predaj-auta

5 spôsobov, ako dostať zľavu pri kúpe nového auta

22. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pred každou kúpou nového vozidla si musíte poriadne premyslieť výber a strategické myslenie pri dojednávaní ceny a rôznych zvýhodneniach. Vedeli ste o tom, že môžete získať rôzne zľavy, prípadne viac zliav súčasne? Urobíme vám v tom malý prehľad.

Fleetové alebo biznis zľavy

Nie je podmienkou, že na uplatnenie podobných zliav musíte vlastniť firmu, aby ste ich získali. Ich výška je v rozmedzí niekoľkých percent. Niektoré značky áut majú medzi fleetovými zákazníkmi zaradené viaceré skupiny ľudí, ako lekári, novinári, taxikári, advokáti, prípadne zamestnancov vybraných štátnych sektorov atď. 


Nezabudnite, že každá značka má rozdielne podmienky. 

Cenu stanoví importér a zľavu vám môže dať predajca

V tomto smere je dôležité vedieť, že ceny nových áut stanovuje importér pre konkrétnu krajinu, kým predajca alebo díler má veľmi úzky finančný priestor, v rámci ktorého vám môže, no nemusí poskytnúť zľavu. 

Vo všeobecnosti to znamená, že  vyššiu zľavu, hoc aj pár tisícok eur, môžete získať vtedy, ak na konkrétny model prebieha celonárodná kampaň.  Čo sa týka predajcu, ten vám môže poskytnúť zľavu len pár stoviek eur.

Vedeli ste, že...

... je rozdiel medzi pojmami zľava a cenové zvýhodnenie? Obidva sa totiž často zamieňajú. Pri zľave ide o zníženie pôvodnej sumy a pri cenovom zvýhodnení o získanie drahšieho balíka výbavy či doplnkov pri rovnakej cene auta.


Môžete využiť aj zľavy na skladové či predvádzacie vozidlá

Môžete sa orientovať aj na  kúpu skladových vozidiel  v prípade, že vám záleží viac na cene než na  možnosti výberu určitých parametrov, ako

 • výbava, 

 • typ,

 • farba.


Ceny skladových vozidiel určuje výhradne dovozca. Predajca nedrží skladové vozidlá na prevádzke. Ak sa stane, že nájde záujemcu, auto následne stiahnu z centrálneho skladu.

Importéri môžu počas výpredajov na skladové vozidlá robiť akcie na niektoré výbavy. Dané zľavy sú tie najvyššie, aké môžete dostať pri zakúpení nového vozidla. Okrem nízkej ceny sú súčasťou ponuky aj cenové zvýhodnenia na výbavu, kedy môžete dostať vyššiu výbavu za cenu tej nižšej.

Vyjednávať ceny môžete aj pri predvádzacích vozidlách z predajne. Aj pri odpredaji získate dobrý priestor na zjednanie ceny.

Dotácie na vozidlo, ktoré má elektrický pohon

Autá na elektrickú energiu sú stále drahšie než vozidlá na klasický pohon. Štáty, patriace do Európskej únie, sa snažia z ekologických dôvodov podporovať predaj týchto vozidiel dotáciami. Jej výška pri plug-in hybride je asi 3 000 € a pri čistej elektrine ide o sumu 5 000 €. 

Hoci tieto autá zatiaľ dojazdom nie sú schopné konkurovať klasickému pohonu, nedajú sa im uprieť dynamické jazdné vlastnosti. 

Dotácie prídu v roku 2022

Už v roku 2022 sa môžete tešiť na dotácie na elektromobily. Nový dotačný program chce Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky financovať z eurofondov prostredníctvom nového programového obdobia 2021 – 2027. Hoci sa minulý rok hovorilo o dotáciách na elektromobily aj plug-in hybridy, napokon budú spustené až v roku 2022. 

Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy sa budú týkať aj vozidiel ŠKODA a DACIA. Ak sa spustí v poradí tretie kolo dotácií na elektromobily a plug-in hybridy, očakáva sa, že proces rezervácie dotácie bude oveľa:

 • jednoduchší, 

 • nezávislý na zariadení, z ktorého sa rezervácia bude vykonávať,

 • nezávislý na konkrétnom čase pripojenia k rezervačnému systému. 


Nízka dotácia bude plne akceptovaná, keď bude k dispozícii čo najväčšiemu počtu záujemcov. Rovnako sa očakáva, že štát sa postará o to, aby sa úplne zabránilo zneužívaniu dotácií na nákup áut, ktoré by sa mohli predávať ďalej. Inak by sa dotácia stala len ziskom pre rôznych špekulantov.

Výkupný bonus alebo zľava

Množstvo značiek ponúka výkupný bonus párkrát do roka. Hlavným cieľom je naviazanie finančného bonusu za odpredaj staršieho auta na kúpu nového.  Je dôležité vedieť, že nejde len o nižšie čiastky, lebo k výkupnej cene na úrovni trhu vám môže predajca ponúknuť cenu od 500 do 1000 € navyše. 

Podmienkou je zakúpenie určeného nového modelu, prípadne modelov. Autorizovaný predajca väčšinou obchoduje aj s ojazdenými autami. Je možné, že im auto môžete predať rovnako ako do autobazáru. Nájdu sa aj takí, ktorí vykupujú konkurenčné značky a modely.

Zľavu môžete získať aj bez výkupného bonusu. Je to možné vtedy, ak svoje staršie vozidlo predáte dílerovi, od ktorého kupujete aj nové auto. Priestor na vyjednávanie je vtedy oveľa väčší. Ak chce díler predať nové auto, musí sa s vami dohodnúť na cene toho starého. 

Vedzte, že serióznosť spolu so spoľahlivosťou je u autorizovaného predajcu oveľa väčšia než pri veľkobazároch.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Zhrnutie

Množstvo kupujúcich si neuvedomuje skutočnosť, že nielen vyhľadávanie na internete vám môže otvoriť oči. Dôležitý je aj vzťah s predajcami áut. Predajca vám môže oznámiť, či máte nárok na fleetovú zľavu, odhalí vám nedostatky istých modelov, alebo vám povie, či príde nová generácia istého modelu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.