. Skvelým pomocníkom v prípade plynulej jazdy môže byť napríklad elektrobycikel, ktorý ponúka ekologickú alternatívu na cestu do práce alebo školy.

8. Dávajte pozor na chodcov

Okrem automobilov sú počas bicyklovania strašiakmi aj chodci. Preto sa vyhýbajte chodníkom vyhradených pre chodcov a v meste sa vždy zaraďte do vyhradených cyklistických pruhov. Navyše chodníky pre chodcov sú väčšinou hrboľaté a plné nerovnosti, takže vám na týchto plochách hrozí väčšie nebezpečenstvo ako na asfaltových komunikáciách.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.