predaj-auta

5 spôsobov, ako dostať zľavu pri kúpe nového auta

22. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pred každou kúpou nového vozidla si musíte poriadne premyslieť výber a strategické myslenie pri dojednávaní ceny a rôznych zvýhodneniach. Vedeli ste o tom, že môžete získať rôzne zľavy, prípadne viac zliav súčasne? Urobíme vám v tom malý prehľad.

Fleetové alebo biznis zľavy

Nie je podmienkou, že na uplatnenie podobných zliav musíte vlastniť firmu, aby ste ich získali. Ich výška je v rozmedzí niekoľkých percent. Niektoré značky áut majú medzi fleetovými zákazníkmi zaradené viaceré skupiny ľudí, ako lekári, novinári, taxikári, advokáti, prípadne zamestnancov vybraných štátnych sektorov atď. 


Nezabudnite, že každá značka má rozdielne podmienky. 

Cenu stanoví importér a zľavu vám môže dať predajca

V tomto smere je dôležité vedieť, že ceny nových áut stanovuje importér pre konkrétnu krajinu, kým predajca alebo díler má veľmi úzky finančný priestor, v rámci ktorého vám môže, no nemusí poskytnúť zľavu. 

Vo všeobecnosti to znamená, že  vyššiu zľavu, hoc aj pár tisícok eur, môžete získať vtedy, ak na konkrétny model prebieha celonárodná kampaň.  Čo sa týka predajcu, ten vám môže poskytnúť zľavu len pár stoviek eur.

Vedeli ste, že...

... je rozdiel medzi pojmami zľava a cenové zvýhodnenie? Obidva sa totiž často zamieňajú. Pri zľave ide o zníženie pôvodnej sumy a pri cenovom zvýhodnení o získanie drahšieho balíka výbavy či doplnkov pri rovnakej cene auta.


Môžete využiť aj zľavy na skladové či predvádzacie vozidlá

Môžete sa orientovať aj na  kúpu skladových vozidiel  v prípade, že vám záleží viac na cene než na  možnosti výberu určitých parametrov, ako

 • výbava, 

 • typ,

 • farba.


Ceny skladových vozidiel určuje výhradne dovozca. Predajca nedrží skladové vozidlá na prevádzke. Ak sa stane, že nájde záujemcu, auto následne stiahnu z centrálneho skladu.

Importéri môžu počas výpredajov na skladové vozidlá robiť akcie na niektoré výbavy. Dané zľavy sú tie najvyššie, aké môžete dostať pri zakúpení nového vozidla. Okrem nízkej ceny sú súčasťou ponuky aj cenové zvýhodnenia na výbavu, kedy môžete dostať vyššiu výbavu za cenu tej nižšej.

Vyjednávať ceny môžete aj pri predvádzacích vozidlách z predajne. Aj pri odpredaji získate dobrý priestor na zjednanie ceny.

Dotácie na vozidlo, ktoré má elektrický pohon

Autá na elektrickú energiu sú stále drahšie než vozidlá na klasický pohon. Štáty, patriace do Európskej únie, sa snažia z ekologických dôvodov podporovať predaj týchto vozidiel dotáciami. Jej výška pri plug-in hybride je asi 3 000 € a pri čistej elektrine ide o sumu 5 000 €. 

Hoci tieto autá zatiaľ dojazdom nie sú schopné konkurovať klasickému pohonu, nedajú sa im uprieť dynamické jazdné vlastnosti. 

Dotácie prídu v roku 2022

Už v roku 2022 sa môžete tešiť na dotácie na elektromobily. Nový dotačný program chce Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky financovať z eurofondov prostredníctvom nového programového obdobia 2021 – 2027. Hoci sa minulý rok hovorilo o dotáciách na elektromobily aj plug-in hybridy, napokon budú spustené až v roku 2022. 

Dotácie na elektromobily a plug-in hybridy sa budú týkať aj vozidiel ŠKODA a DACIA. Ak sa spustí v poradí tretie kolo dotácií na elektromobily a plug-in hybridy, očakáva sa, že proces rezervácie dotácie bude oveľa:

 • jednoduchší, 

 • nezávislý na zariadení, z ktorého sa rezervácia bude vykonávať,

 • nezávislý na konkrétnom čase pripojenia k rezervačnému systému. 


Nízka dotácia bude plne akceptovaná, keď bude k dispozícii čo najväčšiemu počtu záujemcov. Rovnako sa očakáva, že štát sa postará o to, aby sa úplne zabránilo zneužívaniu dotácií na nákup áut, ktoré by sa mohli predávať ďalej. Inak by sa dotácia stala len ziskom pre rôznych špekulantov.

Výkupný bonus alebo zľava

Množstvo značiek ponúka výkupný bonus párkrát do roka. Hlavným cieľom je naviazanie finančného bonusu za odpredaj staršieho auta na kúpu nového.  Je dôležité vedieť, že nejde len o nižšie čiastky, lebo k výkupnej cene na úrovni trhu vám môže predajca ponúknuť cenu od 500 do 1000 € navyše. 

Podmienkou je zakúpenie určeného nového modelu, prípadne modelov. Autorizovaný predajca väčšinou obchoduje aj s ojazdenými autami. Je možné, že im auto môžete predať rovnako ako do autobazáru. Nájdu sa aj takí, ktorí vykupujú konkurenčné značky a modely.

Zľavu môžete získať aj bez výkupného bonusu. Je to možné vtedy, ak svoje staršie vozidlo predáte dílerovi, od ktorého kupujete aj nové auto. Priestor na vyjednávanie je vtedy oveľa väčší. Ak chce díler predať nové auto, musí sa s vami dohodnúť na cene toho starého. 

Vedzte, že serióznosť spolu so spoľahlivosťou je u autorizovaného predajcu oveľa väčšia než pri veľkobazároch.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Zhrnutie

Množstvo kupujúcich si neuvedomuje skutočnosť, že nielen vyhľadávanie na internete vám môže otvoriť oči. Dôležitý je aj vzťah s predajcami áut. Predajca vám môže oznámiť, či máte nárok na fleetovú zľavu, odhalí vám nedostatky istých modelov, alebo vám povie, či príde nová generácia istého modelu. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?