Štatistiky: Nehodovosť

V roku 2018 sa nehodovosť na cestách v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zlepšila. No stále je čo zlepšovať. Ak si v ktorúkoľvek hodinu dňa zapnete v rádiu dopravný servis, neminie vás hlásenie o nehodách. Aj preto je na mieste zaoberať sa tým, kde je možné čo vylepšiť.

Druhý najlepší rok v nehodovosti

Podľa údajov Polície slovenskej republiky možno počítať rok 2018 za druhý najlepší rok čo sa nehodovosti týka v celej histórii Slovenska. Aj v celkovom porovnaní sme v Európskej únie sme na prvých miestach. Aké sú teda policajné štatistiky roku 2018?

Spočítať
ceny

Počet usmrtených osôb: 229 (o 21 menej než v 2017, v roku 2008 ich bolo 558)

Počet dopravných nehôd: 13 873 (o 140 menej než v 2017, v 2008 ich bolo 59 008!)

Počet usmrtených na milión obyvateľov. Poľsko 68, Maďarsko 64, ČR 54, Rakúsko 46, SR 42

Najmenej usmrtených: február a štvrtky

Najviac usmrtených: august a pondelky

Z a volantom sa necítime bezpečne

Hoci sa nehodovosť znižuje, miera spokojnosti na cestách je stále vysoká. Vodiči sa na cestách necítia bezpečne. Dôvod je, že sa nejazdí správne. Slovenskí vodiči sa na cestách necítia bezpečne. Dôvodom môže byť aj skutočnosť, že viac ako polovica z nich priznáva časté prekračovanie povolenej rýchlosti.

„Šesť z desiatich vodičov na slovenských cestách sa vôbec necíti bezpečne, obzvlášť nie ženy. Samotní šoféri však k zníženiu nehodovosti na cestách príliš neprispievajú. Vyše polovica z nich často porušuje pravidlo cestnej premávky prekračovanie povolenej rýchlosti. Zarážajúca je skutočnosť, že tento priestupok je však väčšina vodičov ochotná tolerovať,“ popisuje výstupy prieskumu, Jiří Cívka, senior PR manager skupiny AXA pre ČR a SR.

Zníženie nehôd neprináša zníženie škôd

Vymáhanie škody po dopravnej nehode je stále vyššie. Aj preto, že jazdíme na stále drahších autách. „V roku 2018 sme riešili až 105 096 poistných udalostí z povinného zmluvného a havarijného poistenia, za ktoré sme našim klientom vyplatili každý deň v priemere 380-tisíc eur. Za celý minulý rok boli náklady za škody na vozidlách viac ako 138 miliónov eur, čo predstavuje 61 percent vyplateného poistného plnenia za všetky poistné udalosti dohromady,“ bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.

Pod väčšinu dopravných nehôd sa aj v tomto roku pritom podpísala nedostatočná pozornosť vodičov pri riadení motorového vozidla.“ vysvetlil na tlačovej konferencii pplk.Ing. Ľuboš Rumanovský z Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR.

Jazdíme príliš rýchlo

„Nedovolená rýchlosť a nedostatočné venovanie sa riadeniu sú dve najčastejšie príčiny dopravných nehôd na našich cestách. Takmer polovica nehôd vo vyššej rýchlosti sa stane v obci,“ hovorí Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a dodáva:

„Šoféri by si mali uvedomiť, že rýchla jazda zvyšuje reakčnú dobu a brzdnú dráhu. Zvlášť nebezpečná je vysoká rýchlosť v obci, kde sú výrazne viac v ohrození ďalší účastníci cestnej premávky a to najmä chodci, do ktorých ak narazí auto v rýchlosti 60 km/h, tak majú iba 3 % šancu na prežitie. Pri náraze v povolenej rýchlosti 50 km/h sa ich šanca na prežitie zvyšuje na maximálne 10 %,“ spresňuje Milan Troška.

S príchodom jesenného a zimného obdobia, dažďa, ranných hmiel a mrazov sa zhoršuje aj situácia na cestách. Prekračovanie rýchlosti, nebezpečné predbiehanie alebo brzdenie na poslednú chvíľu môžu na mokrej vozovke dopadnúť až tragicky.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením