Tragické udalosti, ktoré si vyžiadali životy cyklistov sa každoročne zapisujú do našich štatistík najmä počas letných mesiacov. Našťastie existuje množstvo spôsobov ako môžete eliminovať vznik nehody počas bicyklovania na minimum. Pripravili sme preto pre vás osem overených tipov, vďaka ktorým sa budete počas prázdninových výletov na bicykli cítiť v bezpečí.
Cyklistická prilba nie je podľa slovenskej legislatívy nutnou výbavou počas bicyklovania pre osoby staršie ako 15 rokov. Naopak deti mladšie ako 15 rokov by bez ochrannej helmy nemali na bicykel vysadnúť. No i napriek tomu, že v prípade cyklistickej prilby nejde o zákonnú povinnosť, mali by ste ju zahrnúť do vášho základného výstroja. V jej prípade totiž ide o východiskový bezpečnostný prvok, o čom svedčí aj nemilá štatistika hovoriaca o tom, že viac ako polovica obetí cyklistických nešťastí ju pri úraze nemalo na hlave.
Veľa cyklistických nehôd je spojených aj so zlým technickým stavom bicykla. Preto ho pred každou jazdou poriadne skontrolujte. Najskôr sa uistite, že máte dostatočne nafúkané kolesá. Potom sa zamerajte na funkčnosť reťaze a pedálov. A nakoniec nezabudnite ani na svetlá. Fungujúce osvetlenie na bicykel je dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil najmä v ranných a nočných hodinách životy mnohých cyklistov.
S osvetlením súvisia aj reflexné prvky, ktoré vás pomôžu identifikovať ako účastníka cestnej premávky. Aplikujte teda reflexné nálepky na bicykel a nehanbite sa počas jazdy nosiť aj reflexnú vestu alebo reflexné pásy. Bezpečnosť je v tomto prípade viac ako štýl a to najmä počas jazdy v zlých svetelných podmienkach.
Akokoľvek dobrým jazdcom so zmyslom pre balans ste, nedávajte ruky dole z riadidiel najmä na cestných komunikáciách. V opačnom prípade vám bude oveľa dlhšie trvať prebrať kontrolu nad bicyklom, ak sa vyskytne nejaká neočakávaná okolnosť. Ňou môže byť pokojne hrboľ na ceste či dieťa alebo mačka, ktorá si to namieri priamo do vašej cestnej trajektórie.
Počas jazdy na bicykli by ste mali byť schopní komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky pomocou ručných signálov. Len vďaka ním budú môcť vodiči predvídať, čo sa chystáte urobiť a vyvarujete sa tak nepríjemným kolíziám.
Cyklistika je skvelý relax. Pomôže vám zhodiť prebytočné kilogramy, nadýchať sa čerstvého vzduchu a zabudnúť na každodenné starosti. Aby ste si ju však mohli naplno a bezpečne užiť, schovajte svoj smart telefón do vaku podobne ako MP3 prehrávač. Sústreďte sa na jazdu a okolie, len tak si môžete byť istí, že vaša jazda neskončí tragédiou.
Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a plynulosť jazdy najmä na mestských a frekventovaných komunikáciách je ďalším kritériom bezpečného bicyklovania. Nesnažte sa ísť v protismere ani byť najrýchlejší, pokiaľ práve nesúťažíte v pretekoch cestnej cyklistiky. Skvelým pomocníkom v prípade plynulej jazdy môže byť napríklad elektrobycikel, ktorý ponúka ekologickú alternatívu na cestu do práce alebo školy.
Okrem automobilov sú počas bicyklovania strašiakmi aj chodci. Preto sa vyhýbajte chodníkom vyhradených pre chodcov a v meste sa vždy zaraďte do vyhradených cyklistických pruhov. Navyše chodníky pre chodcov sú väčšinou hrboľaté a plné nerovnosti, takže vám na týchto plochách hrozí väčšie nebezpečenstvo ako na asfaltových komunikáciách.