Zaplatiť, alebo nezaplatiť havarijné poistenie. Pokiaľ máte auto na lízing, tak nemusíte ani ďalej čítať, havarijné poistenie bude pre vás nutnosťou. Je však mnoho vodičov, pre ktorých je havarijné poistenie dobrovoľným výberom a váhajú, či platiť stovky eur ročne, alebo to risknúť bez poistky.

Rentabilné je vždy ak sa niečo stane

Havarijná poistka je rentabilná vždy, ak pridaná hodnota z poskytnutej služby pri náhodnej udalosti značne prevyšuje sumu, ktorú klient platí za poistenie. Vek vozidla sa zohľadňuje pri vstupe do poistenia poisťovňa poistí motorové vozidlá mladšie ako 12 rokov. Po tomto termíne už auto havarijne poistiteľné vo väčšine poisťovní nie je. Do tohto termínu sa poistenie rozhodne oplatí.


Havarijné poistenie motorového vozidla môže byť skutočne dobrá vec. Pre prípad poškodenia automobilu, hlavne keď je nový alebo zánovný sa určite vyplatí. Nikdy neviete, čo sa môže stať a prevencia je lepšie riešenie, ako mať hlavu v smútku z rozbitého či zničeného automobilu, ktorý ste si vysnívali a bez poistky sa vaša investícia nevráti ani čiastočne.

Poistenie auta proti živelným pohromám

Je jednou zo základných pilierov havarijného poistenia. Pretože atmosferické zrážky, ľadovec, pády konárov zo stromov, búrky sa nevyhýbajú ani skúseným vodičom. Havarijné poistenie tak rozhodne netreba vnímať ako poistenie pre vodičov, ktorí nevedia jazdiť a spôsobujú nehody. Do veľkej miery sa oplatí všetkým, ktorí napríklad musia svoje autá nechávať pred panelákom, alebo pred domom a nemajú možnosť garážovania. V prípade staršieho vozidla, ktoré už nechcete napríklad poisťovať celou havarijnou poistkou môžete však staviť na pripoistenie.


V prípade doplnkových poistení k PZP  si klienti najčastejšie pripoisťujú rozšírené asistenčné služby. Napríklad už za 12€ dostane klient balík služieb, ktorý kryje absolútnu väčšinu poistných udalostí, ktoré môžu motoristov na cestách doma či v zahraničí postretnúť.

Totálna škoda? Jedine havarijné poistenie

Aj pri havarijnom poistení je potrebné rozlišovať, o aký nárok a z ktorého poistenia ide. Či ide o poškodeného v rámci náhrady škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla iného, alebo náklady poisteného v rámci havarijného poistenia. Ak pri dopravnej nehode nastala totálna škoda na vozidle alebo vám ho ukradli, bežne dostanete z havarijného poistenia poistné plnenie znížené o spoluúčasť a vyplatené v aktuálne trhovej cene vozidla. Strácate však rozdiel medzi obstarávacou a trhovou cenou vozidla. V prípade osobitného dojednania poistenia finančnej straty GAP k havarijnému poisteniu KASKO máte v prípade vzniku totálnej škody nárok na poistné plnenie až do výšky ceny vozidla ako nového. V rámci GAP poistenia preplatí aj spoluúčasť, čo pri tomto type poistenia nie je vôbec bežná vec. GAP sa pritom dá uzatvoriť len k havarijnému poisteniu.


Ako to funguje? Ak ste si kúpili vozidlo za 16 000 €, máte uzavreté havarijné poistenie so spoluúčasťou 5 % a za 3 roky jeho trhová hodnota klesne na sumu 8 000 €, pri totálnej škode by ste normálne dostali len 8 000 € – spoluúčasť 400 €, t.j. 7 600 €. Ak máte uzatvorené aj GAP poistenie, poisťovňa vám preplatí spoluúčasť 400 € a navyše doplatí zvyšných 8 000 € z trhovej ceny vozidla. Dostanete teda celú kúpnu hodnotu vozidla 16 000 €. Táto suma vám často postačí aj na kúpu nového auta.

Kedy sa nemusí oplatiť?

Popri všetkých výhodách havarijného poistenia má aj nevýhody. Je drahé a nemusí sa napríklad oplatiť na druhé auto v rodine, ktoré je staršie a málo využívané. Havarijné poistenie by tak malo kryť hlavne také vozidlá, ktoré v prípade totálnej straty potrebujete k životu a nemáte peniaze na ich rýchle nahradenie. Napríklad ak dochádzate autom za prácou, alebo máte choré dieťa odkázané na pravidelný prevoz do nemocnice a podobne. Ak máte staršie auto, ktoré väčšinu roka nevyužívate, na havarijnom poistení pokojne ušetrite.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.