Predaj auta zákazníkovi

Pred každou kúpou nového vozidla si musíte poriadne premyslieť výber a strategické myslenie pri dojednávaní ceny a rôznych zvýhodneniach. Vedeli ste o tom, že môžete získať rôzne zľavy, prípadne viac zliav súčasne? Urobíme vám v tom malý prehľad.

Fleetové alebo biznis zľavy

Nie je podmienkou, že na uplatnenie podobných zliav musíte vlastniť firmu, aby ste ich získali. Ich výška je v rozmedzí niekoľkých percent. Niektoré značky áut majú medzi fleetovými zákazníkmi zaradené viaceré skupiny ľudí, ako lekári, novinári, taxikári, advokáti, prípadne zamestnancov vybraných štátnych sektorov atď. 

Nezabudnite, že každá značka má rozdielne podmienky. 

Cenu stanoví importér a zľavu vám môže dať predajca

V tomto smere je dôležité vedieť, že ceny nových áut stanovuje importér pre konkrétnu krajinu, kým predajca alebo díler má veľmi úzky finančný priestor, v rámci ktorého vám môže, no nemusí poskytnúť zľavu. 

Vo všeobecnosti to znamená, že vyššiu zľavu, hoc aj pár tisícok eur, môžete získať vtedy, ak na konkrétny model prebieha celonárodná kampaň. Čo sa týka predajcu, ten vám môže poskytnúť zľavu len pár stoviek eur.

Vedeli ste, že...

... je rozdiel medzi pojmami zľava a cenové zvýhodnenie? Obidva sa totiž často zamieňajú. Pri zľave ide o zníženie pôvodnej sumy a pri cenovom zvýhodnení o získanie drahšieho balíka výbavy či doplnkov pri rovnakej cene auta.

Môžete využiť aj zľavy na skladové či predvádzacie vozidlá

Môžete sa orientovať aj na kúpu skladových vozidiel v prípade, že vám záleží viac na cene než na možnosti výberu určitých parametrov, ako

  • výbava, 

  • typ,

  • farba.

Ceny skladových vozidiel určuje výhradne dovozca. Predajca nedrží skladové vozidlá na prevádzke. Ak sa stane, že nájde záujemcu, auto následne stiahnu z centrálneho skladu.

Importéri môžu počas výpredajov na skladové vozidlá robiť akcie na niektoré výbavy. Dané zľavy sú tie najvyššie, aké môžete dostať pri zakúpení nového vozidla. Okrem nízkej ceny sú súčasťou ponuky aj cenové zvýhodnenia na výbavu, kedy môžete dostať vyššiu výbavu za cenu tej nižšej.

Vyjednávať ceny môžete aj pri predvádzacích vozidlách z predajne. Aj pri odpredaji získate dobrý priestor na zjednanie ceny.

Dotácie na vozidlo, ktoré má elektrický pohon

Autá na elektrickú energiu sú stále drahšie než vozidlá na klasický pohon. Štáty, patriace do Európskej únie, sa snažia z ekologických dôvodov podporovať predaj týchto vozidiel dotáciami. Jej výška pri plug-in hybride je asi 3 000 € a pri čistej elektrine ide o sumu 5 000 €. 

Hoci tieto autá zatiaľ dojazdom nie sú schopné konkurovať klasickému pohonu, nedajú sa im uprieť dynamické jazdné vlastnosti. 

Dotácie prídu v roku 2022

Už v roku 2022 sa môžete tešiť na dotácie na elektromobily. Nový dotačný program chce Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky financovať z eurofondov prostredníctvom nového programového obdobia 2021 – 2027. Hoci sa minulý rok hovorilo o dotáciách na elektromobily aj plug-in hybridy, napokon budú spustené až v roku 2022. 

Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy sa budú týkať aj vozidiel ŠKODA a DACIA. Ak sa spustí v poradí tretie kolo dotácií na elektromobily a plug-in hybridy, očakáva sa, že proces rezervácie dotácie bude oveľa:

  • jednoduchší, 

  • nezávislý na zariadení, z ktorého sa rezervácia bude vykonávať,

  • nezávislý na konkrétnom čase pripojenia k rezervačnému systému. 

Nízka dotácia bude plne akceptovaná, keď bude k dispozícii čo najväčšiemu počtu záujemcov. Rovnako sa očakáva, že štát sa postará o to, aby sa úplne zabránilo zneužívaniu dotácií na nákup áut, ktoré by sa mohli predávať ďalej. Inak by sa dotácia stala len ziskom pre rôznych špekulantov.

Výkupný bonus alebo zľava

Množstvo značiek ponúka výkupný bonus párkrát do roka. Hlavným cieľom je naviazanie finančného bonusu za odpredaj staršieho auta na kúpu nového. Je dôležité vedieť, že nejde len o nižšie čiastky, lebo k výkupnej cene na úrovni trhu vám môže predajca ponúknuť cenu od 500 do 1000 € navyše. 

Podmienkou je zakúpenie určeného nového modelu, prípadne modelov. Autorizovaný predajca väčšinou obchoduje aj s ojazdenými autami. Je možné, že im auto môžete predať rovnako ako do autobazáru. Nájdu sa aj takí, ktorí vykupujú konkurenčné značky a modely.

Zľavu môžete získať aj bez výkupného bonusu. Je to možné vtedy, ak svoje staršie vozidlo predáte dílerovi, od ktorého kupujete aj nové auto. Priestor na vyjednávanie je vtedy oveľa väčší. Ak chce díler predať nové auto, musí sa s vami dohodnúť na cene toho starého. 

Vedzte, že serióznosť spolu so spoľahlivosťou je u autorizovaného predajcu oveľa väčšia než pri veľkobazároch.

  Povinné zmluvné poistenie

Zhrnutie

Množstvo kupujúcich si neuvedomuje skutočnosť, že nielen vyhľadávanie na internete vám môže otvoriť oči. Dôležitý je aj vzťah s predajcami áut. Predajca vám môže oznámiť, či máte nárok na fleetovú zľavu, odhalí vám nedostatky istých modelov, alebo vám povie, či príde nová generácia istého modelu. 

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Ak ste sa rozhodli pre kúpu nového vozidla, na výber máte niekoľko možností, ako ušetriť. V našom článku sa dozviete, ako na to.